Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı , İnsan ve Özgür İrade ?  (Okunma sayısı 12631 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 24, 2014, 05:56:57 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burası bir forum olup kişilerin kişilere açık mektup yazma alanı olmadığı için, bana yöneltilmiş bir söze aynı tarzda (Sayın ...... diye başlayarak) yanıt veremiyorum.

Bu Forumu her gün yüzlerce kişnin izlemekte olduğunu, her yazımızın herkese bilgi verecek tarzda olması gerektiğini anımsatmakla yetiniyorum. Nitekim bu nedenle ben herkese hitap ediyorum.

Doğu dinlerinin özelliğini ise, isteyenin istediği birçok kaynakta bulabileceğine güveniyorum. Belki Budizm, Hinduizm, Şintoizm, Zen gibi inceleme konuları açılabilir ama bu başlık altında doğru olmaz. 
« Son Düzenleme: Mart 24, 2014, 06:02:26 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 24, 2014, 06:49:25 ös
Yanıtla #11

Hassasiyetinizi paylaşıyorum. Sizin sorularınız da bana yöneltilmiş olduğu için bu tarzda yürümüştü. Bilgilendirme ise nesnel düzeydedir. Fikir müzakeresi için teşekkür ederim. Sayg.

Mart 25, 2014, 06:00:39 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın ordoabchao, Tanrı'yı kendi inançları çerçevesinde anlatmaya çalışmış sanırım. Sayın ADAM da son derece mantıklı sorularla konunun bilimselliğinin açıklanmasını istemiş. Ne var ki; sayın ordoabchao'nın   verdiği yanıtlarla bilimselliğe hiç yanaşmamış, yani bilimsel verilerle konuyu netleştirememiş olduğunu görüyorum.
        Ben de konuya katılarak sayın ordoabchao'ya soruyorum : Anlatıları bir ateist içinde geçerli midir ?
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 25, 2014, 08:01:12 ös
Yanıtla #13

Kanımca yorumlarınız çok kişisel kalmış.

Tanrı kavramı sizce bilimin konusu olabilir mi?

Benim sunduğum veriler panteist yaklaşımda tutarlı sonuca ulaşır. Felsefi analizlerim bununla tutarlıdır.

Ateist yaklaşımda Tanrı ontolojik olarak yadsınır. Dolayısıyla Tanrı nın ne olduğuna ilişkin tanım tartışmaları ile ilgilenmez.

Saygılar ve Sevgiler

Mart 25, 2014, 11:20:37 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Sn.ADAM bence Sn.ordoabchao'nun söylediği son derece normal, Mesela bir örnek vereyim bigbang nasıl oldu bilen yok, birden patlamasıyla oluştuğu söylenir patlatma olayını tam anlamıyla söyleyende yok demek ki biri o zamanda vardı bu da yalnızca Allah(c.c)'ın olabileceğinin kanıtıdır.

En basiti DNA olayı var düşün bir DNA ne kadar bilgi taşıdığını bunu bilim adamları denemeye kalkmış ama olmamış

Saygılarımla

Mart 26, 2014, 01:39:49 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Bilimin çözemeyeceği hiç bir şey yoktur. Ancak, her bilinmezin çözümü için çalışmaya, zamana ve deneylere ihtiyaç vardır. Dün bilinmez, olmaz denilen pek çok şey bu gün sıradanlaşmıştır. DNA da aslında çözülmüş durumdadır. Genetik mühendisliği bu konuda müthiş yol almıştır. Onun için bilimden sapmamak/şaşmamak  gereklidir. Yani, bilim...bilim...bilim...
          Saytgılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 26, 2014, 03:04:39 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.alsaha katiliyorum.Allah bilinmez idim bilinmeyi diledim der . Bilim her seyi çözer mi yeri ve zamani geldiginde evet ama daha once hayir.Bilimadamlari oncelikle bilinebilecekler ile uğraşıyor, bilemediklerine ise bazen fantastik teoriler getiriuor.Mesela ben oncelikle  dunyanin ozgun agirligini vok merak ediyorum acaba kac kg dir.Sonra bu kadar ozgun agirligin boslukta  cekim yasasina  gore o ağırlığı, nssil bir cekim gucu asili tutuyor.Mesela dunyanin agirligi stabilmidir degiskenmidir merak ediyorum bilim adamlari ne cevaplari vardir.Aklin izah edemediği cok seyin olduğu  bir kudretin vsrligina delildir ,bu veri bilimsel degil diye oz aklin varligini degistirmez.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mart 26, 2014, 07:53:39 öö
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Tanrı nedir?

Böyle bir sorunun mantığı var mı? Tanrı bir "şey" midir ki nedir diye sorulabilsin?

Tanrı kimdir?

Bu öncekinden de olamaz bir soru. Tanrı bir insan mıdır ki kimliği sorgulanabilsin?

Tanrı nerededir?

Bunun yanıtını vermiş birisi: "Ne yerdedir ne gökte" diye. Nerede olduğunu bilirseniz o Tanrı mıdır?

Birisi çıkar da bana Tanrı'nın çeşitli niteliklerinden, yapıp etmelerinden, sözlerinden, yazılarından, tutumundan, davranışlarından düşüncelerinden, geçmişinden ve geleceğinden söz erdecek olursa, bu putlaştırmalara karşılık benim insanca özgür irademi kullanışım ve Tanrı kavramını becerebildiğimce tüm bunların çok daha yücesinde tutmaya ilişkin çabam çok mu aykırı olur?

Evet! Kendini başkalarının çıkarcı varsayımlarına, dolayısıyla onların yönlendirdiği dogmatik inançlara tutsak ederek, bilimsellikle düşünüp değerlendirmeye yanaşmayan,  aslında var olan aklını işletme zahmetine katlanmak yerine kolaya kaçmayı yeğleyen, böylece kendince huzuru bulanlar için öyle olur.

İcat çıkarmanın âlemi yok! 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 26, 2014, 08:35:18 öö
Yanıtla #18

"Tanrı" var mıdır? Ontolojik bir sorudur. Varlığı ya da yokluğu tartışılır. Var ya da yok yaklaşımınıza göre değişik sonuçlar doğar.

Tanrı varsa bu kavramdan ne anlarız? Yani bu kavrama hangi özellikleri yükleriz? Tanrı nın neliği, tanımsal yönü budur. Kavramsal analizdir. Bu analize başladığınızda Onun ne olamayacağına dair fikirlerde yürütmeye başlayabilirsiniz. Tanrı bilinemez o her şeyin ötesinde diyebiliriz. İnsan aklı bunu kavrayamaz da diyebiliriz. Ya da o her şeyin yaratıcısı o her şeyi bilen de diyebilirsiniz. Dikkat ederdeniz hep bizi aşan mükemmel kavramına yönelik çabalardır her iki tavır da.

Bilimsel tavır metodiktir. Nelik ve nasıllık o yüzden önemlidir.

Mart 26, 2014, 08:43:45 öö
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

İnsanın özgür iradesi ile Tanrı'ya (yaratıcı) dair çıkarımlar yapacağına, küçük yaşlardan itibaren inandırılışının, dogmalara saplanışının sonucunda, dogmalarının akla uyduruluş çabasıdır bu...

Birincisi kolayda ikincisi çok zor...Tercih bireyin.

Sezgisel bilgiye inanıp çıkarımlar yaparsan o da ayrı bir konu.

Ayrıca zaman zaman bilimsel bilginin de bazı üyeler tarafınan yanlış yorumlandığını düşünüyorum. Ulaşılamayan, henüz kavranamayan, karmaşık gelen olay ve olgular neden üstün bir yaratıcıya işaret etsin ki. Tanrı evreni yaratmış ise elbette ortaya çıkan bütün olay ve olguların bir bilimsel temeli olacaktır. Her şey zaman içinde açıklanacaktır. Ama yakın ama uzak gelecekte. Dolayısıyla her paradigmada insan, evrenin bütünsel bir açıklamasına daha da yaklaşmaktadır.

İster DNA, kuantum, sicim deyin; ister hologram, plazma evren deyin hepsinin matematiksel açıklamaları vardır.

Tanrı işte bunların hepsinden daha farklı bir kavram. Belki gelecekte tamamen anlamsız bir kavram olacak, belki insanoğlu var olduğu sürece bir moral unsuru olarak kalacak. Bunun ne anlama geldiğini açıkçası bilemiyorum.

Bildiğini söyleyenleri de dinlemek isterim...

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti