Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İNSAN MAYMUNDAN DEĞİLDİR  (Okunma sayısı 90267 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 07, 2012, 08:15:23 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu bir bilimsel tartismami?

Eger oyleyse DELIL 1 yazilmis ya ona itiraz edecegim. Es secde bilmem ne? Bilimsel bilgi mi bu simdi? Delile bak yola gel!

Bilimde dinsel afaki ifadelerle delil uretemezsiniz sn. Nemecek, o zaman size bilimsel olarak o sundugunuz delilin gercekligini ispat etmeniz istenir ki zora dusersiniz.

Bilimselliklerimle.
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ağustos 07, 2012, 11:20:43 ös
Yanıtla #11

Sayın Nemeçek benim saygısız olduğumu ve tartışma kabileyetimden yoksun olduğumu iddia etmiş. Hoş, istediğini iddia etmekte özgürdür. Lakin sayın Nemeçek'e göre kişiler eleştirilemezmiş. Sanki yorumları yapanlar ve davranışları sergileyenler kişiler değilmiş gibi.

Sayın Nemeçek, DELİL 1, DELİL 2 adı altında bir kutsal kitaptan parçalar göstererek başlık açmış. Güya evrim teorisinin yanlışlığını ortaya koyan bir başlık. Bende kendilerine bu forumda bilimsel iddiaları din ile çürütemeyeceğini, hele ki bu konuda sadece İslam'ı merkez almasının hiç doğru olmadığını söyledim. Lakin nereden bilebilirdim ki! İnsanın şerefli bir canlı olduğunu. Doğrusu ne utanılacak şeydir, atalarımızın maymunlar olduğu gerçeği.

Sonra Sayın Nemeçek'e bu konuyla ilgili kaç kitap okuduğunu sordum. Lakin Sayın Nemeçek darılmış. Keşke okuduğu kitapları ve bilgilerini ortaya dökseydi de, beni ve benim gibi görüşte olanları utandırsaydı.

Sayın Nemeçek ile bu konuyu tartışırız. Ama sayın Nemeçek, bilimsel bir konuya, bilimsel kanıtlarla geldiğinde. Elma ve portakalın bir ve aynı şey olmadığını anladığında.

Saygılarımla.

• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 07, 2012, 11:23:38 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın peacewings

teşekkür ederim aydınlattığınız için...

Ağustos 07, 2012, 11:33:28 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM söylenecek bir şey bırakmamış. Ama ben de bir şeyler ekleyeceğim.

Daha ilk paragraflarda ortaya koyduğunuz düşünce biçimi tepeden tırnağa yanlış. Siz İslamcıların ortaya koyduğu bütün argümanlar mırın kırınlardan sonra şuna geliyor: Allah öyle demişse öyledir! Bu da yazının en başına ayet koymanızdan belli.

Sizin maalesef gözünüz ve kalbiniz mühürlenmiş.

Ağustos 07, 2012, 11:40:37 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sayın VforVictoy

Sadece bir konu açtım böle saygı çerçevesinde cevap yazdınız için teşekkürler islamcı yaptınız mühürlediniz..

Ağustos 07, 2012, 11:44:51 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sayın Adam

Görüşleriniz  paylaşımlarınız ve konuya seviye kattığınız  için teşekkür ederim..

Ağustos 08, 2012, 12:00:16 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

farklı bir konu olmus

Ağustos 08, 2012, 12:42:36 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Sayın element

Teşekkürler.

Ağustos 08, 2012, 03:37:25 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Sayın Nemeçek'in kendi ifadeleri değil sanırım Risalei Nur gibi bir kaynaktan alıntıydı. Türkçesini anlamakta zorlandım.

Katılımcıların yorumlarına katılmamak elde değil.

Risalei Nur gibi Akaid ilmi barındıran kaynaklar dini dogmaları mantıklı düzeyde savunmaya dayalı bir felsefe tekniğiyle doludur. Yani islam konusundaki soru işaretlerine mantıklı ve halkın anlayabileceği deliller getirme çabası.

