Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Vasiyetname  (Okunma sayısı 8987 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 05, 2013, 06:44:40 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir mason adayının "tekris" ya da "inisiyasyon" da denilen Masonluğa Giriş Töreni'nden önce bir karanlıkımsı bölmeye alındığını, oraya "Tefekkür Hücresi" ya da "Düşünme Odası" dendiğini biliyoruz. (Nitekim geçtiğimiz günlerde bu konu bir başka başlık altında gündeme geldi.)

Burada birtakım simgelere ve uyarı yazılarına yer verildiğini de biliyoruz.

Burada adaya, üzerinde sorular bulunan bir kağıt verilip, bu soruları yazarak yanıtlamasının istendiğini de biliyoruz.

Biliyoruz ki işte o kağıda "vasiyetname" deniliyor. (Bu terim Mason Sözlüğü'nde de var.)

Acaba neden?

[Benim bir yorumum var ama diğer katılımcılar ne der?]

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 06, 2013, 10:00:32 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Vasiyetname yazan harici kişi ( çünkü tekris töreni bitip gözleri açılarak ışık verilmemiştir henüz) bu vasiyetini kime yazıyor?  bir başka ifade ile vasiyetnamesini kim okuyacak? Acaba vasiyetname okunuyor mu?

Yazıldığına göre okunması gerekir. Kim okuyacak, tekristeki masonlar mı? Belkide...
O zaman vasiyetname bir yere girerken değil de ayrılırken verilir.

Sayın ADAM belki de bu nedenle soruyor neden vasiyetname denildiğini.

Kanımca vasiyetname bir şekilde bir söz veriş olabilir. Çünkü serbest düşüncelerden ziyade sorulara yanıt veriliyor.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mart 06, 2013, 10:46:10 ös
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Internette bulunabiliyor bu sorunun cevabı...

Masonluğa kabul edilen kişinin daha önceki halinin (version 1.0) sembolik olarak öldüğü ve simgesel olarak Düşünme Odasına gömüldüğü düşünüldüğü için, kişi yeni Mason kişiliğine büründükten sonraki yeni hali (version 2.0) için vasiyet yazar.  ;D  Kişi önce hayatının bir öz eleştirisini yaptıktan sonra, geçmiş hayatında yapması gerekip de yapamadığı ve halen yapmak istediği konuları version 2.0'a vasiyet eder. Bu vasiyetin yerine getirilmesi Version 2.0'ın vicdanına bırakılır.

Ayrıca bundan emin değilim ama, kişi vefat etmesi durumunda ardında bıraktıkları için yapılması gereken hususları da bu Vasiyetname'de sıralar.
Live long and prosper.

Mart 07, 2013, 11:16:20 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Konu çok güzel irdelendi.

Demek ki Masonluktaki simgesel uygulamalar bu ortamda da gayet başarılı bir şekilde değerlendirilebiliyor.

Böyle bir başlığın masonluğun sırlarının açığa vurulmuş olması sanılmasın; değil...  Yıllar boyu aslında yazıylabilecek olan bu ve bu gibi bilgilerin yazılmasından, açıklanmasından rkaçınıldığı içindir ki Masonluk hakkında birtakım olmadık düşünceler, varsayımlar oluşturuldu.

Bu bağlamda da Masonluğun pek önemli bir sırrı var kuşkusuz...  Vasiyetnamenin ne olduğunu bilmek başka, o vasiyetnameyi yazmak başka. Sır işte orada! O sır ise ancak yaşanarak öğrenilebiliyor.

Mart 09, 2013, 12:12:48 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Herkes bu konu hakkında fikirlerini söyledi ve bana göre hepsi doğru.Bende fikrimi söyleyeyim dedim:Bana göre bu vasiyet hususu biraz adayı sahiplenmek anlamına geliyor.Yani masonluğun binevi farklı bir boyut olduğunu sembolik olarak ifade ediyor.Şöyle ki masonluk o kişiyi tamamiyle sahipleniyor.Biraz da konu dışına çıkayım benim masonluğu sevmemin en büyük nedenlerinden biri de kişiyi arındırmasıdır.Neyden mi? ego,kibir,karizma ve daha bir çok şeyden...Yani televizyon kanalları önünde her gittiği yere kırmızı halı serilen,önünde sıralı askerler dizilen, büyük ışıltılı altın kaplama avizelerle donatılan lüks mekanlara giden koca bir başbakan olsanız bile, masonlukta ki tek mumlu karanlık bir tefekkür odası,gömleğiniz ve dizleriniz açık,gözleriniz kapalı ve tüm dış dünya da ki kariyerinizi ardınızda bırakıyorsunuz.Bu da masonların büyük bir fedakarlık gösterdiğini anlatıyor bana.Kendini ''dünyanın starı,dünyanın en iyi yazarı,en iyi oyuncusu,en iyi filmcisi,en zengini,en güçlüsü olarak ta yapabilme seneçekleri varken,kardeşleriyle birlikte dul kadının oğulları olarak görmekten memnun kalıyorlar.

