Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Masonun masonluktan çıkarılış şekli.  (Okunma sayısı 15959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 25, 2019, 08:35:28 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

O kadar farklı uygulamalar var ki, nasıl yazmayalım ayrımı. 

Forumun en eski üyelerinden birisiniz Sayın karahan. Bir üyenin, dünyanın bir köşesindeki Masonik uygulamayı alıp başlık açıp, bu uygulama üzerinden Türk Masonluğunu eleştirdiğine kaç defa denk geldiniz?

Her Büyük Loca'nın tüzüğü farklıdır, Masonik anlayışı farklıdır, hatta ritüelleri bile farklıdır.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Sevgili caliper anlattığınızı gayet iyi anlıyorum.
Anlatamadığım şey 2 farklı tipte büyuk masonluk var ingiliz ve fransız masonluğu.

Burada ingiliz masonluğu sizi ne diye tanır ?paralelliklerine yani kurallarının uyumuna bakarak tanımazmı?
her locanın kuralları işleyişinde ülke yapısı olarak farklı olabilir ama genel ana kurallar aynı değilmi?

Ülke içerisindede istanbulda bir büyük loca ile ankaradaki diğer büyük locanın kuralları işleyiş olarakmı farklı genel tanınma anlamındada farklımı?

burada bir karışıklık var onu çözemedim.

Şimdi siz izmirde bir hkmbl locasına gitseniz toplantılarına katılmak için bildiğiniz kurallardar farklımıdır?
onumu demek istiyorsunuz_
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 25, 2019, 09:04:15 ös
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Anladım ki Sayın karahan olayı iyice eşelemek istiyor :)

Her zaman söylendiği gibi dünyada iki tip Masonluk vardır; Geleneksel Masonluk ve Liberal Masonluk.

Geleneksel Masonlukta landmarklar olmazsa olmazdır, bunlar tartışmaya açık değildir ve altında çalışan her Locayı bağlar. Bu konuda çokça paylaşımlar yapıldığı için daha fazla üzerinde durmayacağım.

Ama ritüeller farklı olabilir. Örneğin, Geleneksel Masonluk üzerine çalışan İngiltere Birleşik Büyük Locasında (UGLE) tefekkür hücresi yoktur. Ama yine Geleneksel Masonluk üzerine çalışan HKEMBL'de tefekkür hücresi vardır.

Başka bir örnek, UGLE'de, İs'ad töreninin bir kısmı ritüeliktir, bit kısmı ise haricilere açıktır. HKEMBL'de ise İs'ad töreninin tamamı ritüeliktir ve haricilere kapalıdır.

HKEMBL'de Önceki Üstad-ı Muhterem diye bir makam vardır ama bazı Geleneksel Masonluk üzerine çalışan Büyük Localarda bu makam yoktur.

Ritüelleri geçelim, başka uygulamalardan örnek verelim; ABD'nin Ohio eyaletinde, bir Üstad-ı Muhterem, Büyük Locadan izin almadan Masonlukla ilgili bir basın açıklaması yapabilir. HKEMBL ise basın açıklaması için mutlaka Büyük Locadan izin almak gerekir.

Yani Geleneksel Masonluk içerisinde bile o kadar farklı uygulamalar var ki, hem ritüelik anlamda hem de idare anlamında. Liberal Masonluğa hiç girmedim bile.

Saygılarımla ve sevgileirmle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Haziran 25, 2019, 09:25:13 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Masonlarda bu farklılıklara zenginlik diyorlar.

Tabi biz harici dünyada yaşarken bu kadar karışık bir dünya hayal etmiyoruz.
Yani sizin anlatımınızda biri namazı abdest alıp kılıyor diğeri almadanda kılabiliyor.
İşin esprisi bir yana Allah yardımcınız olsun Mason olmak zor işmiş.

Bugünümü siteye ayırdım genel olarak eski yazıları okuyorum bilgileri tekrarlıyorum ilginç olanlarını bana göre paylaşıyorum.

Bu farklılıklar konusuna gelince anlaması hala zor çünkü bir çok kişi aynı konuya pek çok şey diyor gibi bir durum var.
O zaman herkes haklı.
ben burada son noktayı koyayım bu konuya sende rahatla.

sevgiler
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 26, 2019, 11:09:10 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Caliper bana şu madde biraz garip geldi.

aidatını ödemeyen masonluktan hariciliğe çıkarılır demişsiniz.

Yüz kızartıcı suçu anlarım ama bunu anlayamıyorum.

Kişinin maddi durumu biranda kötüye gidebilir. İşsiz kalabilir ya da yaptığı işte iflas edebilir.

Mason olmuşsa bu kişi diğer masonlarında kardeşidir. İnsan kardeşini aidatını ödeyemiyor diye arasından çıkarır mı ?

Daha önceden yazılmıştır belki ama özellikle yeni üyelerin fikir edinmesi için en temel harici aleme iade nedenlerini paylaşmak istedim.

(Üyesi olduğum Büyük Loca'nın uygulamalarını yazıyorum, farklı obediyanslarda farklı uygulamalar olabilir. Ayrıca belirtmek isterim ki sadece ana başlıkları paylaşacağım, her başlık için yeni bir konu açılıp tartışılabilir)

Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim, bir Masonun alabileceği en büyük ceza harici aleme iadedir. Bunun dışında cezalar var mıdır, elbette ki vardır:
Üyeliğin bir süreliğine askıya alınması, derece yükseltilmesinin durdurulması, uyarı/kınama vs. 

-Yüz kızartıcı suç işlemek

-Ettiği Masonik yemine sadık kalmamak, Masonik sıraları saklamamak, düzensiz organizasyonlar ile ritüelik ilişkiye girmek.

-Hazine ile düzensiz olmak (aidatları ödememek)

-Loca ve Büyük Loca hiyerarşisini bozan davranışlarda bulunmak (din ve siyaset konuşmak, Kardeşler ve yönetim ile Masonik teamüllere yakışmayacak tartışmalara girmek vs.)

Bu konu hakkında çok konuşabiliriz ama gereksiz olduğu kanaatindeyim. Sanırım aklınızda spesifik bir soru var Sayın karahan. Varsa eğer, daha net bir şekilde sorarsanız belki daha açıklayıcı olabilirim. Genel bir soruysa sanırım cevabım yeterli olur.

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 26, 2019, 11:25:18 öö
Yanıtla #14
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın Caliper bana şu madde biraz garip geldi.

aidatını ödemeyen masonluktan hariciliğe çıkarılır demişsiniz.

Yüz kızartıcı suçu anlarım ama bunu anlayamıyorum.

Kişinin maddi durumu biranda kötüye gidebilir. İşsiz kalabilir ya da yaptığı işte iflas edebilir.

Mason olmuşsa bu kişi diğer masonlarında kardeşidir. İnsan kardeşini aidatını ödeyemiyor diye arasından çıkarır mı ?

Daha önceden yazılmıştır belki ama özellikle yeni üyelerin fikir edinmesi için en temel harici aleme iade nedenlerini paylaşmak istedim.

(Üyesi olduğum Büyük Loca'nın uygulamalarını yazıyorum, farklı obediyanslarda farklı uygulamalar olabilir. Ayrıca belirtmek isterim ki sadece ana başlıkları paylaşacağım, her başlık için yeni bir konu açılıp tartışılabilir)

Öncelikli olarak şunu belirtmek isterim, bir Masonun alabileceği en büyük ceza harici aleme iadedir. Bunun dışında cezalar var mıdır, elbette ki vardır:
Üyeliğin bir süreliğine askıya alınması, derece yükseltilmesinin durdurulması, uyarı/kınama vs. 

-Yüz kızartıcı suç işlemek

-Ettiği Masonik yemine sadık kalmamak, Masonik sıraları saklamamak, düzensiz organizasyonlar ile ritüelik ilişkiye girmek.

-Hazine ile düzensiz olmak (aidatları ödememek)

-Loca ve Büyük Loca hiyerarşisini bozan davranışlarda bulunmak (din ve siyaset konuşmak, Kardeşler ve yönetim ile Masonik teamüllere yakışmayacak tartışmalara girmek vs.)

Bu konu hakkında çok konuşabiliriz ama gereksiz olduğu kanaatindeyim. Sanırım aklınızda spesifik bir soru var Sayın karahan. Varsa eğer, daha net bir şekilde sorarsanız belki daha açıklayıcı olabilirim. Genel bir soruysa sanırım cevabım yeterli olur.

Aslında yazının tamamını okursanız, bu maddeleri yazmadan önce sadece ana başlıkları yazıyorum, her madde ayrı bir tartışma konusu olabilir demiştim.

Maddi durumu kötüye giden Kardeşlerimiz, işsiz kalan Kardeşlerimiz elbette ki oluyor. Sonuçta Masonlar da insan ve insan için olan her şey Masonlar için de var.

Maddi durumu kötü olan veya işsiz olan Kardeşlerimiz için, burada ayrıntılarını yazamayacağım kolaylıklar ve hatta yardımlar var. Burada kastettiğim konu maddi durumu iyi olmasına rağmen ödememesidir.

Bunun dışında bu aidatlar, gayet makul rakamlardır, bir yıllık spor salonu üyeliği parası bile değildir.

Şunu da unutmamak gerekir ki Locaların ve Büyük Loca'nın en büyük gelir kaynağı, bazen tek gelir kaynağı aidatlardır.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Haziran 26, 2019, 11:28:21 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anladım Caliper, teşekkür ediyorum.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein