Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar => Konuyu başlatan: uslu cocuk - Nisan 27, 2009, 01:35:26 ös

Başlık: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: uslu cocuk - Nisan 27, 2009, 01:35:26 ös
Solcular bilindigi gibi emperyalist güçlere karşı mücadele veren özgürlügü bagımsızlıgı ve eşitligi savunan , dolayısıyla kapitalist düzenin icad ettigi sömürü odaklarına karşı daima cephe alan insanlardır.

Masonluk kapital düzenin en önemli güç odaklarından birisi olarak kabul edilir. Bu sebepledir ki her solcu aslında masonlugu sömürü düzeninin çarpık bir kolu olarak algılayıp uzak durmayı tercih eder. Ancak hem bu sitede hem çoğu yerde solcu oldugu halde aynı zamanda masonlara destek veren bir çok kişi görüyoruz. Sizce bu insanlar samimi insanlar mı ? Yoksa solculugun aç bıraktıgını tespit edip sırtlarını güçlü bir oluşuma dayamaya çalışan menfaatci kişiler mi..?

Bence bir insan hem solcu hem mason olursa kendisiyle çelişmiş olur. Masonluk kapital düzene destek veren , zıtlaşmayan bir yapıdadır. Yurt dışında çoğu mason üstadı aynı zamanda para babası bir patrondur yani " Sömürendir "

Bu bir çelişki degil midir ?
Başlık: Re: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Anatolic - Nisan 27, 2009, 01:51:25 ös
Solcular bilindigi gibi emperyalist güçlere karşı mücadele veren özgürlügü bagımsızlıgı ve eşitligi savunan , dolayısıyla kapitalist düzenin icad ettigi sömürü odaklarına karşı daima cephe alan insanlardır.

Masonluk kapital düzenin en önemli güç odaklarından birisi olarak kabul edilir.

Sayin Uslu Cocuk,

Masonluk ekonomik cikar ve bunun dengesinde yer alan bir kurulus degildir. Masonluk felsefesi aksine bütün insanlari kapsayan bir gönül birligidir. Bu gönül birliginde ekonomik güc hic bir önem tasimaz! Dolayisi ile Masonluk hic bir siyasi veya ekonomik düzenin yaninda yer almasi mümkün degildir.

Bu sebepledir ki her solcu aslında masonlugu sömürü düzeninin çarpık bir kolu olarak algılayıp uzak durmayı tercih eder. Ancak hem bu sitede hem çoğu yerde solcu oldugu halde aynı zamanda masonlara destek veren bir çok kişi görüyoruz. Sizce bu insanlar samimi insanlar mı ? Yoksa solculugun aç bıraktıgını tespit edip sırtlarını güçlü bir oluşuma dayamaya çalışan menfaatci kişiler mi..?

Masonlugun siyaset ile alakasi olmadigi icin, her görüsten insanlar Masonluk catisi altinda bir araya gelebiliyor. Insanlarin samimiyeti gönüllerin icinde saklidir. Bunuda belirleyebilme özgürlükleride sahip olduklari en degerli nesnelerden biridir. O Size Masonluk hakkindaki bilgileri Site'nin arama bölümünden detayli arastirmanizi tavsiye ederim.

Sevgi ve Saygilarimla

Anatolic
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: KUZEYDOĞU - Nisan 27, 2009, 04:47:12 ös

 Yurt dışında çoğu mason üstadı aynı zamanda para babası bir patrondur yani " Sömürendir "

Sayın uslu çocuk;
Bu kanı sizde nasıl oluştu ve bu hem Mason hem patron ve aynı zamanda sömürücü kişiler kimlerdir ?
Saygılar...
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: ozkann - Nisan 27, 2009, 05:32:33 ös
Sayın usluçocuk

Sizi anlamak için solcuların mutlak iyi, masonların mutlak kötü olduğunu kabul etmek lazım.
Bu şekilde bakınca evet hem solcu hem mason olunmaz....

Siyasi tercihlerinize temas edip konunun dışına çıkmak istemediğimden farklı bir örnek vermeye çalışacağım.

