Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: DERNEK ÜYELİĞİNİN BELLİ BİR ÜCRETİ VARMI ?  (Okunma sayısı 5009 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 29, 2007, 12:34:25 öö
  • Ziyaretçi

Bütün aşamalar keçdikden sonra bütün kriterlerin uyğun sayıldı diyelim dernek üyeliğine belli bir ücret alınıyormu ister aylık ve ya yıllık olsun . bu ücret sembolikde ola bilir sadece beni ilgilendiren ücret alınıb alınmaması ... Okudugunuz için teşekkür ederim.......

Kasım 29, 2007, 02:03:12 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin vusual,

Masonlukta ilk giris (tekris) te bir kereye mahsus olmak uzere ve yillik sabit belirlenmis uyelik ucretleri vardir. Bu ucretler bulundugunuz yere, bagli oldugunuz Locaya ve Locanizin maddi (ve uye nufusunun) durumuna gore degisir.

Ayrica bazi ulkelerde her ulasilan derece icinde belli bir miktar ucrette odenmektedir. Bu ucretler uyeliginizi aktif olarak koruyabilmeniz icin belirlenmis odemek zorunda oldugunuz miktarlardir. Bu zorunlu ucretlerin disinda, sizden (zorunlu olmamak kaydi ile) bircok kez farkli durumlarda bagislar, yardimlar vb. harcamalarda beklenir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 29, 2007, 03:22:40 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Ocak 14, 2011, 05:14:38 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu soruyu üç yıldan daha eski bir tearihte bir ziyaretçi sormuş. Sayın MASON da gayet güzel yanıtlamış.

Bu konu orada bitmiş ama ben forumun üyesi ve izleyicisi olan çok kişinin Masonluktaki, burada "ücret" olarak geçen "ödenti" (aidat) konusuna pek taktıklarını biliyorum.

Buna pek genel olarak değil de sadece Türkiye'deki durum bakımından değinmek gereğini duyuyorum.

Türkiye'deki mason kuruluşlarının hepsi TC Dernekler Yasası uyarınca tesçil edilmiş birer dernektir.

TC Dernekler Yasası uyarınca, derdneğe girecek her kişi ve sonra üye olan her kişi, derneğin genel kurulunca bütçesinde belirlenmiş olan giriş ödentisini ve yıllık ödentiyi vermek zorundadır. Bu, yasal olarak derneğe girişin ve üyeliğin sürmesinin zorunluluğudur.  Öyle ki, dernek de bu ödentileri almak ve hesabına geçirmek zorundadır; almazsa ilgili yöneticiler yasalar nezdinde suç işlemiş duruma düşer. Nitekim dernek, ödentisini vermeyen bir üyeyi üyelikten çıkarmak zorundadır.

Masonlukta ödentinin çok önemli olduğu bir yana dursun, yurdumuzda en azından bu nedenle mason dernekleri çok titiz davranmak zorundadır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.