Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nissan'ın Kurtarıcısı Ghosn Firar Etti  (Okunma sayısı 6489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 04, 2020, 12:00:05 ös
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar,

Carlos Ghosn Tutuklandı

Dünyanın en büyük otomobil satıcısı konumundaki Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığının başkanı Carlos Ghosn'un Japonya'da gözaltına alınması sonrası şirketin geleceği tartışılıyor.
Üç firmayı biraraya getiren ve 'kurtarıcı' olarak tanımlanan işadamının yönetimde devre dışı kalması durumunda firmaların nasıl bir yol izleyeceği merak konusu.
Nissan'dan yapılan açıklamada Ghosn'un perşembe günü Nissan başkanlığından kovulacağı belirtildi. Mitsubishi Motors ise Ghosn olmadan ortaklığı sürdürmenin zor olacağını duyurdu.Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, gözaltına alınması sonrası Ghosn'un Renault'daki görevinde kalmaması gerektiğini söyledi.Firma kazancını şahsi çıkarı için kullandığı ve maaşını düşük gösterdiği iddia edilen 64 yaşındaki işadamı, hakkında yapılan ihbar üzerine Japonya'da gözaltına alındı.

Carlos Ghosn ne ile suçlanıyor?

Maaşı yıllık 7.4 milyon euro olan Ghosn'un, bunu eksik beyan ettiği iddia ediliyor.
İşadamının maaşı Renault'un en büyük hissedarı olan Fransız Hükümeti'nin muhalefetine rağmen şirketin yönetim kurulu toplantısında kabul edilmişti.
Japon devlet televizyonu NHK'nın haberine göre, Ghosn, Rio, Beyrut, Paris ve Amsterdam'daki evlerinin satın alınması ve renovasyonu için şirket hesabından milyonlarca yen ödeme yaptı.

Otomobil dünyasında niçin 'kurtarıcı' olarak görülüyor?

1999 yılında Fransız Renault, Japon otomobil üreticisi Nissan'ın yüzde 43,4'lük hissesini aldı. Bu ortaklığı iflastan kurtaran ve yeniden yapılandıran Ghosn 2001 yılından beri markanın hem CEO'su hem de yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyordu.
2005 yılında Renault'un başkanı Ghosn, 2016 yılında Japon otomobil üreticisi Mitsubishi'nin yüzde 34'ünün satın alınmasına öncülük etti; o tarihten bu yana da Mitsubishi Motors'un yönetim kurulu başkanlığını yürüttü.
Nissan, Renault ve Mitsubishi ortaklığı, bu yılın ilk yarısında 5,54 milyon araçla dünyanın en büyük otomobil satıcısı konumunda bulunuyor.

Alıntı(https://tr.euronews.com/2018/11/20/otomobil-dunyasinin-devleri-sokta-4-soruda-carlos-ghosn-olayi)