Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı kimdir ve neden öldürülmüştür?  (Okunma sayısı 1208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 18, 2018, 12:02:52 öö

 Cemal bin Ahmed Kaşıkçı:

Cemal Kaşıkçı, tam adı ile Cemal bin Ahmed Kaşıkçı 13 Ekim 1958’de Medine’de dünyaya geldi. Suudi gazeteci, köşe yazarı, yazar, eski genel müdür ve el-Arab News Channel'ın önceki genel yayın yönetmeni olarak bilinen Kaşıkçı, önemli gazetelerle çalıştı.

Cemal Kaşıkçı 1958'de Medine'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Suudi Arabistan'da gördü. 1982'de Indiana Devlet Üniversitesi'nden işletme yüksek lisans yaptıktan sonra ülkesine döndü.

1991'den 1999 yılına kadar Al Madina gazetesinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Ayrıca bu dönemde Afganistan, Kuveyt, Sudan gibi ülkelerde muhabirlik yaptı. 1987-1995 yılları arasında Usame bin Ladin ile bir kaç defa röportaj yaptı. 1999'dan 2003'e kadar Suudi Arabistan'ın İngiliz gazetesi Arab News'te yazı işleri müdür yardımcılığı yaptı. Buradan Al Watan'a geçtiken sonra iki ay boyunca yazı işleri müdürlüğü yaptı ancak Suudi Arabistan'ın dini kuruluşları hakkında eleştirel yazılar yazdığı gerekçesiyle görevden alındı. Bunun üzerine ülkeyi terk eden Kaşıkçı, Londra'da büyükelçilik yapan Prens Türki al Faysal'ın danışmanlığını yaptı.
  Cemal Kaşıkçı:

Nisan 2007'de ikinci kez Al Watan'da yazı işleri müdürlüğü görevinde bulundu. Mayıs 2010'da yazdığı bir başka eleştirel yazıdan dolayı istifa etmek zorunda kaldı.

2010 yılında Al Watan'daki istifasının ardından, El-Velid bin Talal tarafından Bahreyn'deki el-Arab News Channel'ın genel yayın yönetmenliğine atandı. Ayrıca BBC ve Al Jazeera gibi kanallarda politik yorumculuk yaptı.

Eylül 2017'de Suudi Arabistan'ı terk ettikten sonra ABD'de yaşamaya başladı ve Washington Post gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

Bu konuyu buraya da taşımamın sebebi üye olmayan kişilerinde görüp okuması

     Sevgi ve Saygılarımla,
Bizi Çalışmak Kurtarır!


Kasım 18, 2018, 01:55:41 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
  • ****
  • İleti: 1779
  • Cinsiyet: Bay

     Konu başlığında "neden öldürülmüştür" ibaresi var fakat yazı içinde sadece adamın öz geçmişi anlatılmış. Neden öldürüldü?
     Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"


Kasım 18, 2018, 02:33:01 ös
Yanıtla #2

 
    Sayın @Alşah gazeteci Cemal Ahmed Hamza Kaşıkçı, nasıl öldürüldüğü şüpheli olduğu için bu konu bir diplomasi bir konu olduğu için belli bir şey söylemek istemiyorum ama bu konu ile ilgili sizlerin bi bilgisi var ise öğrenmek isterim. Kısacası nasıl öldürüldüğünü bilmediğim için o konu ile ilgili yorum yapmadım...


           Sevgi ve Saygılarımla,
Bizi Çalışmak Kurtarır!


Kasım 18, 2018, 05:53:55 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 64
  • Cinsiyet: Bay

Sayın Ahmet Burak,
  Neden öldürülmüştür? Sorusunun cevabı sessizce bu işi becerilebilse öldürenler ne kazanacaktı? Bu noktaları incelerseniz genel anlamda sonuçlara ulaşırsınız. Tesadüfler pasifler içindir, aktifler için tesadüf yoktur.
  Gazeteci cinayetleri eskiden beri işlenmektedir. Genellikle gelişmemiş ülkelerde olurlar. Çünkü bu ülkelerde menfaati zarar görenler gazeteciyi öldürerek susturmaktan başka çare bulamayacak kadar çaresizlerdir. Gelişmiş ülkelerde gazeteci cinayeti göremezsiniz. İtibarları kaybettirilerek kaybolurlar oradakiler.
   Bu konu ile ilgili doğrudan yorum yapmak henüz yargılama aşamasında bir konu için yanlış olacaktır. Yargının etkilenmemesi gerekir. Kesin hüküm verilen kararlar üzerinde konuşulmalıdır ki yargı bağımsız karar alma olgusunu yitirmesin.
Saygılarımla...
"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca