Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilgi Sorusu - 36  (Okunma sayısı 6447 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 03, 2015, 08:06:36 öö
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığı kapatırken şunları belirtme gereğini duydum:

Öncelikle doğru yanıt bulunamadı.

Çünkü soru “masonik şarkılarıyla tanınmış” kişinin kim olduğuydu.

Birçok kompozitör masonik şarkılar yazmış olabilir. Yazmışlardır da.

Örneğin Mimar Sinan dergisinin 32. sayısında onların sınırlı bir listesi var. Başka dergilerde de var.

“Franmason” terimini Türk masonlar eskiden kullanırdı. Burada Sayın mbulut, aslında günümüzde gereksiz olduğunu belirtmekle birlikte bu terimi kullanmakla, bu arada hangi mason dergisinden alıntı yapmış olduğunu belirtmemekle, bir de kendisini savunmaya girişmekle “Şecaat arzederken merd-i kıpti sirkatin söyler” deyişine benzen bir bilgiçlik sergilemeye kalkıştı.

Buna ne gerek var? Alıntı yapılan kaynağı belirtmek kişiye küçültmez; tersine yüceltir çünkü araştırmış olduğunu gösterir. Zaten adını vermiş olduğu kompozitör, evet, o şarkıları ve daha birçoklarını da bestelemiş ama bununla tanınmış değil.

Sayın Zarathustra, Johann Adolf Scheibe diye bir isim atmış ortaya…
Ban bu kompozitörü bilmiyordum doğrusu. İnternette şöyle bir baktım; hayli yapıtı olan bir sanatçı. Ancak Masonik şarkı bestelemekle tanınmış falan değil.

Olmuyor. Tahminde bulunmayın, biliyorsanız söyleyin. Bilmiyorsanız, ilgileniyorsanız araştırın. Bulduğunuzu belirtin… (burada bulduğunuz, sorunun yanıtı olmalı) Diyoruz da bir türlü kulak astıramıyoruz.

Peki, sorunun yanıtı ne?

Matthew Birkhead (İngiliz)

Neden o?

Çünkü onun Masonluktaki tanınmışlığı sadece bestelemiş olduğu masonik şarkılardan ileri gelir. Bu sorunun yanıtı “masonik şarkılar bestelemiş kişi” değildi; “masonik şarkılarıyla tanınmış kişi” idi yani tanınmışlığı bundan ileri gelen.

Belki başkaları da vardır; aslında kompozitör olmayan ama masonik şarkılar bestelemiş ve bununla tanınmış olan. Ben bilmiyorum. bilen, bulan varsa belirtir, öğreniriz.

Bu arada şunu da ekleyelim: “Türkçe masonik şarkılar bestelemiş Türk masonlar” da var. Şayet soru öyle olsaydı, katılımcıların bir başka yönde araştırma yapması gerekecekti.

« Son Düzenleme: Temmuz 03, 2015, 08:20:20 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 03, 2015, 09:14:17 öö
Yanıtla #21
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ben hiçbir bilgi sorusu başlığı içerisinde verilen cevapların,nereden alıntılandığıyla alakalı bir ibare görmedim.Sorunun doğru cevabını vermedim ve sadece Mimarsinan dergisinden araştırmadım.Yanlış hatırlamıyorsam 52 veya 57. sayısındada benzer bir konu geçiyor fakat cevapla alakalı herhangi bir bilgi yok.

Sayın ADAM "neden franmason" sorusunu yöneltince farklı bir sebebi mi var acaba diyerek onuda araştırdım ve paylaştım. Kaynağım ise bu forum.Kaynak belirtmek aklımın ucundan geçmedi. Geçseydi, bunu paylaşmaktan çekinmeyeceğimi söyleyebilirim.
Görmek, varlığın yükselişidir.