Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bul-maca  (Okunma sayısı 760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 02, 2021, 09:37:27 ös

Yeni yıla bir bul-maca ile başlayalım.

Kolay gibi görünen ama zor soru.

Görseldeki kişilerin üyesi olduğu yapılanma nedir?
Alterius non sit qui suus esse potest

Ocak 02, 2021, 10:36:46 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Gorselde birkac ipucu vermissiniz. Gorunuste Shriners'lere benziyorlar ama onlar degillerdir. Sadece Ustad Masonlarin uye olabilecegi masonik bir yapidir.
Adi Izmir/Cesmeden feribot ile seferi olan Yunan adasi ile iliskilidir.

Ocak 02, 2021, 10:42:49 ös
Yanıtla #2

Evet, uyarı işe yaramış. Shriner ile karışmamış. Zaten fesler farklı.

Kioslular Örgütü ya da Ancient Egyptian Order of Sciots.

Kendilerinin Masonik olduğunu söylemekle birlikte Paramasonik Örgüttür.

1910 ABD kuruluşludur.

Bunu gündeme getirme sebebim bir konunun altını çizmek.

Ancak bunu söyleyerek değil, bekleyerek yapacağım. Shriner ve Ancient Egyptian Order of Sciots olmak üzere iki örgüt adı geçti. Acaba farklar nelerdir?

Ocak 03, 2021, 12:16:36 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Farklarin farkina varabilmek icin ikisini de tanimak gerekir. Icinde olmadigima gore basvurdugum kaynaklar bu organizasyonlarin websiteleri ve bu forumda Shriner' lar hakkinda verilen bilgilerdir.

Buldugum ilk fark, ikonografik olarak esinlenme kaynaklaridir. Birisi Arap ve Islam kulturunden esinlenmis digeri ise bir Antik Yunan ( Komsu Devletler Toplulugu) devletcigi olan Kios'un Antik Misir ile olan etkilesiminden esinlenmistir. Fes ve regalya konusunda sanirim Shriner'lerden etkilenmislerdir.

Ayrica birisi, uyelik sartlarindan birisi olan, Ustad Mason olmanin sifati olarak buyuk harfler ile "ALL" terimini koymustur. Shriner' lerde bu farkli bir cumle ile ifade edilmis.

Ve sonrakini soyle ifade edeyim; Shriner' ler sanki globallesmeye daha cok onem veriyorlar gibi geldi bana. Cunku "Locations"/ "Sciots Pyramids" basliklarini karsilastirdigimiz zaman belirgin bir fark goruluyor.   

Ocak 04, 2021, 09:32:22 öö
Yanıtla #4

Sayın midyad'a teşekkür ederim. İşimi oldukça kolaylaştırdı.

Masonik, Paramasonik ve Masonik olmayan Ezoterik örgütler vardır. (Örgüt deyince Türkiye'de maalesef sadece terör örgütü akla geliyor! Sivil Toplum Örgütü bile diyemiyoruz. Örgütlü bir toplum göz korkutuyor, o yüzden STK diye bir şey uyduruldu!)

Yukarıdaki örgütlenmeler ekseriyetle kendi hikayelerini kadim yerlere dayandırmayı seçerler. AMORC'da kökenini Mısır'da aramıştır. Mısır'ın eski ismi olan Mizraim'den anlaşılacağı üzere Memphis Mizraim Riti'de. Hatta bu başlıkta verdiğim kişilerden oluşan  Ancient Egyptian Order of Sciots bile. Bu yapı üyelerini üstat masonlardan seçer. Başkanlarına ise Pharaoh yani Firavun derler.

Buraya kadar bir sıkıntı yok. Ancak bunları bir yanlış anlamayı düzeltmek için ortaya serdim. Yine Fes takan ve simgelerinde bir kılıç bulunduran Shriners yani Ancient Arabic Order of the Nobles of the Mystic Shrine, (AAONMS) bunlarda farklıdır. Kökenini Mısır'a, Firavunlara filan dayandırmazlar!

Aslında bu bilgilerin çok daha detaylısı bu forumda mevcut. Ancak geçen gün bir sohbette yanlış bilindiğini fark ettiğim için, gündeme getirme gereği duydum.

Forumdaki tanıtımlardan birinden alıntı yapmam gerekirse:
"Merkezi ABD Chicago kentinde olan Şrayner Örgütü, 1872 yılında Walter Millar Fleming adlı bir Masonun önderliğinde kurulmuştu. Ritüelik çalışmalarıı yaptıkları tapınaklarda, gerek kullandıkları özel giyim ögeleri gerekse öğretilerinin kapsamında İslâm inançları ve Arap kültürünün açıkça belirgin izleri vardır."

Dikkat edilirse Mısır değil, İslâm inancı ve Arap Kültürü.

"Biraz dikkatlice incelendiğinde, Şraynerlerin ritüelleri ile Bektaşilerin ilke ve yöntemleri arasında benzerlikler göze çarpar. Nitekim bu örgütün temelinin 644 yılında Hz. Ali tarafından atılmış olduğu kabul edilir. Örgütün Kurucusu Fleming, ritüelik ilkelerin birçoğunu 1860 yılında Fransa'da tanıştığı Rızkullah Hasan Efendi'den öğrenmiş olduğunu ileri sürmüştür. Fransa'daki bir Bektaşi tekkesinin toplantısına katılma olanağını elde etmiş, sonra Cezayir, Mısır ve Suriye'de uzun süre bulunmuştur. Yazılarında İslam ülkelerinde bulunmuş olduğu Bektaşi tekkelerini birer Şrayner kuruluşu olarak nitelendirir."

Evet örgütün iyilik işleri, çocuk ve yanık hastaneleri yapımı gibi odak noktaları, ABD'de geçit törenleri yaparak para topladıkları vs. detaylar ile mabetlerinin adlarının, Kabe, Ali, Hüseyin gibi isimler aldıklarını; eskiden 32. derece İskoç Riti ya da 12. Derece York Riti Masonlarını üye alırken artık üstat derecesi üyeler almayı yeterli buldukları gibi bilgileri arayıp bulmak mümkün. Ancak ben yukarıda da belirttiğim gibi bu örgütün Mısır kökenli olduğu yargısını yıkmak için, alıntıladığım cümlelerin altını çizmek istedim. O dönem Osmanlı Topraklarında çokça mistik gezgin görüldüğünü ve aslında bugün batıdan bize geldi zannettiğimiz pek çok düşünce ve uygulamanın bu topraklardan oralara taşındığını bir kez daha hatırlatmak istedim.

Sevgiler

Bknz: https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8053.0
« Son Düzenleme: Ocak 04, 2021, 10:57:46 öö Gönderen: ANARCHOSA »