Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Soru : Masonluğun Fayda Tümleyeni  (Okunma sayısı 5750 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 24, 2011, 05:44:26 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

DOLAYSIZ Bireysel ve toplumsal faydayı masonluktan çıkardığımızda arta kalan nedir ?

Sevgi ve saygılarımla

Ekim 24, 2011, 05:58:06 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Bireysel ve toplumsal fayda" bütününü tanımlamak gerekirse bireysel boyutta kişinin ahlakı , değer bütünü vb gibi ideal kişi yada kamil insana erişme yolundaki davranışsal,fikirsel,duygusal... kazanımları olarak tanımlayabilirim.Toplumsal fayda olarakta bireysel boyutta kazanılanlarla toplumsal birliktelik dil,din,ırk... ayrımı olmaksızın uyumlu ve hoşgörülü yaşayabilme,üretebilme... gibi ülkü ideali olarak tanımlanabilir.

Ekim 24, 2011, 08:30:03 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın neumann'ın sorusunu tam olarak anlayabilmiş değilim. Anladığımı sandığım şeyin de yanlış olabileceğini düşündüğüm için rica ederim: Sayın neumann bu soruyu daha açıklayıcı  bir şekilde sorabilir misiniz?

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır

Ekim 24, 2011, 09:16:15 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
Alıntı
DOLAYSIZ Bireysel ve toplumsal faydayı masonluktan çıkardığımızda arta kalan nedir ?
Alıntı
"Bireysel ve toplumsal fayda" bütününü tanımlamak gerekirse bireysel boyutta kişinin ahlakı , değer bütünü vb gibi ideal kişi yada kamil insana erişme yolundaki davranışsal,fikirsel,duygusal... kazanımları olarak tanımlayabilirim.Toplumsal fayda olarakta bireysel boyutta kazanılanlarla toplumsal birliktelik dil,din,ırk... ayrımı olmaksızın uyumlu ve hoşgörülü yaşayabilme,üretebilme... gibi ülkü ideali olarak tanımlanabilir

=
                                                                                       hic
                                                                                  ama????

Ekim 24, 2011, 09:22:23 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Cevabı bilinen fakat soru sormak babında sorulan bir soru gibi olmuş görüşünü taşımaktan kendimi alıkoyamadım üzgünüm..Hiç yanıtı ise ulaşılacak yere kestirmeden varılmak da denilebilir yani doğru fakat yol kenarındaki çoğu güzellik görülmeden varılan bir yer misali olmuş.

Hak verilmem dileklerimle saygılarımı ucuşturuyorum..
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ekim 24, 2011, 09:25:48 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın enelsır sorumu açıklamamı rica etmiş.Elimden geldiğince açıklamaya çalışacağım, umarım anlamı daraltmam.

Masonluktan bahsedilirken mason olan bireylerin hayatındaki var olacağı düşünülen değişiklikten behsedilerek masonluğun bireysel yansımasından bahsedildi.Tabiki sadece bireysel değil toplulukların toplumların bir arada yaşamasına yönelik masonluğun gerçekleştirdiği hizmetlerin yansımalardanda bahsedildi.Bazen kamil insan olarak belirtildi bazen dil,din,ırk ayrımı gözetmeksizin bir arada yaşama bilinci söz edildi.
Tabiki sadece ahlak sistemine indirgemek yanlıştı masonluğu çünkü bir batıllığı dışlama,bilimin uygulanışını öğütleyen,insanlar arasındaki davranışları ele alan... bir öğreti söz konusu idi.Bunu ve diğerlerini kısaca ideal birey ve ideal toplum olarak ele alabiliriz. Bu şekilde düşündüğümüzde aslında bahsedilenlerin tümü ideal insan yada ideal toplum olma yolunda ilerlerken edinilen faydalardı.

Sorumda bu açıklamalar üzerine tekrar belirtirsem : Bahsedilen bireysel ve toplumsal fayda çıkarıldığında (görmezden gelindiğinde de denilebilir ) masonlukta  tanım,amaç,uygulama,düşünüş,inanç,felsefe... herşey bağlamında geri kalan nedir?

Sayın Tij mesajınız için teşekkür ederim.Ben eşitliğin hiç yani boş küme olmasını istemezdim.Beni rahatsız ediyor açıkçası.Masonluğun sadece bireysel ve toplumsal fayda üzerine olması.
Her türlü görüş,bilgi ve deneyimlerinizi bekliyorum.

Sayın Bulgaria her görüş değerlidir.Her düşünce değerlidir.Sizin mesajınız gibi.Ancak bu soruyu yada bu forumda başka bir yazıyı , yazı yazmak için yazmadığımı belirtmek isterim.

Sevgi ve Saygılarımla

Ekim 24, 2011, 09:48:57 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Merhabalar sayin neumann,
mesajimi biraz aciklayayim cünkü sanirim yanlis anlasildim, benim söylemek istedigim suydu:
Sizin sordugunuz soru ve yaptiginiz aciklama esittir ( bu esittir bizim matamatikteki = isareti ) hic, yani benim ikiyildir bu forumda okudugum ögrendigim Masonluk ve Mason kavramlarindan bu söylediklerinizi cikardigimiza bir hic kalir.Bunun yaninda yazdigim mesajin sonunda bir "ama" kelimesi ve akabinde soru isaretleri var, yani gercekten Masonluk sadece bumu?

Saygilarimla

Ekim 24, 2011, 10:00:36 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhaba Sayın Tij,

Ben dediğinizi doğru anladım.Benim açımdan bir sorun yok.Benim rahatsız olabileceğim kısım masonluğun sadece bireysel ve toplumsal fayda üzerine olması.

Tecrübelerinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarımla

Ekim 25, 2011, 08:14:00 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Herhangi bir ssyal kurumun varlığı, çağcıl amaç ve ilkelerinin oluşuna, ilkelerinin yürürlüğüne karşın amaçlarının henüz gerçekleşmemiş bulunmasına bağlıdır.

Şimdi burada bir sosyal kurum olan Masonluk ile bağlantılı bir fantezi var. Masonluğun gerek bireylere generekse topluma yönelik amaçlarını ortadan kaldırmak.

Gizemci tarikatlarda topluma yönelik bir amaç yoktur; dolayısıyla orada bir toplumsal yarar (fayda) zaten beklemezsiniz. Nitekim masonluk ile gizemci tarikatların arasında en belirgin farklardan biridir bu.

Demek ki Masonlukta toplumsal yarar, bir sonuç olarak bireysel yarardan daha önemlidir çünkü bu gözetilmeyecek olursa Masonluk bir tür gizemci tarikat benzeri bir kuruma dönüşebilir. Zaten çok kimse büyük bir yanılgı ile Masonluğu öyle sanıyor.

Bireysel yararı ortadan kaldırırsanız iki durum ile karşılaşırsınız: 1- Toplumsal yarar sıradan ve bilinen bir siyazi doktrinle özdeşleyşir; 2- Bu yararı sağlayacak, bunun için çalışacak olan kimse (mason) yoktur.

Demek ki her iki durum da Masonluğun ortadan kalkması anlamına gelir.

Masonların ülküsü bir bakıma  bunun gerçekleşmesidir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 25, 2011, 12:44:22 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM,

Ben bir fanteziden söz etmiyorum.Ben tamamı ile Masonluk her nasıl tanımlanırsa tanımlansın bu söylenilen bireysel ve toplumsal faydayı görmediğimizde geri kalan nedir? bu soruyu sormaya çalıştım.Sorum bu.

Beni cevabınız tatmin etmedi.

Masonluğun ülküsü bir bakıma bu olabilir ama buda tamamen masonluğu açıklamaya yetmez değil mi ?

Sevgi ve saygılarımla.