Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Spiritüalizm ve Satanizm  (Okunma sayısı 15546 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 20, 2010, 03:55:18 ös
  • Uzman Uye

Spiriualizm ruhsalcılık anlamına gelip,insandışında ve insan anlakına mahküm olmayan,bu nedenledir ki oluşumu sonsuz bütünlük taşıyan bir varlıktır.Tarihsel arkaplanına bakacak olursak,binlerce yıllık insanlık tarihinin her evresinde ruh-ruhsallık ve ruhsal aktivasyonlar üzerine paradigmalar üretilmiştir.Mitoloji kaynaklı “kadim spiritualizm dinleri” ve bu dinlerin, tarihsel gelişim içerisinde, birer alıntısına dönüşüp evrimini tamamlayan günümüz dinleri,varlıklarını açıklayabilmek,veya Theos’s ya da Theos’un varlığına bir subject (dayanak)yaratmak adına,spiritual paradigmaları kendi öğretileri paralelinde  pragmatize etmişlerdir.Nitekim spiritual doctrina (öğreti),tarihsel evolution religionis (din evrimi)’nde öğreticilikten ve insanın tanrıya ulaşmasını sağlamaktan “isolation” soyutlanıp,varlığını kazanca dönüştüren ecclesia (kilise) ve diğer din kurumlarının vehiculum (araç)’ına dönüştürülmüştür.

Spiritualizm günümüz şartlarında  bu denli çırpınırken,öte yanda insanlığın ilkprotipe  fidem (inanç) ‘lerinden biri olan Enkiyanizm -insanlık tarihi kadar eski bir geçmişi olup, ilk olarak Sümerler tarafından yazıya geçirilmesinden ötürü,Sümerlere açıkladığı ismiyle tanınmaktadır. Nitekim farklı dönemlerde,değişik medeniyertlere farklı isimlerle de seslenmiştir-, yüzyılmıızda “satanizm” yakıştıması altında varlığını südüren “gnostic” dinlerden biridir. Gnostice olması salt felsefesinin halk kitlelerine öğretilmesine engel olmakla birlikte,kitleleri yanlış yöne çeken sözzgelimi diğer ilahi dinlerin,satanizm’in yanlış tanınmasına ve toplum tarafından soyutlanmasına kolaylık sağlamaktadır.Tarihsel arkaplanını ele alacak olursak,insanlık tarihi süresince daha bir çok gnostice inancın,”gizemsel”liğinde kaynaklı olara dışlandığını ve  ileri sürdüğü” inanın” tüm inananlarının hiyerarşik kilise ve diğer din yönetimleri tarafından katledildiğinin ayırımına varabiliriz.Satanizm’in ve Spiritual Satanizm’in ne olduklarını ele almadan önce, diğer gnostice dinlerin maruz kaldıkları sorunları bir örnekle ele almak,satanizm’in günümüzde niçin bu denli yanlış anlaşılmakta olduğunu anlamamızı kolaylaştıracaktır.

Gnostice bir inanç olan Yezidilik. Yezidilik inancı Mazdizm (Zerdüştlük)’in restore edilmiş bir tarikatı olarak beliren ve zaman içerisinde Dinleşen inançlardan biridir,( Hristiyanlığın ilk olark bir Yahudi mezhebi olrak ortaya çıkması ve zaman içerisinde kendi başına din olması gibi).Bununla birlikte Yedilik tüm zamanlar boyunca gnostice kalmıştır,rituellerin-inancın temeli olan yasaların (Sümerdeki “me”ler gibi),tapınak dışına çıkarılmasına olanak verilmemiştir.İslamiyetin devlet dini olark kabul gördüğü Osmanlı İmparatorluğu,sınırları içine kayan Yezidi topraklarını İslamlasştırmak gayesiyle Yezidiler üzerine yürümüş,tarihsel bulgular gözönüne alındığında,Osmanlı İmparatorluğu döneminde,akla gelmeyecek katliamların gerçekleştirildiğini görebiliriz.Tüm Asimilasyon ve yıldırma çabaları bşir sonuç vermemiş olduğu gibi,yaşamları süresince tüylerini kesmeyen (ki uzun sakalları ve uzun saçları Yezidileri kolaylıkla ele veren bir etkendi),Yezidiler inançlarından vazgeçmeyerek,fiziksel görünümlerini değiştirme yoluna gitmişlerdir.Bu ad (amaç)’la,Yezidi erkekleri birer Müslüman gibi görünmenin ve komşular olan Müslümanlarla birer İslam taraftarı görünümünde yaşamanın zorluklarına katlanmışlardır.Zaman içerisinde yeni nesiller İslamiyete daha fazla kayarak ,Aleviliğin temellerini atmıştır.Bu olgu başka bir yazının konusu olarak daha sonra ele alınabilir…

Görüldüğü üzre Yezidiler katliamlardan kaçmak adına,inançlarını değiştirmiş gibi görünmekle kalmayıp,kimi köyer toplu olarak toprklarından göç etmek zorunda kalmıştır.

