Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ex Oriente Lux  (Okunma sayısı 3487 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 15, 2018, 12:37:56 öö

Mason sözlüğünden aynen alıntılandığı üzere; <Işık Doğudan gelir.>

Bu veciz üzerine söylenecek,tartışacak pek çok şey olduğunu düşünerek, ayrıca sitedeki kullanıcı adım  olması hasebiyle bir vazife  alarak bu başlığı açmakta lüzum gördüm.

Sevgi ve Saygılarımla.

Ekim 15, 2018, 12:42:05 öö
Yanıtla #1
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Hoşgeldiniz.
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ekim 15, 2018, 12:49:12 öö
Yanıtla #2

Teşekkür ediyorum, Hoş bulduk :)
Ancak özellikle konu alanı seçerken bu başlığı seçtim ki bir fikir teatisi yaşayalım, selam verdim borçlu çıktım demeyecekseniz eğer.

Sevgi ve Saygılarımla

Ekim 15, 2018, 12:54:56 öö
Yanıtla #3
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Ekim 15, 2018, 01:21:25 öö
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Hoşgeldiniz.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 15, 2018, 01:43:13 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Harika bir alıntı ile harika bir başlık olmuş. Hoşgeldiniz.
🌿🌞🌿 Sit Lux Et Lux Fuit 🌿🌞🌿

Ekim 15, 2018, 09:49:53 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

---TARİH KAZANANIN LEHİNE YENİDEN YAZILIR---

İnsanlık tarihine, kültürüne ve insanlığa faydası olmuş pek çok bilimsel akım ve düşünce ilk olarak doğudan yükselmiştir. Bugün bile Pisagor ya da Öklid'e ait olduğunu bildiğimiz formüller, vakti zamanında Mısır uygarlığında kullanılmış ve belki de bahsi geçen kişiler tarafından bu uygarlıktan kopyalanmıştır. Başlıkta da belirttiğim gibi tarih kimi zaman doğruyu yazsa da çoğu zaman kazanan ve güçlü lehine yeniden yazılır. Hitler 2. Dünya savaşında galip gelmiş olsaydı, biz muhtemelen O'nu kahraman olarak anacaktık.(Verdiğim örnekten lütfen Hitler'in davasında haklı olduğu düşüncesi çıkmasın)

Bugün satırlarca Yunan(Aslı Helen'dir) kültürünün ne kadar zengin olduğu, insanlığın gelişiminde ne kadar katkısı olduğu anlatılmış; Likya İmparatorluğu, Troy, Pamfilya, Pisidya gibi uygarlıklar, Hititler, Persler, Sümerler ve hepsinden önemlisi Luvi'ler tarih sahnesinden neredeyse silinmiştir. Bugün insanlık tarihinden bahsedilirken bütün kültür ve miras Helen İmparatorluğundan alınmış, Mısır İmparatorluğu gözardı edilmiştir. Bir üstadım birgün şöyle bir laf etmişti: "Tarih anlatanlara baksanız Yunanlılar sürekli savaşmış olarak duyarsınız. Bugün Türkiye'nin hangi iline gitseniz mutlaka bir kale bulursunuz. Peki Yunanistan'da niçin 3-5 kale dışında bir kale göremiyoruz. İstanbul'un neresini kazsanız ya bir antik kent ya da bir mezar görürsünüz. Yunanistan'da niçin hiçbir kazı çalışması yok ya da olan kazılarda birşey çıkmıyor".

Evet tarih güçlünün lehine yeniden yazılmıştır ve yazılmaya devam edecektir. Ama biz biliyoruz ki doğunun ışığı keşfedilmeden, insanlık mabedi kurulamayacaktır. Işığı doğudan alınıp, doğuya götüreceğiz. Umarım biraz da burada bırakırız.

Ekim 15, 2018, 05:37:27 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

hoşgeldiniz sn Ex Oriente Lux
kullanıcı adınız harika anlamılıda [ışık doğuda yükselir] diye : ve tekrar hoşgeldiniz diyorum
saygılarımla  :) :)
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2018, 05:39:50 ös Gönderen: Suat »

Ekim 15, 2018, 05:54:48 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Dahada güzeli onun "ışık doğudan yukselir"diye dilimizde yazılmasıdır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 15, 2018, 08:35:22 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Öncelikle arkadasimiza hos geldiniz diyelim ve akabinde Arais arkadasimiza isimlerimizi neden yazdigini soralim.