Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar ve operasyon  (Okunma sayısı 18699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 18, 2020, 01:02:29 ös

Masonlar, kurum içinde ortak karar alıp, bu doğrultuda adım atarlar mı? yine bu kararlar doğrultusunda  bazı masonlara görevlendirmeler verilir mi?

Eğer kararlar alınıyorsa, bu kararların çıkış yeri neresidir? Yukarıdan inme mi? Yoksa kendi içlerinde tartışarak her masonun fikri alınarak mı karar verilir?

Bir de masonların izledikleri bir takvim var mı? Ve ya kararlar alınırken etkilendikleri kutsal metin veya metinler var mı?

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 18, 2020, 01:44:35 ös
Yanıtla #1

Hem bir HKEMBL üyesinden hem de bir ÖMBL üyesinden cevap bekliyorum. Cevap verilmezse kendi açımdan bu iddiayı doğru kabul edeceğim.  ;D
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 18, 2020, 02:59:40 ös
Yanıtla #2

Başlık "Operasyon"

İçindeki soruların ne sorduğu bile belli değil.

Sonuçta da cevap almazsam iddialarımı doğru kabul edeceğim deniliyor...

İstediğinizi yapmakta özgürsünüz. Komplo teorisyenleri de böyle yapmaz mı zaten. Saçma şeyler söylerler, ciddiye alıp cevap vermezsiniz, gördün mü haklıymışım derler. Siz bu yolu mu tercih ediyorsunuz? Siz bilirsiniz ..

Dönüp dönüp aynı şeyleri soruyorsunuz. Verdiğimiz cevapları beğenmeyecekseniz cevap beklemenin anlamı ne?

Size defalarca söylediğim üzere, Masonlar kutsal metin takip etmez, kutsal takvimleri, eylem planları yoktur. Bir kıyamet senaryoları, buna hazırlıkları yoktur. Evanjelizmi masonluk sanmayalım, zira alakası yok... Bunlar kardeşliği bozan şeyler olurdu ve masonluğun konusu değil. Öyle olunca da kimse tepeden inme emrivaki yapamaz. Tepe diye bir terim de yok. Büyük üstat geçici süreliğine kardeşlerce göreve seçilir, getirilir. Ama o da bir kardeştir. Patron değil!

Son olarak masonluğu öğrenmek isterseniz,böyle komplo teorilerinden değil; ben bir şeyler yazdım, sizden cevap bekliyorum diye bir tabir kullanmamaktan başlamanızı öneririm.

ÖMBL için gerekli yanıtı aldım. Teşekkürler sayın ANARCHOSA.

Masonluk sanırım daha çok bilimsel çalışmaların yapıldığı, tezlerin yazıldığı bir akademi gibi gözüktü gözüme. İlgi alanları kişisel gelişim ve bilim. Dinlerle ve ya başka şeylerle uğraşmıyorlar. Kendilerini geliştiriyorlar. Aslında gizli ve ezoterik kalmalarına bence gerek yok. Sonuçta ezoterik birşey yok gibi.

Sevgiler sayın ANARCHOSA.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Ocak 18, 2020, 05:20:04 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Şiddetle netfilkteki Masonlar belgesini seyretmenizi rica ederim .Bir kardeşlik kulübü olduğunu göreceksiniz .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 19, 2020, 12:14:30 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Başlık "Operasyon"

İçindeki soruların ne sorduğu bile belli değil.

Sonuçta da cevap almazsam iddialarımı doğru kabul edeceğim deniliyor...

İstediğinizi yapmakta özgürsünüz. Komplo teorisyenleri de böyle yapmaz mı zaten. Saçma şeyler söylerler, ciddiye alıp cevap vermezsiniz, gördün mü haklıymışım derler. Siz bu yolu mu tercih ediyorsunuz? Siz bilirsiniz ..

Dönüp dönüp aynı şeyleri soruyorsunuz. Verdiğimiz cevapları beğenmeyecekseniz cevap beklemenin anlamı ne?

Size defalarca söylediğim üzere, Masonlar kutsal metin takip etmez, kutsal takvimleri, eylem planları yoktur. Bir kıyamet senaryoları, buna hazırlıkları yoktur. Evanjelizmi masonluk sanmayalım, zira alakası yok... Bunlar kardeşliği bozan şeyler olurdu ve masonluğun konusu değil. Öyle olunca da kimse tepeden inme emrivaki yapamaz. Tepe diye bir terim de yok. Büyük üstat geçici süreliğine kardeşlerce göreve seçilir, getirilir. Ama o da bir kardeştir. Patron değil!

Son olarak masonluğu öğrenmek isterseniz,böyle komplo teorilerinden değil; ben bir şeyler yazdım, sizden cevap bekliyorum diye bir tabir kullanmamaktan başlamanızı öneririm.

ÖMBL için gerekli yanıtı aldım. Teşekkürler sayın ANARCHOSA.

Masonluk sanırım daha çok bilimsel çalışmaların yapıldığı, tezlerin yazıldığı bir akademi gibi gözüktü gözüme. İlgi alanları kişisel gelişim ve bilim. Dinlerle ve ya başka şeylerle uğraşmıyorlar. Kendilerini geliştiriyorlar. Aslında gizli ve ezoterik kalmalarına bence gerek yok. Sonuçta ezoterik birşey yok gibi.

Sevgiler sayın ANARCHOSA.

Sevgili ANARCHOSA kardeşimin cevabında ÖMBL kelimesini görmedim. Masonluk tektir, ÖMBL HKEMBL’si olmaz. Zaten cevapta da masonluktan bahsedilmiş. Komplo teorilerinize uymaması ile ezoterizm yapılmaması sonucuna nasıl vardığınızı merak ettim. Ciddi bir ezoterizm mevcuttur ve gizemli kalması çok uygundur.
« Son Düzenleme: Ocak 19, 2020, 12:44:23 öö Gönderen: Surgeus »

Ocak 22, 2020, 10:46:44 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Surgeus' un yanıtında güzel bir ayrıntı var bence.

Masonluk tektir. HKMBL si ÖMBL si olmaz demiş. Farklı nüanslar olsa da dediğine katılıyorum. Tabi ki detaylarını bir harici olarak sizin kadar bilemem ama bende imkanlarım doğrultusunda çok araştırıyorum.

Ama forumda HKMBL üyelerine mason yazarken, ÖMBL üyelerine mason yazmıyor. ÖMBL KMBL üyesi yazıyor. Bu ayrımı forum yönetimi neden yapıyor acaba ?

Bunlara takılmamalı diye düşünüyorum.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ocak 22, 2020, 11:00:51 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Alıntı
ÖMBL KMBL üyesi yazıyor. Bu ayrımı forum yönetimi neden yapıyor acaba ?

Mason olarak görmedikleri için bu ayrım . ÖMBL da Tanrı inancının şart olmamasından kaynaklanıyor .KMBL ise kadından Mason olamaz mantığından dolayıdır .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 22, 2020, 01:20:51 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Alıntı
ÖMBL KMBL üyesi yazıyor. Bu ayrımı forum yönetimi neden yapıyor acaba ?

Mason olarak görmedikleri için bu ayrım . ÖMBL da Tanrı inancının şart olmamasından kaynaklanıyor .KMBL ise kadından Mason olamaz mantığından dolayıdır .
Saygılar

Bir kişinin mason olup olmadığına forum yönetimi karar veremez. Bu durum forumun sorunudur masonların değil. Ben HKEMBL’a üyeyim. ÖMBL ve KMBL deki masonlar da özbeöz kardeşlerimizdir.

Ocak 22, 2020, 01:33:10 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bize bu forumda bu şekilde öğretilmiştir .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 22, 2020, 01:44:09 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Genius Loci
Skoç Riti Masonu
Uzman Uye

Ynt: Masonluk ve Kadınlar
Alıntı
Sn BMY,

Düzenli (geleneksel) masonluğun ilkelerinden birisi de sadece erkeklerin tekris edilmesi ve kadınları kabul eden kuruluşlarla Masonik iliski kurulmamasidir.

Türkiye'de kadınları tekris eden Kadın Mason Buyuk Locasi ve bu buyuk locaya bagli Localar çalışmaktadır. Hatta ÖMBL ile de dostluk iliskileri vardır.

Ülkemizdeki düzenli (geleneksel) masonluğun tek temsilcisi olan HKEMBL ya da diğer adıyla Turkiye Buyuk Locasi gerek ÖMBL ve gerekse KMBL düzenli bir Masonik kuruluş olmadıgı icin herhangi bir Masonik iliski kurmaz. Orada tekris edilen kişileri kendi ritüelik çalısmalarına almaz.

Siz isterseniz KMBL ile iliski kurabilir ve Türkiye'de Kadın Masonluğu ile ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bu vesile ile saygılarımla

Alıntı
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus