Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hz. İsa hangi dine mensuptur?  (Okunma sayısı 128995 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 14, 2014, 01:21:14 ös
Yanıtla #130
  • Aktif Uye

İşte sayın ADAM'ın ' o inancı buraya getirdiğinde binlerce forum izleyicisini etkilemeye çalışıyor demektir' lafından dolayı sayın Glory dini açıdan herhangi birşey yorumlama isteğim mevcut değil. Zaten öyle çokda araştırdığım ve kendimi bir kategoriye koyduğum da söylenemez. Fakat bulunduğum ortamlardan size ufak bir aktarımım dı yansıma olayı. Başka zaman başka yerde başka şartlarda konuşulabilir. Fakat söylediğimiz şeyler burada üye olan olmayan arkadaşlar tarafından görülüp takip edildiğinden dolayı birşey empoze etmeye çalışıyormuş gibi görünmek istemediğimden yorumda bulunmak istemiyorum.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Temmuz 14, 2014, 02:39:54 ös
Yanıtla #131
  • Ziyaretçi

Benim kimseye bir şey empoze etmeye çalıştığım yok benim söylediğim şeyler daha önceden de söylenmiş şeyler zaten bu sebeple sayın Adam a bir cevabım yok

Temmuz 14, 2014, 02:42:01 ös
Yanıtla #132
  • Ziyaretçi

Ayrıca bunu mason birisi söyleyince sayın Adam karşı çıkmıyor da herhangi bir forum üyesi söyleyince farklı muamele ediliyor?

Temmuz 14, 2014, 02:58:27 ös
Yanıtla #133
  • Aktif Uye

Sayın Glory aynı dili konuşuyoruz fakat anlaşamıyoruz. Size birşey empoze etmeye çalıştığınızı söylemedim. Konu ile ilgili yorumlarımı buraya yaparak empoze etmeye çalışıyormuş gibi görünmek istemediğimi söyledim. Fakat siz bunu nasıl anladınız ki savunmaya geçtiniz ilginç.

Saygılar.

Temmuz 14, 2014, 08:43:54 ös
Yanıtla #134
  • Ziyaretçi

Benim size herhangi bir sözüm yok sayın Bulgaria .

Temmuz 14, 2014, 10:27:16 ös
Yanıtla #135
  • Aktif Uye

Pekala yanlış anladım sayın Glory.

Temmuz 17, 2014, 06:03:07 ös
Yanıtla #136
  • Uzman Uye

İşte anlatmaya çalıştığım da tam budur. Defalarca aynı şeyleri tekrar edip duruyoruz. Bakınız sayın glory Hıristiyanlık inancı içinde yer alan inanışını ne kadar samimi olarak anlatıyor. Onun inancına göre söyledikleri tamamen doğru, öyle inanıyor, belki Hıristiyan bir ailenin ferdi, vaftiz edilip Hıristiyan inançları çerçevesinde yetiştirildi bu bakımdan onu eleştirebilir miyiz ? Tabii ki hayır.
        Öte yanda aziz dostum sayın karahan da sayın glory'ın inanışında bir mantık sorgulaması yapıyor. Bence bu doğru değil. Bu gün için dünyanın hemen hemen yarısı sayın glory gibi düşünüp inanıyor yani Hıristiyan inancına sahip. Ve  hiç biri bu inancını dayandıracak somut, bilimsel verileri arama derdinde değil.
         Aziz dostum sayın karahan da Müslüman bir ailede yetişmiş birey olarak çok tabii ki İslamiyeti ön plana çıkaracak inançlarını anlatıyor. İnançlarını dayandıracak somut ve bilimsel verileri o da arama derdinde değil.
         Şimdi sayın glory da çıkıp İslamiyet ile ilgili bazı neden ve niçin sorularının cevabını arayamaz mı ? Tabii ki arayabilir.
          O halde hangi din olursa olsun bir başka dinle kıyaslanamaz. Somut verileri olmayan kavramların tartışılması sonuçta elde var sıfıra çıkar. Bu nedenle her fırsatta şunu söylüyorum. Dinler arasında üstlük altlık aranmasın. Bırakın insanlar istediği şekilde inanıp o inançları ile hem hal olsunlar, bırakın inanmayanlar da inanmasınlar.
           Ben böyle düşünüyorum.
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Temmuz 17, 2014, 07:02:04 ös
Yanıtla #137
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Elbette hiç kimsenin dinine, inancına karışılmamalı. Biz karışmayız.

Elbette bir din ya da iunanç sistemi diğerinden üstün ya da aşağı görülmemeli. Biz görmeyiz.

Fakat bu tutum, dinlerde bulunan dogmaların ve bağrazca tutumların karşısına çıkmaktan geri durup, onları eleştirmemek, yanlışlarını göstermemek demek değildir.

Masonluğun temel düşünme ve ve değerlendirme yöntemi uyarınca, önder alınacak olan, bilimsel yöntem ve akıl ilkeleridir.

