Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Payitaht Abdülhamid  (Okunma sayısı 8557 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 13, 2020, 03:11:44 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yazmayayım diyorum ama bu kadar iftira ve dezenformasyon varken, en azından forum arşivine not düşmek için bu metni kaleme alıyorum.

Masonlukta toplantılar maskeli falan yapılmaz. Masonlar birbirlerinden kimliklerini saklamazlar. Bu tarz bir ortamda Masonik toplantı yapılmaz. Masonik toplantılar Localarda (biz Mabet deriz) yapılır ve bu Locaların fiziki özellikleri neredeyse yüzyıllardır aynıdır. Google'dan aratsalarmış keşke.

Ayrıca 7 Büyük Üstadtan oluşan bir Büyük Loca Masonluk tarihine yoktur. Her ülkenin, Büyük Locasının 1 tane Büyük Üstadı olur. Onu da Masonlar seçer, vesayetle göreve gelmez. Ayrıca her Büyük Üstadın taktığı önlük birbirinden farklıdır bu sahnedeki gibi aynı olmaz.

Bu sadece dizideki bir sahne, birçok sahnede antimasonik motifler açıkça teşhir ediliyor, imalı falan değil.

Bu konuda yazılacak çok şey var ama yazmayacağım, en son olarak şunu belirteyim; bu döneme ait Masonik arşivler ve araştırmalar, genel olarak bu dizide anlatılan konuların düzmece olduğunu açıkça belirtiyor.

https://twitter.com/PayitahtEsFilm/status/1315356903082528771

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 13, 2020, 05:19:47 ös
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sevgili Caliper,

Bakınız o kitaplardan "Abdulhamit ve Masonluk" 17. sayfasında "Abdulhamit Tekris Edildi mi?" başlığında en mahrem sırlarını bilen başmabeyincisinden aktarılarak ne diyor?:
"Sultan Aziz Mısır'a gittiği zaman yanında Şehzade Murat ve Hamit efendileri de götürmüştü. Sultan Aziz, Şehzade Murat efendi ve şehzade Hamit efendi hepbirlikte Mısır Sefer ve seyahatinde FARMASON oldular, Mısır Locasına yazıldılar."

Doğrudur veya yanlıştır bir yorum yapmayacağım. Kitabın ilerleyen sayfalarında her iki yönde de argümanlar sunulmuş. Ancak Abdülhamit'in Masonluğa karşıt olmadığını, nitekim yardım geceleri düzenleyen Masonların topladığı bedellere bir de kendi cebinden katkılar verdiği bilinen, belgeli konulardır.

O dönemin siyasi ve kültürel ortamını ve dahi o dönem Osmanlı'daki Masonluğun durumunu bile bilmeyenler, TVlerde kendilerince ahmak avı peşindeler.

Benim daha fazla yazmayacağım dediğim konulara değinmişsiniz.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 13, 2020, 07:13:09 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Küçük beyinliler, küçük düşünür ve oynar. Aklınca ;   akıllı olduğunu göstermek ister .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ekim 13, 2020, 10:11:10 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bunlara aç kitleler var memleketimde. Eskiden beri gelen, Masonluğu tüm komplo teorilerine bağlayan düşünce olduğu aşikâr. Ben de lise yıllarımda bunlara inanır olmuştum. Gel zaman git zaman okuyarak, araştırarak, hakikati kovalayıp merak ederek buldum, buluyorum, bulacağım...

Varsın bilmeyen bilmemeye devam etsin!

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Kasım 07, 2020, 12:46:02 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Caliper,

Bilgi Çağında yaşadığımız söyleniyor ama aslında bu çağın ismi Dezenformasyon Çağı olmalıymış.Tabi oluşan kaos ortamından faydalananlar dizenformasyon yapmaktan da geri kalmıyorlar.Ve maalesef Masonluk da bu çağdan nasibini fazlasıyla aldı,alıyor.Bu tarz işlerin arkasındaki kişiler fazla bir birikime sahip olmadıkları için ortaya koydukları eser ilkokul müsameresi kıvamını geçmiyor.Tabi onların derdi menfaat.Bizim gibi hakikat değil.Bu yüzden üzülmeyin daha çok böyle yapımlar göreceğiz.Bence asıl üzücü olan bu yapımın yayınlandığı kanal...
Güvercin gibi saf,yılan kadar zeki

Kasım 07, 2020, 10:13:25 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu başlık açıldığında yorumları okumuştum.

@ANARCHOSA illa bir dizi izleyecekseniz ben size önereyim TRT'de Yunus Emre dizisini izleyin demişti. Bende izlemeye başladım. Şuan 23.Bölümdeyim :)

forum masounluk, başlık masonluk ve abdül hamit (masonlukla ilgili yanlış bilgiler)... yunus emre dizisinde masonlukla ilgili bir konu işlenmeyeceğini biliyordum ama bu dizi bu forumda önerildiyse İÇREK ifadeler ve konular vardır diye düşünerek bu gözle izlemeye başladım.

Ve İÇREK bazı şeyler yakaladığı mı düşünüyorum. Bunları sizinle de paylaşmak isterim.

Dizide Yunus Emre, Tapduk Emre'nin dergahına gelir ve ona ''Öldüm de Geldim şeyhim'' der. Bura da ''ölmeden önce ölmek'' konusu işlenmiş.

Mimar Sinan Dergisini incelerseniz orada Ayna ile ilgili yazıların olduğunu görürsünüz. Dizide de Tapduk Emre, Yunus Emre'ye kendine bir ayna bul. Kişi kendinin aynasıdır diye bir ifade kullanıyor.

Günümüzdeki meslek odaları ile kıyaslayabileceğimiz Ahilik ocağı var.

ve son olarak 2 yerde vurgulayarak geçen önemli bir soru var. Bunu kendime de sordum. Sizlere de bu vesile ile sormak istiyorum.

KİMSİN? NECİSİN? NERDEN GELİR, NEREYE GİDERSİN?

Güzel diziymiş keyifle izliyorum sanırım toplamda 45 bölüm. Önerisi için @ANARCHOSA ya teşekkür ederim.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein