Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta taş olmak  (Okunma sayısı 4596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 22, 2016, 05:10:42 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonlukta taş olmak diye bir tabir duydum. Araştırmalarımda bu tabirin ne olduğu konusunda bir fikir edinemedim. Değerli üyelerimizin Forumumuzun 17. md sini çiğnemeden açıklayabilecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

« Son Düzenleme: Haziran 22, 2016, 05:17:09 ös Gönderen: 38 »

Haziran 22, 2016, 06:16:05 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha önce masonlukta taş sembolü ile alakalı kısa bir yazı okumuştum.  Ham taşın yontularak küp taşı haline gelmesi ve Süleyman Tapınağının inşası ile alakalı kısa bir yazıydı. 
    Ama bu konuda daha açıklayıcı yorum yapacak arkadaşlar var. Onların yorumunu ben de okumak isterim.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Haziran 22, 2016, 06:50:11 ös
Yanıtla #2

Masonlukta taş olmak diye bir tabir duydum. Araştırmalarımda bu tabirin ne olduğu konusunda bir fikir edinemedim. Değerli üyelerimizin Forumumuzun 17. md sini çiğnemeden açıklayabilecek olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Sayın 38;

Form'u uzun zaman dan beri inceliyorum.Kendimce bir kaç fikir edindim:

Sabit olmak; bir duruş sahibi olmak.
Sert olmak; Ketum olmak.
İşlenile bilir olmak; cıvık olmamak.
Doğru taş olmak; yeri gelirse kilit taşına dönüşe bilmek.
Bu anlatımlar Ezoterik duruşlarıdır; Egzoterik duruşları,pek taş ile benzerlik taşımaz; "Su" olmak daha uygun kaçar.

Ezoterik duruşları; "Taş olmak"
Egzoterik duruşları "Su olmak"

Kendi fikrim tabi ki.

Sen Özelsin

Haziran 22, 2016, 07:47:53 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Daha önce masonlukta taş sembolü ile alakalı kısa bir yazı okumuştum.  Ham taşın yontularak küp taşı haline gelmesi ve Süleyman Tapınağının inşası ile alakalı kısa bir yazıydı. 
    Ama bu konuda daha açıklayıcı yorum yapacak arkadaşlar var. Onların yorumunu ben de okumak isterim.   

Sayın Heracles teşekkür ederim katkınız için. Burda "taş olmak" terimi ham taşın yontulmasından farklı bir manada kullanılmış düşüncesindeyim. Mutlaka katkılar ile konu açıklanacaktır, ancak 17. maddenin çiğnenmemesi arzusundayım

Haziran 22, 2016, 07:59:42 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın 38;

Sert olmak; Ketum olmak.
Bu anlatımlar Ezoterik duruşlarıdır; Egzoterik duruşları,pek taş ile benzerlik taşımaz; "Su" olmak daha uygun kaçar.

Kendi fikrim tabi ki.

Sayın Zig-Zag teşekkür ederim katkınız için. Burada sizin bahsettiğiniz "Doğru taş olmak" sanıyorum cevabımıza yakın. Buradan hareket ederek harici yorumlarımızla cevaba ulaşabiliriz kanısındayım. Sonuçta yanlış bir yere varmış olsak bile çabamız emeğimize değecektir. Sonunda eminim bilen üyelerimiz konuyu açıklığa kavuşturacaktır.

Doğru taş olmak; yeri gelirse kilit taşına dönüşebilmek demiş Sayın Zig-Zag. O zaman burdan şunu çıkarabilir miyiz? Aydınlanmış bir mason ya da aydınlanma sürecine girmiş bir üye(hangisi olduğunu bilemeyiz) taş olduktan sonra eğer uygun görülürse(hak eder ise) kilit taşına dönüşecektir.

O zaman şu sorulara sormak gerekiyor; Bir üye ya da aday nasıl taş olur? Taş olduktan sonra kilit taşı olmayı nasıl hak eder? Ve tabi ki kilit taşı ne demek?

Haziran 22, 2016, 08:08:25 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Böyle uçucu spekülasyonlara hiç de gerek yok.
Forum arşivinde bu konuda gereken asal bilgiler var.
Önce onlar incelenip bilgi edinilmeli ki, uçucu olmayan değerlandirmelerde bulunulabilsin.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 22, 2016, 09:58:28 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM'ın dediği gibi forum dolu.

Arama kısmında "Hamtaş" olarak aratırsanız bulursunuz bir şeyler...

Saygılarımla.
Serius est quam cogitas.

Haziran 22, 2016, 10:17:49 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Masonluğa giren kişinin ilk halidir ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 23, 2016, 01:07:04 öö
Yanıtla #8

Sayın 38;

Sert olmak; Ketum olmak.

Kendi fikrim tabi ki.

Sayın Zig-Zag teşekkür ederim katkınız için. Burada sizin bahsettiğiniz "Doğru taş olmak" sanıyorum cevabımıza yakın. Buradan hareket ederek harici yorumlarımızla cevaba ulaşabiliriz kanısındayım. Sonuçta yanlış bir yere varmış olsak bile çabamız emeğimize değecektir. Sonunda eminim bilen üyelerimiz konuyu açıklığa kavuşturacaktır.

Doğru taş olmak; yeri gelirse kilit taşına dönüşebilmek demiş Sayın Zig-Zag. O zaman burdan şunu çıkarabilir miyiz? Aydınlanmış bir mason ya da aydınlanma sürecine girmiş bir üye(hangisi olduğunu bilemeyiz) taş olduktan sonra eğer uygun görülürse(hak eder ise) kilit taşına dönüşecektir.

O zaman şu sorulara sormak gerekiyor; Bir üye ya da aday nasıl taş olur? Taş olduktan sonra kilit taşı olmayı nasıl hak eder? Ve tabi ki kilit taşı ne demek?

Sayın 38;

Bazen, yorum yapıla bilir konular ile; yorum'a lüzum götürmez derece de net konuları, karıştıra biliyorum.
Bir arkadaşın dediği gibi: biraz hayelperestim. :) :) :)

Sen Özelsin

Haziran 24, 2016, 08:55:20 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hamtaş ile taş birbirinden farklı terimlerdir. Hamtaş yontulmamış taştır. Dolayısıyla Masonlukta taş olmak terimleriyle hamtaş birbirinden farklı anlamlar taşır.