Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sn. Üyeler Bu Fotoğraf karesi ne anlatmak istiyor?  (Okunma sayısı 3357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 03, 2016, 06:11:18 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Üyeler

Bu Fotoğraf karesi sizce ne anlatmak istiyor, Yorumunuzu bekliyorum..

saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 03, 2016, 08:12:46 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Anlatılanları bilmediğimden çoğu açıklamalara diyeceğim yok ama bildiğim "Horus'un gözü"ne var çünkü buradöki çizimin onnla ne ilgisi var ne de benzerliği.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 03, 2016, 09:09:13 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Fatıma'nın eli diye geçer. Bir kısım bereket ve koruma sağladığını düşünürken bir kısım büyüye inananlar için araçtır. Aslında efsane Muhammed peygamberin dönemine dayanıyor.  O dönem Muhammed peygamber Fatıma'yı gayb aleminin sırlarına vakıf etmiş ve ona bir takım ilimler öğretmiştir. Hastalar onun eline dokunarak şifa bulmuş ve işleri düzelmiştir. Ortadaki göz farklı boyutlara açılan kapıları ve yardımı olan varlıkları simgeler. Zaten bu yüzden günümüzde büyü, maji gibi metafizik alanlara ilgi duyanların çok sık kullandığı bir araçtır Fatıma'nın eli.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 03, 2016, 09:12:58 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bereket için ve nazara karşı anlam ifade ettiğini düşünüyorum. Bu tür şeylere inananlar , renkli gözlerin keskin bir nazar etkisi olduğuna inanırlar. Bu nedenle göz renkli çizilmiş diye düşünüyorum.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Eylül 04, 2016, 12:31:01 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. @ANARCHOSA

Ortadaki sembolü zaten biliyorum ama o üzerindeki yazıların ne anlama geldiğini bilmediğimden dolayı Sn. Üyelere sormak istedim. Cevap verdikleri için Sn. @ADAM  Sn. @Risus ve  Sn. @Herakles 'e çok teşekkür ederim. Bu tablonun en az 40 yıllık olduğunu tahmin ediyorum.

saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 04, 2016, 12:43:32 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tanrıçanın şifa veren,gören,gözeten elidir.Fenike Tanrıçası Tanit'in, Afrodit'in,Meryem'in ,Fatıma'nın eli olarak bilinir.Belki başka kadim kültürlerde de yer almış olabilir.Türk mitolojisinde Umay Ananın eli olarak bilinen bu sembol islamiyet ile birlikte Fatıma'nın eli olarak adlandırılmıştır.Kültürler arası diyalog nedeniyle hangi kültürde ilk olarak kullanıldığının  belirlenmesi zor ama birçok kadim kültürün birbirine yakın anlamlarda kullandığı bir semboldür.Eski şamanlarında bu sembolü tahtadan yaparak,kendinden sonra gelecek şamanlara verdiği söylenir.''El vermek'' deyiminin buradan geldiği düşünülmektedir.Sembol genellikle el içinde göz şeklindedir fakat bu resime ayrıca kaş  eklenmiştir.Ayetlerin anlamları ile değerlendirildiğinde daha doğru bir yorum yapılabilir.
« Son Düzenleme: Eylül 04, 2016, 01:05:33 öö Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Eylül 04, 2016, 06:35:58 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Bu kültürlerin hepsinde kadin eli olarak nitelenmesi ilginç.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 05, 2016, 12:00:58 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. @mbulut  ve Sn. @ruzber

Kıymetli düşüncelerinizi ve bilgilerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

saygılarımla.

