Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: HKEMBL ve İntizam  (Okunma sayısı 8706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2020, 11:10:02 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İskoçya Büyük Locası ile UGLE arasında o zamanlar çok da dışarı yansımayan bir rekabet ve gerginlik vardı. İskoçya Büyük Locası, UGLE'ye karşı  avantaj sağlamak için Türk Masonluğu kartını iyi oynamak istiyordu. HKEMBL ise İngiliz- İskoç gerginliğinden faydalanarak, Muntazam Masonluk camiasının diğer bir etkin kurumu, İskoçya Büyük Locası ve bu Büyük Locanın iyi geçindiği diğer Muntazam Büyük Localar ile ilişki kurmak istiyordu.

[/quote]

Iskocya ve UGLE arasinda sanirim daimi olan bir rekabet soz konusudur. Soyle ornekleyebilirim:

National Grand Lodge of Egypte Iskoc BL tarafindan taninirken UGLE tarafindan taninmiyordu. Hatta ayni ad altinda ikiye bolundukten sonra da UGLE tarafindan taninmadilar. MBL' nin isiklari simdilik sönüktür.

[/quote]

Ama HKEMBL asla vazgeçmedi. New York Büyük Locası Büyük Üstadı İstanbul'a geldi. Muntazam Masonluğu anlattı ve İskoçya Büyük Locası ile HKEMBL'nin irtibatını sağladı. Konsekrasyonu ilk öneren New York Büyük Locası Büyük Üstadı olmuştur.

[/quote]

Bu konuyu, NY BL ile olan iletisim, mumkun ise, biraz daha acabilirmisiniz?

Bu tanimama konusunda UGLE ile beraber hareket eden bir de Irlanda Buyuk Locai vardi, degil mi? 

(Alintilama olmasi gerektigi gibi olmadi galiba)
« Son Düzenleme: Aralık 15, 2020, 11:13:14 öö Gönderen: midyad »

Aralık 15, 2020, 11:26:31 öö
Yanıtla #21
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Öncelikle ikinci soruya cevap vereyim; evet İrlanda Büyük Locası, UGLE'nin tanımasından hemen sonra HKEMBL'yi tanıdı.

Birinci soruya gelecek olursam; şu an işte olduğum için notlarım yanımda değil, dolayısı ile hatırladığım kadarıyla yazıyorum. Yanlış veya eksik bir nokta olursa sonradan düzelteceğim.

Zamanın ABD Büyükelçisi Kardeşimizdi. Kendisinin şahsi olarak New York Büyük Locası Büyük Üstadı ile iletişimi vardı. Bu sayede New York Büyük Locası, intizam yolunda HKEMBL'ye büyük katkı sağladı.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 15, 2020, 02:25:57 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Diğer bir husus, muntazam bir Büyük Locanın olmanın en önemli kriterlerinden birisi "Tanrı" inanının olmasıydı. O zaman kurulan "Osmanlı Büyük Doğusunun" ve devamı olan "Türkiye Büyük Doğusunun" tüzüklerinde böyle bir zorunluluk yoktu. Ama işleyişe baktığınız zaman, Türk Masonluğu her zaman tasavvuf ile iç içe olmuş, Bektaşilikten etkilenmiş, maneviyata ve Tanrı inancına önem veren bir kurum olmuştur.

Bu konudan bahsetmisken "kutsal kitaplar" konusu hakkinda biraz bilgi verirmisiniz? Bir yerde Gould' un bir kitabini referans gostererek uyku donemine kadar ki donemde kutsal kitaplarin .... uzerinde oldugu yaziliyordu.

Aralık 15, 2020, 04:05:39 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Forumda da yazildigi gibi HKEMBL kurulus yili (anno) 1909 olarak kabul edilir. O zaman 1965 'te vuku bulan merasim konsekre olamaz, re-konsekre olabilir.

Diye dusunuyorum.

Öncelikle şunu belirteyim; HKEMBL'nin kuruluş tarihi 1909 olarak kabul edilmez, kuruluş tarihi 1909'dur.

Re-konsekrasyon ile ilgili cevabınız tam doğru değil maalesef.

O zaman başka bir soru sorayım ki sorduğum sorunun cevabı, re-konsekrasyon sorusuna ipucu olsun.

İskoçya Büyük Locası dahil birçok Muntazam Büyük Loca 1963'te HKEMBL'yi Muntazam bir Büyük Loca olarak tanımıştır. Fakat UGLE neden 1970'te tanışmıştır HKEMBL'nin muntazamlığını? Ne olmuştur bu 7 yılda?

Bu paylaşımımda, yaptığım bir yanlışı düzeltmek isterim. Re-konsekrasyon töreni 1965'te olmuştur, 1963 değil.

Dikkatsizliğimden dolayı, forum üyelerinin affını rica ediyorum.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 19, 2020, 10:25:35 öö
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Diğer bir husus, muntazam bir Büyük Locanın olmanın en önemli kriterlerinden birisi "Tanrı" inanının olmasıydı. O zaman kurulan "Osmanlı Büyük Doğusunun" ve devamı olan "Türkiye Büyük Doğusunun" tüzüklerinde böyle bir zorunluluk yoktu. Ama işleyişe baktığınız zaman, Türk Masonluğu her zaman tasavvuf ile iç içe olmuş, Bektaşilikten etkilenmiş, maneviyata ve Tanrı inancına önem veren bir kurum olmuştur.

Bu konudan bahsetmisken "kutsal kitaplar" konusu hakkinda biraz bilgi verirmisiniz? Bir yerde Gould' un bir kitabini referans gostererek uyku donemine kadar ki donemde kutsal kitaplarin .... uzerinde oldugu yaziliyordu.

Duzeltme:

Not almamanin bir dezavantaji da yanlis veya eksik bir paylasim yapma riskinin varligidir.

Yogun gecen haftaya ragmen sonunda ilgili kitabi bulabildim.

R.F. Gould’ a ait olan Masonlugun Tarihi kitabinin 3. Cildindeki bilgi asagidaki gibidir. Yukaridaki paylasimda Turkiye Buyuk Dogusu’ nu isaret ettim. Dogrusu soyledir:
Kutsal Kitaplar ile ilgili ismi gecen loca, Iskocya Buyuk Locasi’ndan beratini alan La Turquie Locasi’dir. 

Bu arada bir onceki paylasimimda “Iskocya ve UGLE….” diye bir cumlem vardir. Dogrusu soyle olmalidir ” : Iskocya Buyuk Locasi ve UGLE…”. 

Kendi adima, beni arastirmaya yonelttigi ve paylastigi yeni bilgiler icin sayin Caliper'e tesekkur ederim.

Aralık 20, 2020, 02:57:19 ös
Yanıtla #25
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

UGLE nin bu basvuruyu kabul etmemesinin sebebi muntazamlik kriterlerinden birisi olan " ... veya BL'yi en az 3 muntazam locanin usulunce kurmasi gerekir"  sartinin gerekliliklerini yerine getirmedigi icindir.

Sonradan yapilan arastirmalarda, 1909 yilinda Turkiye Buyuk Locasi' ni kuran localar arasinda Resne locasinin adi tespit edilmistir. Bu loca baslangicta Misir Buyuk Locasina bagli idi.  Sonunda UGLE'nin arsivlerinde bu locanin muntazam oldugu tespit edilip muntazamligina karar verilmistir. Resne locasi' nin yaninda  Uhuvvet- i Osmaniyye ismi de anilir. Ama benim anlamadigim, 1 veya 2= degildir 3... UGLE nasil olupta bu sartin yanina "tamamdir" demistir.

Sayın midyad'ın paylaşımında cevap yazmayı atladığım bir nokta var.

Maşrık-ı A'zami Osmani, 7 Locan'nın bir araya gelmesiyle kurulmuştur. Vatan, Şafak, Vefa, Muhibban-ı Hürriyet, Fransız Renaissance Loasından ayrılan Kardeşlerimizin kurduğu İttihat ve Terakki Hakiki Muhripleri Locası ve Mısır Büyük Locasından ayrılan Resne ve Uhuvveti Osmaniye Locaları.

Ama burada atlanan bir nokta var; bu 7 Locanın ikisini Resne Locası kuruyor. Resne Locası üyeleri, I. Nazır Nail Reşidin Üstadı Muhteremliğinde Vefa Locasını kurdular. Hazi­ran sonu ve Temmuz ba­şında da Muhibban-ı Hürriyet Locası da ağırlıklı olarak Resne Locası mensubu Kardeşler tarafından kurulmuştur.

Yani Maşrık-ı A'zami Osmani'nin kuruluşunda UGLE tarafından berat almış bir Loca ve o Laca tarafından kurulmuş 2 Loca yer almıştır, toplam 3 Loca.

Bu paylaşımım yanlış anlaşılmasın, bu durum UGLE'nin menşei intizam kriterini tam karşılamıyor, tekrar söylüyorum; UGLE, HKEMBL'yi muntazam olarak tanımak zorunda kalmıştır.
« Son Düzenleme: Aralık 20, 2020, 03:05:27 ös Gönderen: Caliper »