Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bu teklifi Bana yapamayabilirler  (Okunma sayısı 8823 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 12, 2012, 10:53:22 öö
  • Ziyaretçi

Beni tanıyan ve belkide Beni teklif edebilecek onlarca Mason vardır. Ancak Benim yapımdan ve duruşumdan dolayı Mason olabileceğimi düşünmeyip bu teklifi Bana yapamayabilirler. Bende kimin Mason olduğunu bilmediğimden dolayı bu yönde bir yaklaşımda kime karşı bulunacağımı bilmiyorum. Bende Mason olmak istiyorum. Şimdi Ben ne yapmalıyım???

Kasım 12, 2012, 12:00:13 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın UluSed Foruma gelir gelmez mason olmak istediğini belirtiyor.

Şahane! Herkes yapmaz bunu. Bu nedenle Sayın UluSed'e Forum'a katılışından ötürü hoşgeldin diyerek bir de bu yürekliliğinden ötürü kendisini kutlayarak, ona mason olabilmesi için elimizden gelen desteği verelim.

Şimdi bakalım, Sayın UluSed bunun için ne yapmalı, ne yapması gerekiyor.

Önce bu Forumu baştan sona incelemesi, özellikle Masonluk ile bağlantılı olmak üzere arşivindeki her bir konuyu, her bir yazıyı okuması, anlaması gerekiyor. Okudukları üzerindeki görüşlerini, değerlendirmelerini bize aktarması, bizimle paylaşması gerekiyor. Bu iş belki uzun sürecektir; aylar alabilir. Olsun! Çaresi yok.  Her gün bir parça okuyup, inceleyip bir katkıda bulunmalı. Bu işe biraz (epeyce) zaman ayıracak, okuyacak, inceleyecek, tartışacak, kendisini Masonluğa hazırlayacak.

Bunu yaptıktan sonra belki dileğinden cayar; onu bilemeyiz.

Caymazsa, dileğini değerlendirir, kendisine elimizden geldiğince yol gösteririz.

Elbette mason olmak isteyen bir kişinin bu yöntemi izlemesi gerekmez. Başka yöntemler de var. Fakat madem sayın UluSed mason olma dileğini burada, bu forumda dile getirdi; bu da bir yöntemdir işte; çalışmaya hemen başlayabilir.

Elbette okuduklarından ve incelemelerinden esinle, ya iglgili yerlerde ya da Forumun "Masonluk Üzerine Sorular ve Cevaplar" bölümünde sorularını iletecektir. Biz de bildiğimizce o soruları da yanıtlayacağız.

Bu dediklerimde ciddiyim; sakın kimse Forumun yeni üyesini alaya aldığımı sanmasın.

Şimdi top Salın Ulused'de... Bakalım o ne diyor bu işe?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 12, 2012, 12:13:38 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM; Masonlukla ilgili bazı araştırmalar yaptıktan sonra Kendime uygun olduğunu düşündüğümden dolayı bu forma üye oldum ve Mason olmak istediğimi burada beyan ettim. Yani körü körüne Ben geldim Mason olmak istiyorum diye direkt bir mesaj göndermedim foruma. Teklif eden 2 kişi olmadan başvuru yapılarakta üye olunduğunu biliyorum, ancak bunun daha zor bir üyelik yöntemi olduğununda farkındayım. Masonlukla ilgilide Kendimce bazı bilgiye de sahip olduğum kanaatindeyim. Yani anlattığınız, forumda gezin, oku, değerlendir, yorum yap konuları bu işi hiç bilmeyen ve arayış içinde olan insanlar için geçerli olabilir. Ancak benim için uygulanabilecek ve amacıma karşılık cevabı olan yanıt değil bence.

Saygılarımla.

Kasım 12, 2012, 12:22:42 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın UluSed anında yanıt veriyor; buda şahane!

Masonluk ile bağlantılı çok şeyi bildiğini, Forum arşivini incelemesine gerek olmadığını belirtiyor. Bu da çok güzel.

Demek ki Masonluk üzerine tartışabileceğimiz, bilgi alış verişinde bulunabileceğimiz, birikiminden yararlanabileceğimiz, dolayısıyla Forumu dışarııdan izeyenlerin de yararlanabileceği  bir yeni üyemiz var. Bu hepsinden şahane!

Eğer onun bilgiye gereksinmesi yoksa bizim ondan bilgi dileğimiz olabilir.

Ancak o iş bu başlık altında olmaz. Bir başka başlık açıp sormaya başlayalım mı?

Bakarsınız onun yanıtları üzerine ona teklifte bulunan da çıkar.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 12, 2012, 12:27:28 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM; yanlış anlaşılmaya meydan vermeyelim derim ben. Kimin bilgiye ihtiyacı olmayabilir ki, Benim bilgiye ihtiyacım yok, bildiğim bana yeter diyen kişi öncelikle APTALın tekidir. Ben üye olmak için yeteri kadar bilgiye sahip olduğum kanaatinde olduğumu söyledim. Yoksa ben her şeyi çok iyi bilirim, benim bildiğim yeter, bana soru sorun cevabını şak diye verebilirim diye bir iddeada bulunmadım. Bulunanda aptaldır, konu her ne olursa olsun. Bilginin ve bilimin sonu yoktur.

Kasım 12, 2012, 03:55:57 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM; Biraz önyarglı olarak bakayım Size kusura bakmayın :)
Sizin yaklaşımınızdan Ben şunu algıladım, yanılıyor olabilirim tabiki. Eskiden beri gelmiş, gelenekçi bir SOL düşünce yapısına sahip olduğunuz izlenimi Bende oluştu. Düşünce tarzınıza ve yapınıza saygı duymakla birlikte, Benim mizacıma uygun bir yapı değil. :)

Saygılarımla.

Kasım 12, 2012, 04:29:10 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin UluSed,

Oncelikle size uye olmadan once forum kurallarini kabul ettiginizi hatirlatirim. Bu siteyi Mason olabilmek icin kullanmayacaginizi farz ve kabul ederek sorunuza elimden geldigince cevap vermeye calisayim. Sayin ADAM cok guzel bir yol cizmis size, ancak benim gordugum sizin kesinlikle zamana ihtiyaciniz oldugu. Ayrica sayin ADAM'a ilaveten sunu da soylemem gerekiyor; sadece Masonluk hakkinda bir seyler bilerek Masonlugun kapisinin size acilmasini da beklemeyiniz. Ben yine de size, her ne kadar siz uyelik icin hazir oldugunuzu iddia etseniz de, biraz daha arastirmanizi okumanizi oneririm.

Sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Kasım 12, 2012, 04:40:17 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın Noah;
Araştırma ve Öğrenmenin sınırı yoktur. hiç Kimse Ben oldum diyemez, eğer diyorsa bir yerlerde büyük bir eksiklik var demektir. Bence Hayatta öğrenilen şeylerin %99 u yaşanarak öğrenilir. Araştırarak, duyarak, okuyarak öğrenilen şeyler kısıtlıdır ve geçicidir. Bir şeyleri teoride öğrenmekle pratikte yaşayarak öğrenmenin arasında çok ama çok fark vardır kanaatindeyim.
Bu sebepten dolayıdır ki, Mason olmak konusunda istekli ve arzulku olmamın sebebi, öğrendiğim kadarıyla tam Bena uygun bir yapı. belkide öğrendiğim Masonluğun % 1 i bile değil, ancak öğrendiğim benim için yeterli. İsteğim geri kalan bölümünüde yaşayarak öğrenebilme fırsatı yakalamak.

Saygılarımla...

Kasım 12, 2012, 06:55:14 ös
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Merhaba..

Sayın UluSed'e hoşgeldin diyorum ama aynı zamanda yanlış bir başlangıç yaptığını da belirtmek istiyorum. Geldiği gibi forumda ne var ne yok okumadan 11 ileti herşeye yanıt vermesi...

Ben yaklaşık 2.5 yıldır forumu takip ediyorum. İlk üye olduğumda bir merhaba yazısı dışında forumda yazılanları okumak amacıyla bulunmak dışında ilk yıl herhalde fazla bir şey yazamadım. Belki hala öyledir.

Düzenli okumama rağmen arşivdeki yazıları hala bitiremedim. O kadar çok şey varki.

Masonlukla ilk tanıştığımda HKEMBL ve ÖMBL sitelerinde yer alan bilgileri okumuştum. HKEMBL nispeten daha az ancak ÖMBL sitesinde daha fazla şeyler bulmuştum. Sonra internetten bu forum sitesini buldum. İçine girince derya olduğunu gördüm. Sayın masonlar ve sayın ADAM'ın başını çektiği ve diğer sayın üyelerin değerli katkılarda bulunduğu bir derya burası. Kıymetini iyi bilmek gerekir.

Zamanla bilgim arttıkça masonlukla ilgili birkaç kitapta okuma şansım oldu. Evet biliyorum dediğim bir çok şeyin daha da ötesi olduğunu gördüm. Belki daha daha ötesi de vardır mason olununca öğrenilen, masonların bildiği. Kimbilir...

Bilenlere soru sorarsan öğrenirsin, dinlersen anlarsın.

Bu bağlamda ben biliyorum diyerek başlangıç yaparsanız daha baştan kaybedersiniz.

Saygılarımla.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Kasım 12, 2012, 07:04:32 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın asimov;
Yaptığım hangi yorumda her şeyi bildiğim konusunda bir şey paylaştım ??? bu yanlış izlenime nerden vardınız acaba. Ya okuduğunuzu anlayamıyorsunuz, ya da bende anlatamama problemi var. Yazdıklarım çok açık ve net. Ben tam anlamıyla biliyorum hiç demedim. Acaba tüm Masonlar burada yazanlar gibi bilmiş insanlar ve önüne geleni aşağalayan insanlarmı, eğer öyleyse demektirki ben bildiğimide yanlış öğrenmişim.

Saygılar.