Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı Var Mıdır?  (Okunma sayısı 16155 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 11, 2015, 11:44:29 öö
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Asiında aslolan şudur bana göre;insanlık tarihi boyunca binlerce çeşit tanrı olduğu iddia edildi,semavi din adı verilen 3 büyük dine kadar,lakin o kadar çok çeşit tanrıya rağmen insan hep tekti.Tek olduğundan şüphe edilmeyen insanın yaratıcısının ise binlerle ifade edilmesi ise aslında ironik bana göre.Sn.Adam doğru söyler Bu bir mason'a sorulacak soru değil ,kaldıki konusuda değil tartışıldığınıda düşünmüyorum.Dün deist bir kadın ile tanıştım kısa bir süre sohbet ettik ,bana deist olduğunu söyledi ve ben Allah'a inanıyorum ama dinlere inanmıyorum diyerek görüşünü ifade etti,bende kendisine  çok hoş bir şey bir deist'in dünyasına bakmak diye  ve sordum çocuğunuz varmı dedim evet deyince,sizden ricam bildiğin hiç bir şeyi çocuğuna sakın öğretme kendisinin öğrenmesini sağla sadece deyince şaşırdı.

Çocuğunuz bu dünyada sizin bir nevi yaratımınız ,o yarattığınız varlığa hiç bir şey öğretmeden,göstermeden yetiştirmeden büyütebilirmisiniz diye sordum?biraz şaşırmakla beraber cevap veremedi.

Tanrı varmıdır?sorusu hiç bitmeyecek sorulardan biridir bana göre evet vardır,diğerine göre yoktur,bir diğerine göre şüpheli,bir başkasına göre ise şüphelidir.
Bu kavramdan insanların ne anladığına bağlı,inancına,ihtiyacına,duygu ve duyularına bağlı.Bir sürü etkenin bir araya gelmesi lazım bir sorgulama başlatabilmesi için ve araması için.
Bana göre masonlar bu tip sorular ile ilgilenmezler çünkü inandıkları bilimsel olgular ile ulaşabilecekleri bir veri yoktur nafile bir uğraştır.

Tanrının varlığı inançsal bir sorundur.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 11, 2015, 04:54:15 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben bu tartışma ve irdelemeye pek dokunmuyordum. Konu Masonluğa gelinceye kadar...

Sayın MysticMind yanlış biliyor.

Hayır, mason olmanın ilk kuralı maneviyata, yüceliğe inanmak falan değildir.

Tanrı kavramının maneviyat ve yücelik sözcükleriyle tanımlanıp tanımlanamayacağı ayrı konu.

Mason olmanın kurallarının neler olduğu, bu Forumda ilgili bölümlerde yazılıdır.

Bazı mason kuruluşları, bu bağlamda Masonluğa girecek kişilerden belli bir inanç bağlamında istemde bulunabilir ama o sadece "o mason kuruluşları" için geçerlidir; genel geçerli bir kural değildir ve o kuruluşlarda bile mason olmanın ilk kuralı ya da koşulu değildir.

Buradaki konu başlığı "Tanrı var mıdır?"

İsteyenler bunu bu Forumda irdeleyebilir.

Fakat bu, Masonluğun konusu değildir.

Masonlukta ortaya böyle bir soru atılmaz ve bu konu irdelenmez.

Çünkü kimi masonlara göre Tanrı vardır ama kimilerine göre olmayabilir.

Masonlukta böyle dinsel nitelikli sayılabilecek, tartışmaya yol açabilecek, polemik yaratabilecek bir konu üzerinde görüşülmez.

Şahsen o yorumu Üstat Remzi SANVER'in diliyle yaptım. Kendisine teke tek programında mason olmak için bir dine inanmak gerekir mi? Ateistler mason olabilir mi? sorusuna ateistlerin mason olamayacağını fakat masonluğun kişinin dinini sorgulamadığını ancak bir yüceliğe,manevi güce inanması gerektiğini söylemiştir. Materyalist,ateist birisinin mason olamayacağını düşünüyorum çünkü böyle kişi sevgi,kardeşlik,inanç gibi hislere de tamamen maddeci boyuttan,hormonsal boyuttan bakacaktır. Mason olup bir mesleki gelişimin getirdiği ruhani gelişimi sağlayamayacaktır çünkü ruh vb. şeylere inanmıyordur. Ben yorumumda bunu dile getirmeye çalıştım. Mason olmanın ilk kuralı Tanrı'ya inanmaktır demedim herhangi manevi bir güce inanmaktır dedim. Hiram usta gibi pagan da olabilir,tek tanrılı da olabilir.

