Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sigara Yasağı  (Okunma sayısı 77664 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 28, 2008, 01:49:10 öö
Yanıtla #200
  • Uzman Uye

Hesaplara göre önümüzdeki onbeş sene içerisinde...
Bazı inanç ve kültürlerin yok olmasını sağlayacak bir savaş
Eski bir millet yeni varolan bir ülkede.Bu gün kınananları mumla aratacak...

Mayıs 29, 2008, 06:56:36 ös
Yanıtla #201
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bugun Yasagin ilk gunu :)

Ne oldu yoldaslar?

Derhal DSİH -K ÖNDERLİĞİ ve DTÜB BAŞKANLIĞI , DSİvÜP Eşbaşkanlarini istifaya cagiriyorum :) Vay reziller sizi :)

No problem....:)
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Haziran 13, 2008, 05:07:50 ös
Yanıtla #202

kaçıncı sınıf olduğumuzun bir önemi yok... önemli olan SInıf Bilincinin olması... KUŞAN KENDİNİ ARTIK BİRAZ DA GÖVDENİ YÜREĞİNLE KIRBAÇLA!

Sevgili Yoldaşlar,

Kıytırık kışkırtıcı, sloganik, içi boş, havası hoş, dövmeli ve sövmeli sözlere kulan asmamak gerek. Sigara bir zevk meselesidir. Bunun insanı öldürdüğü süründürdüğü iddia edilebilir. En nihayetinde bunu içenlerde bunun bilincindedir. Sigarasız yaşamı Sigaralı yaşamından artık kısa olan ve sigarasız günlerini hatırlamayan bir Yoldaşınız olarak  dün yasağın yürürlüğe girmesiyle birlikte Sivil İtaatsizlik eylemlerime de başladım. İlk olarak bir alışveriş merkezinde önceden sigara içmek için ayrılan bölgede sigara içtim ve uyarıldım. bunun üzerine sigaramı alışveriş merkezinin içinde içtim. yine uyarıldım. lütfen cezayı kesiniz dedim. tabiki kesmediler. ben sigaramı içtim ve mekanı terkettim.

bu yasak yasal olabilir ama hukuki midir? zaten 4207 sayılı yasa vardı ve bu yasada belli bir yasaklama rejimi geçerliydi. Bugün ise 5727 sayılı yasa ile tamamen değiştirilen 4207'de özellikle sigara içiçilerini ilgilendiren 2. maddesi ile getirilen yasaklar "sigara içme özgürlüğünü" hiçe saymaktadır. Bir özgürlüğün anayasada var olması illa gerekli değildir. Anayasanın 13. maddesi "özgürlüklerin sınırlandırılmasında sınırın ne olacağını" açıkça tahdit etmiştir. buna rağmen meclisin bir özgürlüğü "öz" ilkesini "demokratik toplumda gereklilik" ilkesini ve "ölçülülük" ilkesini hiçe sayarak bu denli aşkın bir biçimde sınırlandırmış olması üzüntü vericidir.

sigara içmeyenlerin yanı sıra bu ülkede sigara içenelerde var ve bu insanların günlük 15 milyon paketlik bir tüketimleri yıllık 6.5 milyar ytl'lik ekonomik katkıları var... sigara içmeyenlerin katkısı ne bu ülkeye :)

yasal olabilir ama hukuki değildir. ve hukuk devletinde yurttaşın direnme hakkı vardır ve kutsaldır. Hımm iyi aklıma geldi forumda Sivil İtaatsizlik diye bir konu açayım bari

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!!!

SINIFIM BİR SAFA GEL!!!

YAŞASIN DSİH - K

Sn. SkullG,

yazinizin Anayasal düzene aykiri gelebilecegini hatirlatmak isterim. Ifade metninizdeki Yoldas, Direnme, DSIH-K gibi kelimelerin sakincali oldugu bu ülkenin gecmiste vermis oldugu mahkeme kararlarinda yer almaktadir. Sigara' nin insan sagligina zararli olmasindan ziyade, Toplum huzuruna ve Cevreye zarar vermektir. Herseyden önce, cocuklarimiz (yarinin gülleri) büyükleri örnek alarak sigaraya baslamaktadirlar. Bu baslama süreci icinde, kökü disarda olan insanlari sömüren sigara endüstrisinin kölesi haline gelmektedirler.

Hukuki direnisinizde toplum yararlarini lütfen göz önünde bulundurun. Sigarasiz yasam icin el ele kampanyasinin eksikligini yasiyoruz!

:D Affedersiniz ama gerçekten çok esprili olmuş.
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 14, 2008, 02:33:49 öö
Yanıtla #203
  • Uzman Uye

Sevil en son birileri  mücadelemize kahkaha ile gülmüştü istersen bir bak başına neler geldi...

.....

edit: shemuel, beni kan tutuyor ol sebepten resimleri kaldırdım.
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2008, 12:27:24 ös Gönderen: skullG »

Haziran 22, 2008, 11:52:44 öö
Yanıtla #204

Bu işin ikinci sınıfı veya birinci sınıfı demek bence çok gereksiz ve ölçüsüz.Tercihlere saygı duyulmalı. Sigara yasağını destekliyorum ve içimiyorum.Bu yasa uygulamada başarılı olursa belki gelecek nesilde sigara içme oranı biraz düşer.

Aynı şekilde Sayın Doğudan; sigara alışkanlığımın bulunmamasına rağmen içilen ortamlarda bulunamadığımdan ben ve bunun devamında sigaradan olumsuz etkilenen İnsanlar için mükemmell bir uygulama diyebilirim :)

Öyle bir şey ki, şimdiye dek her ne kadar özellikle işyeri ortamında böyle bir yasağın olmasına karşın içen kişilere bi şekilde müdahele de edemiyorsun. Sonuçta olumsuz etkilensem de kişinin içme alışkanlığını ve diğer etkenleri düşümdüğümde böyle bir ithamda bulunmayı doğrusu pek doğru karşılamıyorum. Kişisel görüşüme göre tabi, ancak bu yasağın uygulanmasıyla bizler de rahat bir nefes alabildik....
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2008, 11:55:00 öö Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 02, 2010, 09:01:45 ös
Yanıtla #205
  • Uzman Uye

Esra Boğazlıyan'ın yazısı;

Belediyelere 'işgaliye' parası veren restoran ve kafe işletmecileri kaldırımları ele geçiriyor. Yaya yolları masa ve sandalyelerle dolduruluyor. İstanbullular da soruyor: 'Kaldırımlar belediyeye mi, vatandaşa mı ait?'

HEP söylüyoruz... Kapalı alanlarda sigara yasağının .ardından restoranlar, kafeler, büfeler, kaldırımlara yayıldı diye... Peki kenti yönetenler bu duruma son vermek için ne yapıyor dersiniz? Sanki tüm belediyeler sözleşmiş gibi, kimsenin kılı kıpırdamıyor. Kaldırımları tekrar yayaların kullanımına açmak için en küçük bir adım dahi atmıyorlar. Onlar böyle bir sorunun varlığını görmezden gelmeye devam ededursun, bu iş artık çağırından çıkmış durumda...
Öyle ki bir bakıyorsunuz, iki kişinin bile zar zor yürüyebileceği yaya yolları bile işgal edilmiş, masa, sandalyelerle doldurulmuş. Üstelik bu istila öyle belli yerlerde değil, kentin dört bir yanında cereyan ediyor. Aklınıza gelen her yerde...

VATANDAŞA CEZA...

Biliyorsunuz işte, bu sayfalarda daha önce defalarca örneklerini sunduk... İstanbulluların kaldırımda yürüme hakkının nasıl ellerinden alındığını gösterdik, vatandaşın isyanını yansıttık. Buna rağmen çözüm yine yok yine yok... Acil Şikayet Hattı'na bu konuda her gün onlarca mesaj geliyor. Şehrin çok farklı bölgelerinden...

Bugün de Harbiye'de oturan ve dışarı çıktığı anda işgal manzaralarıyla karşı karşıya kalan bir İstanbulluya kulak verelim. Bu gördüğünüz fotoğrafları çekip bize ulaştıran okuyucumuz, 'işgaliye' parasını veren herkesin kaldırımları ele geçirdiğine dikkat çekmiş ve bu uygulamayı eleştirmiş... "Sigara yasağı, sigara içimini azaltmayı hedefleyen bir uygulama olarak görünse de kaldırımların işgal edilmesiyle sonuçlanarak yayaları cezalandıran bir yasak oluyor. Kapalı mekânlarda sigara içilmesi yasağı karşısında müşterilerinin azalması ile zor duruma düşen mekân sahipleri, çözüm olarak müşterilerini açık alanlarda ağırlama fikrini buldu. Kentte bahçeli alanlar az olduğu için masalar dükkân önlerine konulmaya başlandı. Esnafın tepkisinden çekinen belediyeler ise bu duruma hoşgörüyle yaklaştı.

İşi resmiyete dökmek için de işgaliye ücretini ödeyenlere böyle bir uygulama hakkı verildi ve zamanla bu iş zıvanadan çıktı. Önceleri dükkân önlerine atılan masalar, artık yolun ortasına konuluyor, hatta bununla yetinilmeyip özel ahşap bölmeler oluşturuluyor.
Belediye zabıtaları seyyar satıcıların arabaları ile uğraşırken enteresan bir şekilde kaldırım işgaline karşı çıkmıyor. Peki yaya yolları dükkânların tapulu malı olmadığına göre, kaldırımların kapatılmasını hukuksal olarak hangi prensibe dayandırabiliriz? Bu işgalin önüne geçilmedikçe, mekân sahipleri kaldırımları daha da sahiplenecek, yolda yürürken müşterilerini rahatsız etmememizi isteyecekler. Bunun ipucunu masalarının etrafını kapattıkları ahşap bariyerlerde görebiliriz.
Peki kaldırımlar kime ait? Vatandaşa mı, belediyeye mi? Sigara yasağı bahane edilerek kaldırımların kiraya verilmesini anlamak mümkün değil. Kimse 'dur' demezse kaldırımlarımızı kaybedeceğiz ve bunu anladığımızda iş işten geçmiş olacak."

Kaynak: http://www.haberturk.com/yazarlar/513322-parayi-veren-kaldirima-yayilir