Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 834040 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 04, 2016, 01:40:17 öö
Yanıtla #580
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayin Nacizane ye oncelikle iki soru sormak isterim.

1.) "masonluk benim icin bir amac haline geldi " derken ne demek istediniz? eger mason olmak bir amac ise sizin icin, kutlarim ve bu heyecaninizi kaybetmemenizi dilerim cunku mason olmak dernege uye olmak demek degildir ki bu defalarca soylenmistir hatta bugun yillarini masonluga vermis nice ustadi muhteremlere sorsaniz hala mason olmak icin cabaladiklarini soylerler

Ki 2. Sorumda bundan gelir : "artik kendimi hazir hissediyorum" diyebiliyorsunuz. Cok guzel bir sey bunu soyleyebilmek cunku buradan cikan sonuc, gercekten zaman ayirip bilgi edinip, kendinizi yakin hissettiginiz icin boyle diyorsunuz. Tebrik ediyorum ve yine bu caba ve isteginizi destekliyorum.

Elimdeki bir masonik yayin olan ve eski ustadi muhteremlerin anilarinin yazili oldugu kitaptan iki ani paylasmak istiyorum umarim aciklama icin ve kendinizi hazir hissetmenize bir cevap, bir destek olur. Degistirmeden aynen aktariyorum roportaji.

" ben o sirada teklif edildigim sirada .............. bankasindasube muduru idim. Ara uzayinca zannettim ki herhalde ufak bir muduru almak istemiyorlar.sormaga cesaret edemiyorum ne oldu diye. Cunku babam demistiki; gerek gorduklerinde seni ararlar. herhalde gerek gormediler diye ikibucuk sene heyecan cektim ve sonunda aradilar "

Bu hikayeyi anlatan sahis eski ustadi muhteremlerden birisi ve babasininda ayri bir muhterem oldugunu anlamissinizdir sanirim. Ustelik teklifi yapan babasinin arkadasi cunku babasi onu hazir gormediginden teklif etmemis fakat arkadaslari kefil olmustur. Hikayenin basinda bundan bahsediliyor.

Bir diger hikaye ise...

" .... orada oturduk konusuyoruz ve ben hic birsey soylemeden, kendisinin mason oldugunu ve eger arzu edersem teklifimi yapacagini soyledi. Bende uzun senelerdir hasretini cektigim bu dernege girme yolunu bulmanin sevinci icinde derhal teklifte bulunmasini N. E. kardesten rica ettim. Bu suretle 1960 senesinde teklifim yapildi. Fakat malum tahkikat anca 1962 senesine kadar surdu.1962 senesinde N. E. kardessim geldi  ve beni ..... gorturdu "

Teklifini yapma teklifinde bulunan kisi, teklifininyapacagi kisinin ozel kalem muduru. Yani aralarinda hiyerarsik bir durum olmasina ragmen nezaketi gorunuz. Bunlar gibi onlarca ornek verebilirim ve hepside zamanin veya gunumuzun ustadi muhteremleridir.

Yani demem o ki, arastirmaya ogrenmeye ve kendi icinizde bir "mason olma " yolunuza devam ediniz. Bende sizinle ayni yoldayim. Detayli arastirmalara ogrenmelere iyi insan olma yolunda masonlugu secmis birisi olmaya baslayali sadece 11 ay olmusken, daha 6. Ayimdan itibaren cevremde onlarca mason arkadasim, dostum hatta kardesim abim oldu. Devam edin, heyecaninizi, isteginizi kaybetmeyin. Sizden once onlar sizi bulacaklar kardes olmak icin, eger siz gercekten istiyorsaniz. Iste ozaman nereye basvurabilirim?, nerden bulabilirim bu insanlari gibi sorulari sormaktan vaz gececeksiniz. Nacizane yarumumu samimiyet ile algilarsiniz umarim. Bu yolda ilerlemeniz dik ve daim olur dilerim

Sevgi ve saygilarimla
Hayatta kesin karar diye bir şey yoktur. Sadece derhal harekete geçen ve asla harekete geçmeyen insanlar vardır  'André Maurois'

Haziran 04, 2016, 01:42:55 öö
Yanıtla #581
  • Yeni Katilimci
  • *

Son bir tavsiye daha eklemek isterim nacizane olarak.

Bu konu basligi altinda toplam 59 sayfa var. Tamamini tektek ayni kitap okur gibi okumanizi, ve bunun sadece bir baslangic icin iyi bir konu basligi oldugunu bilmenizi isterim. Okumaya basladiktan sonra, kafanizdaki sorularinizinda bir cogunun cevabini bulacaksiniz.

Sevgi  ve saygilarimla
Hayatta kesin karar diye bir şey yoktur. Sadece derhal harekete geçen ve asla harekete geçmeyen insanlar vardır  'André Maurois'

Haziran 04, 2016, 09:56:00 öö
Yanıtla #582
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn teala
    Ilginize ve ayrıntılı aciklamaniza teşekkür ederim...
Bakınız mesela?siz diyorsunuz ki kısa bir zaman olmasına rağmen mason kardeşler tanıdım.
Sizin adınıza sevindim mason kardeşler arkadaşlar edinmissin ne güzel bir ilerleme ...
Ama benim çevremde öyle arkadaş olabileceğim kimseler yok belki de konumumdan dolayıdır
Belki sizin bulunduğunuz yerle benimki arasında çok fark vardır bazı şeylere ulaşma açısından.
Tabiki zorlukları olacak bu yolun farkındayım tüm bunlara göğüs gereceğime inanıyorum ve heyecanımı yitirmeden
Devam etmeyi temenni ediyorum  .... tekrar teşekkür ederim

Saygılarımla
UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )

Haziran 04, 2016, 09:59:16 öö
Yanıtla #583
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn tesla 

Kullanıcı isminizi otomatik düzeltmede teala olarak yazmışım tabletin azizliği 
Tekrar teşekkürler ve pardon

UMÎDÎNÎ YÎTÎRMÎŞ OLANIN
            KAYBEDECEK BAŞKA BÎRŞEYÎ KALMAMIŞTIR

(    BOLSE..  )

Haziran 04, 2016, 03:05:57 ös
Yanıtla #584
  • Yeni Katilimci
  • *

Belkide vardir cevrenizde?...

Sevgi ve saygilarimla

Temmuz 07, 2016, 08:54:25 ös
Yanıtla #585

Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu .

Mason olmak zorundamıyız  ? Hayır
Masonluğu istiyormuyuz ? Evet
Masonluğu neden istiyoruz ? Para , güç , entrika için mi ? Hayır
O zaman hizmet etmek için Mason olmaya ihtiyaç yok. Mason gibi düşün , araştır , yardımsever ol , sıkı arkadaşlıklar edin .

Nasıl olsa su yolunu bulur ve orada onlarla olursun
                                                                               veya
                                                                                        ömrün yetmez ama bir şeyler yapmış olursun .

Esenlikler ,
Mösyö blackFriairs
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Temmuz 10, 2016, 07:03:07 ös
Yanıtla #586
  • Uzman Uye

Sayın blackfriairs'e katılıyorum. Evet Mason olamadım ama bunu pek dert etmiyorum. Benim bir çizgim var. Asla ihanet etmem. Yargısız infazda bulunmam. İnsanları kategorize etmem. Yalnız tanıdığıma değil hiç tanımadığıma bile elimden geldiğince yardım ederim. Bilgimi insanlarla paylaşmaktan mutlu olurum. Bilgimin yanlışlığı kanıtlandığında, kanıtlayana saygı duyarım. Suyun her zaman yolunu bulamadığını, bazen yanlış mecralarda akacağını da kabul ederim. Böyle yaşadım ve böyle yaşamaya devam edeceğim. Rahmetli pederimin hayatımı yönlendiren " Oğlum; sen hep iyiliğe hizmet et , iyilik yap denize at , balık bilmez ise Halik (Tanrı) bilir ." sözüne azami uydum. Bir şeyler yaptım mı? bilmiyorum. Ama yeniden dünyaya gelsem yine böyle yaşardım.
          Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Temmuz 11, 2016, 10:00:56 ös
Yanıtla #587
  • Yeni Katilimci
  • *

Son iki yorumu duygulanark ve sevinerek okudugumu belirtmek istedim. Masonlugu hep: daha iyi bir insan olma yolunda ve aydinlanma yolunda var olan yollarin icinden sectim bende sizler gibi. Dernege kayit olmak degil, mason olmaktir bu yolu secenlerin amaci.

Konu basligina uygun tum insanlik icin bir temenni yazip keseyim burada. Mason olmak icin neler gerekir? Iyi olmak yetmez daha iyi daha daha, okumak yetmez daha cok okumak daha fazla, ogrenmek ogretmek, gorev edinmek. biz insan evladi fiziki buyumemizi cok erken tamamlariz, halbuki vucudumuzun %10 civari agirligini kaplayan beynimiz hic durmaz, buyutun sonuna kadar, sonu yokmuscasina, ve farkinda olun, cok iyi olun, daha iyi olun, daha aydinlanin 'mason'muscasina.

Sevgi ve saygilarimla

Temmuz 11, 2016, 10:39:55 ös
Yanıtla #588
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluğun hakikat yolunda bir araç olduğunu düşünüyorum. Amacından sapmış, bağnazlaşmış, isim olarak kalmış örgütlenmelerin yanında Masonluk yer almıyor. Mason olmak sadece loca kayıtlarında, ritüellerde isminin geçmesi değildir. Mason olmak, insanın (Tanrının) ilahi bir yolda sürekli tekamül etmesi yoludur. Tanrıya giden yollardan sadece birisidir.

İlahi yolda azimle ilerleyen insan, kendi yolunu seçmiş insan olunması önemli olandır. İlahi yolda Masonluk şüphesiz katkı sağlayacaktır. Fakat Masonluk için herkesin kemale ermeden önce girmesi gereken ilahi bir örgütlenme diyemeyiz.

Fikrimce, Masonluğun temel yapıtaşlarına uyan ve bunun bilincinde olan herkes Masondur. Burada loca kaydına önemsiz demek istemiyorum. Loca kaydı olmadan da Masonluğu yaşayabileceğimizi söylüyorum.

Masonluğu çağımızın en gelişmiş ezoterik örgütlenmesi olarak görüyorum. Bu örgütlenmeyi yoksayıp, ezoterizmi incelersek eksik kalırız. Gelecek yılların yenilikçi devrimlerinde Masonların ilahi dokunuşlarını göreceğimizi umut ediyorum.

Saygılarımla.

Temmuz 12, 2016, 04:26:17 ös
Yanıtla #589
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Mason olmak öncelikle İnsanlık yoludur.
Bu çerçevede "Tanrı" kavramının ne önemi vardır ne de yeri. Çünkü herkes bunu kendine göre tanımlar; isteyen de kendinden önceki tanımı benimseyerek bir dine katılır.
Masonluk inançların ve dinlerin dışındadır. Hepsini kapsadığı ve kucakladığı için de onların üzerindedir.
Masonluğun amaçları ve ilkeleri evrenseldir; hiçbir din ya da inancın kapsamı içine sıkışıp kalmaz.
Bundan ötürüdür ki mason olabilmek için herhangi bir dinin inançlısı olmak da gerekmez. Fakat Masonluk her dinin inançlılarına açıktır.
Bunları anlayanlar, Masonluğu dinsel nitelikli kavram ve deyişler kullanarak değil, insancı kavram ve deyişler kullanarak yorumlar.
Elbette bu yorumlar için de önce Masonluğu iyi bilmek ve anlamak gerekir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.