En içten Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Mart 09, 2013, 03:32:49 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın evvah'ın anlatısı çok ilginç...

Umarım site yönetimi o anlatımdaki bazı noktalar nedeniyle Sayın evvah'a da bir uyarı göndermez. Şu bizim Demokles'in kılıcı gibi olan 17. maddenin yasağına pek yaklaşmış gibi...

Ancak o işin bir kurtarımı da var. Şöyle ki, masonlukta tek değil birçok farklı uygula var bu bağlamda ve onun değindiği bazı ayrıntılar tüm uygulamalar için geçerli değil.

Dolayısıyla Masonluktaki vasiyetname kavramını ve uygulamasını belki daha geniş, daha genel, daha soyut  tutmak, Masonluğun evrenselliği bakımından daha doğru olabilir.

Mart 09, 2013, 04:04:38 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın evvah'ın anlatısı çok ilginç...

Umarım site yönetimi o anlatımdaki bazı noktalar nedeniyle Sayın evvah'a da bir uyarı göndermez. Şu bizim Demokles'in kılıcı gibi olan 17. maddenin yasağına pek yaklaşmış gibi...

Ancak o işin bir kurtarımı da var. Şöyle ki, masonlukta tek değil birçok farklı uygula var bu bağlamda ve onun değindiği bazı ayrıntılar tüm uygulamalar için geçerli değil.

Dolayısıyla Masonluktaki vasiyetname kavramını ve uygulamasını belki daha geniş, daha genel, daha soyut  tutmak, Masonluğun evrenselliği bakımından daha doğru olabilir.

Daha önce de 17.maddeden uyarı almıştım malesef.Fakat buradan pek bir uyarı gelmesini beklemiyorum.Söylediklerinize de kat'iyen katılıyorum sayın ADAM.

En içten Saygılarımla.
Olaylara,İnsanlara ve Bilgilere Ön Yargılı Davranıp Aranızda Bir ''Berlin Duvarı'' İnşa Etmeyin.

Ç.A

Ocak 09, 2015, 03:07:15 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Eski bir konu olmasına rağmen konu ile alakalı sayılabilecek bir sorum olacaktı; o yüzden yeni bir başlık açmak istememiştim.

Masonluğa aday olan kişinin vasiyetnamesi uygun bulunmazsa ne olur ? Yoksa vasiyetnamenin uygun olup/olmamasının bir önemi yok mu ?
Görmek, varlığın yükselişidir.

Şubat 10, 2015, 05:38:41 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Başlığı gördüm, konuyu okudum, tam cevabımı düşünüp yazacaktım ki! Sayın Spock, kalbimden geçenleri yazıya dökmüş zaten. Benzer bir yorum olarak ben de evvelki hayatının ölümü üzerine ve yeniden doğuş adına bir vasiyetname yazdığı düşüncesindeyim.

Eski bir konu olmasına rağmen konu ile alakalı sayılabilecek bir sorum olacaktı; o yüzden yeni bir başlık açmak istememiştim.

Masonluğa aday olan kişinin vasiyetnamesi uygun bulunmazsa ne olur ? Yoksa vasiyetnamenin uygun olup/olmamasının bir önemi yok mu ?

Vasiyetnamenin uygun bulunup bulunmaması gibi bir şey okumadım bugüne kadar. Elbette varsa böyle bir şey güncellemiş olayım ki sağlıklı cevabı alalım. Ancak! Bunun dışında, mülakat tarzı sorularda, misal; Neden mason olmak istiyorsunuz? Masonluktan beklentiniz nedir? gibi tekris öncesi sorularda, aksi ve uygun bulunmayan bir cevap verildiği taktirde, adayın, tekrisinin iptal edileceği ve loca dışına çıkartılacağını okumuştum.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 10, 2015, 10:21:57 öö
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Sizin yorumunuz nedir, sayın ADAM ?