Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar ve Tapınak Şövalyeleri arasındaki bağlantı.  (Okunma sayısı 15588 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 22, 2011, 12:04:04 öö
  • Uzman Uye

Değerli Yönetim ve sayın üyeler, ben konu başlığı açmasını bilmediğim için bu güne kadar hiç "Konu Başlığı " açma girişiminde bile bulunmadım. Fakat bu gün kendi kendime denemekten ne çıkar diyerek bir iki tuşa dokundum. Konu başlığının açılıp açılmayacağını da bilmiyorum. Bu nedenle konu başlığı hakkında hiç bir şey yazmayacağım. Başardığım takdirde bundan sonra da devamını getireceğimi zannediyorum.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 22, 2011, 12:09:29 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Tamam. Konu Başlığı açmasını öğrendim. Şu anda ağzım kulaklarımda.
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Aralık 22, 2011, 11:09:54 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Eh, şimdi konu başlığı açıldığına göre Sayın Alşah'ın yazısını bekliyoruz.

Açıklama mı soru mu?

Bu, çok dikkatle ele alınması gereken bir konu. Bir hayli spekülasyonun kapsamında, kasıtlı ya da art niyetsiz birçok yanlış bilgi yer alabiliyor.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 23, 2011, 02:11:00 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Ben konuya Mason'luğun ilk yıllarından başlayarak girmek istiyorum. Konuyu mümkün olduğunca kısa tutup okuyanları da sıkmak istemediğimden detaylara girmeyeceğim (Ancak soru ve açıklama istenmesi halinde detaylandırabilirim).
      Konu ili ilgili araştırmalara göre; Mason'lukla Tapınakçılar arasında tarihten kaynaklanan bir ilişki mevcuttur. Bu ilişkinin ilk kez ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemekle beraber "JAKOBENLERE" dayanır.
      Fransız Masonluğunun Büyük Üstadlarından Radclyffe ve Ramsay 1730 yılında "Tapınakçı" mirasını resmen ilan etmişler, sonraları da "Tapınakçılar" Masonluğun bir çok formunda ilgi odağı olmuşlardır.
      Daha sonraki yıllarda ," Tapınakçı " mirası Masonluk içinde daha da yaygınlaşmaya başlamış, özellikle "Tapınakçı" kökenli Alman Hund, Masonlu'ğun yeni bir formunu yaymaya çalışmıştır.
       Hund'un geleiştirdiği Masonluk formu giderek gellişme göstermiş ve "Katı İtaat" olarak bilinen bir form olarak adlandırılıp günümüze kadar gelmiştir. Nitekim ; bu gün için Masonluk geleneğinin bir kolu olan "YORK RİTİ" derecelerinde , 3 RİT No.lu ŞÖVALYELİK  TARİKATI'ında , en son derece olarak "TAPINAK ŞÖVALYELERİ"  derecesi bulunması, aradaki illiyeti göstermesi bakımından önemlidir.
       Yukarıda da belirttiğim gibi son derece kısa ve öz olarak anlatmaya çalıştım.
        Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Aralık 23, 2011, 02:46:36 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Alsah dogru soylemis. York Riti'nin ileri derecelerinde Tapinak Sovalyesi derecesi var ve Masonlugun en etkileyici torenlerinden birini barindiriyor. Ancak bu derecenin rite girmesi Tapinak Sovalyelerinin sona ermesine gore cok yenidir. Dolayisiyla dogrudan bir baglantidan bahsetmek zordur.

Sevgi ve Saygilarimla,
Eureka
The mason square doth clear the air of folly and deception
The rule is straight, the angle clear, for greatness has direction

Aralık 23, 2011, 05:34:23 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın Alşah öncelikle ilk başlığınız hayırlı olsun.
Mevzuya katkım olurmu bilmiyorum.
Padişahlık devam edior olsaydı şu anda padişahlar hala aynı kostümü giyiyor olurlarmıydı?
Dolayısıyla tapınak şovalyeliği günümüzde olmaya bilir fakat sayın Eureka nın dediği gibi, aynı kostümle değil ama mantığı yaşatılıyor.
Saygılarımla

Aralık 24, 2011, 01:18:27 ös
Yanıtla #6
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Benim Okuduğum kitapta  ise:"Herhangi  bir bağlantı olmadığı, Anderson ve ekibi tarafından bu hikayenin tarihsel olarak uydurulduğu yazıyor.

Tapınak şövalyeleri ile duvar ustaları arasında yakın bir bağ olduğu gerçek.Hatta bu yakınlıktan dolayı tapınakçıların kine benzer bir eldiven

giymelerine izin verdikleri fakat bunun da yakın oldukları için deil.Ellerinin zarar görmemesi ve savaşlarda kazanılan yerlerdeki şatoları tamir yada

şato kale inşaasında faydalankmak içindir''diyor. Tamamı ile fayda üzerine bir ilişki bina inşaat etmenin o dönem ki  zorluğu yüzünden olsa gerek.

Hiram Abif'in Süleyma'nın mabedinin yapılışının amaçlarının bile sadece tarihsel bağ kurmak için saptırıldığı ima ve ifade ediliyor.

Kısa ve öz bir kitap.Kitabı edinip okumak isteyenler için : MASONLARIN SAKLI TARİHİ, Yazarı:TUNCAR TUĞCU

Saygılarımla

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Aralık 24, 2011, 01:53:19 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Alşahın affına sığınıraka bende bir soru sormak istiyorum.

Abraham (H.z İbrahim) bir Mason olabilirmi, Kebe'yi Masonlar inşa etmiş olabilirlermi ve... İbrahimi Dinlerin temelini Masonlar atmış olabilirmi?

Dünyayı o denli kontrol altına almak isteyen Masonlar, bunu neden Dinler üzerinden yapmasınlar?

Saygılarımla.
Odi Profanum Vulgus Et Arceo.

Aralık 24, 2011, 03:20:46 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Kısacık bir yorumla konuya dahil olayım.Benim düşüncem şu yönde bağlantı yok diyenler olabilir ama eğer mabed inşaatında bile yanyana çalışma içinde oldular ise kendi kullandıkları eldivenleri tapınakçılarında kullanmasına müsaade ediyorlar ise bir bağ demekki mevcut..Tabi ben sadece sayın Arais'in yorumunu ve okuduğu kitapta geçen anlatımı baz alarak yorumda bulundum.Bu yorumum her ne kadar dayanaksız da olsa konuyu başından bu yana takip ediyorum tapınakçılarla ilgili eskiden bir kısım araştırmalarımda mevcut idi.Bu şekilde 'dayanaksız' bir yorum yapmak istedim.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Aralık 24, 2011, 06:45:31 ös
Yanıtla #9
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Bulgaria

Bende bilerek ve isteyerek dayanaklı bir yorum yaptım.Çünkü o kitap ta uzun uzun anlatılıyor.Ben çok kısa değindim.Dr. Remzi SANVER üstad'ın da

Teke Tek programın da Hiram Abif'le ilgili olarak buna benzer bi sölemde bulunması beni ilişki olmadığına inandırdı. James ANDERSON Hiram ABİF'i

Şöyele anlatır: "Yeryüzünde geçen en hünerli mason...Bu ilahi ruhlu emekçi  tapınağı kendi güçüyle kurdu!"

Gerçek öyküde söle vaktim var. Üşenmiyeceğim yazıcam.

""Davut oğlu Süleyman (İbranice adı Şeloma Amela diğer adı Yedidiya d.İ.Ö or.968-ö.928) İsral'in masallara ,efsanelere konu olmuş en     

en ünlü kralıdır.Süleyman'ın babası Kıral Davut (İbranice David Amele d.İ.Ö1004-ö.965) Kudüs kentini alarak  İsral'in  başkenti  yapması dev golyatı

basit bir sapanla yenmesi ve adaletiyle ünlüdür.Özellikle Özellikle Davut'un yiğitliği,adaleti üzerine Yahudi tarihi boyunca  pek çok öykü anlatıla

gelmiştir.Tevratta özellikle Kıral Davut'un adeleti üzerinde durulur.Bu adil kral bir gün sarayın balkonundan etrafı seyrederken Bet Şeva adlı bir kadın

Şeva adlı bir kadın görür ;kadın çok güzeldir.Ama ne var ki, Uriye adlı bir komutanın eşidir ve ordu Amunlularla savaşmaktadir.Uriye hemen şavasın en

sert en kanlı bölgesine gönderir.Üriye savaşta bir kahraman olarak ölür ve yüce adil kral görevini yerine getirir;kahraman şehidi törenle gömdükten

sonra dul kalan eşini açıkta ve sahipsiz bırakmaz ve Bet Şeva ile evlenir.Tevrat'ın ve Yahud'inin adelet anlayışı.

Kıral Davut Küdüste bir saray yaptırdı.ve Yhvh içinde büyük bir tapınak yaptırmak istedi,ama peygamber natan bunun için kendisine izin

verilmediğini  bu Tapınak'ı  oğlu Süleyman'ın yaptırcağını söyledi. Kıral Süleyman Davut'un 4. oğludur ve annesi Bet şeva'dır;daha babası yaşarken   

mesh  edilerek Davut'tan sonra ki kıral olarak ilan edilmiştir.Babası öldükten sonra başa geçen Kıral  Süleyman babasının öğüdü ile baş komutanı Abisi     

Adoniya'yı ve baş kahin Abitar'ı sürdü.Kıral Süleyman İsrail'in gücünü Fırat'tan başlayarak; Asur ,Mısır'ı alarak devletini güçlendirdi,sınırlarını

genişletti.Kudüs'te büyük ve kapsamlı bir yapı işi başlattı;inşatlar için fenikeden ustalar getirtti.Çeşitli saraylar insaa etirrdi,eşleri ve kendi hükümdarlığı

için;bu insaatlar 20 yıl sürdü.(Görüyorsunuz ki o dönem de yapı inşaası ne kadar zor ve önemli;gücü temsil ediyor.Günümüz de öle deil mi?) Bu yapılar

içerisinde kutsal tapınak ve Süleyman'ın ilk karısı olan Firavun'un kızı içim yaptırdığı sarayın ünü diğer ülkelere sonraki yüzyıllara taştı.

Yahudi tarihinde düşle gerçeğin birbirine iyice karıştığı  bu dönem,farmosanlar için, bir geçmiş arayanların arayıp bulamadığı bir defineydi"".

İsteyen olursa devamı da var yayınlaya bilirim.

Saygılarımla

« Son Düzenleme: Aralık 24, 2011, 07:03:17 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.