Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ŞEMA YİSRAEL DUASI  (Okunma sayısı 31911 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 01, 2014, 10:34:43 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Sayın Özkann, bütün fikirlerinizi ve sorularınızı üzerime yağmalayabilirsiniz fakat ben yürüdüğüm çizgiyi bozmayacağım ve burada, benim yazımın altında bir tartışma çıkmasına izin vermeyeceğim. Sayın Arais bana uyarısını yaptı, hoşgörümü ve nezaketimi bozmayacağım. Sayın Özkann merak ettiklerinizi, sorularınızı Masonluk ve Yahudilik konusunda uzmanlaşmış insanlara yöneltin.

Saygılarımla
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Ekim 01, 2014, 10:39:42 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Bu arada size tavsiyem, bazen insanlar yazılarını, fikirlerini paylaştıklarında onlara bir teşekkür etmeyi deneyebilirsiniz. Kibarlıktır.

Ekim 02, 2014, 12:36:55 öö
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn. Fay Frin, forumda pek de sık görmediğimiz bir üslup ile hassas bir konuya girdiniz.
Ancak Masonlar.org sakinlerinin büyük bir ciddiyetle yazılarını takip ettiği, Sn ADAM'ın 02 Aralık 2009 tarihinde ;sizin başlattığınız konu ile ilgili söylenebilecek tüm tespitleri yaptığını hatırlatır, ilgili bölümü sizin için sunarım.

Size Masonlar.org kardeşliği bağlamında, geçmiş dönem çalışmalarını okumanızı tavsiye ederim. 

İslâm dininde Yahudiler genellikle kötülenir. Bunun elbette bir nedeni, gerekçesi vardır ama ne yazık ki çoğu Müslümanlar bunu bilmeden Yahudilere karşı ön yargılı bir tutum takınır. Bunun ise İslâm dininin aslı ile değil, hem Yahudilerin tarihi boyunca olup bitenler hem İsrail Devleti’nin günümüzdeki durumundan ileri geldiği söylenebilir; özellikle de ikincisi.

Türk halkının büyük çoğunluğu Müslümandır. Dolayısıyla, Masonluğa çeşitli nedenlerle karşıt olup Masonluğu kötü göstermek isteyenler, özellikle Türkiye’de, Masonluk ile Yahudiliğin özdeşleştiğini kanıtlamaya çalışmışlardır. Bu savlarını mason ritüellerinin kapsamında yer yer “Tevrat” ile bağlantılı öğeler bulunması üzerine kurarlar. Ancak, gerek Hıristiyanlığın kutsal kitabının İncil ile birlikte Tevrat’ı da içerdiğini gerekse Kuranıkerim’de Tevrat’tan alınma ya da Tevrat ile uyuşmalı birçok şey bulunduğunu göz ardı ederler.

Masonluğun öğretisi oluşturulurken birçok dinden ve felsefeden esinlenilmiştir. Üstelik bu öğreti özgün olarak Hıristiyan dünyasında oluşturulmuştur. Dolayısıyla, mason ritüellerinin kapsamında Tevrat ile bağlantılı öğelerin yer alması doğal bir olgudur.

Nitekim Hıristiyan dünyasında Masonluğa karşıt olanların, Masonluk ile Yahudiliği özdeşleştirip kendi bilgisizliklerini ortaya dökecek türde saçma sapan bir girişimde bulundukları görülmemiştir. Gelişmiş Batı ülkelerinde Masonluğa karşıt girişimlerde bulunulurken, önce çok ayrıntılı ve bilimsel bir araştırma yapılması, sonra mason örgütlerini gerçekten de zor duruma düşürebilecek, somut temeller üzerine kurulu suçlamalar oluşturulması yöntemi benimsenmiştir.

Öte yandan şu gerçeğin çok iyi bilinmesi gerekir: Yahudilik yalnızca bir din değildir. Yahudiler, inançlarının bir gereği olarak, kendilerini “Tanrı’nın seçkin kulları” olarak görür ve kendi içlerinde bir kapalı toplum oluştururlar. Bu yalıtımcı tutumları yüzünden, Avrupa’da 19. yüzyıl ortalarına kadar hiçbir mason locasına kabul edilmemişlerdir. Ancak bundan sonra, kendi politik amaçlarının doğrultusunda mason localarını kullanmaya da çalışmışlardır. Eğer bu tarihsel gerçekler göz önünde tutulacak olursa, Yahudilik ile Masonluk arasında bir ilişki bulunmadığı anlaşılır.

Sevgi ve Saygılarımla

Ekim 02, 2014, 01:32:53 öö
Yanıtla #13
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.fay frin

sn.ozkann sizi yahut yazınızı elestirmedi kezaki bende öyle iYazinizin aciklamasini bilmiyorum/bilmiyoruz. Sadece kendi anladiginiz bir yaziyi hic bir açıklama ve amacini yazmazsan bunlarin olmasi dogal.Bu duayi bu hali ile seckinlermi anlayacak sadece?sanitim su anki duruma göre öyle.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 02, 2014, 02:56:00 öö
Yanıtla #14
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle  selamlar. Masonlukta Latince,  Arapça ve İbranice dillerinin büyük önemi vardır. Tekris töreninde hangi kitaba inanılıyorsa, bilindiği gibi o kitabın üzerine yemin ediliyor. Bu yüzden masonlukta bu üç dilin etkisinin fazla olduğu kanısındayım.

Her neyse konumuza dönelim. Şema Yisrael duası İbranice olup; Duy, [Ey] İsrail!") imanın beyânı, amentü niteliği taşıyan, Tora'daki bir kısmın ilk iki kelimesi, tümcesidir. İlgili kısım Musevi ayin sisteminde önemli bir yere sahiptir ve dua olarak okunur; "Şema" sıklıkla bu kısmın bütünü yani bu dua için bir isim olarak kullanılır.

Musevilikteki öneminin yanı sıra Şema Hıristiyanlıkta da büyük önem taşır; nitekim Yeni Ahit'te bazı yerlerde tekrar edilen Tanah ayetlerindendir. Markos İncilinde Şema'nın önemi İsa'ya atfedilen şu ifadeyle belirtilir: "İsa şöyle karşılık verdi: "En önemlisi şudur: 'Dinle, ey İsrail! Tanrımız Rab tek Rab'dir

''Allah’ım iyi bir uykudan uyanıp büyümeme ve yaşamı
öğrenmeme yardım ettiğin için sana teşekkür ederim.''

Sözlerin türkçe karşılığıda sanıyorum buna tekabül ediyor.

Saygılar...
Abysus abyssum invocat

Ekim 02, 2014, 01:11:40 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Sayın Ayilmaz92, paylaşımınız için çok teşekkür ederim. Araştırmalarınızdaki bilgilere ve fikirlere aynen katılmaktayım.

Saygılarımla

Ekim 02, 2014, 01:34:43 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Konuya açıklık getirmek gerekirse ;

Benim amacım güzel bir dua paylaşmaktı. Bu dua Kur'an'dan da olabilirdi, İncil'den de. Fakat ben Şema Yisrael duasını seçtim. Şema Yisrael duasını paylaşmış olmam, diğer kutsal kitaplara ait dualardan herhangi birini paylaşmayacağım anlamına gelmiyor.

Gelelim, Masonluk ve Yahudilik konusuna ;

Her zaman şu fikirdeyim ki, Masonluk ve Yahudilik konusu bu konu üzerinde uzmanlaşmış kişilere sorular yöneltilerek öğrenilmeli. Çünkü bu konu üzerinde uzmanlaşmış kişilere sorulmazsa eğer, sırf internetten araştırmakla bile Masonluk ve Yahudilik konusunu, Siyonizme ve Satanizme kadar götüren saçma sapan insanlarla bile karşılaşılabilir.

'Ben her Yahudi olan Mason'dur ya da her Mason olan kesinlikle Yahudi'dir.' gibi bir ifade kullanmadım. Masonluk ve Yahudilik konusunda ortaya bir iddia da atmadım.

Demek istediğimi bir paragrafta açıkladım fakat herkes o kadar çok şey yazdı ki benim yazımın üzerine, benim yazdıklarım arada kaynadı. Ben şu şekilde yazdım ;

Yahudiliğin Masonluk'ta önemli bir yeri vardır. Şema Yisrael duası, Yahudilik'e ait bir duadır, İbranice'dir. Biraz mantıklı düşünüldüğünde, normal şartlarda, Yahudi dinine mensup birinin İbranice bilmesi doğaldır. Sonuç olarak, Yahudi dinine mensup olan bir kişi Mason ise, normal şartlarda az veya çok İbranice biliyordur. İbadeti gereği İbranice dualar okuyordur.

