Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dogmalar uzerine deneme  (Okunma sayısı 4826 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 31, 2020, 03:05:35 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kişisel görüşler oldukça önemlidir. Bu yüzden Sayın midyad'a özellikle teşekkür ettim. Kopyala- yapıştır bir paylaşım yapmadığı için.

Kişisel görüşler; bilgi birikimi olduktan sonra paylaşılınca önemlidir, araştırıp okuyunca, konuyu iyice özümseyince değerlidir.

Özellikle son aylarda forumda harici sıfatı ile paylaşım yapan sadece birkaç üyemiz kaldı. Bu duruma, her ne kadar sitem etsem de bu birkaç üyenin hepsi de araştırmaya meraklı üyelerimiz.

Diğer konuya gelecek olursam; başkasının fikrini değiştirmek için uğraşmamak gerekir. Bence herkesin bilgi, tecrübelerini paylaşıp, kişisel bakış açısını açıklaması yeterlidir. Suçlayıcı ve itham edici olmamak gerekir. İğneyi kendine çuvaldızı başkasına lazım.

Geçmiş yıllarda hepimizin gördüğü üzere, bu tür tartışmaları forum üyeleri pek sever. Arkası yarın kuşağı gibi en çok takip edilen konulardır bunlar.
Sayın Caliper,
Konunun dışına çıkmayayım diyorum ama zaten sitem konusunda çıkılmış, e ben de kendi düşüncelerimle bir sitemde bulunayım madem öyle.
Bir harici olarak görüyorum ki, forumda iki Mason dışında neredeyse katılım sıfır. Sizler de bağlı bulunduğunuz iki farklı noktayı temsilen buradasınız belli. Diğer Masonlar çoğu bilgiye zaten ulaştığı için burada bilgi aramayı tercih etmiyor olabilir yada sizin atışmanızı izlemek istemiyor olabilir. Zira fikir söylemek başka, atışmak başka...
Gelelim biz haricilere; Tam bir tempo tutturuluyor, zevkle araştırma ve çalışmalar yapılıyor ve diyorum ki artık bir noktaya evrilme zamanı geldi. Anlıyorum forum kurallarında Mason olmaya yardımcı olunmayacağı yazıyor ama kanun mu bu?
Sayın ANARCHOSA'ya, hiç Mason tanıdığım yok, bu yüzden bana yol yordam göstermenizi rica ederim dedim ama kapıyı yüzüme çarptı. Nerede Mevlana'nın sözü? Elbette bir noktada iştah azalabiliyor.
Saygılarımla.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Aralık 31, 2020, 03:38:54 öö
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özgürefe,
Caliper ve Anarchosaya bulunduğunuz iki farklı büyük locayı temsilen burdasınız sözü bizler için vaktini ve emeğini ayıran bu kişiler için kırıcı olur. Ben bile okuyunca üzüldüm. Caliper Osmanlı döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına ve bu günümüze kadar masonluğun gelişimini, kurumsallaşmasını bize sorduğu sorularla anlatıyor.

Anarchosa youtube sayfası açtı taş ustası adında videoların kayıt sürelerini toplasak forumda çoğu haricinin o kadar süre masonluk ile ilgili kitap okumadığı çıkar. Ben öyle inanıyorum.

Bunları forumun mottosu gereği, hariciler doğru bilgiye bizim aracılığımızla ulaşsınlar diye idealist bir tutumla yapıldığına inanıyorum.

Sizin bu siteminiz belki mason olmayı çok istemeniz ama buna çok uzakta olduğunuzu düşünmenizden kaynaklıdır ancak böyle düşünmeyin. Çünkü her zaman söylenildiği gibi haricilerin çevresinde muhtemelen mason vardır ama siz onların mason olduğunu bilmediğiniz için soru soramazsınız. Bu konuyu da Önlüksüz Mason gibi yaşayarak çözebileceğinize inanıyorum. Bu şekilde onların dikkatini çekebilir onların sizi tanımak istemesine imkan yaratmış olursunuz. Sizin masonluğun kültürüne, bilgi birikimine ihtiyacınız olduğu kadar masonluğunda iyi insanlara ihtiyacı var. Mason olmanın kriterleri de belli. Bu kriterleri yerine getirip çalışmaya devam.

Biraz önce bir kitapta Mahmut Esat Bozkurt ve Recep Peker isimlerinin masonluğa kabul edilmeyince masonluk hakkında aleyhte propaganda yaptıklarını okudum.

Sizde sorunuza istediğiniz türden bir cevap alamayınca forumdaki masonların ilgisizliğinden ve iki isim üzerinden kendi obediyanslarının temsilini yapıyor şeklinde ifadeler kullanmaya başlamış oluyorsunuz.

Masonların foruma ilgisi azaldığı doğru bu forum harici forumu belki onlara özel başka forum vardır orada bilgi ediniyorlardır. Bu forumun amacı haricinin doğru bilgiye ulaşması. Ben birçok konuda ulaştığımı söyleyebilirim.

Lütfe kıymetini bilelim, sabredelim, çalışmaya devam edelim.

Sevgiler

İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Aralık 31, 2020, 02:57:39 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özgürefe,
Caliper ve Anarchosaya bulunduğunuz iki farklı büyük locayı temsilen burdasınız sözü bizler için vaktini ve emeğini ayıran bu kişiler için kırıcı olur. Ben bile okuyunca üzüldüm. Caliper Osmanlı döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına ve bu günümüze kadar masonluğun gelişimini, kurumsallaşmasını bize sorduğu sorularla anlatıyor.

Anarchosa youtube sayfası açtı taş ustası adında videoların kayıt sürelerini toplasak forumda çoğu haricinin o kadar süre masonluk ile ilgili kitap okumadığı çıkar. Ben öyle inanıyorum.

Bunları forumun mottosu gereği, hariciler doğru bilgiye bizim aracılığımızla ulaşsınlar diye idealist bir tutumla yapıldığına inanıyorum.

Sizin bu siteminiz belki mason olmayı çok istemeniz ama buna çok uzakta olduğunuzu düşünmenizden kaynaklıdır ancak böyle düşünmeyin. Çünkü her zaman söylenildiği gibi haricilerin çevresinde muhtemelen mason vardır ama siz onların mason olduğunu bilmediğiniz için soru soramazsınız. Bu konuyu da Önlüksüz Mason gibi yaşayarak çözebileceğinize inanıyorum. Bu şekilde onların dikkatini çekebilir onların sizi tanımak istemesine imkan yaratmış olursunuz. Sizin masonluğun kültürüne, bilgi birikimine ihtiyacınız olduğu kadar masonluğunda iyi insanlara ihtiyacı var. Mason olmanın kriterleri de belli. Bu kriterleri yerine getirip çalışmaya devam.

Biraz önce bir kitapta Mahmut Esat Bozkurt ve Recep Peker isimlerinin masonluğa kabul edilmeyince masonluk hakkında aleyhte propaganda yaptıklarını okudum.

Sizde sorunuza istediğiniz türden bir cevap alamayınca forumdaki masonların ilgisizliğinden ve iki isim üzerinden kendi obediyanslarının temsilini yapıyor şeklinde ifadeler kullanmaya başlamış oluyorsunuz.

Masonların foruma ilgisi azaldığı doğru bu forum harici forumu belki onlara özel başka forum vardır orada bilgi ediniyorlardır. Bu forumun amacı haricinin doğru bilgiye ulaşması. Ben birçok konuda ulaştığımı söyleyebilirim.

Lütfe kıymetini bilelim, sabredelim, çalışmaya devam edelim.

Sevgiler
Sayın burakc,
Bahsi geçen iki Masonun forumda ve YouTube sayfasındaki katkılarını kim inkâr edebilir? Kaldı ki ben ikisine de hayranlığımı defalarca dile getirdim.
Yolu yöntemi anlayacak kadar geçen bir süredir forumda bulunuyorum. Yazılanları da gayet anladığımı zannediyorum. Fakat kimseye haksızlık ettiğimi düşünmüyorum. Forumda, genel bir yerinde saymanın olduğunu, artık vakti de geldi ise ileriye evrilmesi gerektiğini söylüyorum.
Beni Mason yapmadılar diye çamur atmıyorum. Evet Mason olmayı çok istiyorum ama bunu olmazsa olmaz diye görmüyorum. Benim zaten hayat tarzım ve fikirlerim bir Masona oldukça benzer. Mason olmayı da bu yakınlığı fark ettiğim için istiyorum. Olmuyor diye kötüleme yapmaya hayatın her alanında karşıyım. Oldurmaya çalışıyorum. Olmazsa eğer olmazını, olursa eğer olurunu o zaman düşüneceğim.
Çevremde elbette vardır Masonlar ama benim gibi bilmeyenler için de farklı yollar olmalı. Bu yolların var olduğu muğlak şekilde burada hep ifade ediliyor ama nedir deyince cevap alamıyorum.
Tekrar söylüyorum küsmek değil bu ama illa ki iştah azalabiliyor. Ha şu denebilir ki;. Bak iştahı azalacak biriymişsin, demek ki buraya ait değilsin. Olabilir ama olmaya da bilir.
Eleştirim pek halâ yerinde idi. Ben de sizden destek göremediğim için üzüldüm.
Yeterince yazdığımı ve bu konu başlığını daha fazla meşgul etmemem gerektiğini düşündüğüm için nokta bırakıyorum.
Saygılar, Sevgiler.
« Son Düzenleme: Aralık 31, 2020, 03:02:29 ös Gönderen: Özgürefe »

Ocak 02, 2021, 03:49:26 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir harici olarak görüyorum ki, forumda iki Mason dışında neredeyse katılım sıfır. Sizler de bağlı bulunduğunuz iki farklı noktayı temsilen buradasınız belli. Diğer Masonlar çoğu bilgiye zaten ulaştığı için burada bilgi aramayı tercih etmiyor olabilir yada sizin atışmanızı izlemek istemiyor olabilir. Zira fikir söylemek başka, atışmak başka...
Gelelim biz haricilere; Tam bir tempo tutturuluyor, zevkle araştırma ve çalışmalar yapılıyor ve diyorum ki artık bir noktaya evrilme zamanı geldi. Anlıyorum forum kurallarında Mason olmaya yardımcı olunmayacağı yazıyor ama kanun mu bu?
Sayın ANARCHOSA'ya, hiç Mason tanıdığım yok, bu yüzden bana yol yordam göstermenizi rica ederim dedim ama kapıyı yüzüme çarptı. Nerede Mevlana'nın sözü? Elbette bir noktada iştah azalabiliyor.
Saygılarımla.

Forumda Masonlukla ilgili bulmak isteyip de bulamadığınız ne bilgi var ki acaba? Forum arşivi oldukça geniş, yine de ben şu bilgiyi istiyorum diyorsanız sorarsınız, forum kurallarına uyuyorsa ve biz de cevabını biliyorsak cevaplarız.

Forum arşivine bakarsanız, foruma üye olunca "Şimdi ben Mason oldum mu? Her şey tamam mı?" şeklinde başlık açan üyeler bile oldu bu forumda.

Gel gelelim yıllardır aynı şeyler tartışılıp, konuşuluyor.

" Masonluk ve din, kadınlar ve Masonluk, fakirlik ve Masonluk , Mason tanıdığım yok nasıl Mason olurum vs"

Forumda en çok konuşulan ve en çok okunan konular bunlar. Foruma üye olan Mason Kardeşlerimiz, sürekli aynı konuların konuşulmasından sıkıldığı için, yeni üyelerin forum arşivini okumadan aynı konular hakkında sürekli başlıklar açmalarından ve aynı soruları sormalarından rahatsız oldukları için aktif değiller. Şimdilik bayrağı biz devraldık diyelim.

Forum kuralları dahilinde, farklı bir konu hakkında öğrenmek istedikleriniz varsa, yeni bir başlık açın tartışılsın. Bu forumun size verebilecekleri bu kadar.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 03, 2021, 03:08:37 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Siz Masonların ben de haricilerin neden rahatsız olduğunu ve foruma ilgilerinin azaldığını dile getirdik. Forumun bana kattığı ve katmaya devam ettiği şeyler için kendimi şanslı hissediyorum.
Herkes eline bir iğne alırsa ve iğneyi doğru kullanırsa insanlık daha ileriye gitmek için bir yol daha bulur. Yoksa dediğiniz gibi ancak patinaj.

Ekim 10, 2021, 09:56:54 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Belirli bir zamanin tarihsel fenomenlere olan ilgisi, genellikle o belirli zamanin fenomenlerinin bir yansimasidir. Her cag kendi mitlerini, idillerini, kahramanlarini, ortak paydalarini, anitlarini ve diger hatiralarini yaratir.

Hafif bir dusunce deneyi hesabi ile actigim bu konunun sinirlari (hudut) sayin Caliper’in cok isabetli sorulari ile genisledi. Ama sorularin olusturdugu duzlemlerde fazla derine inmeden kendi cevaplarimi paylasmak istiyorum.

Soru 1.
Vatikan ile arasi kotu olan sadece Liberal Masonluk mudur? Geleneksel Masonlugun Katolik Kilisesi ile arasi iyi midir? Katolik Kilisesi, Masonlugu defalarca afaroz ederken sadece Liberal masonlugu mu afaroz etmistir?

Papa’nin ( veya Curia Romania ) Masonlugu ilk yasaklamasi 1738’ e dayanir. O tarihte Liberal Masonluk diye bir olgu yoktu. Papalik veya diger otoriter rejimler Masonlugu yasaklarken Masonlugun onundeki ( eger varsa) sifata bakmaksizin yasakladilar.

