Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Lümpenlik üzerine  (Okunma sayısı 1586 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 07, 2016, 03:13:24 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu iletimde http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=19229.msg124521#msg124521 adresindeki Seçkinlik ve Sıradanlık ile ilgili başlıkta geçen ve önemli olduğunu  düşündüğüm lümpenlik kavramı hakkında görüşlerimi paylaşmak için bu başlığı açıyorum geçen

Lümpen  kelimesi Karl Marx ve Friedrich Engels tarafından yazılmış olan Alman İdeolojisi isimini verdikleri çalışmalarında ortaya çıkmış bir terimdir.

Bu eserde sınıf bilinci olmayan biçiminde tanımlanmıştır. Onlara göre lümpenlerim devrime katılmak için özel bir nedenleri yoktur. Hatta, var olan sınıf yapısının korunması çıkarlarına daha uygundur. Bunun nedeni ise lümpenler yaşamlarını sürdürebilmek için genellikle burjuva ve soylu sınıfa yamanmak zorundadır.

Devan eden eserlerinde Marx lümpenliğim sınırlarını da (daha doğrusu lümpenliği oluşturan insan gruplarını) belirtmiştir. Ona göre; bütün sınıflar tarafından istenmeyenler tanımına dolandırıcılar, itimat hilebazları, genelev sahipleri, çaput ve kemik tüccarları, laternacılar, dilenciler bu gruba dahildir.Marx’a göre bu grup devrim karşıtıdır

Günümüzde ise tüketim alışkanlıklarının esir aldığı; tüketme dışında, başkasının üretimini mirasyedi gibi tüketen; varlıklarının hiçbir anlamı olmayan, hiçbir duruşu, tavrı, projesi olmayan insanlar için kullanılmaktadır.

Başka bir deyişle, içinde bulunduğu toplumun kültürüne yabancı düşen, sözde bilgili tutum ve davranışlarıyla itici olan; mensup olduğu sınıfın insanlarından kendini üstün göstermeye çalışan, bu yolda itici tavır ve tutum sergileyen, büyük bölümü sınıf bilinci olmayan işçi sınıfından oluşmuş insanlar olarak da kullanılmaktadır.

Bazı zamanlarda ise gelecek kaygısı güdebilecek bilince sahip olmayan, genel kültür düzeyi düşük, yaşam tarzı ve davranışlarıyla içinde bulunduğu toplum ve sınıfa göre tezat oluşturan (hangi sınıfta olduğunun bilincinde olmayan), kendine has bir dünya görüşü ve duruşu olmayan, toplum içerisinde nereye koyarsan koy eğreti duran kesim için de kullanılabilmektedir.

« Son Düzenleme: Haziran 07, 2016, 03:16:41 ös Gönderen: propulsion »
Nosce te Ipsum

Haziran 08, 2016, 03:10:34 öö
Yanıtla #1

Çok güzel bir yazı ve araştırma olmuş @propulsion
ayhan