Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Pompeii'den bir mozaik  (Okunma sayısı 8254 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 19, 2020, 03:54:37 ös

Mozaik, MÖ 30 - MÖ 14 yıllarına ait.

Mozaik hakkında yapılan genel yorum:"Fakirlik ve zenginliğin ölüm ile dengeleneceği"

Sayın üyelerin mozaik hakkında yorumları nasıl olurdu?

Saygılar.
Sen Özelsin

Nisan 19, 2020, 04:21:01 ös
Yanıtla #1

Ölüm ve Reenkarnasyon anlıyorum ben ama emin değilim.  :)

Sevgiler sayın Tık Tik Tak.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 19, 2020, 04:21:58 ös
Yanıtla #2

Ya da ölüm ritüeli ve yeniden doğuş.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 19, 2020, 04:31:31 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Çok anlamlı bir mozaik, paylaşım için teşekkür ederim Tık-Tik-Tak

İçinde bulunduğumuz covid-19 salgınıyla bağlantılı güncel yorumlarda bulunmak istiyorum.

Yukarıdaki dengeyi sağlayan üçgen = Hayatın dengesi
Kuru Kafa = Ölüm
Sol taraf = Zenginlik
Sağ taraf = Fakirlik
Kuru kafa altındaki tekerlek = Hayat çarkı

Sol taraftaki zengin figürü daha da ağırlaşırsa, terazide baskın gelecek ve kuru kafa ona ulaşacaktır.
Sağ taraftaki fakir figürü ağırlaşırsa, bu sefer de kuru kafa sağ tarafa doğru yönelecektir. Peki zengin, ağırlığını süslü kolyelerle, daha ağır elbiselerle arttırırken, fakir ağırlığını nasıl arttıracak?

Aslında hepsi birer sembolden ibaret. Zengin ağırlığını egolarıyla ve kibiriyle arttıracaktır, fakir ise; umutsuzluk ve kabulleniş ile.

Hayat dengeler bütünüdür. Ne olursak olalım, bu dünyaya konduk ve elbet göçüp gideceğiz. Bastığımız toprağın altına gireceğimiz zamanlarımız da gelecek. İşte o zaman dünya malını, mülkünü yanımızda götüremeyeceğiz.
İnsan hep elinde olmayanı arzular. Zengin; parayla kazanamayacağı şeyleri hayal ederken, fakir; parayla kazanabileceği şeyleri hayal eder. Ne olursak olalım.
Umutsuzluğa kapılmayalım. İçinde bulunduğumuz karantina günlerinde, rutin hayatımızda önemsiz bulduğumuz bir çok şeyin kıymetini anladık. İstanbul trafiğini bile özledik neredeyse...
Sağlık elden gidince de, basit gibi gördüğümüz her şeyin değerini anlıyoruz. Dünyada yürüyemeyen, kollarını kullanamayan, hiç ayağa kalkamayan, göremeyen veya duyamayan, konuşamayan, gülümseyemeyen, nefes alamayan, ve hepsinden kötü hayal kuramayan milyonlarca insan var. Eğer bunları yapabiliyorsak şükredelim o zaman halimize. Bunun kıymetini bilelim, ve buna göre yaşayalım.

Nisan 19, 2020, 04:44:46 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ölüm en büyük hizaya getiricidir.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 19, 2020, 04:49:49 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Orada bir de kelebek var galiba. Ruhu temsil ediyor olsa gerek...

Nisan 19, 2020, 04:52:33 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ayrıca bir de eklemek isterim ki; böyle kaliteli ve felsefi bir mozaiğin özgürlükler şehri Pompeii'den çıkmasına şaşırmadım.
Saygılarımla.

Nisan 19, 2020, 04:54:19 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Mars'ın kattıkları bana bir şey hatırlattı.
O da simgelerin sabit anlamları olmayışları ve kişilerin kendisinin değişik yorumlar yapabileceği.

Mesela şu kurukafa. Nedense hep ölüm simgesi olarak anılır.

Oysa bu simge esasen Simya'dan devşirilmiştir. Ve geride kalan için de kullanılır.

Tıpkı bunun gibi ölüm var evet amasenden geride kalan ne olacak, bir tek kurukafa ya da kemikler mi diye sordur muyormu?

Zamanımızı verimli kullanmayı ve geride kalıcı, insanlığa yararlı eserler bırakmayı salık vermiyor mu?

Daha önce  forumda paylaşmıştım. Konfüçyüs'ün lafıdır. "İnsan ölünce ölmez. Bir gün bir yerde adı son defa anılır, işte o zaman ölür."

O halde adımızdan iyi şekilde, biz gitsek bile bahsedilmesi için nasıl bir yaşam sürmeliyiz?

Bu aynı zamanda bir adettir Masonlukta. Keseye katkılar bırakılırken o gün daha önce Sonsuz Doğu'ya göçmüş kardeşlerin de adları seslenir...

Teşekkürler Sayın ANARCHOSA,
Konfüçyüs’ün lafı bizim yöre halkı tarafından da sıkça kullanılır.
Yazıklarınız bana Yunus Emre’nin sözünü hatırlattı.
“Ölürse ise ten ölür, canlar ölesi değil.”

Nisan 19, 2020, 05:15:11 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu arada Sayın ANARCHOSA Memento Mori deyince aklıma Carpe Diem geldi.
Memento Mori’yi biliyordum fakat mozaik çalışması olduğunu bilmiyordum. Yine anımsadığım kadarıyla aynı zaman dilimlerinde ortaya atılmış iki felsefik özdeyiş.
Carpe Diem’le ilgili de (varsa) bir mozaik paylaşabilirseniz memnun olurum.

Nisan 19, 2020, 05:32:05 ös
Yanıtla #9

Aşağıda paylaştığım mozaik, MS 3’üncü yüzyıla ait

Mozaik içinde ki yazı: ΕΥΦΡΟCΥΝΟC (euphrosynos), ‘Neşeli’ anlamına geliyor.

En alt resimde ki mozaik içindeki yazı: "Kendini tanı"

Sen Özelsin