Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 27 Ocak - Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü  (Okunma sayısı 6664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 27, 2010, 04:47:34 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi rejimi, ‘arî ırk’tan görmediği her grup ve topluluğa çok büyük bir vahşet uyguladı. Bu gruplar arasında Roma ve Sinti, eşcinseller, bedensel ve zihinsel engelliler, komünistler, savaş esirleri, farklı etnik gruplardan insanlar, Katolik ve Protestan din görevlileri, sendikacılar ve III. Reich’a muhalif olan bütün siyasi görüş savunucuları bulunuyordu. Bu insanlar, etnik temizlik için özel olarak oluşturulmuş toplama kamplarında öldüresiye çalıştırılıp, ‘posaları’ çıkarıldıktan sonra gaz odalarında yok edildiler. Ülke içinde yürütülen soykırımın dışında, örneğin, Afrika kökenli Almanlar kısırlaştırıldı ve Nazilerin hâkimiyeti uğruna yürütülen savaşlarda milyonlarca insan öldürüldü.

Ama tüm bu gruplar dışında bir grup vardı ki Naziler onların soyunu kökünden kurutmak ve dünya yüzünden bütünüyle silmek istiyordu: Yahudiler. Yahudi halkından yaklaşık altı milyon insan bu “nihai çözüm” olarak adlandırılan soykırım harekâtı sırasında katledildi. Sonradan verilen isimle Holokost Yahudilere uygulanan soykırımın adıdır. Holokost, antisemitizmin, ırkçı ayrımcılığın ve nefret suçlarının varabileceği en aşırı nokta, etnik temizlik ve soykırımın sistematik olarak planlanmasının tarihidir. Holokost bir ülkenin tüm olanaklarının, teknolojisinin, sanayisinin, lojistiğinin soykırımın hizmetine verilmesinin tarihidir.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 1948’de kabul ettiği Soykırım Suçunun Engellenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’nde (SSECS) soykırımın hukuksal tanımı bulunmaktadır. Sözleşmenin 2. maddesi soykırımı “ulusal, etnik, ırksal ve dinsel bir grubun bütününün ya da bir bölümünün yok edilmesi niyetiyle girişilen şu hareketlerden herhangi biridir: grubun üyelerinin öldürülmesi; grubun üyelerine ciddi bedensel ya da zihinsel hasar verilmesi; grubun yaşam koşullarının bunun grubun bütününe ya da bir kısmına getireceği fiziksel yıkım hesaplanarak kasti olarak bozulması; grup içinde doğumları engelleyecek yöntemlerin uygulanması; [ve] çocukların zorla bir gruptan alınıp bir diğerine verilmesi.” şeklinde tanımlar. Yahudilere uygulanan tam da bunlardır.

BM Genel Kurulu’nun 2005 Ekim ayı sonunda aldığı karar çerçevesinde, 27 Ocak tarihi "Uluslararası Holokost Kurbanlarını Anma Günü" olarak kabul edildi. Gerek dünyada gerekse Türkiye’de soykırımın geniş kesimler tarafından inkâr edildiği, Nazi ideolojisinin halen yaygın olarak kabul gördüğü ve fiilen desteklendiği günümüzde bugünün anılmasının ayrı bir önemi var.

Bu tarihi unutmamak, unutturmamak ve gelecek kuşakların bu insanlık trajedisinden ders almalarını sağlamak, benzer olayların bir daha tekrarlanmaması için zorunludur. Tüm Holokost kurbanlarını saygıyla anıyorum.

Ocak 28, 2010, 08:46:15 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir ara size Naziler ile ilgili bir çalışma sunacağım ama onun konusu başka.

Bu yazıyı dün iletmek isterdim; olmadı. Sayın SkullG’nin yazısına  bir katkı olmak üzere arşivimdeki bazı fotoğrafları sergilemek istiyorum. YORUMSUZ.

Şöyle bir başlık da koyayım: KRAKOW'A GİDİŞ-DÖNÜŞ YOLCULUĞU

Ancak,

DİKKAT!

AŞIRI DUYGUSAL YAPILI OLANLARA UYARI…

SİZ LÜTFEN BU FOTOĞRAFLARA BAKMAYIN.

BU SAYFAYI HEMEN ŞİMDİ KAPATIN
.

1940

1941

1942

1943

1944

2001

Not: Kapının üstündeki yazı “Çalışmak özgürlüktür.” anlamına gelir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 28, 2010, 04:50:29 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Skull G ;

Belli bir etnik grubun çoğalmasını önleyici tedbirler alınması soykırım tanımlamasına giriyorsa peki
belli etnik grubun çoğalması için yapılan  toplu ovülasyon indüksiyonunun adı nedir?:)

Çin Yönetimi daha yeni 2. çocuğa müsade etti. Çin yönetimi soykırım mı yaptı ?  Tarifinize göre soykırım yaptı...Çin 'in nüfusundan rahatsızlık duymayan ülke yok gibi bişey...Şimdi bu ülkeler Çin ırkına nefret mi duyuyor  yoksa kontrolsüz çoğalmanın normaldışılık olmasından mı kaynaklanıyor.

Kontrolsüz doğum veyahut doğum hızının yüksek olması ne demektir ? Ne gibi sakıncalar içerir? Metrekareye düşen insan , çocuk , yetişkin ve 60 yaşını aşan vatandaş sayısı ne kadar olmalıdır ? Hükümetlerin doğum hızının yüksek olduğu şehirlerde doğum kontrolünü uygulaması ve yaygınlaştırması , teşvik etmesi veyahut zorlaması soykırım tanımlaması içine girer mi? ( Tabi bu soruların Yahudi soykırımı ile ilgisi yok .Genel olarak soykırım tanımlaması ile ilgilidir) Bu konudaki  fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Ocak 28, 2010, 04:54:46 ös Gönderen: ozak1977 »

Şubat 01, 2010, 09:34:36 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Nazilerin yahudi ırkına yaptığını kınıyorum ve acı duyuyorum ama şu da var ki bugün İsrail devletinin yaptıklarını da kınıyorum bugun habersitesinde okudum son Gazze saldırısında fosfor bombası kullanmışlar ,bakalım bu goldstone raporundan ne çıkacak?

Saygılarımla...

Şubat 02, 2010, 10:54:39 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Gecen gun 2.ci dunya savasi uzerine derin arastirmalari olan bir tanidigimin anlattiklari cok sasirtti beni. Bu olayin nasil kasitli olarak Yahudiler tarafindan organize edilip yonetildigi hakkindaydi konusma. Yorum yapmaktansa dinledim. Bu basligi bu sekilde kaydirmam yersiz oluyor belki ama bu da baska bir aci.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.