Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Döndüm...  (Okunma sayısı 5177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 23, 2011, 01:40:12 öö
Yanıtla #10

Cevabınız üzerine daha önce yazdığım birşey geldi. Ritüeller sır mıdır sorununun ötesinde bir durum var:

Ritüelleri "anlamadan" verirseniz ortaya çıkacak sorunlar. Yanlış anlaşılma ihtimal var. Nasıl mı? Verdiğim örnek şuydu:

Hayatında namaz nedir hiç görmemiş, duymamış bir kişiye yazılı olarak tarif edin. Aklına neler neler gelir? Secde nedir, rüku nedir biliyorsanız sorun yok. Ama dediğim gibi ya hayatta bunları hiç görmemiş duymamış birisi nasıl anlar?

Onu için diyorum ki, ritüel sadece anlamı bilinirse anlamlı bir hale gelir. Onun için paylaşılması istenilen birşey değildir.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 23, 2011, 02:23:04 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özel  oldugunu  dusundugumuz  her seyin bir baskası tarafından biliniyor olması; bilmeden yorum  yapılıyor olması nasıl  bir  hoşnutsuzluk  yaratacaksa ritüeller konusuda sanırım  öyle. Masonluk kurumuna ait.
Saygılarımla
Aqua
« Son Düzenleme: Mayıs 23, 2011, 02:48:17 öö Gönderen: AQUA »
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Mayıs 23, 2011, 02:50:01 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Tekrar etmekte fayda görüyorum,
Konu, kişilerin veya kurumların özellerinin olup olmaması değil. Bunun inkar edilip edilmemesi. Ben size ait bir namazın olup olamayacağını elbette savunamam, haddim değil. Ancak şu var ki sayın ADAM böyle bir şeyin yanlış anlama olduğunu aslında namaz diye bir şeyin olmadığını söylemesi. Bu konuda mutabık kalırsak sanırım daha rahat anlaşırız.

Not:Ben masonların sırlarını öğrenmek falan istemiyorum, her şeyi açıklasınlar demek gibi bir terbiyesizliğim de olamaz. Öyle bir soru ancak zamanı geldiğinde sorulur.

Saygılarımla...

Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.