Soru 2
19. yüzyılda, Fransa Büyük Doğusu, “Tanrı inancı şartını” kaldırırken, o sırada Fransa’da olağanüstü gelişmeler oluyor muydu? Mesela Fransız Katolik Kilisesini kim yönetiyordu? Fransız Büyük Doğusu neden böyle karar almak zorunda kaldı? Siyasi sebepleri var mıydı bunun, yoksa sadece “Tanrı inancı şartını” dogmatik bulduğu için mi bu kararı aldı?

Evet Fransa’da olagan-ustu gelismeler oluyordu. 19. Yuzyilda Fransa’da  ideolojik catisma hakimdi, Roma Katolik Kilisesi ve dine dayali bir toplum taraftarlari ile liberal laiklesmis bir toplum taraftarlari catisiyordu. Masonluk ta ister istemez bundan etkileniyordu.
19. yuzyilda ve ozellikle Fransa’da Katolik camiasinda Ultramontanizm taraftarlari pek guclu idi. Bunun yani sira Politik Ultramontanizmin etkisi Papa Pius IX tarafindan 1864’te Quanta Cura isimli ensilik ile yayinlanan Syllabus errorum artti. Bu ensilik donemin yoldan cikmislari ve ozellikle artan liberalizme karsi yayinlanmisti.

Ozetle Tanri inanci sartini dogmatik buldugu icin boyle bir karar almadi.

Bu giris sanirim sorunun cevabinin cercevesini cizmek icin yeterlidir. 

Avusturya’ da  Imparatoricenin ölümünden sonra, II. Joseph 1781’ de Katolik olmayanlara dini ozgurluk veren Hosgörü Fermanini yayinladi. Sansurler/kisitlamalar kismen kaldirildi, diger devlet ve dini reformlar baslatildi.

Soru 3
Sayın midyad demiş ki "A-dogmatik masonluk, Roma Katolik Kilisesi’ nin egemenligine karsi savasmanin gerekli oldugu bir donemde ortaya cikti" Böyle bir karar neden ilk önce Fransa'da alındı, Almanya'da değil, İngiltere'de değil, İskoçya'da değil? O günün konjonktüründe Fransa'da doğru veya yanlış olan neydi?

İkinci soru altinda belirtilenler sanirim bu sorunun cevabina da isik tutuyor.

Soru 4
Sizce yasaklanan sadece Liberal Masonluk mudur?

Hayir.

Soru 5
Üye olmak için Tanrı inancı şartı aramayan ama çalışmalarında İncil'i açık bulunduran Liberal Büyük Localar da dogmatik midir?

Guzel bir soru.

Soru 6
Masonluk, bin yıllardır yöntem olarak ezoterizmi kullanır. Ezoterizm kavramı ise Masonluktan daha eskidir. Ben daha önce Ezoterizm ile ilgili paylaşımlar yapmıştım. Lütfen siz de araştırın Ezoterizmi. "Tanrı inancı şartı" aramayan kaç tane ezoterik örgüt varmış mesela tarih sahnesinde? Bulduklarınızın hemen hepsi son 2 asırdaki birkaç örgütten ibaret olacaktır.

Katiliyorum, ben bulamadim.

Soru 7
Sonra Operatif Masonluğu okuyunuz. Tapınak ne için yapılmış, kime adanmış?

Sorunuzun cevabi sanirim 1.Krallar 5:5 ‘tir. Masonluktaki mabet sembolu bildiginiz gibi sembolikir.

Soru 8
"Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" derler ya; Yeni Çağ'da ve Yakın Çağ'da büyük buluşlara imza atan Royal Society üyelerinin neredeyse hepsi Geleneksel Masondu. Şimdi siz Katolik Kilisesiyle Geleneksel Masonluğu aynı cümlede kullanınca veya dogmayı aynı cümlede kullanınca ne kadar tezat oluşuyor anladınız mı bilmiyorum?

Evet haklisiniz. Dogma gibi olumsuz bir tanim yerine kosul(lar) ( veya sartlar) demek daha uygun olur.

Iki ekolde de adaylik icin kisinin “hur ve iyi sohretli” olmasi gerekir, buna da dogma dersek o zaman iki ekolde dogmatik oluyor. 

« Son Düzenleme: Ekim 18, 2021, 08:50:10 öö Gönderen: Arais »

Ekim 10, 2021, 10:17:09 öö
Yanıtla #16

Sevdiğim HKEMBL üyesi bir kardeşim daha dün bana bir görüntü göndermişti, ne büyük tesadüf.  Son paragrafa ve cümleye dikkat lütfen.

Dogma meselesi Kalvinizm ve Masonluk ilişkisine kadar gider, ancak her kardeş kendi yorumunu yapmalıdır. Harici bir ortamda ise söyleyeceklerim bundan ibaret.

Not, ekte meşhur "tüm masonların afaroz edildiğine dair papa levhası"

Sevgiler
Alterius non sit qui suus esse potest

Ekim 11, 2021, 10:44:55 öö
Yanıtla #17
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın midyad

Katolik Kilisesi, Fransa Kralı, Fransız Devrimi ve Fransız Masonluğu

Bu dördü arasındaki ilişkiyi biraz daha eşelemenizi öneririm. O zaman taşlar biraz yerine oturmaya başlıyor.

Bu arada "Neden Fransa'da başladı bu olay?" sorusu da halen baki.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 12, 2021, 10:36:31 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Fransa tarihini degerli ADAM forumda cok guzel anlatmis. O donemi ihtilalden bir kac yil sonra cizilen ve halen Paris’ teki Carnavalet muzesinde sergilenen asagidaki karikatur, ayrintilara dikkat edilirse cok guzel anlatiyor.

Her ne kadar 1860 civarinda rasyonalist bir hareket olan August Comte ve Hipplyte Taine’ in pozitivizminin, hafizam beni yaniltmiyorsa ayni zamanda Kalvinist bir rahip te olan Frederic Desmons ve Marie- Alexandre Massol’ un da Fransiz Masonlugunu etkilemesi sonucu bu kararin (1877) verildigi iddia edilse de ben bu kararin Fransiz Masonluk mentalitesinin tarihsel surec icerisinde kendisine has bir bicimde olgunlasmasinin sonucunda alindigina inaniyorum. Ve bu karar, Masonlukta insanin mukemmelligi, akil (bilim) ve Fransiz Devrimi’ nin idealleri (insan haklari) araciligi ile de ulasilabilirligi alternatifini kesin olarak yaratti.

Dedik ya, Masonluk Ingiltere’den, once Fransa’ ya ve sonra diger Avrupa ulkeleri ve boylece dunyaya yayildi. Bu her ulkenin kendi ozellikleri icerisinde gelisti. Ornegin Isvec’ te halen bir kiliseye kaydi olmayan mason olamiyor, bu Fransa’ dakinden daha mi iyi...? 

Baki olan soruya gelince. Fransa’ da katolik Kilisesinin emellerine bir anahtar kelime ile isaret etmistik. Bu ulkede klerikal guclere (Krallik ve Katolik Kilise) libralizmin radikal olarak karsi cikmasi cevre ulkelerden kat be kat daha siddetli idi. Fransa’ da katedral ve saraylari dolasirken o donemin carpikligi zaten kendini gosteriyor. Bu iklim ve ruh bu olayin Fransa’ da cikmasina sebebiyet verdi.

Almanya’ da her kosede bir BL vardi, ayrica Almanlar bu konuda Ustad Eckhart, Luther ve Lessing gibi daha nice dusunurlerin etkisinde olan bir dindarliga sahiptiler.

Fransa’ daki Liberal Masonlugun gelisimi ve yayilimi baslangicta ozellikle Katolikligin guclu oldugu cografyalarda yeserdi.
« Son Düzenleme: Ekim 12, 2021, 10:39:33 öö Gönderen: midyad »

Ekim 19, 2021, 09:41:01 ös
Yanıtla #19

Görünüyor ki her çehre,ülke ve yapı dahilinde yaşayan  "bir nitelik ve bir nicelik" barındıran sosyal sınıf  mevcut.Bunların birbirine evrilirken dönüşümsel hiyerarşik ve yıkımsal rekabeti oluşacak yeni sistemin cekirdeğini belirliyor.

Masonluk,nicelik içinden seçimsel bir nitelik ile kendi sınıfını yaratmaya çalışırken, niceliğin en ortak dogmasını kabul etmesi doğal.Ardıllık bir hanedanlık içinde nitelik iken,halk kendi içinde bir Parlamento ile şekilleniyor.Niteliğin ve niceliğin geçirgen ve ayrı ayrı yönetildiği ülkeler bu rekabetin yıkımından en az zarar görenlerdir.

Kanımca tartışılır olan dogmatik değerlerin kabülü bu dönüşümsel güç dengesindeki değişmezler.

Saygılar-Sevgiler
« Son Düzenleme: Ekim 19, 2021, 09:45:58 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin