Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Deccal  (Okunma sayısı 6545 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 15, 2007, 09:14:08 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

eleştiri yapılabilmesi için belli bi düşünce savunulur önce ve buna bağlı olarak da onay verilir ya da yerden yere vurulur...sordğum soru gayet yerinde ,bu kitabı neden sevdin demek istedim bu soruyla...

Pardon ama ben sadece kitabın savunduklarını soruyorsun sandım......
kitap hristiyanlığı dolayısıyla onunla aynı temelden gelen bütün dinleri eleştiriyor.

Sevgili Tuana bir şeyleri eleştirmek için mutlak bir görüşe sahip olmak gerekmez.Heleki Nietzsche gibi her hangi bir kanıya varmak aptallıktır diyen bir filologun düşüncelerini tam olarak çözmek zordur... Bir ömür boyu idealistleri hedef tahtası olarak kullanmış birisinden söz ediyoruz...
bana Hegel,Marx,Darvin v.b. fikir adamlarından söz edersen sana hangi konuda onlara katıldığımı daha rahat söyleye bilirim....

Nietzsche bir Filolog,şair her neyse aynı zamanda tarih eleştirmenidir.
Derki:
İyi bir eleştiri yapmak istiyorsak hiç bir fikre kapılmadan tarafsız bölgede durmalıyız ....Belirli bir fikrimiz varsa o zaman eleştiri kötülemeye dönüşür.

Aralık 15, 2007, 09:29:53 ös
Yanıtla #11
  • Orta Dereceli Uye
  • **

açıkçası Nietzsche yle ilgili bi kanıya varmak gibi amacım yok sevgili shemuel.. ayrıca Nietzsche nin deccal de hiçde öyle tarafsız kaldığını düşünmüyorum...ayrıca kabullenişleri üzerinden biçok yargıya varması da onun tarafsız olmadığının açık bir göstergesi.... beni deccal de rahatsız eden şeyler Nietzsche nin konuları bağlayış şekillerindeki çelişkilerdir;örneğin Hristiyanlık acımanın dinidir der ancak İsa nın geliş amacı sadece sevgiyi anlatmaktır..Acıma yla sevgi birbirine karıştırılamayacak kadar farklı kavramlardır...ama eğer ki bahsettiği Hristiiyanlık ,kilisenin yaşatmak istediği olansa o zaman değişir bu....
söylediğin gibi Nietzsche i anlamak kolay bi işdeğildir ama seni anlamak Nietzsche den kolay olsa gerek ;D :D

Aralık 15, 2007, 09:43:12 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

açıkçası Nietzsche yle ilgili bi kanıya varmak gibi amacım yok sevgili shemuel.. ayrıca Nietzsche nin deccal de hiçde öyle tarafsız kaldığını düşünmüyorum...ayrıca kabullenişleri üzerinden biçok yargıya varması da onun tarafsız olmadığının açık bir göstergesi.... beni deccal de rahatsız eden şeyler Nietzsche nin konuları bağlayış şekillerindeki çelişkilerdir;örneğin Hristiyanlık acımanın dinidir der ancak İsa nın geliş amacı sadece sevgiyi anlatmaktır..Acıma yla sevgi birbirine karıştırılamayacak kadar farklı kavramlardır...ama eğer ki bahsettiği Hristiiyanlık ,kilisenin yaşatmak istediği olansa o zaman değişir bu....
söylediğin gibi Nietzsche i anlamak kolay bi işdeğildir ama seni anlamak Nietzsche den kolay olsa gerek ;D :D

Tuanacım ben Nietzschenin sadece bu kitapla anlaşılamayacağını  kastediyorum
Tabiki Nietzscheninde Düşünceleri var ama eleştirilerini tarafsız yapıyor.kendisi materyalisttir fakat yeri geldiğinde materyalizmide yerden yere vuruyor.

Ayrıca anlaşılması güç bir insan değildir.Yeterki anlamak isteyelim.
Ama birileri kalkıpta onun üst insan düşüncesini üstün ırk gibi algılarsa,Nietzschede yanlış angılanacak çok fikir var.

Aralık 15, 2007, 09:47:57 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ya şimdi shemuel tarafsız diip durma değil işte değil...buna tarafsızlık değil havada kalması desek daha doğru olur aslında....(deccal için geçerli tabi bu sölediklerim)....neyse konu taa üstün ırk a gelip dayancak bahsi geçen Nietzsche olunca...ben kaçıorum bu konudan  ;D ;)

Aralık 15, 2007, 09:59:54 ös
Yanıtla #14
  • Uzman Uye

ya şimdi shemuel tarafsız diip durma değil işte değil...buna tarafsızlık değil havada kalması desek daha doğru olur aslında....(deccal için geçerli tabi bu sölediklerim)....neyse konu taa üstün ırk a gelip dayancak bahsi geçen Nietzsche olunca...ben kaçıorum bu konudan  ;D ;)
Kaç bakalım  :D nereye kadar kaçacaksın

Ağustos 31, 2008, 10:22:28 ös
Yanıtla #15

HIRİSTYANLIĞA KARŞI YASA

Felah gününde, Bir Yılı'nın ilk gününde verilmiştir (—eski yanlış takvime göre, 30 Eylül 1888) Günaha karşı ölümüne savaş: Günah,Hristiyanlıktır

Madde Bir.— Doğaya her türden aykırılık, günahtır. En günahkar insan, rahiptir: o, doğaya aykırılığı öğretir. Rahibe gösterilecek olan, nedenler değildir, tımarhanedir.

Madde İki. — Herhangi bir tanrıya tapınma ayinine katılmak, kamu ahlakına tecavüzdür. Protestanlara, Katoliklere davranıldığından daha katı; liberal Protestanlara da dinibütünlerinden daha katı davranılmalıdır. Hristiyan olmaktaki suçluluk derecesi, bilime yakınlık derecesine göre artar. Dolayısıyla, suçlunun suçlusu, filozoftur.

Madde Üç. — Hristiyanlığın yılan yumurtalarını kuluçkaya yatırdığı lanetlenesi yerler, yerle bir edilmeli ve yeryüzünün rezaletli yerleri olarak geleceğin korkulu ibret vesileleri olsunlar diye korunmalıdır. Buralarda zehirli yılanlar yetiştirilmelidir.

Madde Dört. — Saffet vaazetmek, doğaya aykırı olmaya kamusal bir kışkırtmadır. Cinsel yaşamın her horlanması, «kirlilik» kavramıyla her kirletilmesi, yaşamın kutsal ruhuna karşı işlenmiş sahici günahtır.

Madde Beş. — Bir rahiple birlikte aynı masada yemek yemek, çıkarttırır; bununla kişi kendini doğru-dürüst insanlar topluluğundan afaroz etmiş olur. Rahip, bizim şandala'mızdır, —onu kanun kaçağı ilan etmeli, açlığa mahkum etmeli, bir tür çöle sürmelidir.

Madde Altı. — «Kutsal» tarih, layık olduğu adla, lanetli tarih adıyla anılmalı; «tanrı», «mesih», «kurtarıcı», «aziz», sözcükleri küfür olarak, canilere takılan adlar olarak kullanılmalıdır.

Madde Yedi. — Gerisi kendiliğinden gelir.

D E C C A L
ars longa, vita brevis...