Ocak 11, 2015, 06:13:33 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Önceki En Muhterem Büyük Üstadı Remzi Sanver'in bir TV programında dediğini, o anlık deyişinin ötesinde kitabında da yazdıklarını eleştirmeyiz.  Haddimize düşmemiş

Ancak onun dediklerinin sadece kendi büyük locasını bağlayabileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca bir kişi büyük üstat diye onun her sözünün kesinlikle doğru olmayabileceğini de belirtiriz. Çünkü büyük üstatlık geçici bir yönetimsel görevdir.

Türkiye'de Masonluk, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile başlamamıştır da, onunla bitmez de...

Türkiye'de başka mason örgütleri de var ve böyle bir söylemde bulunmuyorlar; "İsteyen inanır, inanmayan da inanmaz; inanç her kişinin kendine kalmış özgürlüğüdür. İnanç konusu Masonluğun dışında tutulmalıdır." diyorlar.

Bu konu öyle "yücelik" ya da "yaradan" falan gibi, tanrı kavramı ile özdeşleşmiyormuş gibi gösterilen terimlerin ardına gizlenip, çevir kazı yanmasın biçimine de sokulamaz. Öyle bir tutum ancak bir kandırmaca olur ve aklını kullanmasını bilen hiç kimse buna kanmaz.

Üstelik bu konu sadece Türkiye için de geçerli değildir. İngiltere'de masonlar Türkiye'deki HKEMBL doğrultusunda hareket eder [ya da tersine HKEMBL 1970 yılından bu yana İngilizlerin (Anglosaksonların) peşinden gitmektedir] ama Türkiye'deki ulusal nitelikli Masonluk başından beri yani 1909 yılından bu yana hiç de öyle değildir.  (Bunu tarihsel ve masonik belgelerle kanıtlayabilirim.)

Türk Masonluğu, öteden beri, evrensel bir tutumla genelde Kıta Avrupası'nın masonik tutumunu benimsemiştir. Bu durum, günümüzde de gerek Özgür Masonlar Büyük Locası gerekse Kadın Mason Büyük Locası tarafından sürdürülmektedir.

Dolayısıyla sayın MysticMind, genel olarak "Masonluk"  terimini kullanmaz ama özel olarak "Gelenekçi Masonluk" ya da "Anglosakson Masonluğu" terimini kullanırsa, dediğinde doğruluk payı bulunabilir.

Çünkü Gelişimsel ya da Liberal Masonlukta öyle hiçbir manevi güce falan inanma koşulu diye bir olgu yoktur.

Çünkü her ne biçimde ve kapsamda olursa olsun, "inanma koşulu", bir bastırmadır, bir zorlamadır. Bu da bireysel özgürlüğe, dolayısıyla evrimsel doğrultuda ilerlemeye engeldir. Demek oluyor ki, aslında Masonluğun evrensel amaç ve ilkelerine aykırı düşer.

Sayın MysticMind isterse Tanrı'nın var olup olmadığına ilişkin bu başlık altındaki paylaşımını dilediğince sürdürebilir. Tanrı'nın varlığını kabul ediyorsa, sıfatlarını ve niteliklerini de sıralayabilir. Elbette öyle bir durumda Tanrı'dan mı yoksa başka bir şeyden mi söz ettiği sorgulama konusu olabilir. Fakat konuyu Masonluğa bağlarsa, -ki bu sitenin niteliği gereğince bu çok doğaldır- o zaman sözüne dikkat etmesi gerekir.

« Son Düzenleme: Ocak 11, 2015, 06:25:53 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 11, 2015, 07:44:51 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Burada Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Önceki En Muhterem Büyük Üstadı Remzi Sanver'in bir TV programında dediğini, o anlık deyişinin ötesinde kitabında da yazdıklarını eleştirmeyiz.  Haddimize düşmemiş

Ancak onun dediklerinin sadece kendi büyük locasını bağlayabileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca bir kişi büyük üstat diye onun her sözünün kesinlikle doğru olmayabileceğini de belirtiriz. Çünkü büyük üstatlık geçici bir yönetimsel görevdir.

Türkiye'de Masonluk, Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ile başlamamıştır da, onunla bitmez de...

Türkiye'de başka mason örgütleri de var ve böyle bir söylemde bulunmuyorlar; "İsteyen inanır, inanmayan da inanmaz; inanç her kişinin kendine kalmış özgürlüğüdür. İnanç konusu Masonluğun dışında tutulmalıdır." diyorlar.

Bu konu öyle "yücelik" ya da "yaradan" falan gibi, tanrı kavramı ile özdeşleşmiyormuş gibi gösterilen terimlerin ardına gizlenip, çevir kazı yanmasın biçimine de sokulamaz. Öyle bir tutum ancak bir kandırmaca olur ve aklını kullanmasını bilen hiç kimse buna kanmaz.

