Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İLKEL TOPLULUK DÖNEMİNDE İNSANLIK TARİHİ  (Okunma sayısı 2091 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 24, 2023, 07:25:46 öö
  • Uzman Uye

GAZETECİLİK BÖLÜMÜ 1. SINIF
 İLKEL TOPLULUK DÖNEMİNDE İNSANLIK TARİHİ

İlkel topluluk dönemi,İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden biridir. Bu dönemde
insanlar,avcılık,toplayıcılık,balıkçılık ve tarım gibi faaliyetlerle besleniyorlardı.
Aynı zamanda ,barınaklarını doğal mağaralarda veya açık hava alanlarında yapıyorlardı.
İnsanlar, ilkel topluluk döneminde yaşamın zorluklarına karşı dayanıklı olacak şekilde
evrimleştiler ve sosyal yapılarını oluşturdular. İlkel topluluk dönemi insanlarının yaşamları
hakkında en iyi bilgi kaynağı ,arkeolojik buluntular ve kayalara çizilmiş resimlerdir. İnsanlar ,bu
dönemde sürekli göç halindeydiler ve yerleşik bir yaşama geçmeleri yıllar alacaktı.
Sürekli göç halinde bulunan insanların temel ihtiyaçları barınak, su ve yiyecekti. İlerleyen
yıllarda insanlar , ateşi buldular ve ateşin sağladığı ısınma ve ışık sayesinde güvenli bölgeler
inşa etmeye başladılar . Burada güvenli bölgeler inşa etmeye başladılar diye kaynak bilgi
yazıyor. Burası bana biraz ters geliyor İNŞA ETMEYE BAŞLADILAR’ ın altını doldurmak gerekir.
Söz konusu bu varsayımı kabul edemem çünkü; daha avlanma araç ve gereçleri bulmadan
inşa etmek biraz hayal oluyor bana göre …

Konumuza dönersek İlkel topluluk dönemi insanları, avlanma araç ve gereçlerini icat etti.
Bu icatlar olmadan İnşa olayı olamaz.İnşa olayı bence erken yazılmış . Tekrar konumuza
dönersek İlkel topluluk dönemi insanları ,avlanma araç ve gereçlerini icat etti. Bu araçlar, av
hayvanlarını öldürmek ve deri , kemik ve etlerini kullanmak için kullanıldı. Avcı toplayıcılık,
insanların yiyecek temin etmek için avlanma, toplayıcılık ve balık tutmalarını içeren bir yaşam
biçimiydi. Bu dönemde insanlar, besin kaynaklarının çeşitliliğiyle sınırlıydı ve bu nedenle
hayatları genellikle zorlu ve belirsizdi. Tarım , ilkel topluluk dönemine girildiğinde insanların
hayatlarını değiştiren önemli bir olaydı. Neolitik Devrim olarak da adlandırılan bu dönemde
insanlar,tarım yaparak yiyecek üretmeye başladılar. Tarım sayesinde insanlar, aynı yerde
yaşayarak yerleşik hayata geçtiler ve gıda kaynaklarında çeşitlilik yarattılar. Tarım ayrıca,
zamanla insanların zanaat ve ticaret yapmalarını sağladı ve insanların toplumsal yapılarını
daha da karmaşık hale getirdi.
İlkel topluluk dönemi, insanlık tarihinin en farklı dönemlerinden biridir. İnsanlar, yiyecek
temin etmek için avcılık, toplayıcılık ve balıkçılık gibi faaliyetleri kullanıyorlardı. İlerleyen
yıllarda tarımın keşfiyle birlikte, İnsanlar yerleşik bir hayata geçtiler ve toplumsal yapıları daha
da karmaşık hale geldi. Bu dönemde insanlar, hayatta kalmak için dayanıklı ve yaratıcı olmak
zorundaydılar. Sonuç olarak, ilkel topluluk dönemi insanları, bugün insan ırkının büyümesine
ve gelişimine katkıda bulunan önemli bir dönemi temsil ediyor.
Son bir not eklersek ; İlkel topluluk dönemi insanlık tarihinde insanların evrim sürecinde
yaşadığı ilk dönemlerden biridir ve modern insanlığın temelini oluşturan kültürel ve sosyal
yapıların temelleri bu dönemde atılmıştır .

İlgili Kaynaklar :
-Lewis,M.(1993).Sanatın Kökeni . Everest yayınları
-Diamond,J.(2009).İnsanların Silgisi: 13,000 Yıllık Bir Dünya Tarihi. Tarihçi Yayınları.
-Rindos,D.(1984). Tarımın başlangıcı. Turhan Kitabevi
-Renfrew,C.,&Bahn,P.(2016).Arkeoloji: Anahtar Kavramları. Sanat Tarihi Yayınları .
TÜRKÇE KAYNAKLAR :
-Alkan, S.(2018).İnsanın izinde.Kitaphane Yayınları.
-Özdoğan,M.(2008).Anadolu’da İlk Tarım Toplulukları. Arkeoloji ve Sanat Yayınları.
-Altınışık , U. (2012).İnsanlığın Tarihi : Taş Devri’nden Günümüze . Tarihçi Kitabevi Yayınları .
-Emiroğlu,K.(2012)Paleolitik Dönem : İnsan ve Yoplum . Pegem Akademi Yayınları .
 ASIL KAYNAK YAPAY ZEKA nın derlediği yazılardan yararlanılmıştır .Saygılar

Not: Bu benim yazdığım SİYASAL DÜŞÜNCELER TARİHİ vize ödevim siz değerli dostlarla paylaşmak istedim. Hatam varsa uyarırsanız sevinirim.
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 28, 2023, 06:33:49 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Aziz dostum, yazınızı eleştirmek bakımından değil,  çok daha detaylı olarak ifade edebilmek maksadıyla; Yuval Noah Hararı'nın, "Hayvanlardan Tanrilara- SAPIENS" isimli eserini okumanı öneririm. Başarılar dileklerimle.
    Saygilar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Nisan 28, 2023, 07:00:02 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Üstadım Alşah ; İnan bu mersin üniversitesi gazetecilik bölümü biz öğrencilerin VİZE konusunda burnumuzdan fitil fitil getirdiler .
Sanki Nazi kampındayız 1 haftada 350 sayfalık kitap önerip ordan özet değil yorum isteyen hoca var.Allah sizi inandırsın burnumuzdan öğrenciler olarak soluyoruz .Bugün bir dersin ödevinin saatini 45 dk. geciktirdim diye o dersten 0 aldım vizeden . Var  sen gerisini düşün kitap okumaya inan zaman kalmıyor .Ne yazık ki  bu üniversitede çok  gaddar hocalar var .Öğrenci sanki onların düşmanı gibi görüyorlar.

Umarım buradan birileri okurda rektör beye iletir bu zülümü.
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 28, 2023, 09:24:27 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

"Vur ama dinle beni"