Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BİLİM VE DİN ÇELİŞİR Mİ ?  (Okunma sayısı 18328 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 02, 2013, 06:52:16 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Din ve bilim.
Rönesansla birlikte, Avrupa'da bşlayan bilim ve sanat akımından birçok din adamı korkmuştur. Sebebi ne peki? Çok basit, kendi dediklerinin yanlış olduğu bilimsel olarak ispatlanmaya başlamış. İnsanlar subjektif öğretiler yerine, objektif verileri tercih etmeye başlamışlardır. Kağıdın, matbaanın icadı, barut ve ateşli silahların kullanılmaya başlaması, coğrafi keşifler gibi birçok şey bu objektif sonuçlara örnektir. Protestan kilisesinin kurulması da bu döneme denk gelir. Yeni bir mezhep kurulmasına neden olacak kadar din adamları ve bilim çatışmıştır.
Müslüman dünyasına baktığımızda ise, Avrupa'nın rönesansta yakaladığı gelişmeleri halen yakalamayan ülkeler görmekteyiz ve ne tesadüftür ki bu ülkerin hepsi radikal dini kurallar ile yönetilmektedir. Bu ülkelerde din ve bilim çatışıyor mu? Takdir sizlerin...

Olaya daha derinlemesine bakacak olursak, aslında hiçbir kutsal kitap bilimsel gelişmelerin karşısında değildir. Genelde toplumun cahilliğinden ve bağnazlığından yararlanarak, insanların beynini elde tutmaya çalışan din adamları görürsünüz bu işinlerin altında. Din eğitimi ailede başladığı için, küçük çocuğun beynine çekiçler kazılmış gibi o yaşlarda işlenir bazı şeyler. Çocukların ilk bilimsellikle tanıştıkları yıllar ise, genellikle lise yıllarıdır. Bir gencin, lise yıllarında, 14-15 yıldır beynine kazınan hurafeleri atmayı düşünmesi zordur, bir taraftan aile ve toplum baskısı, diğer taraftan değişen hormonları, "zaten bu bilimsel şeylerden sınav da yapılıyor" düşüncesi...

Ellerine kadar kuvvetli din adamlarının değil mi?
Ben buradan şu sonucu çıkartıyorum:
1- Bence dinden çok, din adamlarıyla bilimin sorunu var.
2- Aileler çocularına hür düşünceyi aşılayamıyor, bağnaz aile ile bilimin sorunu var.
3- Magazinsel yönü olmadığı müddetçe, bilimsel gelişmeler medyada yer bulmazken, bir çok hurafelere (insanların beynini okuyan adam, beyin gücüyle elinden su akıtan adam) yer verilmektedir, yani medya ile bilimin sorunu var.
Saygılar
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Temmuz 16, 2013, 03:34:01 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

dövüşseler elma mı yener yoksa armut mu?

din ahlakı konularla ilgili yorumları olan ve süresi geçmiş (expired) kitaplardan oluşan dogmatik kurallar bütünüdür

bilim ise fiziki ve doğal evrenin yapısının ve hareketlerinin birtakım yöntemler (deney, düşünce ve/veya gözlemler) aracılığıyla sistematik bir şekilde incelenmesini de kapsayan entelektüel ve pratik çalışmalar bütünüdür

çelişip çelişmemesi şuna bağlıdır: mantık arama.

eğer dinde mantık ararsan tabi ki bilimle çelişir. kafanı gözünü aklını mantığını kapatır kendini dogmalara bırakır teslim olursan (ki bence bu salaklık) o zaman çelişmez.

Temmuz 16, 2013, 05:04:25 ös
Yanıtla #22
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın vitriol,

İnsanoglu olarak öyle bir garip,varlıklarız ki ne görmek istiyorsak onu görürüz. Akıl görmek istediğimiz konuları, olay ve olguları görmemizi sağlar. Günümüz de ortaya çıkan NLP kitapları bu sözüme en büyük kanıt ve kaynak oluşturur. NLP kitaplarının bir çoğunun bilimsel dayanakları olmasına rağmen bilimsel bir ürün değildir. Din ve bilim arasındaki ilişkide vermiş olduğunuz iki örnek sürekli olarak tartısılmış her birey kendince bir sonuca varmış, kendi görmek istediğini görmüştür.

Sayın vitriol'un su sözüne katılmadan edemeyeceğim ;''Eğer dinde mantık ararsan tabi ki bilimle çelişir.'' Evet din akla hizmet ettiği gibi aynı zaman da duygularımıza da hizmet eder, kimi zaman onu ele geçirir. Dünya da manevi yönden bir çok kardeşimizin sömürülmesinin nedeni de budur.

Dinde, bilimde bir yoldur. İsteyen bu yolu refüjlerle ayırır, isteyen ise ikisini de ortak kullanır.

''Bir tek engel var, bu yolda oda sensin. Engellerini(refüjlerini) kaldır.''

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2013, 08:28:55 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Temmuz 16, 2013, 10:48:25 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

Din ve bilim.
Rönesansla birlikte, Avrupa'da bşlayan bilim ve sanat akımından birçok din adamı korkmuştur. Sebebi ne peki? Çok basit, kendi dediklerinin yanlış olduğu bilimsel olarak ispatlanmaya başlamış. İnsanlar subjektif öğretiler yerine, objektif verileri tercih etmeye başlamışlardır. Kağıdın, matbaanın icadı, barut ve ateşli silahların kullanılmaya başlaması, coğrafi keşifler gibi birçok şey bu objektif sonuçlara örnektir. Protestan kilisesinin kurulması da bu döneme denk gelir. Yeni bir mezhep kurulmasına neden olacak kadar din adamları ve bilim çatışmıştır.
Müslüman dünyasına baktığımızda ise, Avrupa'nın rönesansta yakaladığı gelişmeleri halen yakalamayan ülkeler görmekteyiz ve ne tesadüftür ki bu ülkerin hepsi radikal dini kurallar ile yönetilmektedir. Bu ülkelerde din ve bilim çatışıyor mu? Takdir sizlerin...

Olaya daha derinlemesine bakacak olursak, aslında hiçbir kutsal kitap bilimsel gelişmelerin karşısında değildir. Genelde toplumun cahilliğinden ve bağnazlığından yararlanarak, insanların beynini elde tutmaya çalışan din adamları görürsünüz bu işinlerin altında. Din eğitimi ailede başladığı için, küçük çocuğun beynine çekiçler kazılmış gibi o yaşlarda işlenir bazı şeyler. Çocukların ilk bilimsellikle tanıştıkları yıllar ise, genellikle lise yıllarıdır. Bir gencin, lise yıllarında, 14-15 yıldır beynine kazınan hurafeleri atmayı düşünmesi zordur, bir taraftan aile ve toplum baskısı, diğer taraftan değişen hormonları, "zaten bu bilimsel şeylerden sınav da yapılıyor" düşüncesi...

Ellerine kadar kuvvetli din adamlarının değil mi?
Ben buradan şu sonucu çıkartıyorum:
1- Bence dinden çok, din adamlarıyla bilimin sorunu var.
2- Aileler çocularına hür düşünceyi aşılayamıyor, bağnaz aile ile bilimin sorunu var.
3- Magazinsel yönü olmadığı müddetçe, bilimsel gelişmeler medyada yer bulmazken, bir çok hurafelere (insanların beynini okuyan adam, beyin gücüyle elinden su akıtan adam) yer verilmektedir, yani medya ile bilimin sorunu var.
Saygılar

Sayın Caliper Dininiz hakkındaki bilgileri bilim ile kıyasladığınızda nerelerde karşıtlık vardır görürsünüz , dininiz hakkında ne kadar bilgi veya öğreti biliyorsanız o kadar bilimle karşılaştırma alanına sahip olursunuz , içerik bakımından ne kadar zıttır sizce.Dininizdeki dogmalardan bir kaçını söyleyebilirmisiniz ?

Temmuz 16, 2013, 10:59:46 ös
Yanıtla #24
  • Uzman Uye

Konu ile ilgili geçmişte de çok uzun tartışmalar olmuştu. Esasen din ile bilimin çelişmediğini  iddia etmenin mantıki bir yönü yoktur. Zaten sayın vitriol de çok güzel özetlemiş " eğer dinde mantık ararsan tabi ki bilimle çelişir".
       Sanırım bu  konuyu özetleyen güzel bir ifade.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Temmuz 16, 2013, 11:11:19 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Patolojiksarhoş,

Öncelikle yazımı bir defa daha okumanızı tavsiye ederim. Kanımca neden söz etmek istediğimi anlamamışsınız.
1- Yazımda o din ve bu din diye bir öznelleştirme yapmadım, dinler diye genel bir kavram kullandım.
2- Yazımdan din ile bilimin çelişmediği sonucunu çıkarıyorsanız lütfen ikinci bir defa okuyun.
3- Din ile bilimin bizim toplumumuzda ki yansımalarını anlatmaya çalıştım, "neden bilimsel bir gençlik yetişmiyor da dindar bir gençlik yetişiyor" sorusunun cevabını verdim bir nevi.
4- Din adamlarının toplumumuz üstündeki etkisi malumunuzdur, fakat bu kadar değer verilen yerlere gelen insanların kapasitesizliğini anlatmaya çalıştım. Dinin asıl görevi maneviyattır, dünyevi işlerle uğraşması, din adamlarının kendi makamlarını kaybetme korkusundan kaynaklanmaktadır, bu durum da bilim karşısında onları iyice aciz duruma düşürmektedir.

Siz de eğer hangi cümlemden "din ile bilimin çelişmediği" kanısına vardığınızı paylaşırsanız sevinirim.

Saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Şubat 14, 2014, 05:53:09 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Bilim ve dinin çeliştiğine tek argüman bilimin dine karşı ortaya koyduklarıdır. Oysa kavramı dini boyutta ele aldığınız zaman, bilimle dinin çeliştiğini göremezsiniz.

Şubat 14, 2014, 09:01:39 ös
Yanıtla #27
  • Uzman Uye

Sayın yihaak, dini bilimsel olarak açıklayabilir misiniz ?
             Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 14, 2014, 09:04:55 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Sayın yihaak, dini bilimsel olarak açıklayabilir misiniz ?
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 15, 2014, 06:12:12 öö
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

Din ve bilim kesinlikle birbiriyle çelişiyor neden mi ? Öncelikle dini gücü elinde bulunduran güç odakları hiç bir zaman halkın bilgilenmesini, soru soran bireyler olmasını istemez. Ne kadar çok soru o kadar çok çarpık düzeni ve dini kuralların nasıl keyfi bir şekilde kullanıldığını ortaya çıkarır. Bunu orta çağ avrupasın'da da gördük günümüz ve yakın geçmişimiz islami anlayışında da. Ha belki dinin özünde böyle bir anlayış yoktur bunu insanlar böyle çarpıtıyor diyebilirsiniz. Şahsen ben dinin özünü anlayabilen bir ilim adamı olduğumu düşünmüyorum bu yüzden dinin özü ve bilim kıyaslaması yapmam mümkün değil. Ama gözlemlerim sonucunda dinin bilimin önünde bir set olduğunu düşünüyorum. Dini kurallara uyarak bilim ilerleyemez.