Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İNSAN MAYMUNDAN DEĞİLDİR  (Okunma sayısı 89273 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2013, 08:46:24 öö
Yanıtla #90
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Alşah'ın belirtmiş olduğu üzere; benim zavallı insancıklara seslenişimden dolayı Forum üyelerinin gocunmasına gerek yok.

Gocunuyorlarsa, kendilerini o zavallı insancıklar kitlesinden sayıyorlar demektir. O da kendilerinin bileceği bir şeydir. İster karanlıkta oturmayı sürdürürler; ister aydınlığa doğru ilerlemeyi yeğlerler. Bu konuda ünlü bir öykü de vardır, bilirsiniz. Karanlıkta oturanlar mutludur; aydınlığa doğru ilerlemeye çalışanlar mutsuzdur ve mutluluğu yakalayamayacaklardır bir türlü.

Sakın bu Forumun sadece biz, buraya yazı yazan birkaç kişi tarafından izlendiğini sanmayın. Bu Forumda yazılanları her gün binlerce kişi okuyor. Zavallı insancıklar da işte o binlerce kişi arasında oldukça büyük bir kitle.

Bizim zavallı insancıklarla bir derdimiz, bir sorunumuz yok. Sayın Tij'in açıkça belirtmiş olduğu üzere, derdimiz, o zavallı insancıkları bu zavallılığa tutsak ederek, uydurmacalarla onları kandırıp bilgisiz kalmaya hatta bağnazlığa (kraldan çok kral yandaşı olmaya) yönlendirerek, böylece bu dünyada kendi maddi ve manevi çıkarlarını koruyanlarla.

Bilim her şeyi açıklayamıyor; doğru. Fakat siz de çok soruyorsunuz. Bilim eskiden de birçok şeyi açıklayamıyordu. Dinin, daha doğrusu din adamlarının açıklamalarına rağbet ediyordunuz. Özgür olmayı terk edip, kendinizi onların boyunduruğu altına sokuyordunuz.

Ancak zaman içinde bilim, onların sizi böylesine tutsaklık zincirlerine vuran dogmalarından birçoğunu birer ikişer yıktı.

Nitekim belki de bu nedenledir ki masonlar, loca toplantılarını yaptıkları mabetlerin girişindeki iki sütunun başlık altına yedi sıra zincir doladılar.  Masonlar sonra mabetlerinin içinde devam ettiler dogmaları yıkmaya. Hangi dogmaları? Yok, yanlış bir şey sanmayın sakın, Masonluk doğrudan bilimle uğraşan ve bilim adımı yetiştiren bir kurum değil.  Masonluk sadece mason yetiştiren bir kurum ve masonlar o mabette kendi bağnazlıklarından sıyrılarak kendi dogmalarını yıkmaya uğraşıyor.

Dogmalar yıkılmaya yüz tutunca, din kurumlarından biri diğerlerinden akıllı çıkıp, aralarına bilim adamlarını da kattığı bir araştırma kurulu oluşturdu. "Darwin Kuramı bizim dinimize aykırı değildir." diye bir fetva bile verdi. Oysa bilim adamları, gerçek bilim adamları, yanılgılarını ortaya seriyor. Nasıl yapmasınlar ki bunu. Charles Darwin'in ölümünün üzerinden bir yüzyıldan fazla süre geçti. Dinin dogmaları değişmez ama bilim değişir. 20. yüzyılda çok şey değişti, gelişti.

Bana deseler ki "Senin atan maymundur ama öyle herhangi bir maymun değil, aha şu maymundur." Çok sevinebilirim. Ancak henüz bunu diyemiyorlar. Korkarım diyemeyecekler de çünkü herhalde asıl ata ya da atalar çoktan evrilmiş ve nesilleri tükenmiştir.

İnsancıklar... Şu "atalar" sözcüğünü gelişigüzel etmiş değilim. Olası ki, insan tarih öncesinin tek bir canlısından türeme değildir. Bunun daha fazlasını söylemek ise benim değil, bilim adamlarının, bu konunun bilimsel bakımdan erişilmiş olan düzeyini bilenin işidir.     

Bütün bunların yanı sıra şimdi ben o "kutsal kitap" denilen kitaplardaki öykülerde anlatılanları yadsıyor muyum? Özellikle "uyduruk" sözcüğünü kullanışımdan ötürü siz öyle mi niteliyorsunuz bunu? Öyleyse ben size bir başka şekilde anlatayım bunu:

2,5-3 yaşlarında bir çocuğunuz var mı?... Yok mu?... Yoksa, bir tanıdığınızın, bir akrabanızın, bir komşunuzun o yaşta bir çocuğu var mı? Vardır. Tanışmıyor musunuz? Gidip bir tanışın. Sonra da o çocuğa «Ben seni yerim.» deyin. Bakın, görün bundan sonra ne oluyor!

Siz de öylesini istiyorsanız 2,5-3 yaşlarında kalmayı sürdürün.

Sayın ceycet, büyüyen insanların o konulara nasıl baktığını, dolayısıyla büyük insanın küçük insanı yemesinin ne anlama geldiğini çok güzel belirtti. Benim yinelememe gerek yok.

Ancak…

Anlayana!... Anlayabilene!... Anlamak isteyene!... Anlamaktan korkmayana!...

Anlamak, insanın dünyasını yıkar. Bunu anlıyorum. O yüzden zavallı insancıklar diye sesleniyorum ya o kendi küçücük dünyalarını korumak için didinenlere.

Üstelik onlar hep bu dünyadaki değil, ölümden sonra öteki dünyadaki o mutlu ve müreffeh yaşamın hayaliyle yaşıyorlar bu dünyada. Bizim ise umurumuzda değil öteki dünya falan; biz bu dünyada arıyoruz barış ve mutluluğu; hem sadece kendimiz için değil tüm insanlar için (masonların dediği gibi). Peki o zaman umutları öteki dünyada olanlar niçin bu kadar çok ilgileniyor hem bu dünyanın nimetleri hem bizim yapıp etmelerimiz ile?... Başka koyunları da onların bacaklarından mı asacaklar yoksa o öteki dünyada?

Bana dert değil, benim gibi daha birçoklarına dert değil çünkü nasıl olsa biz koyun değiliz. Koyunlar düşünsün.

Maymun?

Olabiliriz.

Hiç olmazsa bugüne dek hiç kimse çıkıp da maymunları da oralarından buralarından astıklarını söylemedi. Güvendeyiz anlayacağınız!

Şimdi ben burada ne dedim, ne demek istedim?

Eh, o da anlayana, büyümek ve anlamak isteyene!

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 22, 2013, 09:34:47 öö
Yanıtla #91
  • Aktif Uye

Sayın ADAM, sizin aydınlık dediğiniz kavram nedir, size göre ışığa ulaşmak için ne veya neler yapılmalı ya da hangi yollardan geçilmeli acaba, bilgilendirir misiniz ?
Adequatio intellectus et rei

Ocak 22, 2013, 09:41:06 öö
Yanıtla #92
  • Aktif Uye

Şimdi Sayın ADAM'ın yazdıklarının altına imzmı atarım o ayrı.

Bu başlık altında bilimsel bir şey yazamam. O kadar saçma sapan şeyler, iddialar var ki?

Ben şunu söylerim.

Evrimle,Darwin ile ne merak ediyorsunuz. Ama ayrı bir başlık altında sorun, sorularınıza yanıt bulacaksınız.

Açın evrim ve Darwin ile ilgili merak edilenler diye bir başlık.

Felsefe bilmeyen birinin masonluğu anlyamayacağı gibi. Jeoloji ve biyoloji bilmeyen de evrimi anlayamaz.

Bir de bana şunu söyleyin. Darwin hangi kitabında veya makalesinde insan maymundan gelmiştir diye söylemiştir?

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 22, 2013, 09:50:39 öö
Yanıtla #93
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın asimov benim moralimi kırdı doğrusu. Ben onun insanın nasıl maymundan gelmedğini, bu bağlamdaki kendi profesyonel birikimini popüler bilim düzeyine indirgeyerek anlayabilecek (!) olanlara özetle anlatmasını dilerdim. (Ben böyle sitem edince belki anlatır.)

Beri yanda Sayın Melina'nın karanlık ve aydınlık diyalektiği ya da aydınlanma felsefesi  konusuyla bağlantılı olarak, elbette maymunun aydınlanmasının söz konusu olamayacağını, insanın aydınlanmasının söz konusu olduğunu ve olabileceğini, bunun pek öyle kolayca sonuçlandırılacak bir süreç olmadığını belirterek, (zaten o da biliyor bunu) o konu bu başlık dışında ayrıca incelenebileceği için, belki de incelenmiş olduğundan Forum'un "arama" olanağını kullanmakta yarar olabileceğini belirtelim. Ha, sahi, bir de şu bizim "Aydın İnsan ve Mason" diye bir başka başlığımız var değil mi? O da bu gereksinmeyi bir şekilde karşılayacaktır sanırım.