İslam gibi dinlerde insanın orjini Adem yani bir insan kabul edildiğinden ötürü Evrim teorisinin maymundan evrimleşme tezi dinleri çöpe atmak gibi duruyor. Bu nedenle de teistler tarafından Evrim teorisine saldırı uygulanıyor. Benzer şekilde de ateistlerin teistlere savaş açan kanadı da bu teoriyi bir silah gibi kullanmaktan haz alıyorlar.

Neticede maymundan gelişimiz kavramı bir tez olduğu için saldırılmaya veya kucaklanmaya değecek bir veri değil.

Tasavvufçulardan dinlediğim bazı menkibelerde Hz.Muhammed öncesinde insanların Allah tarafından helak edilme çeşidinin biri de o halkı maymuna, domuza vb. hayvanlara  çevirme gibi ani bir evrimleşme şeklinde ifadeler dikkatimi çekmişti. Hz.Muhammed sonrasında onun duası nedeniyle bunun kaldırıldığı ve manevi açıdan insanların hayvanlaştıkları ifade ediliyor. Yani daha eskiden insanlar manevi açıdan hangi hayvana dönüştüyse fiziksel olarak da o hale evrimleşiyorlardı diye inanılıyor.

Bu gibi dini inanışlarda da evrim kavramı var gibi. Yani insan-hayvan arası bir geçiş bilimsel olarak mümkün olabilir. Bu konuda gizli çalşmaların olduğu da komplo teorisyenlerince iddia ediliyor. Yani insan gibi akıllı yaratıklar üretildiğini hatta aynı ofiste müdür olarak kendisiyle çalışan bir yaratıkla mesaisi olduğunu iddia eden birinin ses kaydını dinlemiştim internette.

Yani sayın peacewing'in  dediği gibi "Sizce eğer bir gün, insanın maymundan geldiği tam anlamıyla kanıtlanırsa; İslamiyet çökecek mi? Hayır. Aynı şarlatanlar, kuranın evrim teorisini zaten anlattığını söylemeye başlayacaklar. Ve tıpkı siz gibi gelip, burada ayetler paylaşmaya devam edecekler. "KURAN EVRİM TEORİSİNİ YILLAR ÖNCEDEN SÖYLEMİŞTİ" diye. "Aşağılık maymunlar olun dedik" gibi ayetleri paylaşacaklar."

Saygılarımla.

Ağustos 08, 2012, 09:16:39 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bana göre bu konuya devam etmenin pek bir anlamı yok. Ancak isteyen devam eder, ona bir şey diyemem.

Herhangi bir din kitabı, "insan maymundan gelmedir" ya da "maymun insandan gelmedir" ya da "insan maymundan, maymun da insandan gelme değildir; bunlar birbirinden ayrı yaratıklardır" diye bir yargıda bulunuyor mu? Hayır çünkü bu din kitabının değil, bilim kitabının işi. Bu işi bulaştıran ve karıştıranlar, kendilerinin din adamı olduğunu söyleyip, bilimi de dinin egemenliği altına almaya kalkışanlar.

Öyle şeyler anlatıyorlar ki, sanırsınız ki bu dünya, tüm evren sadece insan için yaratılmış. Her şeyi de Tanrı dedikleri bir varlık yaratmış. Oysa insanın farkında olmadığı kim bilir kaç bin varlık, insının da varlığının farkında olmayan kim bilir ne kadar varlık var bu ve başka dünyalarda. Yaratılmış olmayan, evrimle gelişmiş ta planktondan başlayarak.

Ortaya bir din kitabı çıkarılmış. Bunu anlayabilen yok. Çünkü zaten ya anlaşılamaz bir tarzda yazılmış ya da anlaşılmaz kılınmış. Tevrat ve Kuranıkerim birincisine, İncil ikincisine örnek. Hepsi de dinin asıl oluşumundan çok sonra çıkarılmış. Asıl din ile uyumlu olup olmadığı belli değil; yazanlar uyumlu olduğunu ileri sürmüş; sonrakiler onlara inanmış. Daha sonra birileri çıkıp diyor ki, "Bakınız işte şurada şöyle yazıyor." Orada öyle yazdığı falan yok belki de. Bir kurgu, bir yorum, bir uyduruk. Bu çürük temel üzerine devam ediyor inşaat, çıkılıyor katlar üst üste. Ta ki bir deprem hepsine yerle yeksan edene dek.

Deprem bilimsel bir olgudur dinsel değil. Dine göre Allahın işidir. İyi ya!... O zaman yaşamda hiçbir şey yapmanız gerekmez. Hepsi Allahin işi. Allah ne isterse o olur zaten; ne istemezse olmaz. Sizin buyrultunuza yaşam için kendinize özgü çabalar harcamanıza ne gerek. Allah oynamak, eğlenmek için yaratmış sizi. Gidin kendinizi ateşe ya da suya atın. Allah yaşamanızı istiyorsa öldürmez. Ölmenizi istiyorsa öldürür. Sizin öneminiz olmadğna göre tez elden ölün bari; Allah öyle istiyor diye.

Allahın niçin ve nasıl yarattığını bilemeyiz yaratmışsa. Neden yarattığını bilimsel olarak tasarımlayabiliriz belki. Maddeden yarattı diyebiliriz çünkü insan da maddedir ötesi ve madde yoktan var edilemez. Zaten vardı. Var olan da yok edilemez. O yüzden maddi olarak her ne varsa çevrenizde o bir varlıktır; yaratık değil. Dönüşmüştür sadece bilmem kaç milyon yıl içinde.

Ha, onun bir de yaratılan yönü vardır madde dışında; onu anlayabilmek için ise biraz kuantum bilmek gerekir; kimileri işte hiç olmmazsa onun bilim dışı olduğunu ve bilimle kavranamayacağını söyleyip durur ama o söylem 20. yüzyıl ortalarına kadar geçerliydi ancak. Günümüzde bilim "ruh" kavramının da ne ve nasıl olduğunu açıklayabilecek bir düzeye geldi.

Böyle olunca, ortaya insan maymundan değildir diye bir tez atılıyor. Doğru. Elbette değil. Darwin Kuramı benzerlikler kuruyorsa varlıklar arasında (bu bağlamda genetik dağılım nedeniyle sonra çok geliştirilmiş olan bir de Mendelyev Kuramı vardır, bilirsiniz) bu benzerlikler görünümdedir yani maddede, ruhta değil. Sakın ruhun sadece insanlara özgü olduğunu ileri sürmeyin; yanılırsınız; bu konuda ulaşamamış olduğunuz bilimsel gelişmeler vardır anlaşılan. Ancak ruhun niteliği varlıklar arasında hayli fark gösterir. İnsanın maymundan olmayışı, olamayışı, bundan bellidir.

Fakat bu da dinin kunusu değildir; hiçbir zaman olmamıştır. Olmamıştır çünkü olamamıştır. Olamamıştır çünkü bu konunun bilim dalı olan Parapsikoloji henüz diğer bilimlerce bile tam bir bilim olarak kabul edilememektedir. Akla yatkın bir gerekçesi vardır elbette. Ancak bu gerekçe nedeniyle Parapsikoloji meraklıları ve araştırıcılarının ters tepki göstermesi gerekmez. Daha pek yakın geçmişimize dek Psikoloji, Sosyoloji hatta Ekonomi bile bilimden sayılmıyordu. Biraz zaman gerek Parapsikoloji için ve ben derim ki o zaman çok uzaklarda değil; azıcık sabır. Üstelik bu bilim dalının kendi içinde kollara ayrıldığını da göreceksiniz. (Belki ben göremem. Zararı yok.)

Fakat sonunda size garanti ederim ki insan (hangi türü olursa olsun) ile maymun (hangi türü olursa olsun) ayrı yerlerde duracak. Bunun da bir delili var ve o delil Sayın Nemeçek...'in belirttiği gibi on iki küsur yüzyıl önce Kuran'da yazılmış (bilki sonra değiştirilmiş) bir ayetten yola çıkılarak ortaya konulmuş, sadece bilgisiz zavallıların huşu içinde inanarak kapılacağı (bunun için nağmelendiriliyor ya okunurken) varsayımsal bir delil benzeri uydurmaca değil, bilimsel bir araştırmanın sonucunda elde edilmiş veriler... Bunları burada anlatmak çok uzun sürer ve konunun dışına çıkar. Onun için duralım.

Sonuç: İnsan Maymundan Değildir.

Sayın Nemeçek... haklı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.