Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Old Fellows  (Okunma sayısı 2104 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 26, 2006, 06:30:48 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
  • İleti: 9560
  • Cinsiyet: Bay
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Bir Paramasonik Nizam
'Old Fellows'
İngilizce’de “Odd” sözcüğü, “tek” anlamına gelmekle ve mecazi olarak başka bir tanıma uymayan kategori dışı demektir. Londra’da hiçbir loncaya giremeyen meslek sahipleri kendileri için yardım sandığı şeklinde çalışacak “Odd Fellows” cemiyetini kurdular. Cemiyet Masonlar gibi Localarda toplanır. “Loyal Aristacus No.9” Locasının 1745 yılında Southwark’da Oakley Arms meyhanesinde icra ettiği toplantı, ilk kaydedilen toplantıdır. Üyelerin amacı yoksulluğa karşı mücadele etmekti ve zamanın karışık günleri dikkate alınarak toplantılarını gizli tutarlardı.

Üyelerin okuma yazma eksikliği nedeniyle, birbirlerini tanımak üzere ritüel şifre ve işaretlerle Hürmasonlar gibi dostluk, sevgi ve hakikatin arayışının ilkelerini öğretmek üzere merasimler geliştirdiler. İngiltere’de 1884 yılında 593.850 üyesiyle Odd Fellows Cemiyeti, Manchester’de bir merkez yönetim binası edindi.

Günümüzde Avrupa, Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’da Odd Fellows locaları vardır. Üyeler kadın ve erkek olabilir. Yıllık aidat sandığa sermaye olarak yatırılır, ancak hissedar yoktur. Toplanan paralar, ihtiyacı olan üyelerin doğum, hastalık, eğitim, cenaze ve mahkeme masraflarını karşılamak üzere kullanılır. Yerel olarak da yoksullara elbise ve muhtaç emeklilere yakıt parası yardımları yaparlar.

Loca toplantılarına devam mecburiyeti yoktur. Ancak devam etmek isteyenler için Hürmasonluk ritüellerini andıran dört derecelik bir sistemleri vardır. Loca odalarının tezyinatı Mason Localarının tezyinatını andırır. Her derecenin değişik renkte önlüğü vardır. Toplantılar on beş günde bir yapılır, toplantı esnasında içki içilebilir, ritüel kitaptan okunarak icra edilir, ezber aranmaz. Loca başkanı “Noble Grand Chair” (Asil Taht) olup sembolü “N” harfidir. Diğer görevliler Başkan Yardımcısı, Nazırlar, Korucular ve Destek Verenler’dir.

İngiltere’de Odd Fellows’ların toplumda saygın yerleri vardır. Arsenal Futbol Kulübünün sponsorları arasında yer alırlar. Odd Fellows üyelerinin arasında Hürmason sayısı çoktur.

 
 
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.