Bunun akabininde satanizm’in gnostice oluşu ve içe kapanıklığı,bunu bir fırsat bilen karşı inançların işine gelmiştir.Bu inançlar o denli çarpık birer zihinle inşa edilmiş olmalılar ki kendilerinden önceki inancın devamı oldukları ve bir önceki inanç kitabının aynısını kaleme almış olmalarına karşın,devamı oldukları diğer inançları dahi çürütmek ve temellerini sarsmak gibi çıkarlığa dayanan bir asimilayon politikası izlemişlerdir.

Enkiyanizm (satanizm),yazı medios (aracılık)’uyla Sümer topraklarında,tarihsel iktidar değişimleri ve hiyerarşi değişimlerine karşın varlığını sürdürmüştür. Kil tabletler,kütüphanelerde araştırmacılara sunulmuş ve bilhassa Babil kralı Sargon’un iktidarında,Sümere yerleştirilen Musevilerin ataları okuma yazmayı,matematik formüllerini,ticareti olduğu gibi spiritualizm’i de bu topraklarda öğrenmişlerdir.Musevi source (kaynak)’lerinin Sümere göçten önceki kalıntılarında “ölümden sonraki yaşam”,”cennet cehennem”,”Nuh tufanı” gibi olay ve olgular bulunmazken,Sümer ülkesinde Kraliyet sarayına atanan Yahudi mabeyinceri,Sümer’den çıktıklarında bu bilgileri de yanlarında götürmüşlerdir.Bu vesileyle alıntı ve esinlenme yollarıyla,Satanizm kavramları ve inançları Musevi kaynaklarına aktarılmış ve neticede tevrat, incil,kuran gibi,diğer kitabların kullanabileceği malzemelerde bulunmuştur.
  Spiritualizm’i ve spiritual olguları (ölümden sonrası-cennet cehennem v.b.),alıntılayan ve “Me”lerin birer topyasını yanına alan Yahudi halkı,artık yeni yaşamlarında Enkiyanizm (satanizm) eksenli yeni bir dine kavuşmuştur.Öte yandan günümüze değin,kimi majisyenler ve tarikatlar aracılığyla varolan Enkiyan inan sistemi,kendisinden türetilen diğer söz gelimi ilahi dinler tarafından,tüketilmek ve halka karşı karalanmak amacıyla,inanç kitablarında olumsuzlukla tanımlanmı, iyiye karşı kötü olarak ele alınmıştır.Spiritualizm taraftarı olan diğer Enkiyanist düşünür ve majisyenler ise bu yaklaşımı pozitivise etmek adına, iyi ve kötünün ayrılmaz bütünlüğünü,bunun paralelinde “tezatlıkların ayniyeti ” tezini ileri sürmüşlerdir(iyiliğinde kötülüğünde insandan geldiği).Enkiyaniz’in veya satanizm’in,yıldırılamaz bütünlüğü karşısında galip gelemeyen sözgelimi ilahi dinler, secunda ratio (ikinci plan) olarak satanizm’in satanist kanallar aracılığıyla yıpratılmasına başvurmuştur. Nitekim Amerika’dan çıkan,Laveyanistler gibi bir çok iblis tapar grup Dünya’ya satanizm’î olduğundan farklı tanıtmış ve açık seçik sapıklıklarını tatmin etmek isteyen, hastalıklı kişilikleri taraftarı olarak seçmişlerdir..”Kadim Din”in yandaşları gnostic kalabilmek için halk kitlelerini ayıltma gereksinimi duymamış ve iblis taparların hızla artmasını engelleyememiştir.

İblis tapar grupların Kapitalist ve meta düştünlüğü,sözgelimi satanic kiliselerine her yıl milyonlarca dolarlık fonların aktarılmasından anlaşılmaktadır.

