Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar,Tapınak Şövalyeleri,İlluminati  (Okunma sayısı 5074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 09, 2014, 06:50:02 ös
  • Ziyaretçi

C: Mason,Tapınakçı Ve İlluminati Karmaşıklığı?(Fark Nedir)

Mason : Tanim olarak masonluk, insanligin duşunsel ve toplumsal gelişmesi amacini guden ve dunyada yuzu aşan ulkede milyonlarca insani ailesi içine katmiş bir ogreti ve kuruluşun adidir. masonluk evrenseldir. 1785'te lozan'da toplanan uluslararasi mason kurultayinda şu temel ilkeler dunya masonlugunca kabul edildi: "masonluk, insanin toplum halinde yaşayişindan beri var olan bir kardeşlik kurumudur. ogretisi evrenin ulu mimari adiyla simgelenen ustun bir gucun varligini tanimaktir."masonlugun bu evrenselligi 1953 kurultayinda da yinelenmiş ; insanlar arasinda din, mezhep, soy ve sinif ayrimi gozetmeyen bir kardeşlik kuruluşu oldugu belirtilmiştir.

Tapınakçılar Tapınak Şövalyeleri : Templar sovalyeleri, hacli seferleri sirasinda kurulmus olan bir sovalye-rahip tarikatidir. hacli seferleri sirasinda araplara karsi son decere acimasiz tavirlari ve kudus'u yagmalayarak sagladiklari hazinlerden oturu zenginlikleri ile taninirlar. haklarinda bircok efsane ve spekülasyon üretilmistir. hacli seferlerinin sonunu takiben malvarliklarini kiskanan fransa krali philip tarafindan papa ii. innocent'in de isbirligi ile afaroz edilip heresy (dinsizlik) ile suclanip, iskence edildikten sonra yakilarak oldurulmuslerdir. rivayete gore bir bolumu yer altina girip varliklarini surdurmustur, gunumuzde bazi tarihciler masonlarin templarlarin devami oldugunu iddia etmislerdir.

İlluminati : En eski satanist mezheplerinden biri. 16. yy da (sanırım) italya`da bilim adamları tarafından kuruldu. bu bilimadamları kendilerine "aydınlanmış kişiler" diyordu. kilisenin dünyadaki akademik aydınlanmayı engellemesinden korkuyorlardı. illuminati katolik kilisesi tarafından yok edilmek isteniyordu. birçok bilim adamı kilise tarafından öldürüldü. illuminati bu olaylardan sonra koyu bir hıristiyanlık karşıtı gizli örgüt haline geldi.
sembolleri simetrik olarak yazılmış illuminati kelimesidir.

Bilgiler bana ait değildir .
Bilgilerin doğruluğu nedir eğer yanlış ise aralarındaki bağlar ya da farklar nelerdir?
Herkese şimdiden teşekkür ederim...

Temmuz 09, 2014, 07:49:14 ös
Yanıtla #1

Sayın BMY,

Bu yazdıklarınız üzerine konuşulamayacak kadar genel ve yanlışlarla dolu (bilgilerin size ait olmadığını biliyorum). Bu konular bu kadar kısa biçimde özetlenemez zaten. Size tavsiyem forumda daha fazla zaman geçirmeniz çünkü bu yazılanlara dair derinlemesine bilgiler forumda mevcuttur.

Temmuz 09, 2014, 08:06:05 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın BMY...

İlluminati(ilk kurulanı kastediyorum) satanist bir örgüt değildir.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Temmuz 09, 2014, 08:10:39 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
insanlar arasinda din, mezhep, soy ve sinif ayrimi gozetmeyen bir kardeşlik kuruluşu oldugu belirtilmiştir.

Burada bir şey dikkatimi çekti ; Çırak , kalfa , Ustalık dönemlerinde ast üst mantığı nasıl olur ?
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 09, 2014, 08:16:24 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın üyeler elbetteki bu forum en doğru bilgi edinebileceğimiz kaynaklardan birisi ancak ben başka kaynaklarda da geziniyorum bazen ve bana ait olmayan sadece rastladığım bir bilgiyi sizinle  paylaşmak fikirlerinizi almak istedim.
-Saygılarımla-

Temmuz 10, 2014, 07:21:04 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın resurrected demiş, bir kez de ben yineleyeyim:

Bu başlığın altındaki yazıların kapsamında doğru olan hemen hiçbir şey yok. Dolayısıyla yanlışları göstermeye girişmek anlamsız. Örneğin Tapınak Şövalyeleri Tarikatı'nın kapatılmasında Fransa Kralı 2. Philippe'in elbette etkisi var ama o tarihteki papa 2. Innocent değil, 5.  Clement...

Şimdi diyeceksiniz ki bu ayrıntılar önemli değil; işin aslı önemli.

Tamam işin aslına bakalım ama o bakımdan da şu yazının kapsamında hiçbir doğru bilgi yok.   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.