Yukarıdaki yazımda herkes sadece birinci cümleye takılmış anlaşılan. Oysaki ben, İbranice ile Yahudilik ve Masonluk konusunu nasıl özdeşleştirdiğimi ifade etmeye çalışmıştım.

Ben eleştiriye açık bir insanım fakat saygı çerçevesinde. Paylaşım yaptığım herhangi bir konu olduğunda, paylaşımım iyi veya kötü bile olsa bana bir teşekkürü bile çok görüp sadece eleştirmeye odaklanan kişilere karşı, yine de konuyu uzatmadan nezaketim doğrultusunda teşekkür edip konuyu kapatmayı tercih ediyorum.

Saygılarımla

Ekim 02, 2014, 03:27:53 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.fay frin teşekkür konusuna kafayi bayagi takmis anlaşılan, size bir öneri ,sn.mason, sn.adam, sn.skullg ve ben karahan bu forumda en fazla konu basligi acanlariz.bu teşekkür konusu biz yahut diger üyeler hic konu etmis midir. Bu kibarlik konusu icin ölçü olmamalıdır. Actiginiz kknudaki dua cok uzun anlatiniz kısa keske basinda su tumceyi eklese idiniz forumda ibranice bilenlere ithaf tır.

Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 02, 2014, 05:49:24 ös
Yanıtla #18
  • Aktif Uye

Ben bir şeye 'kafayı takmadım.' İsminin altında Uzman Üye yazan birinin sokak argosunda kullanılan 'kafayı takmak' kelimesini kullanması hiç hoş değil. Yorumlarınızdaki üslubunuza biraz daha dikkat etmenizi rica ediyorum. Ya bilerek kabalık ediyorsunuz ya da kabalık yaptığınızın farkına bile varamıyorsunuz, ikisinden biri. Bu forumda yazılar yazan ve fikirlerini beyan edan belirli bir kitle varsa ve bu kitlenin belirli bir çoğunluğu birbirini tanısa da tanımasa da herkes birbirine kibar davranmak, kibarlık konusundaki ölçüsünü korumak mecburiyetindedir. Ayrıca teşekkür etmek de büyük erdemliliktir bana sorarsanız. Bir duayı okuyabilmek için illahaki o duanın dilini bilmeye gerek yoktur. Şema Yisrael duası, Tanrı'ya övgü duasıdır. MEB'deki eğitim sistemi doğrultusunda okullarda din dersi verilir ve öğrencilere dua ezberlemeleri söylenir. Her dua ezberleyip,okuyabilen Arapça biliyor anlamına gelmez bu durum. Şema Yisrael duasını okumak da İbranice bilmeyi gerektirmiyor. Bakın ben Yeni katılımcıyım, bunlar benim kendi çapımda naçizade çalışmalarım,yazılarım ve fikirlerim. Siz Uzman Üye iseniz daha iyilerini yazın, bizler öğrenelim. Mesela madem Şema Yisrael duasının Türkçe halini de istiyorsunız, o zaman çok istiyorsanız siz yazın, biz de okuyalım.

Fay Frin

Ekim 02, 2014, 08:51:36 ös
Yanıtla #19
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bu forumda Mason Kardeşler de olduğuna göre inanıyorum ki İbranice bilen de vardır.

Bu cümle kendi içerisinde Masonlar İbranice bilirler önermesini taşımaktadır. Bu yanlıştır.

Lakin Sn. Fay Frin eğer "Bu forumda Yahudi Mason Kardeşler de varsa, inanıyorum ki İbranice bilen de vardır" şeklinde bu önermesini değiştirecek olursa, işte o zaman kendisine hak vermek gerekir.

Diğer yandan Sn. Fay Frin'in "Yahudilik Masonluk'ta önemli yer tutar" şeklindeki bir diğer önermesi, konuya sadece dinsel açıdan bakmak yerine, daha geniş bir perspektiften de değerlendirilebilir. Bunun sebebi Kral Süleyman, Hiram Abiff, Süleyman'ın Tapınağı gibi Masonluk için çok önemli olan bazı konuların Yahudi kültürüyle de iç içe geçmiş olmasıdır.

Din olgusu perspektifinden ise Yahudilik Masonluk'ta hiç de önemli bir yer tutmaz. Aksine Masonluğun kurumsal olarak vücut bulduğu 17. yy'dan itibaren uzunca bir süre boyunca Yahudiler, sırf Yahudi oldukları için Masonluğa kabul edilmemişlerdir.
Live long and prosper.