Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KREDİ KARTI BORCU  (Okunma sayısı 5469 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 19, 2009, 09:41:56 öö
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Selam

Malum yaşadığımız dünyada tanısı çokta kolay konamayan bir virüs kredi kartları.Aldığı yaşamlarda beraberinde getirdiği sorunlarda ortada.İnsanlardaki bu başkalaşımın nedenleri ne olabilir.Pazarlandığında insan hayatına bu kadar etki edeceği söylenmeyen uyarılmayan korunmayan insanlar neden intihar eder.Toplumsal bir sorun olduğuna inanıyorum konunun.

Not: Dünkü Avrasya koşusunda Köprüden atlayan vatandaş kredi borcu yüzünden intihar etmiş.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 19, 2009, 06:30:13 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Cebindeki paran kadar harcayacaksın yoksa yasal tefecinin ağına düşersin. Cebinde para varsa, zaten kredi kartına ihtiyaç olmaz.
Aslında sorulan soru şu olmalı: Neden cebinde parası olmayan kişi kredi kartından harcama yapar?

Ekim 19, 2009, 07:36:28 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın M.Akyol

Aslında bu başlığa cevap vermeyi düşünmüyordum ama can alıcı sorunuza karşılık
şu anda bir arkadaşımın yaşadığı hayatı kısaca anlatmak isterim.
Belki sorunuza cevap olur.

Arkadaşım Ankara'da bir inşaat şirketinde gece bekçiliği yapmaktadır, kendisinin bir eli sakat ve 32 yaşında.

Çalıştığı iş yeri 6-7 aydır maaşını vermiyor. Sigortaya maaş bildirimi tam olmasına rağmen kendisine yatacak yer ve haftalık 30 ytl veriyorlar sadece.
Başka iş de malesef bulamadık.

Ve bahsettiğiniz yasal tefeciler maaş bildirimlerine bakarak kendisine iki adet 600 ytl kredilik kart vermişler.

Hayatını idame ettirmek için bu kişide kartlardan son iki ay gibi bir süredir yiyecek gibi olmazsa 'olamaz' ihtiyaçlarını karşılamış. Ve kartları ödeyememiş.

Maaş durumunu bildiğim halde yakın zamanda kredi kartı olayını duydum.
Şimdi kendisi ile konuşuyoruz ve psikolojik durumu da hiç iç açıcı değil.

Bir yandan utanarak sitem ediyorum kendisine kartları kullandığı için ama çözüm nedir mecbur kaldım diyor cevaben. Sessizlik....
Yaşanan durum budur.
Parası yokken neden harcama yapmıştır?
Mecbur kalmıştır.

Köprüden atlayan bu kişi gazeteden(posta sanırım emin değilim) okuduğum kadarı ile aldığı ev kredisini ödeyememiş.
Biraz daha lükse girer mi girmez mi sizin takdiriniz.
Paran yok kirada otursana diyebilirsiniz.
Belki daha anlaşılır.

Paran yok karttan neden harcadın?
Halihazırda yaşanan bir olayı anlattım.
Kartı ile cebinde yeterli parası olmadan lüks tüketime yönelenlerle, yukarıda anlattığım hayatları da birbirinden ayırmamız gerekir.

Bankalar ticari işletmedir, bir çok faaliyeti ile ekonomi için çok faydalıdır.
Bankalar elzemdir.
Ancak düzenleme yapılmaz ve etik anlayış kar'a odaklı olmaktan çıkartılmaz ise dediğiniz gibi bir yönleriyle de yasal tefecidir.

Saygılarımla

Ekim 19, 2009, 08:57:27 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn .Özkan

Bankacılık ile durumu Zeitgesit belgeselinde ilgi ile izledim.Sizede katılıyorum yasal anlamda tefeci.Olaya biraz burdan bakalım banka kelimenin tam anlamı ile yasal tefeci her türlü kanunu kendi lehinde çıkartıp kendini güvenceye almıştır birde eskiden kalma bileği güçlü tefeciler vardı devlet onlara hiç acımıyor anında işlemi yapıyor halbuki özde yaptığı bankadan farklı değil,insanlarda bıraktıkları tahribatta öyle.Mesela kumarda devlet tarafından yasaklanmıştır ülkemizde ama yasal kumarın en büyüğünüde devlet oynatmakta öte tarafta.İstanbul mecidiyeköyde oturuyorum yanlış hatırlamıyorsam 5 tane sadece iddia bayi açtırmış devlet burda.En can alıcı nokta ise başbakanın kredi kartı faizleri için halka söylediği sözlerdi.Şimdi halkı suçlamak en basit ve klişe olanı bence bu noktada tv.reklamları ile milleti  çekeceksin şöyle rahat böyle rahat kolaylığına alıştıracaksın üstüne üstlük o bitmeyen hırsı ile ekonomik krizleri tetikleceksin  millette iş krizine girdiğinde musluğu kapatmayı dahi denemeyeceksin sonra halk suçlu kullanmasaydı.Burada en az suçlu olan diye bir liste yapsak ben en sona halkı yazardım kendi adıma.Bu sisteme alıştırılanda soyulanda hep halktır.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 19, 2009, 09:22:16 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bay ozkann

Arkadaşınız maaşı verilmediği için ve verilirken de normalinden az verildiği için yasal yollara başvurdu mu?

Çalıştığı iş yeri 6-7 aydır maaşını vermiyor. Sigortaya maaş bildirimi tam olmasına rağmen kendisine yatacak yer ve haftalık 30 ytl veriyorlar sadece.
Başka iş de malesef bulamadık.

