Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonun Alet Cantasi  (Okunma sayısı 2882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 18, 2017, 08:03:17 ös
  • Uzman Uye

Buna Masonik alet cantasida denilebilir.

Mart 18, 2017, 08:19:59 ös
Yanıtla #1

Sayın Anarchosa,Felsefe cantasi herkese lazım.Felsefe çantası gerçekten çok ilginc.Konunun linkini paylaşırsaniz incelemek isterim.Saygilarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 18, 2017, 08:23:17 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Masonluk ezoterik bir kurum olduguna göre belkide bu aletlere bu kavramlar ( anlam olarak ) yükleniyordur. Nedersiniz?
« Son Düzenleme: Mart 18, 2017, 08:25:28 ös Gönderen: Tij »

Mart 18, 2017, 08:26:05 ös
Yanıtla #3

Sayın,Tij ezoterik derken kavramları nasıl bağdaştiracagiz?Fikrim yok.Konuyu açarsanız bilgi edinmiş olacağım.Saygilarla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Mart 18, 2017, 08:33:09 ös
Yanıtla #4

Sayın Anarchosa; paylaşıminizdaki bu cümlelerde aynı fikirdeyim.Arada  eleştiri diyorum, konular üzerinde tartışmaktan sizlerin bana bilgi olarak çok faydası olduğunu düşünüyorum.Hayata daha farklı pencereden bakabiliriz.Ortak noktalarda toplanabiliyoruz. Tesekkur ederim.Eşitlik,özgürlük kardeşlik ilkesi
Zaman,Emek ve Sabır
Bilgi, Akıl ve Paylaşım
Duymak,Görmek ve Konuşmak ama en çokta Dışarıya karşı dilsiz olmak

Felsefi bir çanta olsaydı herhalde bunları bulurduk içinde...

Mart 18, 2017, 08:35:21 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Orada ortasında G harfi bulunan bir gönye-pergel var. Özellikle köşeciğe konmuş belli. Diğer âletlerle boyut uyumu yok. Fotomontaj da olabilir.
Demek ki bu hiçbir masonun âlet çantası falan değil. Olsa olsa 50'den fazla yıl öncesinin marangoz çantası.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 18, 2017, 08:39:16 ös
Yanıtla #6

Sayın Adam, Çanta gerçekten çok karışık duruyor.Bu kavramlara yabancı biri olarak ilk bakışta ilgi çekici sonrasında karışık ve her parçanın bir açıklaması olur diye bir izlenim ediniyorum.Saygilarla.

Mart 18, 2017, 08:43:47 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Kisaca deneyeyim.

Masonluk yalnizca Masonlara kendi ögretilerini gizli calismalarda ( Loca icinde Masonik calismada diyebiliriz buna ) degisik Semboller ve isaretler kullanarak ögretmeye calisir.

Yukarda gördügünüz alet cantasindaki bazi aletlerde bu Masonik calismalarda kullaniliyor.

Bizim gördügümüz bir pergel veya gönye veya cekic bizim icin cok fazla bir anlam ifade etmeyebilir ama acaba Masonlar icin ne ifade ediyorlar dersiniz!

Mart 18, 2017, 08:58:53 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

ADAM abi almanca bildigine göre,

Maurerische Werkzeuge im doppelten Sinne. Piano-Bauer Bruder Henry O. Studley pflegte seine Werkzeuge mit Hingabe.
http://freimaurer-wiki.de/index.php/Hauptseite

Mart 18, 2017, 09:12:33 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

1- Burada mektup yazar gibi hitapta bulunulmamasını rica etmiştim. Anlamamakta diretilirse, Ziya Paşa'nın dediği yapılır.
2- Oradaki âletlerin hiçbirinin Masonluk ile herhangi bir ilgisi yok. Yakıştırmaca olabilir ancak. Piyano yapımcısının âletleri de olabilir elbette.
« Son Düzenleme: Mart 18, 2017, 09:17:56 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.