Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ahuramazda Böyle Dedi …. 15  (Okunma sayısı 7699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2012, 08:58:12 öö
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay42 -
Kendini, bütün insanlara doğru yolu göstermekle görevli zannedenlerden daha kibirli ye daha bilgisiz kim vardır?.. Onlara bu işi kim teklif etmiştir? Gösterdikleri yol, yolların en iyisi midir?. Kendilerini insanlığın gönlünde sonsuzlaştırma sevdasında olandan daha akılsız ve daha ölümlü kim vardır?.. Onlar, bu meyvesiz ümitleri kimden aldılar? Kimler, onlara bu sonsuzluk müjdesini vermiştir? İnsanın kemikleri, adından daha çok yaşar ve doğru zannedilen yolların çoğu, yolların en eğrisidir. İnsan delirmedikçe kendini akıllı saymaz ve suç işlemedikçe, suçsuzum diye haykırmaz. İftira bile, parlayanı söndürmek içindir ve sefiller içinde parlamış olmak da bir suçtur. Böyle bir dünyanın evladı olarak yarın, senin veya başkalarının arkasından gidenler, sana veya başkalarına inanmadılar diye, benim adıma kurban edilecek ve bunları seyredenler, sevinç içinde raks ederek Ahuramazda’yı kucaklayacaklardır!

43 -
İneğin sütünü çalarken buzağının hakkına saldırmakta olduğunu fark etmiyor musun?.. Tavuğun yumurtasını yerken, bir başka tavuğun hayatına kıydığından haberin var mı? Gerçek şudur ki, âlem her gün yumurtlayan bir tavuk gibidir ama, bunu kimin çalacağını asla düşünmez; gerçek şudur ki, âlem doğurdukça süt biriktiren bir inek gibidir ama, bu sütü kimin içeceğini, ne için biriktirdiğini hesap etmez. Buzağısını çağıran inek, sütünü hırsızlarına cömertçe verecek ve tavuk yumurtladıkça, dünyaya bir tavuk daha getirdiğinin sevinciyle kahkahalar atacaktır ve bunlara karşılık, başkalarına doğru yolu gösterdiğini zannedenler, gerçek yollarını kesecek ve yaptıkları haydutluğun farkında olmak istemeyeceklerdir. Herkesin tuttuğu yol, birbirini kesmiş olsa bile, yine doğrudur; onu eğri zannedenler dikeyden korkup paraleli arayanlardır.

44 -
Beni düşünmekten kendini ve etrafındakileri görmeye vakit bulamayanların saygısızlığından kurtulmak isterim. Onlar, tarafından unutulduğum gün, onlara daha çok yaklaşacağım. Güneş, en uzakta iken daha çok ısıtır ve daha çok aydınlatır.

45 -
Seni dalgalı bir denizde köpek balıklarına ikram eden Ahuramazda değildir; balık, bu ziyafet yüzünden ona şükrederken, senin yalvarıp yakarman ne işe yarar? ..

46 -
Ölü ile diri arasındaki farkı biliyor musun? Biri görevini terk eden, diğeri göreve başlayandır. Biri başka açları doyurmaya gittiğinden haberi olmayan, diğeri kendini doyurmak için öteki açların peşine düşendir. Kucağında yavrusunun kadavrasını taşıyan bir anne gibi, toprağa vermekten korktuğun cesedi, daha ne vakte kadar taşıyacak, ne vakte kadar kokutacaksın? Mutlu olmayı düşünecek kadar bahtsız mısın ki, başkası için meydana gelmiş görüneni kendin için saklıyorsun?.

47 -
Fırtınaların sesini dinleyerek dalgaların öfkesini seyreden bir fener bekçisi gibi, yalnızlığın büyüklüğünü ve olayların mantıksızlığını tadacak kadar akıl ve duygularını karıştırabilene ne mutlu?.. Dalgalar feneri deviremedikleri için daha çok kuduracak ve bekçi, kulenin penceresinden bu öfkeyle alay edecektir...

48 -
Doğanın ve toplumun yıkımlarıyla şakalaşabilene ne mutlu!.. Her birinizin içinde, doğurduğunu yiyen bir kedi yalanmaktadır. İnsanın ondan farkı şudur ki, yedikleriniz, kendi içinizde miyavlamaya devam ederken, kedi tokluğunun verdiği gevşeklik ve sevinç içinde rüyasız bir uykuya dalmıştır. O, açıkça hareket eden bir ruhun pöstekisidir; insan ise, doydukça fazlasını isteyen toprak gibi, kireç gibi bir açlıktır...

49 -
Bununla beraber, doymuş olana, doyabilene ne mutlu!.. Bunlar fazlasını isteyecek ve istedikçe büyüyeceklerdir. Verebilmek için tutulacak başka bir yol var mıdır? En çok verebilen, en çok toplayandır; dünyanın insanlarında da bu sırrın gücünü görebilirsin.

50 -
Başkalarına verebilecek kadar toplayabilmiş, başkalarını doyuracak kadar açlıktan kurtulmamış olana ne mutlu! Doğa, verdiğini geri olmayı çok iyi bilir ve aldığını dağıtmakta, yeter derecede eli açıktır.

51 -
Elini vermek için değil, almak için uzatan, dua ederken de, yalvarırken de, bu duygularla göklere bakar, bu duygularla göklere uzanır ve eli boş olarak yerlere kapanır.

Ahuramazda, böyle dedi ve sustu...

Böylece kitabın ikinci görüşme bölümünü de bitirmiş olduk.

Yazın foruma gösterilen ilginin hayli azaldığını görüyorum. Bu nedenle de bu değerli yapıtın bundan sonrasını aktarmayı da yaz sonuna bırakmak düşüncesindeyim. Elbette buralarda olmayı sürdürebilirsek…

Sevgilerle…

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Ağustos 25, 2012, 04:39:04 ös
Yanıtla #1
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu konuyu bir bırakmışız, pir bırakmışız... Bir buçuk ay olmuş...

İlgi gösterenler: Kitabı buldunuz mu? Okudunuz mu?

O zaman devam etmemizin gereği yok.

Ne dersiniz?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Şubat 18, 2013, 11:33:27 ös
Yanıtla #2
 • Mason
 • Orta Dereceli Uye
 • *
 • İleti: 55
 • Cinsiyet: Bay

Sayın ADAM,

Cemil Sena'nın kitabının aktarımı için teşekkür ederim, eminim bu yazı dizisinin devamını merak eden bir tek ben yokumdur burada?


Nisan 04, 2014, 12:19:16 öö
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 113
 • Cinsiyet: Bay
  • .:.ushtra-ışığın taşıyıcısı.:.

Merhaba Sn. ADAM,
Paylaşım için teşekürler. Devamını ne zaman yayınlamayı düşünüyorsunuz.
Saygılar
Yaşamın ve çalışmanın temel amacı, kişinin başlangıçta olmadığı kişi olmasıdır.
M.Foucault


Ocak 29, 2016, 02:13:25 öö
Yanıtla #4
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 641
 • Cinsiyet: Bay

Bu yaşıma kadar okuduğum felsefî ve edebî kitapları bir katalogda toplasaydım;  hiç şüphesiz bu sözler ön sıralarda yer alırdı. 

Sözün kıyameti kopuyor.

Bu kıyamet içinde bizim aklımız sıradaki parçaya gidiyor; gitmesin. İnsanın bam teline dokunacak nota tam da burada.

Kulak verelim.


...

Cemil Sena'nın bu kitabını bulamaz da okuyamazsam çok üzülürüm. Umarım bu kitap da bazı değerli kitaplarımız gibi imha edilmemiş, kağıt fabrikalarında eritilmemiştir.


« Son Düzenleme: Ocak 29, 2016, 02:31:23 öö Gönderen: İNSAN »


Ocak 31, 2016, 02:55:00 ös
Yanıtla #5
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 339
 • Cinsiyet: Bayan

 

Zerdüşt'ü yıllar önce okumuştum....Ahuramazdayı 'da burada birlikte birlikte okuyoruz daha keyifli  :)
Zerdüşt kitabın başında  ( yanlış hatırlamıyorsam )....yıllarca daglarda kalmış ve bilgeliğinde zirve yapmış..daglardan  inip topluma uzanan  öğretilerini paylaşmaya yönelmiş biriydi. Üstün insanı öğretmiye çabalıyordu. Tanrının ölümü  , ile verdigi bir mesaj vardı....
Ahura mazda ise havarileriyle dağa tırmanıyor.bilgelik yoluna gidiyor ..... önce Tanrı aranır,ona ulaşma ,sonrada dönüş yolculuğu .bir döngüdür bu .
merakla bekliyorum :)


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
9 Yanıt
8290 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 31, 2013, 12:20:11 ös
Gönderen: ceycet
2 Yanıt
2738 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 29, 2016, 12:12:38 ös
Gönderen: kurt
4 Yanıt
2585 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 03, 2012, 05:55:46 ös
Gönderen: ruzber
1 Yanıt
2401 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 29, 2016, 12:42:09 ös
Gönderen: kurt
0 Yanıt
2103 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 12, 2012, 02:36:29 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2038 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 18, 2012, 01:54:26 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
1867 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 20, 2012, 10:11:57 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2208 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 29, 2016, 01:12:49 ös
Gönderen: kurt
1 Yanıt
2195 Gösterim
Son Gönderilen: Haziran 27, 2012, 01:12:42 ös
Gönderen: peacewings
0 Yanıt
1999 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 06, 2012, 01:39:13 ös
Gönderen: ADAM