Ekim 19, 2009, 09:33:23 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn akyol

Özkanın arkadaşının bir eli sakat olduğu için çalıştığı yer ona maaş adı altında harçlık veriyor benim anladığım kadarı ile.İnsanların fiziki kusurlarından dolayı hele hele sömürmek kadar iğrenç bir şey düşünemiyorum.İnsan pisliği denen zümre bunlar olsa gerek.Bu işinde bu ülkede en ufak bir yasallık durumu olmaz kanunda asgari ücret şartı olmasına rağmen belliki adam bunu bile vermeyi layık bulmamış.

EDMUND BURKE

Ekim 19, 2009, 09:38:08 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Bay karahan,

Bay ozkann'ın iletisinde bulunan, aşağıdaki kısmından anlaşılacağı üzere, harçlık değil.

Sigortaya maaş bildirimi tam olmasına rağmen kendisine yatacak yer ve haftalık 30 ytl veriyorlar sadece.
Ve bahsettiğiniz yasal tefeciler maaş bildirimlerine bakarak kendisine iki adet 600 ytl kredilik kart vermişler.

Sn akyol
Özkanın arkadaşının bir eli sakat olduğu için çalıştığı yer ona maaş adı altında harçlık veriyor benim anladığım kadarı ile.İnsanların fiziki kusurlarından dolayı hele hele sömürmek kadar iğrenç bir şey düşünemiyorum.İnsan pisliği denen zümre bunlar olsa gerek.Bu işinde bu ülkede en ufak bir yasallık durumu olmaz kanunda asgari ücret şartı olmasına rağmen belliki adam bunu bile vermeyi layık bulmamış.

Ekim 19, 2009, 09:43:44 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Bay karahan,

Bay ozkann'ın iletisinde bulunan, aşağıdaki kısmından anlaşılacağı üzere, harçlık değil.

Sigortaya maaş bildirimi tam olmasına rağmen kendisine yatacak yer ve haftalık 30 ytl veriyorlar sadece.

Sn akyol

Sn.Akyol bende onu dedim zaten normalde asgari ücret in altında çalıştırmak yasaktır.32 Yaşında bir adama haftada 30 ytl veriyorsan ayda 120 ytl yapar buda olsa olsa harçlık olur.İnsanlar çocuklarına dahi 30 ytl harçlığı kabul ettiremezken 32 yaşında bir adama verilen bu para tabiki harçlıktır tabiki zuldür.

EDMUND BURKE

Ekim 19, 2009, 10:22:49 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sayın M.Akyol

Çözüm öneriniz için çok teşekkür ederim.
Çalışma bakanlığına başvurduğumuz zaman 80.000 YTL civarında ceza alacaklarını öğrendik.
Bu yaptırımı direk kullanarak biriken maaşı alabilme üzerine düşünüyoruz.
Vermiyoruz! değil tabi ki durum, verdik veriyoruz yarın vereceğiz....
İlk ev satışında hallediyoruz..
Ha oldu, ha olacak...
Anlıyorsunuz.
Ayrıca şirketi eleştirmek işi modern köleliğe bağlamak  istemiyorum.
Elbette daha fazla ayrıntılar da var.

Ancak üstüne gittiğimizde kişinin hayatını idame ettirecek şartları, en azından kalacak yerini ve SSK şansını yeni bir alternatife sahip olmadan kaçıracağız.
Bu da en az şu an varolan kadar, belki de 'daha da büyük' bir dert.
Bu yolu izlersek 1-2 ay sonra ne olacak?
Daha büyük bir felaket mi?
Şu an bunu tartıyoruz.

Kart borcu dolayısı ile gelişen olayları herkes biliyor.
Arabesk bir başlığa çevirmek istemiyorum.
İyice dağılmadan topralamalıyım.

Kredi kartı, uyuşturucu bağımlılığına çevirilmemeli.
Borcu ödeyemeyecek olana vermek soygundur.
İşini büyütecek olana vermek destektir.
Ödeyecek olana taksit/kredi imkanı sağlamak ekonomiye can suyudur.
Fizibilitesiz kredi açmak tefeciliktir.
Fizibiliteli kredi ihtiyaç duyan hastaya kan vermektir, doktorluktur.

'Ahlak' bu terazinin denge noktasıdır.

Saygılarımla

Ekim 30, 2009, 12:47:58 öö
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Sayın Forum Üyeleri

O kadar üzgünüm ki....

Güvendiğim dağlara karlar yağdı.
O kar ki asla erimez...

Herkes BEN'in o kadar kul'u olmuş ki
Sorsan? bahanesi bitmez...

Gösteri gerçek zannedilmiş!
Hakikat dediğin içi boş bir vecize...
Hayat önce kendinden vazgeçebilene.

Ne yapabilirim ki?
'Gerçekten' ne yapabilirim ki????
Çözümler sonsuz;
Sonuçlar sahte!!

Bir ben var benden içerü
Bir ben var ama diyor ki;
Önce can
Sonra canan...

Bir ben varrrr......
Bir de kimse yok aslında..
Aslı işin aslında.

Dostlar bugün çok üzgünüm.

Sorsan hergün 70 kişi teravihde
Yardımın adı olmuş; vicdan rahatlatma.
Sorsan?
Allah deyip kafa tokuşturma olmuş insanlık.
Ey insanlık
Ey o boş tokuşan, boş kafalar.
Tok tok!
Ey o eğilip kalkan boş bedenler.
İstemiyorum sizinle gitmeyi
Aynı cennete..(?)

İsteyene işte hakikat !!!

Önce can, sonra canan........
Malesef böyle olmuş dünya..

Kopart Kıyametini!
Ey yaratıcı;
Dinler boş