Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Bir Efsane : Neriman Nerimanov. Kardeşlik İşte Böyle Olur.  (Okunma sayısı 5670 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 11, 2011, 03:14:14 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 125
  • Cinsiyet: Bay

Bir Efsane : Neriman Nerimanov. Kardeşlik İşte Böyle Olur.
Özgeçmişi:
1870 yılında halen Gürcistan Cumhuriyeti'nin başkenti olan Tiflis'te dünyaya geldi.
1895 yılında, Gori Seminaryumu'ndan (öğretmen okulu) mezun oldu.Bir süre Tiflis yakınlarındaki Borçalı kazası'na bağlı Kızılhacılı Köyü'nde öğretmenlik yapan Nerimanov, daha sonra Baku'ye yerleşti.Burada ilk halk kütüphanesini kurdu.
1901 yılında,Azerbaycan petrolünü kontrol eden en önemli yerli isimlerden Hacı Zeynel Tagızade'nin verdiği bursla Odessa Üniversitesinin Tıp Fakültesine yazıldı.
1905 yılında Komünist Partisi'ne kaydoldu (RSDİP).
1917 yılında Himmet Komitesi'ni kurdu. (Azerbaycan Komünist Partisi)
1920'de Azerbaycan’ın Sovyet yönetimine geçmesinden sonra, Azerbaycan Askeri Konseyi Başkanı ve Başbakan (Halk Komiserler Başkanı) oldu.
1922 yılında Güney Kafkas Federasyonu (Güney Kafkas Sosyalist Federatif Sovyet Cumhuriyeti) Birlik Sovyet Başkanı ve SSCB MK (Sovyet Parlamentosu) Başkanı görevine getirildi.
MK'in o günlerde dört başkanı vardı ve bu başkanlar dönüşümlü olarak görev yapmaktaydılar.
1923'de Rusya Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesi oldu.
Ardından, Dış İşleri Bakanlığı Doğu Bölümü Başkanlığı’na getirildi.
Galiyevci çizgide bir isim olarak tanındığı için, 1923'den itibaren Sultangaliyev'in parti dışına itilmesi ve yandaşlarının tasfiyesi ile birlikte gözden düştü. Fakat, Azerbaycan'da çok sevilen bir kişi olması nedeni ile doğrudan tutuklanamadı.
1925 yılının Ocak ayında, hiçbir rahatsızlığı olmamasına rağmen aniden öldü. Azerbaycan halkı, bu ölümü şaibeli buldu ve hiç bir zaman kendi eceli ile öldüğüne inanmadı.1925 Mart'ın 23'ünde Kızıl Meydan'da Lenin Müzesi'nin yanında Müslüman adetlerine göre toprağa verildi.
Nerimanov politik ve toplumsal faaliyetlerinin yanı sıra, edebiyat ve tiyatro alanlarında da birçok eser yazdi.

Nerimanov'dan Türk Kurtuluş Savaşı'na destek:

Nerimanov'un iktidarı ele aldığı günlerde (Mayıs 1920) Türkiye Kurtuluş Savaşı'nı başlatmış, en sıkıntılı günlerini yaşıyordu. Ordusu dağıtılmış, silahlarına el konulmuş, tersanelerine girilmiş, adeta eli kolu bağlanmış, boyun eğmesi bekleniyordu. Bu şartlar altında Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatan kadro, başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere her türlü yolu deniyor ve bir çıkış noktası arıyordu.
Mustafa Kemal Paşa, 3 Mayıs 1920 günü Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa'ya yazdığı bir mektupta "Devlette hiç para kalmadı. Şu anda içeride para temin edebileceğimiz bir kaynak da yok. Başka kaynaklardan para temin edinceye kadar Azerbaycan hükümetinden borç para alınmasını temin etmenizi rica ederim" diyordu. Kazım Karabekir Paşa, isteği Azerbaycan hükümetine iletti. Bu istek, Azerbaycan Sovyet Sosyalist Halk Cumhuriyeti ile Ankara Hükümeti arasındaki ilk resmi temastı.

Nerimanov'dan Atatürk'e: "Başka kurtuluş yolu yok"

Nerimanov, 19 Ağustos 1920 tarihinde TBMM başkanlığına bir mektup gönderdi. Nerimanov bu mektubunda, "...Başka kurtuluş yolu yoktur.Azerbaycan  komünistleri sizin amacınıza ulaşmanız için tüm güçleriyle yanınızda olacaklardır. Aksi taktirde ne sizin için ne de bütün doğu milletleri için kurtuluş yolu kalmayacaktır." diyordu. (Doğan Avcıoğlu, Milli Kurtuluş Tarihi, Cilt 2, shf.430)
Sağlanan bu ilk resmi temastan sonra Atatürk'le Nerimanov arasında son derece manevi yakınlık, dostluk ve kardeşlik ilişkileri kuruldu. Bu manevi yakınlık Nerimanov'un Türk Kurtuluş Savaşı'na özel bir dikkatle eğilmesine, diplomatik yollarla ve ekonomik araçlarla Türk Kurtuluş Savaşı'na destek vermesine zemin hazırladı.
Kurulan bu ilişki TBMM hükümeti için çok önemliydi. Çünkü Batılı emperyalistlerle savaş halinde bulunan TBMM hükümetini Batılıların korkusundan hiçbir ülke tanımıyordu. Savaşın yürütülmesi için acil paraya ihtiyaç vardı. Bu ilişki, bu iki önemli hususun kısa zamanda çözümü için ilk basamak olabilirdi.
TBMM hükümeti derhal faaliyete geçti. 1920 yılının Ağustos ayında TBMM hükümetinin ilk büyükelçisi yazar Memduh Şevket Bey (Esendal) Bakü'ye gönderildi. 1921 yılı Ekim ayında da Azerbaycan'ın ilk büyükelçisi İbrahim Abilov Ankara'ya geldi. Bu durum Ankara'da büyük bir sevincin yaşanmasına sebep oldu. Büyükelçilik binasının açılışında Mustafa Kemal Paşa, Azerbaycan bayrağını bizzat göglere çekti ve kısa bir konuşma yaptı. Mustafa Kemal Paşa bu konuşmasında "Milli sınırlarımız içerisinde özgür ve bağımsız yaşamak istiyoruz... Milletimiz bu isteğimizin kardeş Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından kabul edilmesinden büyük mutluluk duyuyor. Anadolu halkı Azeri kardeşlerinin gönlünün kendilerinden yana olduğunu biliyor." diyordu.

Mustafa Kemal Paşa, 1921 yılında Moskova'ya ikinci TBMM temsilci heyetini göndermeye karar verir. Yusuf Kemal (Tengirşenk), Ali Fuat (Cebesoy), ve Rıza Nur'dan oluşan heyete, önce Bakü'ye gitmelerini, Nerimanov'la görüşmelerini tavsiye eder.
Heyet Bakü'ye gelir. Nerimanov'la görüşür. Nerimanov onlara bazı tavsiyelerde bulunur ve görünen o ki, ikinci adam Stalin'dir. Lenin'le görüşemezseniz, mutlaka Stalin'i talep edin der. Yanlarına çok güvendiği Behbud Şahtanski'yi verir. Bu arada Nerimanov, Lenin'e bir mektup yazar.
TBMM heyeti Moskova'ya gitti. Lenin ağır hasta olduğu için onunla görüşemedi. Fakat Nerimanov'un önerisi üzerine Stalin ile görüştüler. Amaçlarına tam olarak ulaşamasalar da isteklerinin çok büyük bir kısmını alarak Ankara'ya döndüler. Dr. Rıza Nur, "Moskova-Sakarya Hatıraları" adlı eserinde hiçbir dış devlet tarafından tanınmayan TBMM hükümetinin Sovyetler tarafından tanınmasını, Nahçıvan meselesinin çözülmesini ve borç para alınmasını başarı olarak yazıyor.
Şüphesiz ki böyle bir netice alınmasında Nerimanov'un payı oldukça yüksekti. Lenin'e yazdığı mektup, daha sonraki girişimleri bu başarılı sonucun alınmasında önemli yere sahiptiler.

Azerbaycan'dan Türkiye'ye uzanan kardeş eli:

1921 yılı içinde Nerimanov'un şahsi emri ile Azerbaycan Dışişleri Bakanı Mirza Davut Hüseyinov, kazanılan Birinci-İkinci İnönü Savaşları münasebetiyle çektiği telgrafta "...Kazanılan bu büyük zaferlerden dolayı Türk halkını Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adına kutluyoruz." diyor ve bu büyük zaferlerin şerefine Azerbaycan halkının yardım için 30 sistern petrol, 2 sistern benzin, 8 sistern kerosin gönderdiğini bildiriyordu.
Aynı yılın Mayıs ayında Azerbaycan devleti, TBMM hükümetine 62 sistern petrol gönderdi ve bundan sonra savaş bitinceye kadar aynı değerde petrol ve üç vagon dolusu kerosin göndermeyi taahhüt etti. Bu taahhüdün dışında 1922 yılında Batum yolu ile Azerbaycan dokuz bin tondan fazla kerosin ve 350 ton benzin gönderdi.
Mustafa Kemal Paşa 1921 yılında Nerimanov'a bir mektup yazarak borç para talep etmişti. Bu mektubu 17 Mart 1921 günü büyükelçi Nerimanov'a ulaştırdı. Nerimanov, derhal 500 kg. altın gönderdi. Bunun 200 kg. devlet bütçesine, kalanı ise mühimmat ve silah için kullanıldı. Daha sonra Nerimanov Rusya'dan aldığı 10 milyon altın rubleyi Ankara'ya gönderdi. Bu yardımlarla savaş içindeki ülkenin durumunda belirgin bir düzelme oldu.
23 Mart 1921'de Azerbaycan hükümeti talep etmediği halde Türkiye'ye Azerbaycan halkının hediyesi olarak 30 sistern petrol, 2 sistern benzin, 8 sistern yağ gönderdi.

Nerimanov, Mustafa Kemal Paşa'nın yazdığı mektuba yazdığı cevabi mektubunda her gün kazanılan başarılarla Türk halkının emperyalizmden kurtulma günlerinin yaklaştığını, bu yüzden kahraman Türk halkını kutladığını yazıyor ve sonra ilave ediyordu; "Paşam, bizim Türk milletinde kardeş kardeşe borç vermez. Kardeş, her zaman kardeşinin elinden tutar. Biz kardeşiz, her zaman elinizden tutacağız ve tutmaya devam edeceğiz." (A. Şemseddinov, Kurtuluş Savaşı Yıllarında Türkiye-Sovyetler Birliği Alâkaları,
1283 - leriz biz.


Nisan 11, 2011, 03:23:16 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 125
  • Cinsiyet: Bay

Kurtuluş Savaşı’nın en tehlikeli günlerinde bir kardeş olarak elini uzatan, elinden gelen bütün yardımı yapan, SSCB içinde Türk Kurtuluş Savaşı’na büyük destek veren Nerimanov’un komünist olsa da Türk olduğundan, Türkçü olduğundan asla şüphemiz yoktur.
Saygilarla.
1283 - leriz biz.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
7 Yanıt
4600 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 01, 2017, 11:30:49 ös
Gönderen: Zaharoff
0 Yanıt
8157 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 23, 2007, 09:09:53 ös
Gönderen: zarathustra
1 Yanıt
3462 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 29, 2008, 02:04:23 ös
Gönderen: Prenses Isabella
7 Yanıt
13134 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 20, 2008, 09:18:44 ös
Gönderen: saskin
4 Yanıt
3641 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 20, 2009, 08:13:30 ös
Gönderen: Saygın
0 Yanıt
5585 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 07, 2009, 12:03:30 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3563 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 20, 2011, 09:20:44 ös
Gönderen: oasis
2 Yanıt
8670 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 02, 2011, 06:29:55 ös
Gönderen: Eser
17 Yanıt
7688 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 15, 2012, 01:23:09 ös
Gönderen: yazbenide
İşte Gidiyorum

Başlatan tmyuksel Diger Konular

3 Yanıt
2140 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 25, 2013, 10:55:00 ös
Gönderen: Alşah