Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tapınak Şövalyeleri ve Robert Bruce  (Okunma sayısı 11543 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 24, 2007, 01:30:10 ös
  • Ziyaretçi

Bu konuyla ilgili detaylı görüş,düşünce ve bilgilerinizi paylaşmanız dileğiyle.

Eylül 24, 2007, 01:48:42 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Eylül 24, 2007, 01:52:20 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

konuyu açmamdaki amaç yapmış olduğum araştırmaların yeterli derinlikte olamamasından kaynaklanmaktadır.gerek vermiş olduğun link gerekse çeşitli makale ,kitaplardan ve internet üzerinden edindiğim kaynakların sadece yüzeysel derinlikte kalmalarındandır.

Eylül 24, 2007, 01:59:56 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Öyleyse bekleyiniz.  Sitemizdeki ''MASON'' üyelerimiz ONLINE olduklari vakit size gerekli bilgileri vericeklerdir. Yanlız  elde etmek istediğiniz bilgiler gizli bilgiler ise soracağınız sorulara yanıt alamayabilirsiniz.

Eylül 24, 2007, 03:10:36 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin simyaci,

Robert Bruce ile ilgili genel bilgileri saniyorum bulabilmissinizdir. Ben size kisinin Masonik yonu ile ilgili bilgiler vermek isterim.

Robert Bruce Kardesimiz, 14. yuzyilda bazi Masonik gruplarin ve Ritlerin (Royal Order of Herodem, Order of St. Andrew of Chardon vb.) kuruculugunu yapmis, bu topluluklardan bircok sovalyeler olusturarak, bazi savaslarda ordular meydana getirmistir. Ozellikle ingiltere ile olan savaslarinda ilginc bir politika izleyerek bu konuda sonunda basarili olmustur.

Efsaneye gore, Robert Kardesimiz bircok bir magarada otururken bir orumcek gorur, orumcek agini ormeye calismaktadir fakat agini her ormeye calistiginda ruzgar gelri ve agini bozar. Orumce sabirla bir kere daha bastan basla. Bir daha agi bozulur ve ayni sabirla 7 kere agini orer. 8. kez agini ordugunde basarili olmustur.

Robert Kardesimiz buradan aldigi ilham ile ingiltereye karsi "Yenile yenile yenmeyi ogrenecek" bir politika izlemistir. Sonuc olarak 7 kere ingiltereye saldirmis hepsinde yenilmesine ragmen 8. kez saldirdiginda basarili olmsutur.

Robert Kardesimiz Grand Lodge of Herodem toplulugunun "Ebedi Buyuk Ustadi" olarak secilmis ve bu unvani korumustur. Bu topluluk iskocyanin en gizli ve buyuk toplulugu olarak bilinmektedir.

Iskocyada Tapinak Sovalyeliginin baslamasi ve ilerlemesindeki en onemli yapi taslarindandir. Rozalin Sapelinde kendisine ait bircok iz ve anit vardir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 24, 2007, 03:17:29 ös
Yanıtla #5
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Bircok Masonik mahkemede Buyuk Ustat lik yaparak Masonlugun yanlis kisilerden ayiklanmasinda etkili olmustur.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 24, 2007, 03:19:02 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Tapinak Sovalyeleri ile ilgili bircok bilgiyi forumda bulabilirsiniz. Yeterli gelmemesi durumunda yeni konular acarak sorularinizi sorabilirsiniz.

Eylül 24, 2007, 04:48:56 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Dostum birazcık araştırma yap löp diye konu açıyorsun.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=256.0
ilk günden arkadasın gözünü korkutmayalım.... öneri ikazdan  daha az kırıcı ,daha fazla faydalıdır.
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Eylül 24, 2007, 10:32:58 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

alpacino:   ''Dostum birazcık araştırma yap löp diye konu açıyorsun.''

Dostum birazcık daha kibar olsak. Bu tür kelimeleri forumumuzda görmek bize biraz garip kaçıyor. Kendi kendine şekillenen bir kültürü var bu forumun. Yavaş yavaş sen de anlıcaksın.
''Kızıl elmada buluşalım''

Ocak 07, 2011, 06:05:24 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumda eskilere bakarken 2007 yılının Eylül ayında bu başlığa rastladım.

Konu çok ilginç ama ne yazık ki Sayın MASON'un açıklamalarının tümüne (Rosslyn Şapeli ile ilgili olanı hariç olmak üzere; çünkü o tarihte henüz o şapel yoktu) katılmakla birlikte, sözünü ettiği kurumların Masonluk ile doğrudan bağlantısına katılmıyorum. Kuşkusuz Masonluğun İskoçya'daki gelişimi çok farklı olmuştur; günümüzde bile farklı bir nitelik taşır ama o eski kuruluşlara ancak sahip çıkma yoluyla bazı mason kuruluşları kendine mal etmiştir.

Bu arada bana göre bu başlığın konusunun yeri burası değil. Gerek Robert Bruce'un öyküsü gerek tapınak Şövalyeleri ile olan bağlantısı başlı başına ve apayrı bir inceleme konusudur. Çok da ilginçtir. Forumdaki yazılarımda bunları hiç anlatmış mıydım, hatırlayamıyorum. Belki bu bağlamda moderatörlerimizden bana yardımcı olan çıkar.

Olayı aslında şu aşamalarda incelemeli:

- Robert Bruce ve John Comyn'in İskoçya tahtına hazırlığı.
- Robert Bruce'un aforoz edilişi.
- Tapınak Şövalyeleri Tarikatı'nın kaldırılması ve kimilerinin İskoçya'ya kaçısşı.
- Robert Bruce'un şövalyelere kucak açışı ve sonrası.

Dediğim gibi, anlatmış mıyım, bilemiyorum. Anlatmamışsam, öteki işleri bir yana bırakıp, bu bağlamda yeni bir başlık açmayı düşünebilirim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.