Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kanada'da Türk bayrağı çekişmesi!  (Okunma sayısı 4560 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 05, 2010, 12:16:23 ös
  • Uzman Uye

Evinin balkonuna Türk bayrağı asan Türk öğrenciye "mahalle baskısı"

Kanada’nın Oshava kentinde yaşayan bir Türk öğrenci, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda evinin balkonuna Türk bayrağı astığı için komşularının hışmına uğradı.

Kanada’nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Toronto Star’ın haberine göre, Ontario Üniversitesi’nde makine mühendisliği öğrenimi gören 20 yaşındaki Mahmut Bak, Cumhuriyet Bayramı’nda evinin balkonuna bir Türk bayrağı astı.

Ancak kısa bir süre sonra mahalle yönetiminden, "görüntü kirliliği yarattığı" gerekçesiyle bayrağı indirmesini isteyen bir not aldı. Karara itiraz eden Mustafa Bak, Kanadalı bazı komşularının da kendi ülkelerinin bayraklarını astığını hatırlattı.

Bunun üzerine 1265 Pentland St yönetimi tüm bina sakinlerine birer mektup göndererek, cam ve balkonlarındaki her türlü bayrağı indirmelerini istedi. Gerekçe olarak da Mustafa Bak’ın "kendisine karşı ayrımcılık yapılmasından şikayet ettiğini" bildirdi.

Ancak bu talebe de Kanadalı mahalle sakinlerinden itiraz geldi. Mahalle yönetimi bunun üzerine geri adım atarak, herkesin dış görünüşe zarar vermeden balkonuna bayrak asabileceğine karar verdi. Ancak Mahmut Bak bu kararın dışında tutuldu.

Türkiye’de gelenek olduğu üzere, bayramda balkonuna bayrak asmanın hiçbir sakıncası olmadığını savunan Türk genci, Türkiye’den uzak olması nedeniyle bayrak asmanın kendisi için daha da bir anlam ifade ettiğini söyledi.

Mahmut Bak, mahalle yönetiminin kararına karşı mücadele edeceğini belirtirken, adının Diane olduğunu söyleyen bir mahalle yöneticisi, Toronto Star gazetesine, balkona asılan Türk bayrağının “çok büyük olduğu gerekçesiyle kaldırılmak istendiğini iddia etti.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/kanada-da-turk-bayragi-cekismesi-/dunya/sondakika/05.11.2010/1310537/default.htm

Kasım 05, 2010, 02:24:50 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Avrupa ya da Amerika'da olan bu tip yazıları okuduğumda düşüncelerimle çelişiyorum. Kendimi ne kadar aşağılık kompleksine soktuysam, yahu oralar gelişmiş, özgür ülkeler böyle olaylar gerçekleşmez diyorum, ama oluyor. Nasıl oluyor, nasıl benim gibi gençlere yutturuluyor, ben de şaşırıyorum. Mesela o gün ya televizyonda izledim ya da biri söyledi hatırlamıyorum, Amerika'da otel odalarında ki televizyonlarda BBC, El Cezire gibi uluslararası yabancı haber kanalları gösterilmiyormuş, ne kadar acayip bir kendi yanlışlarını öğrenmemeleri için örtme biçimi.  

O mahallede ki Kanadalıları Türkiye'ye davet etmek lazım, biz de ki Amarikan bayraklı kıyafetler giyen Türk gençlerini görseler şok olur ya da vergi vermemek için yatlara çekilen Amerikan bayraklarını.
« Son Düzenleme: Kasım 05, 2010, 02:32:29 ös Gönderen: Mozart »

Kasım 05, 2010, 03:34:34 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

gerçekten bayrağımızın başka ülkelerde bu denli tepki görmesini şiddetle kınamaktayım. Bu tür bir ayrıcalığa Mahmut bey'in davasında önce Türkiye olarak müdahale edilmesi gerektiğini düşünüyorum. vatan ve bayrak sevgisine olan ve aşırı derecedeki hassasiyetiminde bilincinde olarak şunuda söylemek isterim eğer yazının sonunda da belirtildiği gibi gerçekten belli bir büyüklüğün dışına çıkılması durumunda rahatsızlık veriyorsa da bir şey diyemeyeceğim

saygılarımla

Kasım 06, 2010, 12:58:17 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Konu öyle bir şekilde haber yapılmış ki, okuyunca milli duygularında etkisiyle farklı yorumlayabilir insan ! Oysa Kanada hükümeti tarafından yapılan bir uyarı yok ortada. Haberi okuduktan sonra Kanada' nın sosyo-kültürel yapısını düşünmek gerekiyor ! Aslında bu gibi haberlerde dikkat edilmesi gereken ilk unsur uyarının hangi merci tarafından yapıldığıdır ! Uyarı bir site yönetimi tarafından yapılmış. Sanırım bir site yönetiminin kararıyla Kanada' da yaşayan tüm insanları ve/veya ilgili devleti eleştiremeyiz.
Kanada' nın ilk yerleşikleri binlerce yıl önce Asya' dan geldiklerine inanılan Aborjinlerdir. 400 yıl önce ise Fransa ve İngiltere' den gezginler ülkeyi keşfetmeye başladılar. Yerleşik hayata geçiş ise 1600' lü yılların başında bu iki millet tarafından gerçekleştirildi. Günümüzde ise Kanada nüfusunun %42' si Fransız veya İngiliz asıllı olmayan bireylerden oluşmaktadır. Ülke henüz ulusal kimlik oluşumu içerisinde olan çok uluslu bir toplum yapısı arz etmektedir.
Demokrasinin, hukuk kurallarının söz konusu olduğu bir devlet yapısı söz konusudur.
Dolayısiyle konuyu bu unsurlarıda dikkate alarak değerlendirmek daha anlamlı olacaktır. Çok uluslu toplumlarda bir takım ithamlara yada baskılara maruz kalabilirsiniz ! Yapılacak en doğru şey hukuk kurallarına güvenmek ve konuyu adalete teslim etmektir. Bundan sonrası ise artık bürokrasinin işleyiş sürecine bağlıdır. Demokrasinin ne kadar etkili olduğu, özgürlükler ve insana verilen değer sanırım bu aşamadan sonra anlaşılacaktır !

Saygılarımla,

Kasım 06, 2010, 02:40:58 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Konuyu Türk bayrağına özel bir tepkiymiş gibi sunsalarda meselenin özü balkon uçlarını aşacak şekilde sarkıtılan herhangi bir malzemenin yasak olmasıdır.
(forumda imzada kullanılacak bannerin büyüklüğü gibi bir kural)

Genel kuralları delmekle mükellef canım milletimin bir üyesi bunu imza atarcasına Türk bayrağı ile yaptığı için uyarı gelmiş, konu bayraklar üzerinden devam etmiş.
Yönetim, o halde ayrımcılık hissedilmesin bütün bayraklar kaldırılsın kararı almış.

Bütün bayrakların kaldırılmasına tepki verenlerden Ash küçük bir plastik tutacak ile aracında dahi kullanabildiği broşür ebatlarındaki bayrağın neden kaldırıldığını sorunca yönetim usulüne uygun bütün bayrak asanlardan özür dilemiş, meselenin özünün balkon uçlarını geçecek malzemelerin kullanımı olduğunu belirtmiş ve tekrar takabileceklerini bir not ile iletmiş. Ancak Sayın Bak'a bu not gelmemiş.
Acaba ne kadar büyük bayrak o kadar vatan sevgisi denklemi içinde yaşamasa Sayın Bak'a 'siz de geri asabilirsiniz' notu gelirmiydi?

Belediyece yıkılma kararı alınan bacalara Atatürk resmi yapılır, binaların kapısına mescit yazılır, tam o sırada istiklal marşı okunur ki konu istenildiği gibi çarpıtılabilinsin, eğilip bükülsün.

Neymiş? Türk bayrağı olduğu için...
Bütün dünya bize karşı. Amerika yapıyor bunları di mi? :)) Fox izleyip izleyip bayrakları kaldırtıyorlar.

Neden böyleyiz?
Haberler böyle sunulduğu için mi böyleyiz, yoksa biz böyle olduğumuz için mi haberler bu şekilde sunuluyor?
Hassasiyetlerimiz varmı yoksa hepsi gösterişten mi ibaret?
Bir hareket yapmadan önce daha çok akıl yerine duygularına danışan insanlar mıyız?
Bu özelliğimiz her defasında sömürülüyor ve sistemimizdeki bu açık ile düşüncelerimiz tepkilerimiz kontrol altına mı alınıyor?

Biliyorum böyle bir konu için iletim çok uzattım farkındayım. Vatan millet din bayrak Allah kitap hassasiyetlerimizden tutulup istenildiği gibi yönlendirildiğimizi, kontrol altına alındığımızı görünce yazma ihtiyacı hissettim.
Çünkü bu şekilde Özgür insanlar olabileceğimize inanmıyorum.

Bizans ayak oyunlarından dem vurulur ya aslında Yaratan Türk çarpıtmasından korusun...

(Not. İletime Türk bayrağı iliştirdim, iletim silinirse sayın moderatörün siyasi görüşü ortaya çıkar :) :D )

Şubat 09, 2011, 01:29:16 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kanada'ya gitme isteği doğdu içimde.Vatanseverliğin değeri en iyi burda anlaşılıyor.Küçük bir bayrak asacağım evim olsun yeter.
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...