Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Merhaba  (Okunma sayısı 13519 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 19, 2011, 10:31:19 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Degerli Uyeler,

Ilgili sayilarin Masonluk ile yakin bir alakasi bulunmamaktadir. Su an dusundugumde aklima gelen tek sey Eski ve Kabul Edilmis Skoca Ritindeki son derecenin 33 olmasidir. Bunun disinda ben sahsen bir bagdastirma yapamadim. Yaniliyorsam zaten herhangi bir Kardesim beni duzeltir.

Sevgi ve saygilarimla.
Sn. Noah,
yanılmıyorsam masonlukla kabbala arasında bağlantı olabilir bu sayıların kabbalada bir anlamı olabiliyor gematria'da anlamları mevcut....
masonluğun solomon'a dayandığını düşünürsek kabbala ile iç içe olması gayet normal...

saygılarımla,
418

Temmuz 19, 2011, 10:41:03 öö
Yanıtla #21
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin 418,

Acikcasi Kabalistik felsefenin dokunuslarina Masonlukta rastlamadim. Masonlugun Kral Suleyman'in Tapinaginin insa efsanesine dayandigi dogrudur fakat bu efsanenin bir yansimasi olarak kabalistik herhangi bir ogreti Masonlukta mevcut degildir. Bu yonde bir Kardesimin yaptigi calismaya da su ana kadar rastlamadim. Dikkat edilmesi gereken nokta sudur, bir harici tarafindan degil Kardesim tarafindan kaleme alinmis bir calismadan soz ediyorum.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 19, 2011, 12:39:34 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Sayin 418,

Acikcasi Kabalistik felsefenin dokunuslarina Masonlukta rastlamadim. Masonlugun Kral Suleyman'in Tapinaginin insa efsanesine dayandigi dogrudur fakat bu efsanenin bir yansimasi olarak kabalistik herhangi bir ogreti Masonlukta mevcut degildir. Bu yonde bir Kardesimin yaptigi calismaya da su ana kadar rastlamadim. Dikkat edilmesi gereken nokta sudur, bir harici tarafindan degil Kardesim tarafindan kaleme alinmis bir calismadan soz ediyorum.

Sevgi ve saygilarimla

Sayın Noah,
33 derecen mason olan birini biliyorum bu çalışmalarda bulunmuş...
http://en.wikipedia.org/wiki/Aleister_Crowley
kendisi hem iş adamı hem kara büyü ile ilgilenmiş bir kişi uzun zaman önce okumuştum....
kendisi bu tarz konularla ilgili kitap yazmış fakat doğrudan masonlukla ilişki kurdu mu bilmiyorum....
masonlukta kullanılan bazı sembolleri açıkladığını biliyorum...

Saygılarımla,
418
« Son Düzenleme: Temmuz 19, 2011, 12:48:01 ös Gönderen: 418 »

Temmuz 19, 2011, 12:51:55 ös
Yanıtla #23
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. 418,

Bahsini ettiginiz sahis "gayri muntazam"dir. Dolayisiyla bizim burada temsil ettigimiz Masonik yapinin haricindedir. Bir de unutmamak gerekir ki bir insanin hayatinda birden fazla ilgi alanlari olabilir. Bir kisi Mason oldugu gibi Kabalist de olabilir. Bu kisi hem Mason hem Kabalaci diye Masonlugun Kabalist felsefeyi ihtiva ettigini dusunmek hayli yaniltici olacaktir.

Sevgi ve saygilarimla...
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 19, 2011, 12:57:56 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Sn. 418,

Bahsini ettiginiz sahis "gayri muntazam"dir. Dolayisiyla bizim burada temsil ettigimiz Masonik yapinin haricindedir. Bir de unutmamak gerekir ki bir insanin hayatinda birden fazla ilgi alanlari olabilir. Bir kisi Mason oldugu gibi Kabalist de olabilir. Bu kisi hem Mason hem Kabalaci diye Masonlugun Kabalist felsefeyi ihtiva ettigini dusunmek hayli yaniltici olacaktir.

Sevgi ve saygilarimla...
evet dediğinizi yazımı yazmadan evvelde düşünmüştüm, yazıyı yazma sebebim ise şu kendisinin masonic bazı semboller hakkında açıklamaları mevcut tabiki bunu masonic bir anlam dışında da açıklamış olabilir buda mümkün...

Saygılarımla...

Temmuz 19, 2011, 07:30:25 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

33 sayisinin Masonik onemi hakkinda bir yorum yapmayacagim ama baska ornekler vermem de sakinca yok sanirsam.

Isa'nin 33 yasinda carmiha gerildigine inanilir.

Islam'da "ayaklanmadan" sonra her insanin 35 yasinda olacagi soylenir. Oysa ki bu bir hatalidir. Kiyam sonrasi insanlar 33 yasinda olacaklardirlar.

