Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: para ödeyemiyen üyelikten atılırmı?  (Okunma sayısı 34455 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 14, 2007, 10:07:17 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

ingilizcem var ama okadar iyi değil artık sizi rahatsız ederiz.
maddi değerler sizin için bir araçsa ozaman siz öncelikle paralı insanları değilde seçilmişleri tercih ediyorsunuz ?
kardeşini seçkin karekterli türlerden seç,
paralı on ahlaksız kardeşim olacağına  orta halli ahlaklı bir kardeşim olsun diyorsunuz
Oyle de diyebilirsin, ama para kesin belirleyici bir etken degil. Sen ne kadar zengin olursan ol, belli bir kafa yapisina, belli bir ahlaki duzene uyum saglayamiyorsan senin zaten uyeligin kabul edilmez.
Gerci kendi sordugunuz sorularin cevaplarini kendiniz veriyorsunuz, cok guzel :)

Mart 14, 2007, 11:24:39 ös
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bir kisinin Mason olabilmesi icin en onemli kurallardan biri;
O kisinin zaten kalbinde bir Mason olmus olmasidir.
Kendisi zaten bir Mason gibi yasiyor, oyle dusunuyor, o sekilde bir hayat tarzini benimsemis ise o kisi Mason olabilir. Oncelikli olan budur. Ekonomik durumu sonra gelir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 16, 2007, 10:17:14 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Masonlukta en çok ilgimi çeken hür-bağımsız ve özgür kelimeleridir.
Gördüğüm kadarıyla insanların dinleri ve kökenleri ne olursa olsun bu sorun edilmiyor.

Mart 16, 2007, 10:22:56 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

şu anda insanlar  masonları tanıma aşamasında tabiki bende dahilim.
biliyorum bu tanıma süreci zaman ister
ben masonları sadece geçmiş tarihten dolayı biliyorum bet amikdaşın mimarları olduğunu okumuşum ama günümüz masonlarıylada bir alakası yoktur sanırsam.

Mart 16, 2007, 10:51:47 ös
Yanıtla #14
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Masonlukta en çok ilgimi çeken hür-baðýmsýz ve özgür kelimeleridir.
Gördüðüm kadarýyla insanlarýn dinleri ve kökenleri ne olursa olsun bu sorun edilmiyor.

Dogru. Hur ve Ozgur kelimeleri; eskiden operatif Masonlara taninan, her ulkeye istedikleri gibi izin almadan girip cikabilme ve vergi odememe haklarindan dolayi soylenmistir. Daha sonralari spekulatif Masonlukta bu kelimeler tamamen irade, din, dusunce, konusma gibi felsefeler icin kullanilmistir.

Masonlugun ilk cikis tarihlerini incelerseniz, Hz. Suleymanin tapinaginin yapim zamaninda Masonlarin oldugunu ve bu Masonlarin baska ulkelerden getirtilerek orda calistirildigini gorursunuz. Masonlugun ilk yazili kaniti 1390 tarihinde yazilmis siir dir (Regius Poem). Bu yazitin Orginali ve gunumuz ingilizceysine cevirilmis halini bu linkte bulabilirsiniz.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=449
Bu siirde Masonlarin daha oncesinden ve tarihinden bir miktar soz edilmektedir.

Ayrica Masonlarin Israile gelmeden once ki bulundugu ulkelerde ayni tarz ve yapi sekillerini kullandiklarini, Misir piramitlarinde bile ayni methodlarin uygulandigini gorebilirsiniz. Yanliz kesin bir kanit halka gosterilemedigi icin, Masonlugun tam baslangici bilinemiyor.
« Son Düzenleme: Mart 19, 2012, 05:55:26 ös Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 16, 2007, 11:13:49 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

mimarinin başlamasıyla masonluk başlamış olabilirmi?
taş yapıların saray.tapınak v.b. binaları masonlar yapmış olabilirmi?

Mart 16, 2007, 11:36:28 ös
Yanıtla #16
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Dedigim gibi tam baslangici bilinemiyor. Soylenen butun kokenler sadece birer teoridir. Masonlarin avrupa, ortadogu ve Amerikada bircok bina, saray, ve tapinak yaptiklari dogru. Masonlar yaptiklari binalar uzerinde Kardeslerinin anlayabilecekleri izler birakirlar.

Mart 19, 2007, 09:44:46 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Masonlar yaptiklari binalar uzerinde Kardeslerinin anlayabilecekleri izler birakirlar.
nasıl izler bırakırlar ve bir iz bırakma gereğini neden duyarlar?

Mart 19, 2007, 09:49:23 ös
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Masonlar yaptiklari binalar uzerinde Kardeslerinin anlayabilecekleri izler birakirlar.
nasıl izler bırakırlar ve bir iz bırakma gereğini neden duyarlar?
Semboller birakirlar (cogu bnada gorebilirsiniz). Brakma geregi ressamlarin resimlerinin altina imza atmasiyla ayni sebeptir.

Mart 19, 2007, 09:53:23 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Yani sadece bir iz bırakma sanatçının kimliği belli olsun diye
Anladım saol