Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 128629 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 13, 2011, 04:37:27 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Adam

Ayrıntılar için teşekkürler.Musevi ile yahudi arasındaki kelime anlam farkı Benimde bildiğim şekli biraz değişik belki algıdan belki kulak dolmasından olabilir.Yahudilik tanımı sizin dediğiniz gibi tamamen israiloğulları soyuna ve tamamen yahudi bir anne ve babadan doğmuş olması lazım.Her ne kadar yine toplumda baba yahudi olmasada olur gibi bir kanıda var.

Bu koldan gelenler israiloğullarının 12 kabilesinden biri olan yahuda kavminin koludurlar aynı zamanda.Hz.musaya iman edenler sanırım sadece israiloğlu kavmi değillerdi kan olarak bu kola mensup olmayanada musaya inandıkları için musevi dendiği bilgisi var bende siz ne dersiniz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 13, 2011, 05:09:13 ös
Yanıtla #11
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda dilimizdeki değerlendirme noksanlarının kurbanıyız. Yahudi denildiğinde elbette bu aslında Yahuda kavminden gelenler anlamında olmalıdır ama öyle olmuyor işte. Başka dillerde bu tür ayırımlar yok. Kral ailesine bizim Latin harfleriyle yazılıp bizim fonaetikle okunduğunda yklaşık Yudah denmesi gerek. Öteki kavumdean olanlar ayrılıp onlara Musevi denemez; bu yanlış olur, çünkü o zaman ben başka dillerde Musevi sözcüğünün karşılığının ne olduğunu sormak durumunda kalırım.

Beri yanda bir başka olay daha var ama onu bu forum katılmacılarından benden çok daha iyi bilenler bulunabilir. Bu konu da İsrailoğulları'nın Babil'deki tutsak dönemiyle bağlantılıdır. Hepsi götürülmüş ama Pers İmparatoru Keyhüsrev Babil'i ele geçirip da onlara özgürlüklerine bağışladığında sadece Yahuda ile Benjamin aileleri dönmüş. Benjaminler zaten Yuhuda ile kavgalı gerek Kudüs'ün sahiplenişinden gerekse inanç sorunundan ötürü. Onlar Musa'nın dinini tek din olarak kabullenememiş; bir seçenek olarak görmüşler. Kavga, gürültü, patırtı, çatışma... Terk etmişler o ülkeyi ya da terke zorlanmışlar. (Bu arada ilginç bir not: Müjdeci Yahya da Benjamin ailesinden gelmedir.)  Dolayısıyla ayrıntıları saymayacak olursak, çoğunlukla bir tek Yahuda ailesi kalmış Kudüs'te. 

Sayın Karahan'ın dediği işte bu açıdan doğrulanabilir.

Bu çok mu önemli? Bence değil... Bence asıl önemli olan Benjaminlerin durumu ve sonrası. Bu iş insanlık tarihini, daha doğrusu Avrupa tarihini olağanüstü bir biçimde etkilemiş çünkü.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 13, 2011, 05:13:22 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

13,kabile olayımıdır yani kayıp kabile

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 13, 2011, 09:09:19 ös
Yanıtla #13

Hz. İsa "Din"in kendisini yaşıyordu. Bu nedenle mensup olduğu resmi bir dinin olduğunu sanmam. O bir yol çizdi, yolundan gidenler de ne anladıysa onu uygulayıp buna "Hristiyanlık" dedi.

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Eylül 14, 2011, 12:45:56 öö
Yanıtla #14
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Isa'lardan birinin canli olarak indirildigi ve sonradan yasadigi dogrudur sayin ADAM.

Siz iki Isa'yi birbirine karistirarak buyuk hata ediyorsunuz.

Iki Isa mi? O nasil oluyor?

Buna cevap vermem, veremem. Isteyen arastirir ogrenir.

Isa ve hakkinda soyleyecek cok seyim var, cok teorim de var kendime ait. Ancak bunlari paylasmayi istemiyorum, tercih etmiyorum. Ama izin verirseniz birkac bir sey karalayayim. Adem iner, Isa cikar. Adem ilktir, Isa sondur. Adem dusendir, Isa kaldirandir. Anlasilabilmesi icin ozellikle ikilik yarattim, umarim bir faydasi olur.

Ayrica elbette Isa bir Yahudi. Yahudi olmayan Peygamber var mi?

Umarim tekrar anlatabilmisimdir. Pek sanmiyorum gerci. Cunku hep iddia ettigim gibi din sadece kafa calistirilarak anlasilmaz. Insanin kalbinin uzerindeki ortunun de kalkmasi lazim. Sukurler olsun ki, o perde bende yok ve dini sadece akilci veya bilimci kisitlamalara sokmak yerine hem akli hem de kalbi boyutta degerlendirebiliyorum. ("Kalbi" diye bir kelime var mi bu arada?)