Üstelik bu konu sadece Türkiye için de geçerli değildir. İngiltere'de masonlar Türkiye'deki HKEMBL doğrultusunda hareket eder [ya da tersine HKEMBL 1970 yılından bu yana İngilizlerin (Anglosaksonların) peşinden gitmektedir] ama Türkiye'deki ulusal nitelikli Masonluk başından beri yani 1909 yılından bu yana hiç de öyle değildir.  (Bunu tarihsel ve masonik belgelerle kanıtlayabilirim.)

Türk Masonluğu, öteden beri, evrensel bir tutumla genelde Kıta Avrupası'nın masonik tutumunu benimsemiştir. Bu durum, günümüzde de gerek Özgür Masonlar Büyük Locası gerekse Kadın Mason Büyük Locası tarafından sürdürülmektedir.

Dolayısıyla sayın MysticMind, genel olarak "Masonluk"  terimini kullanmaz ama özel olarak "Gelenekçi Masonluk" ya da "Anglosakson Masonluğu" terimini kullanırsa, dediğinde doğruluk payı bulunabilir.

Çünkü Gelişimsel ya da Liberal Masonlukta öyle hiçbir manevi güce falan inanma koşulu diye bir olgu yoktur.

Çünkü her ne biçimde ve kapsamda olursa olsun, "inanma koşulu", bir bastırmadır, bir zorlamadır. Bu da bireysel özgürlüğe, dolayısıyla evrimsel doğrultuda ilerlemeye engeldir. Demek oluyor ki, aslında Masonluğun evrensel amaç ve ilkelerine aykırı düşer.

Sayın MysticMind isterse Tanrı'nın var olup olmadığına ilişkin bu başlık altındaki paylaşımını dilediğince sürdürebilir. Tanrı'nın varlığını kabul ediyorsa, sıfatlarını ve niteliklerini de sıralayabilir. Elbette öyle bir durumda Tanrı'dan mı yoksa başka bir şeyden mi söz ettiği sorgulama konusu olabilir. Fakat konuyu Masonluğa bağlarsa, -ki bu sitenin niteliği gereğince bu çok doğaldır- o zaman sözüne dikkat etmesi gerekir.

Kimse Üstat Remzi SANVER'in sözünü eleştirmedi. O'nun sözünü birebir buraya yazdım bu sebeple eleştirinizi ve uyarınızı O'nunla paylaştığımı düşünüyorum.

Ocak 11, 2015, 08:24:38 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Tanrının varlığını ve yokluğunu somut olarak ispatlayamayız bence. İnanan birine göre dünyada ve evrende pek çok kanıt varken. İnanmayan bir kişide olmadığı üzerine pek çok örnek verebilir. Sanırım böyle düşündüğüm için bende agnostik sınıfında yer alıyorum. Öyle adlandırılmış bu bakış açısı. Ama bu sorunun amacı masonluğa girmek istiyorum. Tanrı inancımda yok acaba ne olur ise...HKMBL için yüce bir yaratana inanma şartı var. Tabi yalan de söyleyebilirsiniz. Kimse sizin gerçekten inanıp inanmadığınızı bilemez. Ancak bütün bir hayatınızı bir yalanın üzerine inşa etmekte kimseye bir fayda sağlamaz aksine mutsuzluğa sürükler. Ancak böyle bir ön şart aramayan kimi localarda vardır. Onlar bu konuda daha anlayışlı bana göre. İnandıklarınızdan vazgeçmeden de bir yola girebilirsiniz.

Ocak 13, 2015, 07:57:23 ös
Yanıtla #15
  • Uzman Uye

Tamam. İnanç her şeyin üstündedir !.
           Saygılar-sevgiler. :-X :-X :-X
"Vur ama dinle beni"

Ocak 20, 2015, 10:27:24 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İçimizde hissettiğimiz kadar.
Saygılarımla.

Ocak 20, 2015, 01:48:29 ös
Yanıtla #17
  • Uzman Uye

Tanrının varlığını bir İnsanın ispat etmeye çalışması çok komik .
Saygılar ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 20, 2015, 02:59:17 ös
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tanrının varlığını bir İnsanın ispat etmeye çalışması çok komik .
Saygılar ...

Bari okuyun da bir ondan sonra yorum yapın. Zaten varlığının ispat edilemeyeceği çünkü var ve yok olanı da o'nun yarattığı, varlık kavramının ancak onun bir mahluku,sıfatı olduğunu yazıyor. Hemen başlığı görüp önyargıyla yaklaşmayın.

Ocak 22, 2015, 02:21:18 öö
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Vardır. ( konuyu toparlama adına )
Saygılarımla