Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta inisiasyon aşamaları ve yeni kitaplar  (Okunma sayısı 6512 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 08, 2022, 10:11:23 ös
Yanıtla #10

Kendin söyle kendin dinle... İnsanda şevk mi kalır?

Konu nerede, "Mason ve Masonluk Nedir? "Masonlukla ilgili soru ve cevaplar?"

İçerik nereye gitmiş?!

Şurada bir anlaşalım: GÖRMEK İSTEDİKLERİNİZİ, DUYMAK İSTEDİKLERİNİZİ MASONLUĞA MÂL ETMEYİN!!!
Sayın Mandıra Filozofu, daha önce bana özel mesajlarla maillerle sorduğunuzda söylediğimi bir daha tekrar edeyim  Siz Masonluğu anlamamışsınız, anlamaya da çalışmıyorsunuz! Siz kafanızda bir şey yaratmışsınız, onu görmek bulmak ve ona ÜYE olmak istiyorsunuz. Öyle bir şey yok. Olmadığı için de bulamazsınız, size "Mason olmanızı mümkün görmüyorum demiştim nazikçe" başka yollar aramalısınız (benim naçizane düşüncemdir).

Bakın bin defa anlatılan şeye "Kutsal kitaplar" açık ama farklı derecelerde bunların sırları açıklanıyor gibi beklentileriniz devam ediyor. Masonluk din değildir. Ant masasına kitaplar bir simge olarak konulur, Masonlukta dini çalışma, kutsal kitap açıklaması yapılmaz. Konusu ve ilgi alanı değildir. Üzerine ant içilen bir kutsiyetyen başka bir şey değil. Daha ne diyeyim bilemiyorum.

Gelin biz FORUMUN AMACINA DÖNELİM. Sorunuzun cevabı: her derece töreni yapıldıkça yeni dereceyi alan kardeşe o derecenin ritüeli verilir. Bu her obediyansta ve ritte sabittir. Bundan ötesi değişen uygulamadır. Öncelikle Yasalar Sözcüsü ya da Hatip geleneksel olarak bir konuşma yapabilir. Loca yöneticisinin verdiği görevle başka bir kardeş benzeri konuşma ile derece üzerine açıklama ve konuşma yapabilir. Bazı obediyanslar derecenin açıklaması isimli küçük kitapçıklar hazırlayıp kardeşe verebilir. ÖMBL ve EKEİR de Selami Işındağ kardeşin bu çalışmaları meşhurdur.

Bunun dışında kütüphane her kardeşe açıktır. Çoğunlukla da her derecenin bilgisine ait kaynaklar vardır. Ama aramayan bulamaz ki, tıpkı harici dünyadakiler gibi maalesef pek çok kardeş de okumaz, ben kütüphanede pek az kardeş görmüşümdür. O da çoğunluk bir çalışma var ne yapsak diye arandığından "mecburen" girer...  Yine de şunu eklemek gerekir, Masonluğu sindiren kardeş, görse bile diğer derecelerin ritüelini ya da kitabını alıp okumaz ki. Olayın metin olmadığını zaten bilir.

Zamanı gelmeden, hakkı olmayanı isteyen kötü örnekleri zaten dinlemiş ve anlamıştır...

Eleştirilerinizde haklısınız sevgili Anarchosa hocam. Ama bir konu hariç. Ben masonlukta kutsal kitapların sırları veriliyor demedim. Sonradan bahsettiğiniz o kitapçıklar türü kitapçıkları sormuştum aslında. Bunda yanlış anlaşılma olmamasını isterim.

Bir konu da şu, evet primer olarak mason olmak istiyorum ama olmazsa da başka yollar deneyeceğim. İlla mason olmalıyım diyip sonra bu hedef olmadığında küsme, beni neden almadılar diye kızma durumuna düşmem. Giremediysem de doğal olarak sorunu kendimde görmem gerektiğini bilecek olgunluktayım. Sizleri çok seviyorum.

