Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İman ile Yobazlık Kavramını Karıştıranlar Var...  (Okunma sayısı 3896 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 26, 2014, 01:46:27 öö

Başlıkta belirttiğim gibi bu konuda ne düşünürsünüz?

Tanrı'nın yardımı ve kendi gayreti ile...

Ocak 26, 2014, 02:13:44 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Bağnazlıkla harmanlanmış, batılla hareket eden, yeterince düşünemeyen beyinlerin ürünüdür yobazlık bana göre. Sürü psikolojisiyle hareket eder.
Itikat ise, bireyin dini yükümlülüklerini huşu içinde yerine getirmesidir diye düşünüyorum.
Adequatio intellectus et rei

Ocak 26, 2014, 09:59:53 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Ben derimki,

iman tanriya kosulsuz, sorgusuz vede sualsiz inanmaktir.

Bu bütün dinlerde böyledir.

Siz tanriyi ve tanridan geldigi kabul edilen kitaplar ve emirleri sorgulayamazsiniz, sebep soramazsiniz.

Sordugunuz anda siz imansiz olursunuz.

Yobazliksa bunu yerine getirme eylemidir derim ben.

Ocak 26, 2014, 11:50:09 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Bence iman teslim olmaktır.Vicdan sahibi olmaktır.Adalet bilmektir.
Müslüman demek teslim olan boyun eğen demektir.Aslında inanç kavramı da böyledir.Doğruya iyiye inanmaktır.Iman bağnazlık yargılama kaldırmaz.

Ancak;

Yobazlık bu gerçekten inanan iman eden insanların bu iyi yönünü bilip bu durumdan nemalanmaktır.

Ocak 27, 2014, 01:02:23 ös
Yanıtla #4

Yobazlık dini işine göre şekillendirip... Sonra zamanla buna kendisinin de inanmasidir...

Bu fikir hakkında alıntı yaparak yazarsaniz sevinirim...

Saygılarımla...
Tanrı'nın yardımı ve kendi gayreti ile...

Ocak 28, 2014, 10:04:25 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yobaz, kelime olarak bir şeye aşırı şekilde bağlı olmak olarak tarif edilir ya da  telaffuz edildiği zaman öyle algılanır. Bir şeye, tereddütsüz, tartışmasız, araştırmasız ve katı biçimde inanmak, bağlanmak anlamına gelir. Bir diğer tarifle(Müslümanlar arasında) mutaassıp anlamına da gelir. Yani toplum nezdinde kötü anlam çağrıştıran bir kavramdır. İman ise Türkçede  "inanma" anlamına gelir. Bu inanma kayıtsız şartsız ve soyut olan bir varlığa inanmaktır. İslam dinine göre iman zorlama ile gerçekleşmez ve toplum içerisinde  bir övgü ya da birileri iman etmediği için vurma kırma vesilesi olmaz. Yobazlıkta ise aşırılık ve ölçüsüzlük vardır. Eleştiri kabul edilmez. Sadece bir doğru vardır ve ona inanılır. Başka hiçbir şey kabul edilmez. Körü körüne inanan, kendi gibi yaşamayanları da kafir ilan eden tip olarak da tarif edilir. "Yobaz" kelimesi olumsuz nitelikler taşıyan her insan için de kullanılabilir.

Saygılar
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Nisan 20, 2017, 03:59:40 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İman Tanri ile kisinin arasindaki bağdir.
Yobazliksa bu bağin abartilip ,abartilmakla kalmayip diğer inanlari bu bağ ile boğmaya calismaktir
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Nisan 20, 2017, 07:21:53 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Alıntı
iman tanriya kosulsuz, sorgusuz vede sualsiz inanmaktir.

Katılmıyorum  Dostum ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 20, 2017, 07:54:04 ös
Yanıtla #8

İman,Kul ile Evrenin yüce yaratıcısı (Allah) arasındaki manevi bir haykiris ,itikat ve bağdır.Yobazlik ise bağnazliktir.Dinlerde yobazligin yeri yoktur.Yobazlik tamamen insanın kendini yetiştirmemesi çevresi ve bakış açısı, kültüru ile edinmiş olduğu yaşamsal şekilci inanıştır.İmanli ve inanan insanda insan sevgisi ve tanrı sevgisi olduğu müddetçe yobazliga dinlerde yer yoktur.Saygilarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 21, 2017, 11:04:42 ös
Yanıtla #9

İnançlar simgelerdir ve insanlar simgeleri yaşamlarının acılarına sessiz boyun eyişleri olarak görürler (oysa öyle değillerdir). Sanki varmış gibi ama yaşamıyormuş gibi imanları olarak kabul eder ve boyun eğerler (oysa öyle değildir).

Yobazlık; nerede ve niçin uyandığını bilmeden uyuyan bir bilinçtir.Dinleri,ideolojileri ve bütün kavramları aşan bir yelpazeleri vardır.Kısaca: Şeytan'ın şairleri yobazlardır.
Sen Özelsin