Burası, bu site, Masonluk konusunda bir sitedir. Öncelikli konumuz Masonluktur. İkincil (tali) konularımız da Masonluk ve masonlar ile bağlantılıdır.

Masonluğun praktikteki öncelikli çalışmalarından biri, dogmalara karşı çıkmak ve bilgisizliğin yanı sıra bağnazlıkla da mücadele etmektir.

Dolayısıyla biz de burada dinsel olsun ya da olmasın dogmalara karşı çıkarız ve bağnazlıkla mücadelemizi de sergileriz.

Bunu yapmamız için mason olmamız gerekmez. Masonca tutum böylesini gerektirir. 

Bu nedenle de bir üyemiz burada kendi dinsel inaç ilkelerini adeta empoze eder bir tarzda anlatırsa, onu kendi inançlarıyla başbaşa bırakmakla birlikte, o anlatımların kapsamındaki her şeyin binlerce kişi tarafından okunmakta olduğunu göz önünde tutarak, biz o anlatımları inanç yöntemiyle değil bilimsel bilgi birikimi ve akıl verileri açısından değerlendirir, bilgilerimizi ve bundan ürettiğimiz özgür düşüncemizi açıkça ortaya sereriz.

Bu tutum da eleştirilebilir.

Dünyada milyonlarca insanın öyle düşündüğü, öyle davrandığı söylenebilir.

Milyonlarca insanın öyle düşünüp öyle yapması, doğru düşündükleri ve doğru yaptıkları anlamına gelmez.

O milyonlarca insan, birtakım çevrelerce öyle düşünüp öyle davranmaya yönlendirilmiş, düşünce ve buyrultu tutsağı haline getirilmiştir.

Biz özgürlükten yanayız. İnsanlara özgürlüklerine sahip çıkmalarını öneririz.

O çıkar çevreleri buna karşı durur. Çünkü işlerine gelmez. O milyonlarca kandırılmış zavallı da, aslında dinsel inancını koruduğunu sanarak onlara uyduluk eder.

Konu Hıristiyanlık olduğunda, o mesih olarak da nitelenen İsa gelsin de onları kurtarsın!...

Çok beklenir... Godot gibi. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 17, 2014, 08:46:04 ös
Yanıtla #138
  • Uzman Uye

Yine olmadı yine olmadı. Ne demek istediğim bir türlü anlaşılmıyor . Neden acaba?.
           Evet bu site bir Masonluk sitesi, doğal olarak konuların ana bölümlerinin Masonluğu ilgilendiren konular olması gerekir. Ama konu başlıklarına bir bakın ! akla hayale gelmeyen konular tak diye oturuyor gündeme. Pekiyi kötü mü oluyor ? Bence hiç te kötü olmuyor.
           Gelelim Masonluğun ilkelerine; ön koşullardan biri "bir dini inanca sahip olmak" değil mi ? Evet bir dini inanca sahip olmak, o din veya öteki  din olması mühim değil.
            Tabiiki Masonluk aydınlanmayı gerektirir, aklı, bilimi öne çıkarır (diğer  bir anlatımla Masonluk ışığı aramak, aydınlanmak değil mi). Buna kimin itirazı olabilir ki !. Lakin gel gelelim loca faaliyetleri ve locaların içindeki konuşulan konulara; hep denmiyor mu ki localar da dini ve siyasi tartışma konuları hoş karşılanmaz diye!.
            Şahsen sayın glory'ın yazısında, her hangi bir propoganda veya empoze görmüş değilim.
            Pek tabii ki çoğunluğun kabulü her zaman doğru değildir. Zaten benim böyle bir iddiam da yok.
            Aslında ben çok farklı bir şeyi anlatmata çalışıyorum ama ne yazık ki bir türlü ya anlatamıyorum. Demem şu ki; sadece inançtan ibaret olan bir konu bilimsel platformlarda tartışılamaz.
            Sayın ADAM'ın "Konu Hıristiyanlık olduğunda ,o mesih olarak nitelenen İsa gelsin de onları kurtarsın!... Çok beklenir... Godot gibi". ifadesine katılmadığım gibi sayın  ADAM'IN böyle bir ifadeyi nasıl kullandığını da anlamış değilim.

Biri de çıkar, size inancınız ile ilgili aynı soruyu sorar. İftar oldu kesmek zorundayım.
               Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Temmuz 17, 2014, 09:33:24 ös
Yanıtla #139
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Aslinda konuya sadece elestirel gozle bakılması yeterli hedef ise dogma ve bagnazlik, bu her din ve inanc sisteminde mevcut ve ben karahan olarak konu bu oldugu muddetce yuregimi ortaya koyarim.Inanarak soyluhorumki her samimi yurekli ve dogruyu arayan her insan sorgulamalidir.Isa derki"gercegi bilmek seni ozgur kilar"

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo