Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Ku Klux Klan  (Okunma sayısı 2272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 22, 2016, 09:25:36 öö
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 264
 • Cinsiyet: Bay

Ku Klux Klan kısaca KKK Amerika'da , Amerikan iç savaşından sonra 24 aralık 1865 te altı eski konfederasyon askeri tarafından kurulmuştur. Bu topluluk adını Yunanca klux (çevre) kelimesinden ve İrlanda kökenli oldukları için adına klan kelimesini ekleyerek almıştır. Bu gizli örgütün amacı Amerikan iç savaşı'nın ardından güney eyaletlerde zencilere tanınan hakları engellemek, zencilerin özgürlüğe kavuşanlara tekrar köle şeklinde yaşatmak ve beyaz olmayanları eziyet etmek zencilere işkence etmek şeklinde bir amaca sahipti.
Ku klux klan lar geniş kollu beyaz uzun bir cübbe sadece göz ve burun delikleri bulunan üzerinde kırmızı şerit çizgiler olan bir kukutela giyerler büyükçe bir haç yakarak altından ata binerek gezerlerdi. Ilk başlarda bu klan geceleri toplanıp çeşitli yaramazlıklar yapmak ve biraz zenci döverek eğlenmek amacıyla kurulsa da daha sonradan kısa zamanda olan özgürlüğe kavuşan zenci kölelerin korkutmak ve onlara işkence ederek öldürmek üzere tasarlanan bir terör örgütüne dönüştü. Klan daha sonradan her kesimde üye kazandı aralarında senatörler hatta başkanlar olan pek çok kişi Ku Klux Klan adına faaliyetlerde bulundular .
1871 lere gelindiğinde örgütün liderinin kötü yönetmesi ve ardından örgütü engelleyici yasaların çıkmasıyla örgüt zamanla Ku Klux Klan faaliyetleri sona erdi ve bu klana birinci klan adı verildi. Daha sonradan KKK 1915 te neredeyse yok olmuşken orjinal adı the Clansman (Klan Üyesi)olan "Bir Ulusun Doğuşu "1915 isimli film ile halk çok etkilendi ve Ku Klux Klan'ın tekrar doğması için kıvılcım çakmış oldu. Filmde klan adeta haçlı ordusu gibi gösteriliyor ve Amerika da en soylu kuvvetler olarak gösteriliyordu. 1920 lere gelindiğinde klan tekrar canlanmış aralarında başkanın da bulunduğu pek çok üye kazanmıştır. 5 milyona kadar üyesinin çıktığı tahmin edilmektedir. Ancak bu ikinci dalga klan sadece zencilere karşı nefret beslemiyordu aynı ayrımcılığı yahudilere, sendikacılara komünistlere ve tüm göçmenlere karşı sürmüştür. adeta Hitlerin Nazi partisi gibi davranmaya başlamıştır.
Ku Klux Klan 1928 lere gelindiğinde Washington da 400 bin kişinin katıldığı Ku Klux Klan
yürüyüşü yapılmıştır bu tarihte örgütün 8 milyon üyeye ulaştığı tahmin edilmektedir. Örgüt iyice Amerika içine yaygınlaşmış ve üyelerinden aylık para toplama ve üye kazanma yoluyla nüfusunu arttırmaya çalışmıştır. Ikinci dünya savaşı'na kadar ayrımcılık adı altında pek çok yasadışı eylemler gerçekleştirmiş, cinayetler işlemişlerdir. özellikle en meşhur hareketleri zencileri linç etmektir. Bu klanın kuruluşundan bu yana resmi kayıtlara geçen 3000 den fazla zenci linç ettiği, pek çok zenci ve beyaz olmayana tecavüz, hadım etme dayak atma işkence gibi pekçok insanlık dışı eyleme başvurduğu bilinmektedir. Ikinci dünya savaşının ardından ortaya çıkan insan hakları bilinci ve kölelik karşıtı tutum ardından yasalar, bu acımasız Klanın üstüne gidilmiş ve sonu getirilmiştir. Yaptığı zenci cinayetleri açığa çıkarılmış pek çok kişiye ceza verilmiştir. ancak aynı tarafta bulunan hakimler sayesinde de pek çoğu da beraat etmiştir. Ku Klux Klan bitirirse de etkisinin devam ettiği ve sızdığı Amerika'nın bünyelerinde hala etkin olduğu söylenmektedir. Faaliyetleri zaman zaman yine görünmekte ve çalışmalarını gizli sürdürdü söylenmektedir. Ku Klux Klan Altı genç adam tarafından olmuş ve bu savaşta savaşan generallerden dördü avukatlık eğitimi almıştır. 2 adet Amerikan başkanının yemin ederek üye olduğu söylenmektedir Ku klux klan cinayetleri örgütün içine FBI sızması sonucu büyük ölçüde açığa çıkarılmış, 1960 larda Ku Klux Klan adına cinayet işleyen bir üye o zaman serbest bırakıldıktan sonra 2006 da tekrar tutuklanmıştır.  ALINTI
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2016, 09:40:00 öö Gönderen: Herakles »
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender


Haziran 22, 2016, 11:38:04 ös
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 236
 • Cinsiyet: Bay

Ku Klux Klan başlığını görünce hemen aklıma Steven D.Levitt-Stephen J.Dubner in "Görünmeyen ekonomi" adlı kitabı geldi;Ku Klux Klan nasıl oluyorda bir grup emlakçıya benziyor başlıklı bölümü çok ilgimi çekmişti  kitaba yazılanlara göre ABD başkanı Warren G. Harding  Beyaz Sarayın  yeşil odasında klan yemini ederek üye olmuştur... daha sonra Stetson Kennedy nin bir radyo programına Ku Klux Klan bazı bölümlerini ve "Kluran " dedikleri kutsal kitaptan çarpıcı pasajlar gönderdi ve  Klan güç kaybetmeye ve dökülmeye başladığı yazar, bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi orda bulabilir ilgilenenler için...


                                                                                                                                                                                                       Saygılar
Güneş ışınları neyse kara toprak için gerçek aydınlanmada odur bu dünyada Doğanlara...


Haziran 23, 2016, 08:21:50 öö
Yanıtla #2
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 264
 • Cinsiyet: Bay

Evet Amerikan başkanı ve birçok bürokrat ve  askerin de bu topluluğa üye olduğu söylenir.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender


Nisan 12, 2017, 08:00:58 ös
Yanıtla #3

Sayın Harakles,Ku Klux Klan ABD'nin güney bölgelerinde gizli faaliyetleri devam ediyor diye haberlerde okumuştum. Bu cemiyet Beyaz insanların Üstünlüğü,kendi topraklarında başka ülke insanlarından ve başka inanışlara tahammülleri yoktur.Ne kadar Demokrasi ve insan haklarına saygılı devlet olarak ABD gecsede 2016  yıllarında aşıri Irkcilik olaylarında artış yaşanmakta.Saygilarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!