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Eylül 14, 2011, 12:57:28 öö
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

"Kalbi" diye bir kelime var mi bu arada?)

kalbî  : esk. İçten, yürekten, gönülden (gelen).

Güncel Türkçe Sözlük / tdk.gov.tr

Eylül 14, 2011, 01:08:28 öö
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın Laus Deo,ilk defa duyduğum birşey 'iki isa'' konusu.Hemen konu hakkında ne bulabilirim diye google'da arattım ama karşıma sadece bir tek bilgi çıktı o da bu teoriyi reddeden, özetle ''NE İKİ TANE İSA, NE İKİ TANE İNCİL, NE DE İKİ TANE KUTSAL RUH VAR. Bütün bu karmaşaların bir tek sebebi var. O DA BİRİ GERÇEK HAVARİLERİN, BİRİ DE PAVLUS BAŞINI ÇEKTİĞİ İKİ TANE HZ.İSA VE İKİ TANE HRİSTİYANLIK İÇİN MÜCADELE EDEN GURUP OLMASI : YANİ NASRANİLER VE HIRİSTİYANLAR. Bütün karmaşanın sebebi bu. Bazı metinler ilk ağızdan olduğu gibi Hz. İsa’ya ait, bazıları yeni ilaveler olmasından kaynaklanmaktadır. Bakıyorsunuz Hz. İsa bir yerde insan, bir yerde Tanrı, bir yerde Tanrıdan vahiy almasına gerek olmayan yaşayan canlı vahiy (logos), bir yerde peygamber vs. Yakup önderliğinde ki Kudüs’te yaşayan Havariler (Nasraniler), Yahudi Mabedine ve Tevrata bağlı iken, Roma ve Anadoluda faaliyet gösteren Pavlus ve ekibi, Tevrat öğretilerinden uzak çarmıhta ölen, dirilen Tanrılaştırılmış İsa peşinde''...şeklinde devam eden bir yazı.

En azından konuyu biraz aralarsanız ya da kaynak olarak gösterebileceğiniz birşeyler varsa cevabınız bekliyorum.

Saygılar,Sevgiler

Eylül 14, 2011, 01:28:02 öö
Yanıtla #17
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Marti,

Ortaya tas atip kacmis gibi oldum maalesef, kusura bakmayin. Konunun gerisini getirebilecegimi pek sanmiyorum. Cunku bu oyle bir konu ki normal hayatta bile aktarilmasi guc bir sey. Burada aktarmam mumkun degil.

Benim bahsettigim iki Isa durumu ise sizin bahsettiginiz olay degil. Bu kadar soyleyeyim sadece...

Ayrica ne Nasranilerin basinda ne de Hristiyanlarin basinda Hz Isa vardir. Isa'nin Nasrani oldugu bir gercek, bir hristiyan olup olmadigi ise tartisilir.

Tekrar kusura bakmayin. Bu konuda cok soyleyecek seyim var fakat bunlari anlatmak pek mumkun degil maalesef. Ozur dilerim.

Ama isteyen arastiran bulur diye dusunuyorum.

Esenlikler,
Laus Deo.

YY & Y

Eylül 14, 2011, 01:38:51 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Pekala sizin için doğru olanın söylememek olduğunu düşünüyorsanız saygı duyarım,en azından böyle bir şeyden haberim var artık.

Sevgiler

Eylül 14, 2011, 09:27:04 öö
Yanıtla #19
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yahudi olmayan peygambermi var sorusuna şiddetli itirazım var hemde alabildiğine çok var.Sn.LOUS DEO BUNU NASIL ATLADI ANLAYAMADIM.Hz.ibrahim yahudimidir peki sorarım kendisine,yada hz.musa için ne diyecek musa yahudimidir?Hz.muhammed yahudimidir,nuh yada şit peygamber,yahudilik kavramı çok sonralara ait bir dinle değil bir kabile bir toplumla alakalı bir sözcüktür yahudi.Bir toplumu tanımlamak için kullanılan sonrada o toplum tarafından musanın vahyettiklerine verilen isimdir.

Lous eo nun söylediği zeitgeist belgeseline göre eksik kalıyor orada yanılmıyorsam 5 tane isa figürü vardı.

Aslında hem hz.isa için hemde hz.musa için şu soru sorulmalı bence hz.musa allah emirlerini israiloğlu kavmine vahyetmeye başladığı zaman yahudiliği bir din tanımı olarak hiç kullanmışmıdır ey israiloğulları size getirdiğim dinin adı yahudiliktir demişmidir yada hz.isa yaşadığı süre içinde hristiyan tanımından hiç haberi varmıydı.

Bunlar bu 2 peygamberinde kendi iradeleri dışında gelişen olaylar.

EDMUND BURKE