Konuya dönersek bu bilgilendirmeleriniz oldukça yeterlidir benim için. Teşekkürler sevgili Anarchosa hocam.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Mayıs 06, 2022, 09:20:29 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Kendin söyle kendin dinle... İnsanda şevk mi kalır?

Konu nerede, "Mason ve Masonluk Nedir? "Masonlukla ilgili soru ve cevaplar?"

İçerik nereye gitmiş?!

Şurada bir anlaşalım: GÖRMEK İSTEDİKLERİNİZİ, DUYMAK İSTEDİKLERİNİZİ MASONLUĞA MÂL ETMEYİN!!!
Sayın Mandıra Filozofu, daha önce bana özel mesajlarla maillerle sorduğunuzda söylediğimi bir daha tekrar edeyim  Siz Masonluğu anlamamışsınız, anlamaya da çalışmıyorsunuz! Siz kafanızda bir şey yaratmışsınız, onu görmek bulmak ve ona ÜYE olmak istiyorsunuz. Öyle bir şey yok. Olmadığı için de bulamazsınız, size "Mason olmanızı mümkün görmüyorum demiştim nazikçe" başka yollar aramalısınız (benim naçizane düşüncemdir).

Bakın bin defa anlatılan şeye "Kutsal kitaplar" açık ama farklı derecelerde bunların sırları açıklanıyor gibi beklentileriniz devam ediyor. Masonluk din değildir. Ant masasına kitaplar bir simge olarak konulur, Masonlukta dini çalışma, kutsal kitap açıklaması yapılmaz. Konusu ve ilgi alanı değildir. Üzerine ant içilen bir kutsiyetyen başka bir şey değil. Daha ne diyeyim bilemiyorum.

Gelin biz FORUMUN AMACINA DÖNELİM. Sorunuzun cevabı: her derece töreni yapıldıkça yeni dereceyi alan kardeşe o derecenin ritüeli verilir. Bu her obediyansta ve ritte sabittir. Bundan ötesi değişen uygulamadır. Öncelikle Yasalar Sözcüsü ya da Hatip geleneksel olarak bir konuşma yapabilir. Loca yöneticisinin verdiği görevle başka bir kardeş benzeri konuşma ile derece üzerine açıklama ve konuşma yapabilir. Bazı obediyanslar derecenin açıklaması isimli küçük kitapçıklar hazırlayıp kardeşe verebilir. ÖMBL ve EKEİR de Selami Işındağ kardeşin bu çalışmaları meşhurdur.

Bunun dışında kütüphane her kardeşe açıktır. Çoğunlukla da her derecenin bilgisine ait kaynaklar vardır. Ama aramayan bulamaz ki, tıpkı harici dünyadakiler gibi maalesef pek çok kardeş de okumaz, ben kütüphanede pek az kardeş görmüşümdür. O da çoğunluk bir çalışma var ne yapsak diye arandığından "mecburen" girer...  Yine de şunu eklemek gerekir, Masonluğu sindiren kardeş, görse bile diğer derecelerin ritüelini ya da kitabını alıp okumaz ki. Olayın metin olmadığını zaten bilir.

Zamanı gelmeden, hakkı olmayanı isteyen kötü örnekleri zaten dinlemiş ve anlamıştır...
Kıymetli Anarchosa, öyle güzel açıklamışsınız ki bize bir şey kalmamış, kaleminize sağlık. :) Sayın Mandıra Filozofu gördüğüm kadarıyla biraz heyecanlı bir üyemiz, sizinle de de bir mazisi var, kendisini nazik bir dille ikaz ettiğiniz için ben şahsım adına teşekkür ederim. Bu yaklaşımınız yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesini sağlamış. Sayın Mandıra Filozofu da lütfen söylediklerimi yanlış anlamasın, kırılmasın, ifadelerim bir yerme değil, aksine gelişiminize bir katkı sağlandığına inanıyorum, kıymetli Anarchosa tarafından. Hayatta bazı dersler bize sunulan şeylerin içerisinde üzeri kapalı gelir. Bakmak ve görmek gibi ;) Kıymetli Anarchosa' da bu şekilde açıklamış size :)
In lumine tuo, videbimus lumen....