İnsanlar maymundan olmasa bile üç maymunu oynayanları vardır. Demek ki maymunluğa özenirler. Masonluk ise buna karşı durur. Çünkü bilirim, bir özdeyiş kullanırlar yeri geldiğinde AUDI-VIDE-TACE diye...

« Son Düzenleme: Ocak 22, 2013, 09:53:20 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 23, 2013, 10:28:37 ös
Yanıtla #94
  • Uzman Uye

Bakıyorum şu sıralar aynı konu iki ayrı başlık altında tartışmaya açılmış. Konulardan biri "Evrim Teorisi" diğeri ise bu başlık altında "İnsan Maymundan Değildir". Yani sonuç olarak her ikiside evrimi içeriyor. Bence birleştirilmeleri yerinde olur.
       Bu arada daha önceki yazılarımda da bahsettiğim bir olay geçen gün televizyon haberlerinde yer aldı. Haber şöyle; "Çin'de 40 bin yıl öncesine ait bir insana ait kemikler bulundu". Şöyle bir baktığımızda, Tevrat hariç hiç bir kutsal kitapta  insanın varoluşu ile ilgili net açıklamalar yoktur. Buradan hareketle, Tevrat'taki anlatılara bakılırsa, ilk insan Adem'den başlayan neslin yaklaşık 15-20 bin yıl gibi bir zaman dilimine tekabül ettiğini görürüz. Oysa bilim adamları 40 binli, 60 binli yıllardan ve hatta ilk oluşumun 3,5 milyar yılgibi bir zaman diliminden bahsetmektedirler.
        Henüz kesin bir ifade yok ama, yakın bir gelecekte bilimin bu konuyu çözeceğine inanıyorum.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 23, 2013, 10:50:02 ös
Yanıtla #95
  • Aktif Uye

Bakıyorum şu sıralar aynı konu iki ayrı başlık altında tartışmaya açılmış. Konulardan biri "Evrim Teorisi" diğeri ise bu başlık altında "İnsan Maymundan Değildir". Yani sonuç olarak her ikiside evrimi içeriyor. Bence birleştirilmeleri yerinde olur.
       Bu arada daha önceki yazılarımda da bahsettiğim bir olay geçen gün televizyon haberlerinde yer aldı. Haber şöyle; "Çin'de 40 bin yıl öncesine ait bir insana ait kemikler bulundu". Şöyle bir baktığımızda, Tevrat hariç hiç bir kutsal kitapta  insanın varoluşu ile ilgili net açıklamalar yoktur. Buradan hareketle, Tevrat'taki anlatılara bakılırsa, ilk insan Adem'den başlayan neslin yaklaşık 15-20 bin yıl gibi bir zaman dilimine tekabül ettiğini görürüz. Oysa bilim adamları 40 binli, 60 binli yıllardan ve hatta ilk oluşumun 3,5 milyar yılgibi bir zaman diliminden bahsetmektedirler.
        Henüz kesin bir ifade yok ama, yakın bir gelecekte bilimin bu konuyu çözeceğine inanıyorum.
        Saygılar-sevgiler.

Sayın Alşah yazdıklarınızla ilgili iki şeyi düzeltmek isterim.

1- Bu konu başlığı altındaki yazılar bilimsel değildir. Kutsal kitaplardan alıntılarla yapılan evrime ait açıklamalar bilimsel değildir. Geçerliliği yoktur. Bu nedenle "Evrim ve Darwin ile ilgili sorular" başlığını ben açtım. Amacım bu konuda tamamen kaynaklara dayalı bilimsel veriler sunmak. Gerçekten öğrenmek isteyen üyelerin soracağı her soruyu yanıtlamaya hazırım. Ara sırada da kendim birşeyler ekleyeceğim.
Dolayısıyla bu iki konu başlığının birleştirilmesi söz konusu değildir.