Bir dine inanır mısınız?
örneğin masonluğu şeytan ile ilişkilendiren aşırı muhafazakar bir arkadaşın hem müslüman hem
mason olunamayacağını düşünmesi gibidir bu konu. Öyle bakınca çok haklıdır.
Cennet dururken şeytanla işbirliği niyedir?   ;)

Masonluğun şeytan olduğuna kesin inancı olan ve  müslümanlığın ideallerinin tam karşısında masonluğu gören
bir kişinin masonluk ve müslümanlık ilişkisini çelişki olarak görmesi  kendi bakışındandır.
halbuki şeyhülislamlar vardır Mason olan...

Solculuk ve masonlukla ilgili kesin yargılara sahipseniz siz de bu durumu çelişkili görebilirsiniz..

Kendimize sormamız gereken çok soru var aslında...
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Dino - Nisan 27, 2009, 10:07:03 ös
Sayin Uslucocuk,

Maalesef acmis oldugunuz konu basligi ve konu hakkindaki gorusleriniz elma ile armudun karsilastirilmasi kadar tuhaf. Masonluk ile ideolojiler arasinda herhangi bir bag yoktur, olmaz da. Siyasi ideolojiler yonetimsel, toplumsal ve ekonomik olgulardir. Oysa masonluk felsefidir ve hedefi aydinlik bir insanliktir. Bu insanlar ister komunizm altinda yasasinlar, isterlerse krallik, farketmez, kamil insan olmakla ideolojik yaklasimlarin alakasi yoktur.

Bu anlattiklarimdan Masonlarin kisisel olarak inandiklari ideolojiler olmadigi anlami cikmasin, her masonun bir siyasi gorusu vardir. Ornegin ben sol tandansli bir kisiyim, esitlikten, paylasimdan yanayim, hic kimseyi sosyal siniflara ayirmam, herkes benim icin esittir. Tesaduf odur ki ben de yurtdisinda yasiyorum ama para babasi degilim sizin tabirinizle. belki de paylasimci oldugum icin de bundan sonra da olamayacagim.

Neyse, siz en iyisi siteyi iyice bir inceleyin, ondan sonra yine konusalim.

Saygilarla,
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: ADAM - Mart 08, 2011, 05:28:52 ös

Neredeyse iki yıl önce bir izleyicinin foruma ilettiği bu soru üzerine, forum üyelerinden birkaçı nezaket ölçüeri içinde yanıt vermiş.

Ben olsam şöyle derdim: Sapına kadar olunur. Masonluk sol akımlarla, sağ akımlardan çok daha iyi bağdaşır. Hatta amaçları ve everensel ilkeleri göz nünde tutulduğunda, tersini sormak gerekir: Hem sağcı hem mason olunabilir mi? Bu nasıl olur?

Kuşkusuz aslında böyle bir soruya yanıt verebilmek için önce kavramlarda uyuşmak gerekir: Solculuk nedir? Sağcılık nedir?

Solculuk ya da sağcılık sadece birer ekonomik-politik doktrin genellemesi midir? Eğer soruyu soranın tanımı uyarınca Kapitalizm, emperyalizm ve sömürü düzeni sağcılık ise, Masonluk her ne kadar burnların içinde Kapitalizm'e karşı değil ve bu bağlamda tarafsız ise de, konu emperyalizm hele sömürgecilik olup buna sağcılık denirse, masonlar buna karşı oldukları için solcudur. Masonlar emperyalizm ve sömürü düzenine karşıdır çünkü onlar tüm insanların barış ve mutluluğundan, sosyal adaletten ve eşitlikten yanadır. Ancak masonlar Komünizm gibi bir rejimdeki eşitlik (!) anlayışına karşı olduklarından, bu kez o cephedeki kişilerce sağcı olarak nitelenebilir.

Benim gençliğimde hepimiz ya sağcı olam zorundayldık ya solcu.... Sağcılar sağ doktrinleri, solcular sol doktrinleri eleştiremezdi. Öyle yapanlara futbolcu denirdi. Gerek sağcılar gerek solcular, tutumlarını olasıya bağnazlığa vardırmışlardı. Bu nedenle birbirleriyle vuruşmaya girişmişlerdi.   

Masonluk barıştan, sevgiden, toleranstan, evrimsel gelişmeden yanadır. Bağrnazlığın her türüne karşıdır. Bu nedenle kafalarını deve kuşu gibi kuma gömen ya da başta türlüsünü görmemek için at gözlüğü takanlar, kendi körlükleri ya da dar açıdan bakışlarıyla Masonluğun evrensel tutumunu göremez.

Dileğimiz başlarını kumdan çıkarmaları ve at gözlüğünü söküp atmaları.

 

Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Dusunen_Adam - Mart 14, 2011, 01:33:27 ös
Bende sol görüşlü bir insanım..Masonluğa ilgim ezoterizm ve batınilerle alakalı kitapları okumamla başladı..İnanç anlamında deistim..tek bir Tanrıya inanıyorum ruh göçüne inanıyorum lakin kesinlikle dinlere iman etmiyorum..Yaratıcıyı bilimle fenle anlamaya çalışıyorum..Onlar yetersizse ruhen düşünerek sezgiyle anlamaya çalışıyorum..Masonlarında buna benzer düşüncelerde olması ve ezoterik düşüncelere yakın olmasını takdir ederek bakınıyorum..Lakin fakirler ve kadınlar mason olamazlar diye yazıları okuyunca oldukça hayal kırıklığına uğradım..
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Pagan - Mart 14, 2011, 02:30:31 ös
Solculuk kötü birşey değil ki.  Solcu; toplumlar arası dayanışmayı, eşitliği, özgür düşünceyi savunur. Eminim Masonlar arasında da sol görüşlü bir sürü insan vardır.
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Mustafa Kemal - Mart 14, 2011, 04:50:45 ös
Lakin fakirler ve kadınlar mason olamazlar diye yazıları okuyunca oldukça hayal kırıklığına uğradım..

Sanırım burada Masonluğun ne olduğu konusunda bir fikir uyuşmazlığı mevcut. Öncelikle kadınlar Mason olamaz diye bir kural yoktur. Türkiye için konuşuyorsak, kadınlar HKEMBL'na üye olamazlar. Kendi BL'ları ve o büyük Locayı, dolayısıyla kadınları Mason olarak kabul eden yapılar da vardır. Burada devreye "Muntazam (veya Düzenli) Masonluk" kavramı girer ki, bu forumda bile çok uzun tartışmalara sebep olmuştur. İlgili başlıklar okunursa, hem kadınların Mason olup olmaması, hem İntizam konusunda detaylı bilgi alınabilir.

"Fakirler" konusu da benzer şekilde çok detaylı olarak ele alınmıştır bu forumda. Arama yapılarak etraflıca bilgi edinilebilir.

Hem solcu hem Mason olunur mu sorusuna da diğer taraftan bakmak lazım bir de... "Kötü" olarak görülen solculuk mu Masonluk mu? Her görüşün aydın düşünebilen fertleri "hem kendi fikirlerinin taraftarı hem de Mason" olabilir. Sorun "ben solcuyum" veya "ben sağcıyım" veya herneyse diyen kişinin, diğer fikirlere bakışıdır. Başlıktaki soruya münhasır cevap vermek gerekirse, "ben solcuyum ve diğer fikirlerin hepsine de düşmanım" diyorsanız, hayır Mason olamazsınız. Ama söylediğim gibi, cevap başlıktaki soru itibariyle verilmiştir. Karşıt görüşe toleransı ve hoşgörüsü olmayan hiçkimse Mason olamaz.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Fırat - Mart 14, 2011, 05:44:39 ös
Sayın uslu cocuk'un dediği "bazı Mason üstadları, para babası patronlardır" düşüncesine yanlış diyemeyiz, olabilir. Ama para babalarının Mason olması gibi orta sınıf dediğimiz ekonomik duruma sahip olanlardan da Mason olanlar vardır. Tabi göz önünde olanlar patronlar olduğu için Mason olanların çoğunun bu sınıfa mensup olduğu gibi yanlış bir sonuca varılmaktadır.

Aynı zamanda bende sol görüşlü biri olarak Masonların düşüncelerine  saygı duyuyorum ve benimsiyorum. Sitemizde bir seçim anketi gördüm. Biri sol, diğeri sağ görüşe sahip olan iki partinin anketteki oyları birbirine yakındı. Bu durumda bu sitedeki üyelerin Masonluk hakkındaki düşünceleri ile sol-sağ düşüncelerinin arasında bir bağlantı olmadığı açıkça görülüyor. Önemli olan da sayın Mustafa Kemal'in dediği gibi karşıt görüşe tolerans ve hoşgörü göstermektir.
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Pagan - Mart 14, 2011, 06:40:34 ös
Burda şöyle bir konu da var tabi ; Masonluk yüzyıllar boyu dimdik ayakta durabilen, hala gizli sırları çözülememiş ve üzerinde koskoca bir soru işareti bulunan, kıyamete kadar da bu soru işaretini koruyabilecek bir örgüt olabilmişse eğer bu, ritüellerini kusursuz şekilde hayata geçirme, kurallarına sıkı bir disiplinle riayet edebilmenin sonucudur.

Neticede Mason olmak isteyen yada bir şekilde gelecekte mason olma hayalini kuran kimsenin " niye böylesiniz " gibi sorularla masonluğu yargılamaya hakkı yoktur. Bir anlamda tavır " biz buyuz kardeşim kurallarımız da bu Bin yıldır buna inanırız bunu uygularız işine gelirse " şeklindedir.

Masonluğun bireyden beklentisi malumdur, " hayatta başarılı olmuş marjinallikleri bulunmayan, makul, sadık ve ketum bir insansan gel bekliyoruz " seni şeklindedir.

Burda çıkıp hala " yaa ben agnostiğim mason olabilir miyim " gibi absürd sorularla insanları yormanın bir mantığı yok.

Üstün zeka, yüksek IQ gerektirmeyecek kanunların hala kafa karıştırıcı olması açıkcası tuhafıma gidiyor.

Solcu Mason olunur mu? Agnostik Mason olunur mu? Falan filan mason olunur mu..?

Eh be kardeşim eh yani..
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Prometheus - Mart 15, 2011, 10:44:38 ös

Ben olsam şöyle derdim: Sapına kadar olunur. Masonluk sol akımlarla, sağ akımlardan çok daha iyi bağdaşır. Hatta amaçları ve everensel ilkeleri göz nünde tutulduğunda, tersini sormak gerekir: Hem sağcı hem mason olunabilir mi? Bu nasıl olur?


Sayın ADAM'ın söylediklerine aynen katılıyorum. Eğer Masonluk bir paylaşımsa, yardımlaşmaysa, zaten bu kabaca sosyalizmdir.

Saygılarımla...
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Mustafa Kemal - Haziran 24, 2011, 06:07:35 ös
Bu başlık altında yazarken neden eklemeyi unutmuşum bilmiyorum. Biraz zaman geçmiş üzerinden ama olsun.

Bildiğiniz gibi 1920 senesinde Atatürk'ün talimatlarıyla Türkiye Komünist Fırkası kurulmuştu. Bu Fırka'nın kurucuları arasında yer alan Tevfik Rüştü Aras ve Yunus Nadi'nin Mason olduğunu söylersem benli başlıktaki soruya cevap olur. (Başka Mason var mıydı bilmiyorum, kapsamlı bir araştırma gerekebilir bunu ortaya çıkartmak için. Ama verdiğim 2 örnek yeterince tanınan isimler olduğu için, başka birilerini aramaya da gerek duymadım.)

Hatta Yunus Nadi'nin o tarihlerde çıkarttığı Gün Gazetesi de bu Fırka'nın yayın organıydı.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Alşah - Haziran 25, 2011, 02:14:18 öö
      Sayın Mustafa Kemal, örnekleriniz bence yaterli. Kaldı ki bu konunun tartışmaya açıldığı zamanlar bende örnekler vermiştim. Mesajınız alınmıştır.
      Saygılar-sevgiler.
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Mozart - Haziran 25, 2011, 05:01:15 öö
Ne akıllı Adam yahu. Düşünsenize hem Türkiye'de bulunan koministleri elinde tutuyor hem de Sovyet ile ilişkileri iyileştiriyor.

Bu başlık altında yazarken neden eklemeyi unutmuşum bilmiyorum. Biraz zaman geçmiş üzerinden ama olsun.

Bildiğiniz gibi 1920 senesinde Atatürk'ün talimatlarıyla Türkiye Komünist Fırkası kurulmuştu. Bu Fırka'nın kurucuları arasında yer alan Tevfik Rüştü Aras ve Yunus Nadi'nin Mason olduğunu söylersem benli başlıktaki soruya cevap olur. (Başka Mason var mıydı bilmiyorum, kapsamlı bir araştırma gerekebilir bunu ortaya çıkartmak için. Ama verdiğim 2 örnek yeterince tanınan isimler olduğu için, başka birilerini aramaya da gerek duymadım.)

Hatta Yunus Nadi'nin o tarihlerde çıkarttığı Gün Gazetesi de bu Fırka'nın yayın organıydı.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Mustafa Kemal - Haziran 25, 2011, 01:12:32 ös
Sn. Mozart yazınca aklıma geldi. Nedense sonradan aklıma geliyor herşey bu aralar :)

Nevzat Tandoğan Kardeşimizin de bir lafı vardır:

"Bu ülkeye komünizm gerekliyse, onu da biz getiririz"
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Mozart - Haziran 25, 2011, 04:27:29 ös
Bay Mustafa Kemal,

Kardeşiniz bu sözü; Dışarıdan devşirmeye gerek yok, Türk toprağına uygun şekilde biz yaratırız anlamında mı yoksa yönetim şeklini halk değil sadece biz belirleriz ve biz yönetiriz anlamında mı söylemişitir?

Sevgiyle
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Barbaros - Haziran 25, 2011, 10:37:00 ös
"Bu memlekete komünizm gerekiyorsa ve komünizm yararlı bir şeyse onu da biz getiririz, size ne oluyor?"

Şu yukarıdaki söz hangi amaçla söylenirse söylensin kibirden başka bir ifade ediyor mu? Aşağıdaki diğer sözde bunu destekler nitelikte;

"Ulan öküz Anadolulu! Sizin milliyetçilikle, komünizm ile ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa bunu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var: Birincisi, çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek. İkincisi, askere çağırdığımızda askere gelmek."

Bu aşağıdaki hadiste değerli kardeşinize cevap niteliğinde;

"Bir kimse kibirlene kibirlene sonunda zâlimler gürûhuna kaydedilir. Böylece zalimlere verilen ceza ona da verilir."

Kibir en sevmediğim günah, çünkü sağlığın, varlığın yerinde iken kendi canına kendin kıyacak kadar çıkmaza sokan nefret duygusundan öte birşey.
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: enelsır - Haziran 26, 2011, 12:10:13 öö
"Bu ülkeye komünizm gerekliyse, onu da biz getiririz"...Aslında baştan hatalı bir cümle... Gerçek anlamıyla vücut bulmuş bir komünizm hangi ülkeye gerekli değildir ki?... Bu laf kibirden mi, yoksa başka bir maksatla mı söylenmiştir? Bilemem. Zaten konu başlığı da bu değil. Konuya dönecek olursak,düşündüklerimi paylaşmak isterim:

 Hem solcu hem mason olunur mu?... Hem de nasıl olunur...Hem de ne mükemmel olunur...Ancak  bu noktada , nereden bakıldığı da önem taşır.

 Bulunduğu dönem de ülkesini tek ve ilk yapabilmiş ve kendine inanan ve güvenen halkının güvenini son nefesine kadar savaşarak boşa çıkarmayan ve bu uğurda canını veren Salvatore Allende' nin delikanlılığını,

 Bütün her şeyi geride bırakarak, büyük bir mücadelenin içine girip, bütün bunların ötesinde, artık gerçekleşmiş bir devrimi ve onun kendisine sunacağı bütün olanakları hiç düşünmeden elinin tersiyle iterek ve bunu sadece hiç bir karşılık beklemeden, özgürlüğün ışığını başka halklara da ulaştırabilmek adına yapan ve bu uğurda canını veren Ernesto Che Guevera'nın delikanlılığını,

 Gencecik yaşlarında ,yaşıtları '' hangi kızı götürelim'' diye düşündükleri yaşlarda, ezilenlere umut olmak, ateş olmak, ışık olmak adına ömrünü, gençliğini, canını veren, Deniz'in, Yusuf'un, Hüseyin'in, İbrahim'in, Mahir'in ( adı buraya değil, tarihe sığmayacak daha nicelerinin) delikanlılığını,

 İstese hem de nasıl lüks içinde, hem de nasıl bir şatafat içinde, hem de nasıl bir bolluk içinde bir ömür sürebilecekken, bütün ömrünü ulusuna ve canı pahasına sevdiği vatanına adamış ve bu uğurda gençliğini, ömrünü, sağlığını, canını vermiş GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün delikankanlılığını bilmeden, anlamadan solcu olunamaz.

 Delikanlı olmadan da Mason olunamaz... Benim masonluktan da solculuktan da anladığım budur.

 Bu konu da bir çok referans sunabilir, bir çok söz söyleyebilirim... Fakat en değerli ve çarpıcı yazı bizim sitemizde zaten mevcut... Sayın skullG' nin Hür köşe'de yayınladığı '' Mason şeyhülislam'' başlıklı yazısını ve o yazı da anlatılan delikanlının ( benim anladığım budur), mecliste yaptığı konuşmayı bir okumanızı tavsiye ederim.

 Saygılarımla.


Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: hailstorm - Ağustos 03, 2011, 04:25:57 öö
dünya düzeninde herzaman kapitalizm olacaktır, sebebi çok basittir bence ; diyelim 2 sınıf var "üst sınıf" ve "alt sınıf" . ve eğer üst sınıfın üst sınıf olmasından rahatsız olan alt sınıf üst sınıf olmak isterse bu sefer üst sınıf alt sınıfa indirgenir ve yine her zaman bir üst sınıf oluşur.. bu ekonomik olarak bakarsak herzaman böyledir.
komünizm de herkes eşit maaş alır değilmi? peki denetleyen kimdir? devlettir.. e ozaman devlette çalışanlar üst kademeye gittikçe gene bir eşitsizlik vardır ki bu gayet doğaldır. dünyanın yapısı kapitalisttir ve herzaman olmaya devam edecektir.. işveren olmazsa işçi olmaz.
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: NOSAM33 - Mart 29, 2012, 09:12:48 ös
Sayın hailstorm


Aynen dediğiniz gibi SEVAP=GÜNAH  vb. Saygılar    ::)Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: tcorbaci - Aralık 15, 2012, 11:53:54 ös
küba da mason locaları var...
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: ADAM - Aralık 17, 2012, 07:27:45 ös

Bu sağ ve sol nereden çıkmış?... Neden birine sağ denmiş, ötekine sol?

Bizim kültürümüz yüzyıllarca İslam ile bağdaşık olduğundan, sağ hep öncelikli tutulmuştur. Hatta solak çoıcuklarımızın zorla sağlak edilmesine çalışılırken, salaklaştırılmışlardır. Ancak elbette bunların politik-ekonomik bağlamdaki sağ ya da sol ile bir bağlantısı yok ama sen gel de onu bizim iyi niyetli ve temiz yürekli olsa da, bilgisiz insanımıza anlat.

Yıl 1917. Rusya'da devrim... Çar Nikola alaşağı... Hükümeti, Parlamentoda sağ yanda oturan Menşevikler adına Alexander Fyodorovich Kerensky kuracak.

O tarihte Masonluk pek popüler Rusya'da. Kerensky de mason... Üstelik Masonluğun amaç ve ilkelerini gönülden benimseyen, mason kardeşlerine güvenen bir mason. Hani "sapına kadar mason" deseniz, yanlış sayılmaz.

Rusya batmış, iflas etmiş durumda. Osmanlı Devleti'nden aşağı kalır yeri yok.  Kerensky mason kardeşlerine güveniyor. "Bu ülkeyi biz masonlar elele vererek kurtarırız." diyor. Kabinesini de masonlardan kuruyor. Üstelik bunu bir de ilan ediyor.

Şimdi sağı solu bir yana bırakıp masonlardan, Masonluktan yana düşünün... Başarabilseydi ne olurdu, onu düşünün...

Fakat Kensky'nin kabinesindeki mason kardeşleri Kerensky gibi değil. Çoğu bilgisiz, yeteneksiz, becerisiz, öylesine mason olmuş, ülkeyi ve ulusu pek de umursamayan, hazır çar gitmişken kendilerini düşünen, bu ortamdan kendilerine bir çıkar sağlamaya çalışan kişiler. Mason diye bir unvanları da var bu arada ama "mason" değiller.

Sonuç: Kerensky Hükümetinin hezimeti.

Sonucun sonucu: Solda oturan Bolşeviklerin egemenliği.

Sonucun sonucunun sonucu: Rusya'da Masonluğun yasa dışı ilan edilmesi.

Onun uzantısı: Diğer Komünist hatta sosyalist ülkelerde bile Masonluğa karşıt bir tutumun oluşumu. Sanki Masonluk o kapitalistlerden, o sömürgecilerden, o emperyalistlerden, o çıkarcılardan ve oportünistlerden oluşurmuş giibi...

Sayın tçorbacı doğru demiş. Küba'da Masonluk var.

Ben dahasını ekleyeyim: Küba'nın tüm ileri gelenleri mason. Öylesine ki, mason değilseniz Küba'da sıradan bir insan olmaktan öte gitme şansınız yok. Hani "Köşe dönmek istiyorsan mason olman gerekir" derler ya; işte bu Küba'da tepe tepe geçerli.

Pardon, konu başlığımız neydi?

   
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: asimov - Aralık 17, 2012, 07:52:04 ös
Mehaba.

Küba ve Masonluk ilginç bir ikili. O zaman konu açılmışken Küba'da masonluğun bu kadar ilgi görmesinin nedeni ne olabilir?

Bizim Türkiye'de  bir söz vardır. Kaç solcu varsa o kadar fraksiyon vardır diye.

Küba'daki solcular acaba nasıl oluyorda bir çatı altında birleşebiliyorlar? İlginç.

Saygılarımla.
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Tij - Aralık 17, 2012, 08:11:32 ös
Sayin skullG"un ömrü uzun olsun.

Saygilarimla
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: NOSAM33 - Aralık 17, 2012, 08:40:05 ös
Sayın Tij Dostumun üstün zekası olan '' Sayin skullG"un ömrü uzun olsun.''  iletisinden dolayı kutlarım . Önce 5 6 saniye bocaladım ne diyor diye can dostum sonunda bir SOLCU' da olması gereken İnce zekasıyla yazdığına kanaat getirdim .Birde benim inandığım değerlerin anlamını kavrayan ve ADAM ; gibi EMEK ' ten yana olan insanların olduğu bir Ülkede acaba son nefesimi verebileceğim mi ; bakalım yaşayıp göreceğiz .
 :'( :'( :'(
Saygılar

Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Tij - Aralık 17, 2012, 09:41:41 ös
Alıntı
Küba'daki solcular acaba nasıl oluyorda bir çatı altında birleşebiliyorlar? İlginç.


Hem "solcu" hemde mason ulunca cift dikis olmus oluyor ve daha saglam oluyor.

Burda masonlugun güzel bir özelliginide tanimis oluyoruz.

BIRLESTIRICILIGI.

Disarda ideolojik ve politik calismalarda bir birinin kafasini gözünü "yaranlar" Masonluk catisi altinda  kardes olabiliyorlar demekki.

Saygilar
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Tij - Aralık 17, 2012, 09:45:12 ös
Ha buarada sunuda belirtmek isterim, sayin ADAM´in iletisinde okadar cok soru sorulacak nokta varki, kendisinin iletisini alip bir baslik acsa ben sorulari hazirlarim.

Saygilar
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: Dor - Aralık 17, 2012, 10:46:47 ös
Marx 'ın fikir babası Hegeldir .
Hegel  idealisttir .
İnanan insanların Sosyalizm ve Komünizm'i öcü olarak görmelerinin sebebi , yine bunları benimseyen insanların yalnış tutumlarındandır .
Bu sistemlerin yalnızca materyalizm ile var olabileceği hatasına düşerler ve inananları fil dişi kuleden eleştirme yoluna giderler.

Radyo - uçak gibi icatların temelinde nasıl ki insanları biraraya getirip kardeş yakınlığını sağlamaksa , Komünizmin temelide sömürüsüz bir dünya yaratmaktır .

Tanrı , neden mükemmel düşünen , birbirlerini yönetme ihtiyacı dahi duymayan insanların,  huzur içinde yaşadıkları bir sisteme karşı çıksın ki ?
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: NOSAM33 - Aralık 18, 2012, 02:11:46 öö
Alıntı
Tanrı , neden mükemmel düşünen , birbirlerini yönetme ihtiyacı dahi duymayan insanların,  huzur içinde yaşadıkları bir sisteme karşı çıksın ki ?


Karşı Olmaz zaten ; iş o güzelliği kuracak ve yönetecek kabiliyette İnsanı yaratmadı ; belki bundan sonra devamlı ve kalıcılığı sağlayacak kullar yaratır.
Saygılar , Sayın Dor  :)
Başlık: Ynt: Hem solcu hem mason olunur mu ?
Gönderen: TARIK KÖSEOĞLU - Haziran 06, 2019, 01:15:27 ös
Masonluk, özünde iyi ve daha iyi olmaktır. Bu itibar ile bence de Masonluk solculuk yada sosyal toplum olgusu ile kalitalizmden daha fazla bütünleșir. Saygılarımla