Eylül 05, 2016, 07:05:36 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ek olarak;

Horus'un gözü ile resimdeki göz aynı değildir.Göz sembolü farklı çizimler ve farklı semboller ile birlikte kullanılabilir.Örneğin Horus'un gözünün anlamı bellidir.Ama Horus'un gözünü bir el ile birlikte sembolize edildiğinde daha farklı bir anlam taşıyabilir.Her kültürde genelde benzer anlamlar taşımakla birlikte tersi bir durumda  söz konusu olabilir.Horus'un gözü ile hamsa ve benzerlerinin içinde bulunan gözün anlamlarında ve görsellerinde farklılık bulunmaktadır.Antik Mısır döneminde el ile iyileştirme metodu kullanılmıştır fakat içerisinde Horus'un gözünün kullanılıp,kullanılmadığı hakkında net bir bilgiye sahip değilim.Kullanılmış olsa bile farklı bir adı olmalıdır.Horus'un gözü olarak adlandırırsak doğru olmaz.Ekte paylaştığım resim ve benzer çizimleri Horus'un gözü olarak adlandırılabilir..

Göz sembolü anlam olarak bilginin,gücün ve isteğin kaynağıdır.İbranice ayin olan kelime aynı anda hem ''göz'' hem de ''kaynak'' demektir.

''Eğer göz hem dölleyip hem de öldürebilseydi yollar cesetler ve hamile kadınlar ile dolu olurdu.'' Paul Valery tarafından görsel alıcılık organının önemi için söylenmiş bu cümle ''betimleme'' ihtiyacını açıklamaktadır.Çünkü göz diğer tüm organlardan farklı olarak insanı dış dünyaya bağlar.Onun sembolik temsili ile dışsallaşma işi gücünü kontrol etmesinin bir biçimidir.Eski Mısır'da göz resmi ''göz'' ü ama aynı zamanda  da ''yapmak'' fiilini işaret ediyordu.''Kötü göz'' ile arzu uyandırana kötü bir şekilde bakılır.Bu kötü gözle bakarak nazara uğratma inanışı tüm Akdeniz Yahudi,Hristiyan ve Müslüman ülkelerinde mevcuttur.Antik devrin Mısırlıları kem gözlere karşı korunmak için üzerinde Tanrı Horus'un gözünün olduğu bir nazarlık takarlardı.Stilize edilmiş bu göz udjat  olarak adlandırılırdı ve Malta'da daima balıkçı teknelerinin pruvasına çizilirdi.Halen ülkemizde ve Yunanistan'da yaşayan bir gelenek olan mavi bir göz  de nazar boncuğu olarak kullanılır.Afrika'nın kuzeyinde kötü bakışların etkisine maruz kalmamsı için düğünden önce nişanlı kızın eli kına ile boyanır.(Hamsa gibi)

Horus'un gözü ise; efsaneye göre Horus, Osiris'in oğludur ve babasının cesedinin tohumundan oluşur. Horus büyüyüp güçlenene kadar İsis, onu saklar. Horus, güçlenir ve Seth ile savaşır. Bu savaşta Horus Seth'in hayalarını koparır. Seth de Horus'un gözünü parçalar ve Horus, çıkan gözünün yerine “Uraeus” adlı bir yılanı takar. Bu yılan daha sonradan firavunların egemenlik simgesi olmuştur.Annesi İsis parçalanan gözü yeniden tek parça haline getirir, ama o göz görmez. Horus, tek gözlü olarak yaşamaya devam eder.(Güneş ve ay tutulması, Horus'un gözünün parçalanması ile oluşur) Çünkü Horus'un sağ gözü güneşe,sol gözü aya aittir.

Horus'un gözü, manevi anlamıyla, vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç âlemindeki her niyetini ve yaşamdaki her davranışını gözden kaçırmayan bu merhametsiz yargıcın keskin bakışını sembolize eder. Bu vicdanın 24 saat kapanmadan açık kalan gözüdür. Bu yüzden Güneş ve Ay, Horus'un gözleri olarak ifade edilir. Çünkü Güneş ve Ay'ın her ikisi nöbetleşe, gece ve gündüz insanın üzerinden eksik olmaz, Horus'un 24 saat açık kalan gözleri gibi...

« Son Düzenleme: Eylül 05, 2016, 07:09:55 ös Gönderen: mbulut »
Görmek, varlığın yükselişidir.

Eylül 06, 2016, 02:00:43 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. @mbulut

bilgilerinizi ve düşüncelerinizi bizlerle paylastiginiz için teşekkür ederim.

saygılarımla.