2- Kutsal kitaplardaki yazılanlar ve din adamlarının yorumlarına bakılırsa dünyanın yaşı ve dolayısıyla insanlığın yaşı 6000 yıldır. Bunu bu şekilde ilk hesaplayan İrlandalı din adamı James Ussher'dir. Kutsal kitaptaki soyları sayarak Dünya'nın MÖ 4004 yılında 23 Ekim günü saat 21.00 de yaratıldığını hesaplamıştır.
40-60 bin yıllık insan soyu Adem ve Havva'dan önce nereye konulacak. Bunlar maymun mu olacak? Bu nedenle 6 bin yıllık yaş gerçekçi değildir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 24, 2013, 12:11:39 öö
Yanıtla #96
  • Uzman Uye

Sayın asimov, ya ben anlatamadım, ya da siz anlamadınız. Bakın ben diyorum ki, evrim konusu ile insan maymun  mu konusu özde aynıdır. Diğer bir deyişle, eğer insan maymun ise bir evrim söz konusudur. Şayet insan maymun değil ise o takdirde de yine evrim teorisi ile bağlantısı vardır.
      Diğer taraftan, kutsal kitaplar ile din adamlarının tespitine göre dünyanın yaşının 6000 yıl olduğunu ve bunun dahi doğru olmayıp M.Ö.4004 yılına dayandığını 40-60 bin yıllık insanın Adem'den önce nereye yerleştirilrceğini soruyorsunuz. Doğrusu, bu savınızı akıldan ve her türlü bilimsellikten uzak görüyorum. Şöyle ki; siz diyorsunuz ki, james  usser dünyanın MÖ.4004 yılında 23 Ekim günü saat 21.00de yaratıldığını hesapladı.
     Siz gerçekten buna inanıyor musunuz?. Bırakın insanlığı, dünyanın oluşumunu 4004 yıl gibi bir süreye sığdırıyorsunuz hayret !

Bir çok canlının milyonlarca yıl önce yaşadığı bilimsel verilerle sabit olmasına rağmen bütün bu bilimsel verileri bir kenara bırakmanızı anlamış değilim. Dünyanın varoluşumu sürecü içinde sizin gösteriğiniz tarih, muhtemelen binde birlik bir zaman dilimini dahi kapsamaz. Konuyu biraz daha geniş perfektiften incelerseniz, ne dediğimi daha iyi anlayacağınızı umuyorum.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 24, 2013, 12:19:18 öö
Yanıtla #97
  • Aktif Uye

1- Siz benim dediğimi anlamamışsınız. Ben dünya mö 4004 te yaratıldı demiyorum. Yaradılışçılar böyle söylüyor diyorum. Yazının sonuna yazmışım ya 6 bin yıl gerçekçi değildir diye. Dolayısıyla 40-60 bin yıllık insan fosilleri tabiki gerçektir. İnsan dünya üzerinde 3.5 milyon yıldır vardır. İnsanın evrimi ile ilgili daha önce yazdım. Buradan okuyabilirsiniz.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,14458.0.html

2- Yine anlayamamışsınız. Bu başlık altında yazılanlar bilimsel değil. Kutsal kitaplardan alıntılarla konu saçma bir yere gitmiş. Bu nedenle ayrı bir başlık açtım. Burada sadece akademik ve bilim tarihi ile ilgili kaynaklardan yararlanarak sorulara yanıt veriyorum.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 24, 2013, 12:22:20 öö
Yanıtla #98
  • Aktif Uye

Bu nedenle 6 bin yıllık yaş gerçekçi değildir.

Okumadan, anlamadan yazı yazıyorsunuz.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 24, 2013, 01:05:28 öö
Yanıtla #99
  • Uzman Uye

Sayın asimov,
     -İnsanlarla maymun kıyaslaması "Evrim Teorisini" ilgilendirmiyorsa, HANGİ TEORİYİ İLGİLENDİRİYOR ?
      -Benim yazdıklarımı BANA SATMAYIN .
       -Dünyanın MÖ. 4004 yılında 23 Ekim saat 21.00'de yaratıldığını yazan SİZ DEĞİL MİSİNİZ ?
       - Ben din adamlarının tezini değil, BİLİM ADAMLARININ tezini savunuyorum.
       -Anlamamışsınız diyorum GERÇEKTEN ANLAMAMIŞSINIZ.
       - Son ifadeniz için söyleyecek sözüm yok. ÇOK YAZIK!!!!
"Vur ama dinle beni"