Gelelim ülkemize.Coğrafik konum itibariyle Ortadoğu ve Avrupa ekseninde kalmanın ezikliğini yaşayan,mağrur ancak düşünemeyen bir halk kitlesine sahibiz.Kültürel ve toplumsal gelişimlerimizde bu ikilemin ortasında kalıp kimlik kazanamamıştır.Bir yandan doğulaşmak istemenin,öte yandan batılılaşmanın özlemi ve karışık ulusların ektisinde kalmaktanötürü,Türkiye sınırları içerisinde yaşamlarını idame eden hiç bir halk,ne tam olarak batılılaşmış ne de tam olarak doğululaşmıştır.Kültürel ve dinsel boyutlarda da bu böyle bir gelişim sergilemektedir.Ülekemiz “din” oldusunun bir “düşünsel afyon” olarak kullanıldığı doğu ülkelerinin karakteristik yansımasına sahiptir. Bundan ötürü ki kim gelirse gelsin,hangi inanç olursa olsun ilk olarak taraftarlını sömürmenin ve onları afyon etkisiyle köleleştirmenin pragmatisinde olmuştur.Bundandır ki topraklarımıza gelen her akım,her inanç, her ideolojide olduğu gibi satanismde de bir çelişiklik ve çarpıklık olmuştur.Tüm batı ülkeri iblis taparlıktan arınıp “kadim din”e geçerken,halkımız geriliğinden ötürü iblis taprlığı yeni yeni yaşamkta hatta ve hatta,çarpık anlayıştan olacak ki iblisçiliği dahi aslından farklı yaşamaktadır.Kadim din olan Enkiyanizm’in topum tarafından,satanizm-luferizm gibi farklı isimler altında anılması pekde önemli değil.Salt çıkarım olması gereken niyet ve istektir.Bu doğrultuda Enki inancını artık belirli doğrultularda halka açılması ve gizemselliğinden ödün vermesi gerekmektedir.

alıntı

« Son Düzenleme: Aralık 14, 2010, 10:43:02 ös Gönderen: dogudan »
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Ekim 20, 2010, 08:31:14 ös
Yanıtla #1

Satanizmin kaynağı tam olarak nedir, Sayın Ceycet? :) Satanizmin çıkış noktası, ya da temeli.. ama tabi bunu yanıtlarken mevcut bilgilerden öte kendi yorumlarınız olursa daha çok sevinirim.. malum nereden geldiği ancak internet araştırması yoluyla rahatlıkla elde edilebilinen bilgiler olduğundan, bu hususta daha çok kişisel yorumlara önem vermekteki düşüncemi umarım mazur görürsünüz. Bu arada Satanizm ve Yahudilik arasındaki bağlantıyı nasıl yorumluyorsunuz ?

Saygılarımla
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 21, 2010, 09:31:59 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın Isebella,

sanırım sorduğunuz sorunun yanıtı hakkında birtakım yargılar edinmişsiniz,birçoğuna da katılırım.

Şimdi,bu sorulara açıkça yanıt vermek hem çok uzun sürer,hemde çok tepki alır.Ancak,bu konulara yakın zamanda açmayı düşündüğüm Sümerler konusunda ayrıntılı olarak değineceğime söz verebilirim.

Şimdilik,spirütüel Satanizmi'in,eki Sümer Enki inancıyla bağlantılı olduğunu,bugün kabul görmüş tevhid dinlerininin tamamınında eski Sümer inancının evrimleşmiş hali olduğunu,bugün algılanan Satanizm'in gerçek Satanizm ile uzaktan yakından ilgisinin olmadığını söylemekle yetinsek olur mu?

Saygılarımla

Ekim 21, 2010, 06:47:33 ös
Yanıtla #3

Şimdi,bu sorulara açıkça yanıt vermek hem çok uzun sürer,hemde çok tepki alır.Ancak,bu konulara yakın zamanda açmayı düşündüğüm Sümerler konusunda ayrıntılı olarak değineceğime söz verebilirim.

Anlıyorum ama bahsi söz konusu olan mevzu gerçekten çok önemli.. eğer bildikleriniz varsa ve bunu paylaşmıyorsanız o zaman gerçekleri nasıl görebilir, öğrenebiliriz? Paylaşım denilen olay, asıl bu noktada değer ve anlam kazanır. Bu yüzden de sorunun üzerine gidilip çözüme kavuşması yönünde gerekirse tepki almaya bile göz yumulur, düşüncesindeyim.

Saygılar, 

Ekim 22, 2010, 09:26:45 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Anlıyorum ama bahsi söz konusu olan mevzu gerçekten çok önemli.. eğer bildikleriniz varsa ve bunu paylaşmıyorsanız o zaman gerçekleri nasıl görebilir, öğrenebiliriz? Paylaşım denilen olay, asıl bu noktada değer ve anlam kazanır. Bu yüzden de sorunun üzerine gidilip çözüme kavuşması yönünde gerekirse tepki almaya bile göz yumulur, düşüncesindeyim.

Saygılar, 

Sayın Isebella,

Sümerler konusuna bir giriş yaptım,bu konu uzayarak devam edecek.

Sabırla takip edebilirseniz,duyacaklarınızın sizi tatmin edeceğini temin ederim

Saygılar

Ekim 22, 2010, 09:46:32 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

gerçekten satanizm kendi kendine tepki çekebilecek bir konu başlığıdır. satanizm yahudilik dini arasındaki bilgilerde aktarılacak olduğunda bu konunun fazla derinleşeceği düşüncesindeyim. sabırsılıkla beklıyorum

saygılarımla

Ekim 22, 2010, 05:39:29 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Satanizm'i sırf kelime anlamlarından yola çıkarak [son derece basit şekilde] 'doğada var olduğu kabul edilen bir takum kötü ruhlara tapınma' olarak alsak bile bu yazıda bahsedilen sonuçlara ulaşmamız na'mümkündür. Eğer hermetik bilgelikten bir nebze nasiplenmişsek, bugün Satanizm olarak adlandırılan [aslında bu işle ciddi olarak ilgilenen insanlar arasında bile bu adlandırma yanlızca 'Satan' adı içerisinde geçtiği için sorunludur, zira ciddiyetle bu işle ilgilenen insanlar da tıpkı İbraniler gibi tanrılarının adlarını ağızlarına almazlar, onu direkt olarak Satan diye çağırmaktan ziyade Dragon, Drakon veya Büyük Ejderha şeklinde çağırırlar ki bu sembolizma bize özellikle tablolardaki başmelek ve ejderha çarpışmasını anımsatması bakımından ilginçtir] ve sizin bu yukarıda alıntıyla bahsettiğiniz şeyler ancak Yeni Çağ'da tekrardan revize edilmeye çabalanmış eski bir Sümer paganizminin canlandırılmaya çalışılmış bir halidir ki bunların bir çoğu da kendi meşruiyetlerini Z. Sitchin'in kerameti kendinden menkul uzaylı-tanrılarında ararlar.

Saygılar

Ekim 22, 2010, 07:32:20 ös
Yanıtla #7

Eğer hermetik bilgelikten bir nebze nasiplenmişsek,

işte ben de derin bilginize dayanarak bilinen - bilinmeyen temelindeki bilgilerin açığa çıkartılması fikrindeyim..

Ekim 22, 2010, 08:41:30 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Estağfurullah sayın Isabella.

Bu konular genellikle tabiatları gereği belli bir 'grup ruhu'nu paylaşan bireylerin oluşturduğu cemiyetler arasında konuşulur. Bunun yanı sıra bireyler, tek başlarına yanlızca belli bir seviyeye kadar bu bahsi geçen bilgelikten nasiplenebilirler diye düşünüyorum. Bu bağlamda benim bilgim de ancak 'bildiklerimin bilmediklerimin yanında bir hiç olduğu gerçeği' kadardır.

Aralık 04, 2010, 11:44:48 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın ceycet başta olmak üzere arkadaşlara bir sorum olacak;
Irak'ın Kuzeyi'nde, ağırlıklı olarak da Sincar bölgesinde yaşayan Yezidi toplumunun yukarıda bahsedilmiş olan kitle ile bir alakası/yakınlığı olup olmadığını merak ediyorum.. Sincar'da bulunduğum bazı dönemlerde bölgedeki Yezidi ileri gelenleri ile yaptığım sohbetlerde; anılanların, yukarıda bahsedilen doktrinleri çoğunu reddettiğini, üstelik de bundan rahatsızlık duyduklarını belirtmek istiyorum...
Konuya ilişkin ufak da olsa bir katkı sağlamanın yanı sıra; dünyada Yezidi inanışına sahip kitleler arasında inanış farklılıkları olup olmadığı konusundaki değerli görüşlerinizi  paylaşırsanız sevineceğimi ifade etmek isterim..
Sevgi ve saygılarımla...