Tabii ki dinlerin hemen her unsurunda oldugu gibi bunlarin hepsi sembolik. Burada anlatilmak istenen 33 yas kavrami, tabii ki 33 yil hayat yasamis birisini anlatmiyor.

Yani kisacasi 33 sayisi Kamil Insan'i temsil ediyor.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Temmuz 20, 2011, 12:10:52 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

33 sayisinin Masonik onemi hakkinda bir yorum yapmayacagim ama baska ornekler vermem de sakinca yok sanirsam.

Isa'nin 33 yasinda carmiha gerildigine inanilir.

Islam'da "ayaklanmadan" sonra her insanin 35 yasinda olacagi soylenir. Oysa ki bu bir hatalidir. Kiyam sonrasi insanlar 33 yasinda olacaklardirlar.

Tabii ki dinlerin hemen her unsurunda oldugu gibi bunlarin hepsi sembolik. Burada anlatilmak istenen 33 yas kavrami, tabii ki 33 yil hayat yasamis birisini anlatmiyor.

Yani kisacasi 33 sayisi Kamil Insan'i temsil ediyor.

Esenlikler,
Laus Deo.
Sayın Laus,
Yanılmıyorsam isa'nın ölümünde bir çok şahibe var, malesef belli bir dönemde çoğu yazılı kaynak sistematik olarak bilinçli şekilde katolikler tarafından yok edildi....
yaşını saplama olayına gelince bir çok farklılık olabilecektir, tabiki 33 yaşında ölmeside mümkün bilemem...
isanın cesedi yanılmıyorsam mağradan çalındı yada hristiyanların görüşüne göre melek götürdü...
isa hakkında yazılı belgeler pek yok yanılmıyorsam, sadece talmudta babasının belli olmadığı yazılı....

Saygılarıma,
418

Temmuz 20, 2011, 12:16:36 öö
Yanıtla #27
  • Orta Dereceli Uye
  • **

eeeee artık hayırlısı nerden nereye geldik :)))
bence uzatmaya gerek yok ...
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Temmuz 20, 2011, 06:33:36 ös
Yanıtla #28
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin 418,

Sayin Pappoose'un dedigi gibi konu farkli yerlere tasindi. Isterseniz baska yere baslik acabilirsiniz veya benzer konularda acilmis basliklar uzerinden gidebilirsiniz.

Isa'nin kac yasinda oldugu elbette tartisilmalidir ancak zaten onemli olan Isa'nin hangi tarihte oldugunden cok hangi tarihte oldugune inanildigidir. Isa'nin oldugunden tutun bugun hala yasadigina inananlar bile mevcuttur. Bu konu epey tartismalidir. Ancak hangisi olursa olsun onemli olan Isa'nin bu dunyaya ne biraktigidir. Eger isterseniz bu ve buna benzer konulari farkli basliklar altinda konusabiliriz, secim sizin. Onun disinda bu basligin kilitlenmesini oneriyorum.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Temmuz 20, 2011, 08:49:37 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Sayin 418,

Sayin Pappoose'un dedigi gibi konu farkli yerlere tasindi. Isterseniz baska yere baslik acabilirsiniz veya benzer konularda acilmis basliklar uzerinden gidebilirsiniz.

Isa'nin kac yasinda oldugu elbette tartisilmalidir ancak zaten onemli olan Isa'nin hangi tarihte oldugunden cok hangi tarihte oldugune inanildigidir. Isa'nin oldugunden tutun bugun hala yasadigina inananlar bile mevcuttur. Bu konu epey tartismalidir. Ancak hangisi olursa olsun onemli olan Isa'nin bu dunyaya ne biraktigidir. Eger isterseniz bu ve buna benzer konulari farkli basliklar altinda konusabiliriz, secim sizin. Onun disinda bu basligin kilitlenmesini oneriyorum.

Esenlikler,
Laus Deo.
Sayın Laus,

isevi olduğunuzu tahmin ediyorum o yüzden pek fazla konuya girmek istemiyorum, incilin tamamını okumuş biri olarak... kendi yorumlarım sizi bağlamaz , siz istediğinize inanmakta özgürsünüz inancınıza saygısızlık yapma gibi bir düşüncem yok ....
bence insan istediği dine inanmalı bu özgürlük ana yasa'nın 24. maddesinde açıkça belirtilmiştir...
o yüzden yeterinden fazla bu konuya girmekte anlamsız ....
konuyu kilitlemeye gelince yeni merhaba yazısı bu, yani kilitlersek belki hoşgeldin demek isteyenler olabilir ne derece mantık içeriyor oda tartışılır sanırım....

Saygılarımla,
418