Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Kafatası ve Kemikler Tarikatı (Skull and Bones)  (Okunma sayısı 19799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 22, 2011, 07:53:00 ös
  • Ziyaretçi

Öncelikle hepinize merhaba,

 
1832 yılında William Huntington Russell ve Alphonso Taft tarafından Yale Üniversitesi'nde Society of Skull and Bones ismi ile kurulan, gizli yapısı ile üye profilinin yüksek seviyesi sebebiyle o yıllardan beri sayısız komplo teorisine karıştırılmış olan öğrenci topluluğu.

 
Skull and Bones'a üye olabilmenin doğal şartları erkek olmak, beyaz olmak ve protestan bir aileden gelmekti. Son yıllarda kız öğrencilerin de üye yapıldığı söylenir, fakat bu henüz kesinleşmiş bir bilgi değildir. Topluluğun üye listesi, üniversite yönetimi de dahil olmak üzere, tüm halka açılabilecek yerlerden gizli tutulur.

 
Mezar adı verilen S&B merkezi. Eski Yale kampüsü.Skull and Bones'a üye olabilmek için, Yale Üniversitesi'nde son sınıf lisans öğrencisi olmak gerekir. Pledge adı verilen adaylar, üçüncü sınıftayken Skull and Bones üyeleri tarafından belirlenir ve aday oldukları, bir sene boyunca izlenecekleri ve uygun görülürlerse bir sene sonra üyeliğe kabul edilecekleri kendilerine söylenir. Uygun görülen adaylar ise bu bir senelik izlemenin ardından, son sınıfta iken üyeliğe alınırlar.

Üye olmayanların giremediği ve herhangi bir pencere bulunmayan binalarına, 1960'lı yıllarda iki Yale öğrencisi, ormanda buldukları bir gizli geçit vasıtasıyla gizlice ve şans eseri girmeyi başarmışlar ve gördüklerini anlatmışlardı. Tamamiyle ezoterik bir yapıya sahip olduğunu söyledikleri binada, çeşitli mabetler ve ritüelik malzemeler yer aldığını; üst katta bulunan büyükçe bir mezar resminde ise yanyana duran üç kurukafanın yanında bir taç, bir asa ve bir kalem bulunduğunu öne sürmüşlerdi. Altında yazan yazıda ise Almanca olarak; "Kim Kral, Kim Prens, Kim Dilenci? Ölüm Karşısında Hepsi Eşit" ibaresi, topluluğun ezoterik ve felsefi yapısını tüm dünyanın gözleri önüne sermiş, topluluğa yönelik yapılan sert eleştiriler, bunun ardından, büyük ölçüde kesilmişti.

Alman Illuminati topluluğunun, ABD ayağı olarak kurulduğu öne sürülen Skull and Bones için yapılan bu eleştiri çok doğru kabul edilmemelidir. Zira, Illuminati, ciddi ve yaş ile meslek ortalaması yüksek seyreden bir topluluk iken, Skull and Bones bir öğrenci topluluğu, kulübüdür. Ancak, bugün topluluk hakkında öğrenebilenler itibariyle şu söylenebilir ki, Skull and Bones, Masonik ve Illüminist görüşlerden oldukça etkilenerek kurulmuş ve çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmüş bir topluluktur. Bu her iki kurumun da gizli ve ezoterik yapıları göz önüne alınır ve üye olmayanların her ne kadar öğrenseler de tam sırlara vakıf olamayacakları düşünülürse, Skull and Bones üyelerinin bu toplukların da içinde bulundukları veya en azından destek aldıklarını söylemek şaşırtıcı olmayacaktır


Alıntıdır.

Yazının sonunda şöyle bir soru sormak istiyorum.Bildiğimce Amerika,Kanada ve bazı diğer ülkelerde Skull and Bones gibi örgütlenmeler mevcuttur.Bu örgütler Masonların bir kolu mudur yoksa sadace Masonik sembolizmden,görüşlerden  mi etkilenmiştirler?


Eylül 23, 2011, 10:05:25 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: Bay


Kafatası (bence daha doğru bir deyişle Kurukafa) ve Kemikler Tarikatı (Örgütü) bu forumda "Zincirin Diğer halkaları" olarak nitelenen paramasonik yani Masonluğa benzer kuruluşlardan sayılabilir mi?...

Öyle sayılabilmesi için, amaç ve ilkelerini sonraya bırakalım,  ilgili kuruluşun tam anlamıyla bir ezoterik yapısının bulunması gerekir. Bir öğretisi varsa bunun oluşturulmasında Masonluktan esinlenmiş olması onu hemen bu kategoriye sokmaz.

Ben burada Sayın Süvariler'i ya da aktardığı alıntıyı yazanı eleştirmekte değilim. Sadece böyle bir kategoride olabilmenin gereğini belirtiyorum.

Bu tür bir karşılaştırma ya da incelemede İlluminati adının kısaca ve öylesine kullanılması da çok yanlış olabilmektedir. Çünkü o da Masonluk gibi üzerinde başlı başına ve apayrı bir kitap yazılabilecek, kapsamında Masonluğa da değinilmesini gerektirebilecek bir konudur. Bu konu üzerine yazılmış yerli ve yabancı kitaplar vardır ama ne yazık ki hepsi konuyu objektif ve bilimsel bir araştırmanın sonuçlarının aktarımından ve belki biraz da yorumundan çok sansasyon yaratma hatta üstüne bir de komplo kurgusu oluşturma tarzında ele almıştır.

Şu Kurukafa ve Kemikler adlı üniversite öğrenci örgütü için de yapılmış olan budur. ABD'nde buna benzer birçok üniversite ve yüksek okul derneği kurumu vardır. Bunun ötekilerin arasından sıyrılışı, tek bir yere bağlya kalmayıp biraz yaygınlaşma eğilimi göstermiş, adının çok daha fazla duyulmuş olmasıdır. Belki adının böyle bir klaüsik korsan bayrağı gibi çarpıcı oluşunun da bunda bir etkisi vardır.

Ancak işin başına dönelim: Bu örgütün bu forumda zincirin diğer halkalarından sayılabilmesi  için mutlaka bir ezoterik yapısının bulunması gerekir. Bir öğretisinin olması ve üyeleriyle kendi içine kapanık çalışmalarda bulunması, ezoterik bakımdan yapılanma için gerekli ama yeterli değildir.

Dolayısıyla Sayın Büvariler'in sorusu üzerine; bırakalım bu örgütün Masonluğun bir kolu olmadığıını (zaten Masonluğun kendi dışında örgütsel kolu yoktur) Masonluğa benzer bir ukruluş sayılıp sayılmayacağı bile tartışma konusu oluyor.

Be bu konuda şimdilik bunları söylemiş olayım. Konu diğer katılımcılarca genişletilecek ve daha ayrıntılı bilgilerle irdelenecek olursa, belki söylenecek başka şeyler de çıkar.

 
 

 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Eylül 23, 2011, 05:52:15 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Skull and Bones'in bu denli komplo teorilerine hedef olması sebeplerinden bir tanesi yazarlar olabilir hatta öyledir; ama bence yüksek üye profilinin bunda daha fazla etkisi vardır.Tarikatı ezoterik olduğunu konusunda ise ilk başta şans eseri tarikatın binasına giren iki üniversite öğrencisinin gördüklerinden dolayı tarikatın ezoterik olduğunu düşünmüştüm.Fakat sizin bu konudaki birkaç cümlenizden sonra bunun tartışmaya açık bir konu olduğunu düşünmekteyim.Bende sizin gibi diğer değerli üyelerimizin neler diyeceğini merakla beklemekteyim.
 


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
15122 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 21, 2018, 01:50:18 öö
Gönderen: Surgeus
93 Yanıt
84058 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 01, 2014, 03:17:53 ös
Gönderen: Dor
Kıyamet Günü Kafatası!

Başlatan Ittihatci Mitoloji

9 Yanıt
15458 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 28, 2008, 11:30:54 ös
Gönderen: dogudan
Sion Tarikatı

Başlatan DaVinci « 1 2 3 4 » Diger

36 Yanıt
37175 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 11, 2009, 05:18:45 öö
Gönderen: Quantum
2 Yanıt
8013 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2010, 04:21:05 ös
Gönderen: Texan
0 Yanıt
3765 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 05, 2009, 02:06:29 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
5069 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 19, 2019, 06:57:41 ös
Gönderen: Zennn
10 Yanıt
11851 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 30, 2016, 09:39:00 ös
Gönderen: Achilles
3 Yanıt
10898 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 21, 2012, 01:59:07 öö
Gönderen: CAMPANELLA
1 Yanıt
6584 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 21, 2012, 02:04:50 öö
Gönderen: CAMPANELLA