Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MS. 18. YY. Yeni Hürmasonluk Temelleri  (Okunma sayısı 17422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 12, 2020, 11:43:50 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MS. 18. yüzyılda İngiltere'de bir grup kabul edilmiş masonlar tarafından kurulmuş olan yeni Hürmasonluk  temellerinin bütünü ile orta çağların operatif Hürmasonluğuna  dayandırmıştır. 
Bu bağlamda başlangıçta sembolik masonluk iki dereceli bir sistem olarak benimsenmiş ve mason localarına alınan üyelerin Çırak ve Kalfa derecelerini çalışmalarını ve eskiden olduğu gibi Mason localarının meslekten olan bir üstad Mason ile ona yardımcı 2 Kalfa Mason tarafından yönetilmesine karar verilmişti.
Mason localarını Çırak ve Kalfa masonlara verilecek eğitimin antik çağlara ait mimari tarz ve sembollere Taşçı avadanlıkları dayandırılması Ancak bunlara ezoterik anlamlar yüklenmesine karar verilmişti.
Ancak 1725 sonrasında ülkede değişen politik, sosyo ekonomik koşullara bağlı olarak kooperatif masonların localarını kapanma larının sonrasında Mason localarının meslekten olan bir üstad Mason ve olmayan iki Kalfa Mason tarafından yönetilmesine karar verilmişti.
Bu dönemde toplumun seçkinlerinin  Mason localarına çekmek amacıyla masonik öğrencilerdeki sembolleri daha çok ezoterik anlamlar yüklemiş olan masonlar, bunların yanı sıra Çırak ve Kalfa masonlara Özgü ayrı ayrı Dokunuş, işaret ve derece bilgilerini verme yoluna gitmişlerdi.
Bu bağlamda Kalfa Mason derecesinin öğretileri arasında bazı Efsaneler girmişti M.S. 1738 de yeni anayasanın kabulü sonrasında yeni Hür masonluk 3 dereceli yeni bir masonik sisteme geçerek masonik eğitim ve öğretim sisteminin bütünü ile Algoriler ve semboller üzerine oturtulmuştu.
Bu bağlamda geçmişin Kalfa Mason derecesine ait birtakım öğretiler Üstad Mason derecesine akdedilmişti. Bu dönemden itibaren 3 dereceli sembolik masonlukta her 3 derece için ayrı ayrı alegoriler ve sembollerin Taşçı avadanlıkları ile efsanelerin yer almış olduğu masonik eğitim ve öğretim sistemi ortaya çıkarılmıştı.
Sayın Okan IŞIN ' ın "ikinci derece-i Remziyye Talimatnamesi"  kitabının ön sözünden alıntı.
Bazı sorularım olacak.
1-  Bir mason derneğinde üye olan ve aktif rol alan Masonlar toplumda ki aktif rolleri, seçkinlikleri vb gibi özellikleri ön planda olan insanlardan mı oluşmakta?
2- Çırak ve Kalfa eğitimlerine Ezoterik anlamlar yüklenmesi, tam olarak neyi kapsamaktadır?
3- Üç dereceli sembolik masonluk nedir?
4- Üç dereceli sembolik masonlukta eğitiminde anlatılan efsaneler nelerdir? 
Teşekkür ederim.
Saygılarımla.
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.

Mayıs 12, 2020, 12:08:26 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

MS. 18. yüzyılda İngiltere'de bir grup kabul edilmiş masonlar tarafından kurulmuş olan yeni Hürmasonluk  temellerinin bütünü ile orta çağların operatif Hürmasonluğuna  dayandırmıştır. 
Bu bağlamda başlangıçta sembolik masonluk iki dereceli bir sistem olarak benimsenmiş ve mason localarına alınan üyelerin Çırak ve Kalfa derecelerini çalışmalarını ve eskiden olduğu gibi Mason localarının meslekten olan bir üstad Mason ile ona yardımcı 2 Kalfa Mason tarafından yönetilmesine karar verilmişti.
Mason localarını Çırak ve Kalfa masonlara verilecek eğitimin antik çağlara ait mimari tarz ve sembollere Taşçı avadanlıkları dayandırılması Ancak bunlara ezoterik anlamlar yüklenmesine karar verilmişti.
Ancak 1725 sonrasında ülkede değişen politik, sosyo ekonomik koşullara bağlı olarak kooperatif masonların localarını kapanma larının sonrasında Mason localarının meslekten olan bir üstad Mason ve olmayan iki Kalfa Mason tarafından yönetilmesine karar verilmişti.
Bu dönemde toplumun seçkinlerinin  Mason localarına çekmek amacıyla masonik öğrencilerdeki sembolleri daha çok ezoterik anlamlar yüklemiş olan masonlar, bunların yanı sıra Çırak ve Kalfa masonlara Özgü ayrı ayrı Dokunuş, işaret ve derece bilgilerini verme yoluna gitmişlerdi.
Bu bağlamda Kalfa Mason derecesinin öğretileri arasında bazı Efsaneler girmişti M.S. 1738 de yeni anayasanın kabulü sonrasında yeni Hür masonluk 3 dereceli yeni bir masonik sisteme geçerek masonik eğitim ve öğretim sisteminin bütünü ile Algoriler ve semboller üzerine oturtulmuştu.
Bu bağlamda geçmişin Kalfa Mason derecesine ait birtakım öğretiler Üstad Mason derecesine akdedilmişti. Bu dönemden itibaren 3 dereceli sembolik masonlukta her 3 derece için ayrı ayrı alegoriler ve sembollerin Taşçı avadanlıkları ile efsanelerin yer almış olduğu masonik eğitim ve öğretim sistemi ortaya çıkarılmıştı.
Sayın Okan IŞIN ' ın "ikinci derece-i Remziyye Talimatnamesi"  kitabının ön sözünden alıntı.
Bazı sorularım olacak.
1-  Bir mason derneğinde üye olan ve aktif rol alan Masonlar toplumda ki aktif rolleri, seçkinlikleri vb gibi özellikleri ön planda olan insanlardan mı oluşmakta?
2- Çırak ve Kalfa eğitimlerine Ezoterik anlamlar yüklenmesi, tam olarak neyi kapsamaktadır?
3- Üç dereceli sembolik masonluk nedir?
4- Üç dereceli sembolik masonlukta eğitiminde anlatılan efsaneler nelerdir? 
Teşekkür ederim.
Saygılarımla.

1- Masonlar; iyi aahlaklı, erdemli, çevresi tarafından sevilen, iyi eğitim almış, hür düşünen, entellektüel kişileri aralarına alırlar.

2- Her derecenin sembolleri ve bu sembollerin anlamları vardır. Aslında "dereceler ezoterik anlam yükleme" çok doğru bir tabir olmayabilir. Operatif Masonluk döneminde de Masonluk ezoterik bir kurumdu, Spekülatif olunca ezoterikleşmedi. Ama Operatif Masonların günlük rutinlerinde kullandığı malzemeler ve yaptığı çalışmalar spekülatif olarak yorumlandı.

Bunu örnek ile açıklamak en iyisi sanırım; Operatif Masonlar çalışırlarken önlük ve eldiven giyerlerdi, Spekülatif Masonlar da çalışmalarında önlük ve eldiven giyerler. Burada sorulması gereken soru Operatif Masonlar neden önlük ve eldiven giyerlerdi, Spekülatif Masonlar neden giyer?

3- Masonluğun ilk 3 derecesine sembolik dereceler veya remzi dereceler denilir. Asıl Masonluk budur aslında. 3. dereceden sonra felsefi dereceler başlar. Mavi Loca ve Kırmızı Loca ayrımını duymuşsunuzdur. Bilmiyorsanız ayrı başlık altında konuşulabilir.

4- Anlatılan asıl efsane Hiram efsanesidir ama tek efsane değildir Masonluktaki.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Mayıs 12, 2020, 01:48:41 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Simge, Kateşizm ve Algori. Hangi derecede hangisi kullanılır ve öğretilir?  Tam olarak açıklama şansınız var mı?  Bu terimlerin tam olarak ne içerdiği bilgisini nereden edinebilirim?
Teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Biz farklılıklara tahammül etmesini bilmeyen insanlarız. Sevdiğimizi severiz, başkalarının ise bizi sevmeme hakkının olmasına katlanamayız.

Mayıs 26, 2020, 09:46:42 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Uzun yazı yazınca insan mason oluyor sanırım az ve öz yazmayı öğrenemediniz birtürlü...
Hakikate inanıyorsan tesadüflere inanmayı bırak gerçekleri   G<ör